Jump to content

Dosya Takip Programı

xunaf
 Share

Recommended Posts

nSelected = ListBox.GetSelected("ListBox1")
sSelected = ListBox.GetItemText("ListBox1", nSelected[1])--- seçilen dosya adi ---
Label.SetText("Label16", "Seçilen Dosya: " .. sSelected); --- seçilen dosyayi Labele yazdir ---

sDizin = ListBox.GetItemData("ListBox1", nSelected[1]);---d osyanin yolunu al---

Dialog.TimedMessage("Dosya Bilgisi...", "DOSYANIZ ACILIYOR... LÜTFEN BEKLEYİNİZ...", 1500, MB_ICONINFORMATION);

File.Open(sDizin, "", SW_SHOWNORMAL);---- dosyayi ac ---

Buyrun  :give_rose: 

• Editor
sSelected = ListBox.GetItemText("ListBox1", nSelected[1])--- seçilen dosya adi ---
Label.SetText("Label16", "Seçilen Dosya: " .. sSelected); --- seçilen dosyayi Labele yazdir ---

sDizin = ListBox.GetItemData("ListBox1", nSelected[1]);---d osyanin yolunu al---

Dialog.TimedMessage("Dosya Bilgisi...", "DOSYANIZ ACILIYOR... LÜTFEN BEKLEYİNİZ...", 1500, MB_ICONINFORMATION);

File.Open(sDizin, "", SW_SHOWNORMAL);---- dosyayi ac ---

Buyrun  :give_rose: 

secilensiranumarasi = ListBox.GetSelected("ListBox1");

if secilensiranumarasi ~= nil then

secilenyazi = ListBox.GetItemData("ListBox1", nsecilensiranumarasi1]);---d osyanin yolunu al---
result = Dialog.Message("Uyarı", "Dosyayı silmek istiyormusunuz.", MB_OK, MB_ICONINFORMATION, MB_DEFBUTTON1);

if result == IDOK then

ListBox.DeleteItem("ListBox1",secilensiranumarasi[1]);

File.Delete(secilenyazi, true, true, true, nil);

end

else

Dialog.Message("Bilgi","Silmek için en az bir dosya seçmelisiniz.");

end

Bunu kullan mantığını çözmeye çalış anlayacaksın.

Edited by pairs

Buradaki mantık üzerinde 3 gündür uğraşıyorum ya ListBox taki seçilen yazı nın alınıp dizin yoluna çevrilmesinde hata var yada silme komutunun direk belirtilen dosya değil de listboxta döngüye girmesinde sorun var. Arkadaş kafayı yicem ya... Bu ListBoxtaki dosya isimlerini değilde dosyanın dizin yollarını ini dosyasına kaydettirsekte ordan direk dosya adresini alıp File.Delete() komutunu kullansak? Yada bi alternatif daha Forumu gezerken File.Run() komutu yerine Shell.Execute() diye bi komut kullanılmış ams komutları arasında bu Shell.Executenin  Shell.Filedelete() gibi bi komutu yokmu :hım:  

Pairs hocam cok sağolasın direk olarak calıstıramadım ama deneye deneye düzelttim en sonunda simdi oldu 2 sorum daha var birincisi listboxta boş yere tıklayınca hata vermemesı ıcın napmam lazım ikincisi listboxun içine klasördeki dosyaları yazdırıyor ya alt klasör içini görmüyor onları nasıl ekletebilirim kücük bi örnek yazarmısın. tskler 

Yazmıştım Alt klasörü göstermeyi kurcalarken çözdüm 

Sayfanın OnShow kısmına;

tAra = File.Find("D:\\DosyaTakip\\WordExcel\\", "*.*", true, false, nil, nil)  true kısmı false olduğu için alt klasördekileri göstermiyormuş. aslında alt klasördekileri belirtse süper olurdu da neyse..

Listboxta boş bir yere tıklayınca sayfa 2 listbox1 line 2 main cuck mu ne bole bi hata veriyor kodu da şu;

sSelected = ListBox.GetItemText("ListBox1", nSelected[1])--- seçilen dosya adi --- sanırım burada bi hata var.....

Edited by xunaf

• Editor
sSelected = ListBox.GetItemText("ListBox1", nSelected[1])--- seçilen dosya adi --- sanırım burada bi hata var.....

bu kodu şu şekilde değiştir

if nSelected ~= nil then
end

Edit: Kodda düzenleme yapıldı.

Edited by pairs

bir kere öle bişey zordur zor olmasının nedeni ise her işletim sistemi c'de olacak die bir kaide yoktur siz bence şöyle yapın bir buton daha ekleyip dosyanın nereye kaydedileceğini  Kullanıcıya bırakın böyle daha rahat olur ben d'ye değil e 'ye kaydetmek isterim Örneğin :D

benim aklıma gelen dosyalara bişey olmasın gibi geldi yani program silinse bile yedek dosyalarım pc başka yerinde saklı kalsın die

3yl3mci bu program bu kadarla kalmaz hacı v2 fln çıkartırsam onuda yaparız şimdilik kendime kendimi ispatladım :D