Jump to content

Bu Parça Interneti Wifi Olarak Dağıtır Mı

ZodiacNadavich
 Share

Recommended Posts

Bu modemle routeri nasıl yapabilirim access point özelliğide varmış galiba 

tp-link td-w8101g

Modemin özelliklerine şöyle bir göz attım. Access point özelliğinin olması ifadesi bir çeşit kelime oyunu gibi. Zira Hangi modem olsa zaten diğer modemden gelen sinyali tekrarlayacaktır (Access pointin ana fonksiyonu..). Modemden gelen sinyali kablosuz başka pc'lere gönderecekse bu kaçınılmazdır. Yani sadece bu modem değil hangi modem olursa olsun internet kaynağı modemden aldığın sinyali o modeme ethernet portlarından ekleyerek başka pc'ye aktarabilirsin. Ama birden çok pc'ye dağıtım olacaksa internet trafiğinin düzenlenmesi ve yönlendirilmesi gerekir. İşte bunuda router/router özellikli modem (veya access point) yapar. Bu router modemlerde dağılımın düzenlenmesi için senin birşey yapmana gerek yoktur, modem kendisi düzenler, her pc'ye farklı ip'ler atar. Ancak buna istersen sen müdahalede edebilir, pc'lere kendinde ip verebilirsin.

Senin burada sorduğun modemde benim anlattığım şekilde birinci modemden aldığı internet sinyalini tekrarlayarak aktaracaktır. Ama okuduğum özelliklerinde tek port router diye bir şey geçiyorki bunu ilk defa duydum. Bu bende modemin tam router özelliği olmadığı ve sınırlı bir trafik düzenleyebildiği (farklı sadece bir ip yolu verebilme gibi) düşüncesi oluşturdu. Böyle bir tek port router gibi ifade olmasaydı ben fikir olarak hemen olumlu cevap verebilirdim. Ama şimdi bu noktada tereddütlüyüm (Belki PC'lerin hepsi açıkken internet trafiğinde sorun olabilir, ip'ler çakışabilir gibi falan..). Ama kusura bakmazsan seni anlamakta zorlanıyorum. En doğru, en sağlıklı ve verimli en çok tercih edilen, hiçbir dönüştürmeye ihtiyaç olmadan doğrudan senin ihtiyacın olan iş için üretilmiş bir ürünü tercih etmeyip, hatta fiyatıda çok uygun olduğu halde bu yolda doğru karar veremeyip kulağını tersten ellemeye çalışır gibi farklı yollara sapıyorsun yada oralara doğru eğilim gösteriyorsun. İşte benim anlayamadığım bu.

Benden bu kadar..

Edit: Tek port router özellik konusunda düzeltme yapıyorum. Yeniden baktım, üzerinde tek ethernet portu olduğu ifadesiymiş (Bence yanlış anlaşılmaya müsait kötü bir ifade). Sonuç olarak bunuda amaçların doğrultusunda alabilirsin. Tek portlu, wireless ve router bir modem. Her halde 40 liradan ucuz öylemi? Yoksa benim önerdiğim access pointi tercih ederdin değilmi? :mobile:

Benim önerdiğim AP:

Tp-link TL-WR740N Kablosuz (b/g/n- temmuz),150Mbps, 1 Adet 5dBi Sabit Antenli N Router 4 adet 10/100M LAN Girişi

Fiyat: 40 Lira

Senin Sorduğun Modem:

Türü
:
Kablosuz Modem

Kablosuz Ağ Standartları
:
IEEE 802.11 g/b (n yok- temmuz)

1 adet LAN Girişi

802.11b Veri Transfer Hızı
:
54 Mbps

802.11g Veri Transfer Hızı
:
54 Mbps

Fiyat: ?
Edited by temmuz

Terimler birbirine karışmış;

Access Point (AP) = Hem istemci(alıcı) olur hem verici olur hem sinyal yükseltici olabilir. İçinde kendi firmware i vardır.Harici adaptörle çalışır.Kablo ile gelen sinyali kablosuz dağıtabilir,kablosuz sinyalleri kabloya verebilir yada bulundugu ortamdaki sinyalleri yukseltip alanı genişletebilir. Tıpkı modemler gibi ayarını yaparsınız kullanırsınız.Adaptorunu takılı oldugu surece kullanırsınız.Tak ayar yap kullan sıkıntısız pratik.!Sinyali en yuksek alıp verebilen cihazlardır. Pc nizin açık olmasına gerek yok.

