Jump to content

Sitenin Hangi Sunucuda Barındırıldığını Öğrenme?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Selamların en güzeli üzerinize olsun. TNCTR'ye gönül vermiş dostlarım.

Başlıktada belirttiğim üzere, bir internet sitesinin hangi hosting, sunucu firmada barındırıldığını öğrenmenin bir yolu varmı? 

Varsa bu yol bütün internet siteleri için geçerlimi?

Tam Bilmiyorum Fakat Aşağıdaki Siteyi Dene İkitane Boşluk var birine site ismi örnek:Tnctr sonraki Boşluğada com vs. yaz

http://www.whois.com.tr/

Siteyi kendi sunucularında barındırıp barındırmadıklarını nasıl anlarım?

Bu konu dışında bir konu sormak istiyorum.

Ben çok istediğim ve bana ilerde kesin gerekli olacak bir alan adını almak istiyorum. Bunu 5 yıllığına alıp köşeye atmak istiyorum. Ancak bu alan adını birkaç yıl sonra kullanmaya başlayacağım. Bu süre boyunca kesinlikle hiçbirşekilde kullanılmayacak. Şimdi ben bu alan adını uzun süre kullanmaz isem bu alan adını tekrar benden  alırlarmı? Yoksa 5 yıl boyunca bu alan adı Domain benim üzerime mi kayıtlı kalır?

Edited by &ULTİMATE&

• 4 hafta sonra ...

Bu konu dışında bir konu sormak istiyorum.

Ben çok istediğim ve bana ilerde kesin gerekli olacak bir alan adını almak istiyorum. Bunu 5 yıllığına alıp köşeye atmak istiyorum. Ancak bu alan adını birkaç yıl sonra kullanmaya başlayacağım. Bu süre boyunca kesinlikle hiçbirşekilde kullanılmayacak. Şimdi ben bu alan adını uzun süre kullanmaz isem bu alan adını tekrar benden  alırlarmı? Yoksa 5 yıl boyunca bu alan adı Domain benim üzerime mi kayıtlı kalır?

Uzantılara göre (*.com *.net *.org) alınabilecek yıl süreleri belidir.

Sen alan adını 5 yıllıgına alırsan senin olur 5 yıl boyunca. uzatmak istersen domainin bitiş tarihinden 15 gün önce tekrar uzatabilirsin.

Alan adınıda değerlendirmek istersen parkeder eğer sitende herhangi bir hareketlenme (site içeriğinde herhangi bir linke tıklama) olursa para dahi kazanabilirsin.

Yani kısacası sen 5 yıllığına kiralarsın 5 yıllığını o alan adı senin olur. Unutma alan adının bitimine 15 gün kala domain süresini uzatabailirsin eğer bu süreyi aşarsan yüksek meblağ'a tekrar geri alabilirsin o süreyide kaçırırsan domain silinene kadar beklemek zorunda kalırsı, backoder de yapabilirsin ama domaine gçz diken kullanıcılar taradından domain fiyatı yuksek olabilir.

Site adın www.ultimate.com varsayalım whois yani sorguladığında ns1.ultimate.com ns2.ultimate.com... gibi ise kendi sunucusunda barındırıyor demektir veya kiralanmış bir vds'dir

Site adın www.ultimate.com varsayalım whois yani sorguladığında ns1.ultimate.com ns2.ultimate.com... gibi ise kendi sunucusunda barındırıyor demektir veya kiralanmış bir vds'dir

Bunun böyle olduğuna eminmisiniz. çünki aysima.comda bu bölüme ilk kayıtta istediğiniz gibi isimlendirebiliyorsunuz.