Wireless dongle; Wireless sinyalleri alır yada hotspot yaparak sinyalleri verir. Kullanmak için pc ne yazılım surucu yuklemen gerekir. Eger sinyal vereceksen windows 7 kullanıyorsan ayrıca bir yazılım (Connectify) yuklemene gerek yok windows 7 bu işi yapar.Xp kullanırsan Connectify yukle tavsiyem. Tabi surekli kullanman için pc nin acık olması gerekir.Sinyal seviyesi bir AP ye gore dusukdur.

Router ; Router lar farklı cihazlardır. IP yonlendirme yaparlar. 3.katmanda çalışırlar yani ip lerle. AP ler router gorevi gormezler. Router ve AP farklı seylerdir.AP ler 2. katmanda çalışır. ( bkz: OSİ katmanları ). Router kavramı modemlerde kullanılır cunku modemler route işlemi yapar. 

Yani kısacası bir AP al!

tp-link td-w8101g bir wireless modemdir dolayısla router dır. Ama sen bu modemin sadece AP özelliğini kullanacaksan router özelliğini kullanamyacaksın. Router ı sadece internete cıkarken yada içine route table yazarsan kullanabilirsin. ( Bu modemde route yazılacagını sanmıyorum .)

Tplink modemin kullanım klıvauzlarına şu linkden ulaşabilrisin;

http://bc.vc/GqtHlt

Edited by ekran

Terimler birbirine karışmış;

Access Point (AP) = Hem istemci(alıcı) olur hem verici olur hem sinyal yükseltici olabilir. İçinde kendi firmware i vardır.Harici adaptörle çalışır.Kablo ile gelen sinyali kablosuz dağıtabilir,kablosuz sinyalleri kabloya verebilir yada bulundugu ortamdaki sinyalleri yukseltip alanı genişletebilir. Tıpkı modemler gibi ayarını yaparsınız kullanırsınız.Adaptorunu takılı oldugu surece kullanırsınız.Tak ayar yap kullan sıkıntısız pratik.!Sinyali en yuksek alıp verebilen cihazlardır. Pc nizin açık olmasına gerek yok.

Wireless dongle; Wireless sinyalleri alır yada hotspot yaparak sinyalleri verir. Kullanmak için pc ne yazılım surucu yuklemen gerekir. Eger sinyal vereceksen windows 7 kullanıyorsan ayrıca bir yazılım (Connectify) yuklemene gerek yok windows 7 bu işi yapar.Xp kullanırsan Connectify yukle tavsiyem. Tabi surekli kullanman için pc nin acık olması gerekir.Sinyal seviyesi bir AP ye gore dusukdur.

Router ; Router lar farklı cihazlardır. IP yonlendirme yaparlar. 3.katmanda çalışırlar yani ip lerle. AP ler router gorevi gormezler. Router ve AP farklı seylerdir.AP ler 2. katmanda çalışır. ( bkz: OSİ katmanları ). Router kavramı modemlerde kullanılır cunku modemler route işlemi yapar. 

Yani kısacası bir AP al!

tp-link td-w8101g bir wireless modemdir dolayısla router dır. Ama sen bu modemin sadece AP özelliğini kullanacaksan router özelliğini kullanamyacaksın. Router ı sadece internete cıkarken yada içine route table yazarsan kullanabilirsin. ( Bu modemde route yazılacagını sanmıyorum .)
Tplink modemin kullanım klıvauzlarına şu linkden ulaşabilrisin;

http://bc.vc/GqtHlt

Küçük bir ekleme ile birlikte katılmadığım bir konuyuda ifade edeyim. Modemlerle AP'ler arasındaki temel ayrılıklardan biri, modemler analog sinyalleri digital sinyallere dönüştürürler (anlaşılır ifade ile internet sinyalleri üretirler), AP'ler ise bunu yapamaz sadece modemden gelen digital sinyalleri (interneti) tekrarlayarak dağıtır (AP'in diğer temel fonksiyonuda erişim noktası olmasıdır ve zaten access point'in türkçeside budur). Yani bir AP, modem olmadan internet bağlantısı sağlayamaz. Ama modem internet bağlantısını yaptığı gibi AP görevide (daha sınırlı) sağlar. Ek bu idi.
Katılmadığım konu ise nasılki son dönemlerde üretilen tüm modemler router özellikli ise yine bu son dönemlerde üretilen AP'lerin çoğu router özelliğe sahip olmaktadır. Çok iddialı olmayayım ama ben bu konuyu bu şekilde biliyorum (Zaten arkadaşımıza önerdiğim AP özelliklerindede N Router fonksiyonundan söz ediliyor).
İnternetten alınan bazı bilgiler bayatlamış olabiliyor. Yani bugünün doğrusu yarın daha farklı olabilir.

Edited by temmuz

vallla kardeşim acces point olmdan dağıtabilirisin fakar bilgisayar hep açık omalı bekleme moduna geçmemeli falan filansanaönerim şu

modeminde wireles özelliği yoksa acces pointi al. yada sana internet kablosuz geliyorsa

Bence adaptör ve connectify kullanarak bu sözü edilen türden bir ihtiyacın çözümüne gitmek birçok bakımdan sınırlılık ve problemlere yol açar. Sadece bunları düşünerek bile doğrudan o iş için üretilen bir access point temin edilerek çözüme gidilmelidir. Heleki access point fiyatı adaptör fiyatları düzeyinde ise.. Ama elde hazırda adaptörün yada bir laptopun var ve o anlar için yeni bir ürün almaya müsait değilsin o başka.. Veya geçici ve acil bir ihtiyaç ortaya çıktığında öyle bir çözüm uygun olabilir.

Beyler anlıyorum daha ucuza daha performanslı ürünler var ama benim için en uygunu access point. Çünkü modem komşuda ve ben modemin markasını dahi bilmiyorum. Yani onlarla hiç samimiyetim yok. Gidip evlerinden access point için ayar çekecek konumda değilim. O yüzden maalesef wifi adaptör aldım. Çok araştırdım ve bunun siparişini dün gece verdim

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/dark-150mbps-1km-menzilli-5dbi-kablosuz-antenli-71478920

Beyler anlıyorum daha ucuza daha performanslı ürünler var ama benim için en uygunu access point. Çünkü modem komşuda ve ben modemin markasını dahi bilmiyorum. Yani onlarla hiç samimiyetim yok. Gidip evlerinden access point için ayar çekecek konumda değilim. O yüzden maalesef wifi adaptör aldım. Çok araştırdım ve bunun siparişini dün gece verdim

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/dark-150mbps-1km-menzilli-5dbi-kablosuz-antenli-71478920

Ayarlar için modemin markasını falan bilmene hiç gerek yoktu. Sadece AP'i ethernetten bağladığın bilgisayarına ürünün kurulum CD'ini takacak ve arabirimde 'başlat'a tıklayacaktın. Senden sadece wireless bağlantı güvenlik şifresi (eğer istersen) girmen istenecek ve iki-üç dakika içinde gereken tüm ayarlar gerçekletirilecekti. Keşke ürünü biraz araştırsaydın ve kullananların yorumlarını okusaydın.

Neyse, aldığın ürün hayırlı olsun, güle güle kullan.

1-Modem ile AP kablosuz olarak ilişkilendirilecekse Modem'in wireless güvenvenlik şifresi gerekecektir. Yoksaki eve zaten kablo ile gelen internete neden şifre gereksin? Kabloyu AP'nin internet giriş portuna takmak yetecektir; Aynen PC'ye takıldığı gibi (PC'den çıkartılacak ve AP'e takılacaktı. O kadar.).
2-AP'e modemin IP'sinide girmek gerekiyor ama AP bunu otomatik algılıyor ve pratik kurulum CD'si ile tüm ayarlar yapılabiliyor (Bu olmasaydı bile bir-iki standart modem arabirimi denenerek bulunabilirdi, 192.168.2.1, 192.168.1.1, 10.0.0.2 vb..).
2-Adaptör için verdiğin 30 lira uygun fiyattır (Pahalı değil anlamında).
3-1 Kilometre menzil tamamen hikayedir (Açık alandada..). Kullanım alanı en fazla 10 Metre yarı çaplı bir küre alanı kadar olabilir (Merkezden 10 Metre alta, üste ve yanlara.. Biraz daha uzaktaki sinyallerde algılanabilir ama stabil kullanılamaz.). Herhalde bu deneyimi bugün veya yarın bizzat yaşayacaksın.

Not: Ayrıca modem sahibi eğer modeminin giriş default şifresini değiştirmedi ise (..ki bu muhtemel) bir iki bilinen modem arabirim IP'si ile kullanıcı adı admin ve parola (şifre ne ise..) yine admin yada ttnet, 1234 gibi deneme yanılma yolu ile o modemin ayarlarına girebilir ve istediğin bilgiyi öğrenebilirsin, hatta istediğin ayarda değişiklikte yapabilirsin (Son dediğimi yapmazsın elbette :shifty: ).

Edited by temmuz

Küçük bir ekleme ile birlikte katılmadığım bir konuyuda ifade edeyim. Modemlerle AP'ler arasındaki temel ayrılıklardan biri, modemler analog sinyalleri digital sinyallere dönüştürürler (anlaşılır ifade ile internet sinyalleri üretirler), AP'ler ise bunu yapamaz sadece modemden gelen digital sinyalleri (interneti) tekrarlayarak dağıtır (AP'in diğer temel fonksiyonuda erişim noktası olmasıdır ve zaten access point'in türkçeside budur). Yani bir AP, modem olmadan internet bağlantısı sağlayamaz. Ama modem internet bağlantısını yaptığı gibi AP görevide (daha sınırlı) sağlar. Ek bu idi.
Katılmadığım konu ise nasılki son dönemlerde üretilen tüm modemler router özellikli ise yine bu son dönemlerde üretilen AP'lerin çoğu router özelliğe sahip olmaktadır. Çok iddialı olmayayım ama ben bu konuyu bu şekilde biliyorum (Zaten arkadaşımıza önerdiğim AP özelliklerindede N Router fonksiyonundan söz ediliyor).
İnternetten alınan bazı bilgiler bayatlamış olabiliyor. Yani bugünün doğrusu yarın daha farklı olabilir.

Kardeş cezalı oldugum için yeni yazabiliryorum.

Önerdiğin AP linkine bakdım dediğin gibi bu sadece AP değil AP+Router ama fiyatı cok ucuzdu araştırdım Şu sunuclar cıkdı ;

Normal bir AP cihazı köprü tekarlama istemci ve yayımcı olabilir bu cihaz sadece yayımcı oluyor yani sadece acces point modda çalışıyor.

Bu cihazın tüm AP modlarını desteklediği modeli ;

http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=1246&model=TL-WR743ND

Kaldıkı route / NAT işini modem yapdıgı için uzerindeki router özelliği kullanmana gerek yok.!

Kullanırsan LAN a ayrı IP WAN a ayrı ip yada ppoe kullanıp net ip sini direk ustune alabilirsin ama ozamanda modemin sadece adsl ozelliğinden yararlanabilirsin yani firewall NAT içerik filtrleme vsss hiç bir ozelliğinden yararlanamazsın.

Ama üstünde fena saılmayan ozellikler var mesela ppp (VPN) bağlantısı sağlayabiliyor. Unutmadan bu cihazı router modda kullanman için iki farklı ağ lazım mesela 192.168.1.x wan 192.168.2.x lan olabilir. Birde router modunda çalışırsan AP routerdaki hiç bir pcnin varlıgından modem yada modeme bağlı diğer pcler haberdar olamaz. Modem tek bir istemciye takılıymış gibi gorunur.

Tabiki router özelliğinin fazla stabil oldugunu sanmıyorum ama yinede özel ağ yapacaksanız guzel bir özellik.!

Üstelik bu AP ye başka firmware lerle de yuklenip özelleştirilebiliyormuşsun.

Diğer arkadaşada;

İstemci özelliği olan bir AP de modem şifresi vs falan hiçbirşey bilmene gerek yok ssıd ismi ve şifresini bilmen yeterli.

Mesela benim evde airties modem var ve kablosuz masaustu pc mde ise zoom ap takılı yani herhangi bir usb dongel falan bişiy yok. AP yi sadece bir kere ayarladım pc yi acar acmaz ekstar bişiy yapmadan nete giriyorum. ( Sanki kablo direk modem takılıymış gibi ) Üstelik ip mi modem veriyor hersey yolunda sorun yok.!

Edited by ekran

Kardeş cezalı oldugum için yeni yazabiliryorum.

Önerdiğin AP linkine bakdım dediğin gibi bu sadece AP değil AP+Router ama fiyatı cok ucuzdu araştırdım Şu sunuclar cıkdı ;

Normal bir AP cihazı köprü tekarlama istemci ve yayımcı olabilir bu cihaz sadece yayımcı oluyor yani sadece acces point modda çalışıyor.

Bu cihazın tüm AP modlarını desteklediği modeli ;

http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=1246&model=TL-WR743ND

Kaldıkı route / NAT işini modem yapdıgı için uzerindeki router özelliği kullanmana gerek yok.!

Kullanırsan LAN a ayrı IP WAN a ayrı ip yada ppoe kullanıp net ip sini direk ustune alabilirsin ama ozamanda modemin sadece adsl ozelliğinden yararlanabilirsin yani firewall NAT içerik filtrleme vsss hiç bir ozelliğinden yararlanamazsın.

Ama üstünde fena saılmayan ozellikler var mesela ppp (VPN) bağlantısı sağlayabiliyor. Unutmadan bu cihazı router modda kullanman için iki farklı ağ lazım mesela 192.168.1.x wan 192.168.2.x lan olabilir. Birde router modunda çalışırsan AP routerdaki hiç bir pcnin varlıgından modem yada modeme bağlı diğer pcler haberdar olamaz. Modem tek bir istemciye takılıymış gibi gorunur.

Tabiki router özelliğinin fazla stabil oldugunu sanmıyorum ama yinede özel ağ yapacaksanız guzel bir özellik.!

Üstelik bu AP ye başka firmware lerle de yuklenip özelleştirilebiliyormuşsun.

Diğer arkadaşada;

İstemci özelliği olan bir AP de modem şifresi vs falan hiçbirşey bilmene gerek yok ssıd ismi ve şifresini bilmen yeterli.

Mesela benim evde airties modem var ve kablosuz masaustu pc mde ise zoom ap takılı yani herhangi bir usb dongel falan bişiy yok. AP yi sadece bir kere ayarladım pc yi acar acmaz ekstar bişiy yapmadan nete giriyorum. ( Sanki kablo direk modem takılıymış gibi ) Üstelik ip mi modem veriyor hersey yolunda sorun yok.!

Network ve network sistemleri üzerine oldukça bilgili olduğun anlaşılıyor. Benim bilgilerim ise bu ölçülerde olmadığı gibi esas olarak genel bilgilere, basit araştırmalara ve kullanım deneylerime dayalıdır.

Mesajının son paragrafında AP kullanımlarında modemde kayıtlı wireless güvenlik şifresini bilmek gerektiğinden söz ediyorsun. Elbetteki eğer modem ile AP arasında kablosuz bağlantı isteniyorsa bu gereklidir ama eğer bu bağlantı kablolu sağlanacaksa (Konuyu açan arkadaşın örneğinde olduğu gibi olursa) bu şifre yinede gereklimidir? Bu konuda sabit bir deneyimim olmamakla birlikte mantık olarak buna gerek olmadığını düşünmekteyim (Öyle ya, zaten AP' ye kadar modemden internet sinyalleri koblo ile ulaşabilmektedir.). Bu konuda düşüncelerini ve varsa deneyimlerini aktarabilirmisin?

Edited by temmuz

Network ve network sistemleri üzerine oldukça bilgili olduğun anlaşılıyor. Benim bilgilerim ise bu ölçülerde olmadığı gibi esas olarak genel bilgilere, basit araştırmalara ve kullanım deneylerime dayalıdır.

Mesajının son paragrafında AP kullanımlarında modemde kayıtlı wireless güvenlik şifresini bilmek gerektiğinden söz ediyorsun. Elbetteki eğer modem ile AP arasında kablosuz bağlantı isteniyorsa bu gereklidir ama eğer bu bağlantı kablolu sağlanacaksa (Konuyu açan arkadaşın örneğinde olduğu gibi olursa) bu şifre yinede gereklimidir? Bu konuda sabit bir deneyimim olmamakla birlikte mantık olarak buna gerek olmadığını düşünmekteyim (Öyle ya, zaten AP' ye kadar modemden internet sinyalleri koblo ile ulaşabilmektedir.). Bu konuda düşüncelerini ve varsa deneyimlerini aktarabilirmisin?

Tesekkurler firmanın network sistemlerini utm/firewall kuruyorum CCNA kursuna hazırlanıyuorum. Netwok ile ilgilenmeyi seviyorsan CCNA den başlamanı tavsiye ederim.

AP ye kablo ile giriş yapılıp yayım yaptırılırsa (AP olarak kullanılırsa) hiç bir şifreye ihtiyacın yok. Kabllodan gelen tüm tcp/ip protokolleri yayın yapılır. Burda olayı ap den gelen kablo gibi düşünme geniş düşün bu bir switch yada bir pc veya xbox vs.. de olabilir.

Edited by ekran

Tesekkurler firmanın network sistemlerini utm/firewall kuruyorum CCNA kursuna hazırlanıyuorum. Netwok ile ilgilenmeyi seviyorsan CCNA den başlamanı tavsiye ederim.

AP ye kablo ile giriş yapılıp yayım yaptırılırsa (AP olarak kullanılırsa) hiç bir şifreye ihtiyacın yok. Kabllodan gelen tüm tcp/ip protokolleri yayın yapılır. Burda olayı ap den gelen kablo gibi düşünme geniş düşün bu bir switch yada bir pc veya xbox vs.. de olabilir.

CCNA'dan başlamak?.. Yok, yok kalsın.. Bu yaştan sonra beni teneşir paklar (Yaşımı söylesem inanamazsın :shifty: ).

Diğer konuya gelince, aynen benim söylediğim doğru imiş (Zaten mantikende öyle idi) ve konuyu açan arkadaşımızın modem ayarları gerekeceği endişesi ile AP tercih etmemesi yersizmiş. 

Seninle konu üzerine düşüncelerimizin farklı olmadığıda belli oldu. Demekki doğru olanda buydu.. diyerek noktayı koyabiliriz. Sağlıcakla..