Jump to content

Akıllı Sayaç Taktırayım Mı ?

ahmetbayram5
 Share

Recommended Posts

merhaba.evimin elektrik sayacı eski tip.akıllı sayaç taktırmayı düşünüyorum ama 17-22 arasında elektrik tüketimi normalin 2 katı ücretle faturalandırılıyor.bu yüzden tereddütteyim.sonuçta işten gelip yoğun olarak kullandığımız saat 17-22 arası.sizin sayacınız ne tip? bana ne önerirsiniz ?

istanbul-sultangazi değiştireli 1 hafta oldu

dexter sultangazi neresinden birde bizim faturalar yükseldi bir ara saati değişim istedim değiştirdiler daha çok gelmeye başladı önceki akıllı değildi sonraki baya akıllı imiş şikayette bulundum yeni takılan akıllı bozukmuş değiştiler şimdi normal eskiye kıyaslamayın ara ara zam da geliyor bu arada ilk değişen saatin parasını bizden aldılar

sonrakini almadılar ama artık alamayacaklar değişimde kanun çıktı 

Edited by yawuz58

dexter sultangazi neresinden birde bizim faturalar yükseldi bir ara saati değişim istedim değiştirdiler daha çok gelmeye başladı önceki akıllı değildi sonraki baya akıllı imiş şikayette bulundum yeni takılan akıllı bozukmuş değiştiler şimdi normal eskiye kıyaslamayın ara ara zam da geliyor bu arada ilk değişen saatin parasını bizden aldılar

sonrakini almadılar ama artık alamayacaklar değişimde kanun çıktı 

Sultangazi-50.yıl

bizim 1 kere değişti o da 1-2 hafta oldu. bu ay fatura 10-15 tl az geldi

Sultangazi-50.yıl

bizim 1 kere değişti o da 1-2 hafta oldu. bu ay fatura 10-15 tl az geldi

iyi sultangaziden bir sen varsın birde ben galiba bende sultançiftliği 24 sokak yenimahalle metro durağı salı pazarı saat meselesine gelince 17- 22 arası fazla kullanmayınca fatura düşüyor

tabi bunun sebebi en fazla elektrik kullanılan saatler olması sebebiyle 17-22 saatler fazla yakıyor kafama takılan birşey var demeki bu satlerin normal saatleri var onlarla oynasak saatin saati normal saatlerden 5 saat ileri olsa çok yakan zaman gece yarısına gelir 

Edited by yawuz58

iyi sultangaziden bir sen varsın birde ben galiba bende sultançiftliği 24 sokak yenimahalle metro durağı salı pazarı saat meselesine gelince 17- 22 arası fazla kullanmayınca fatura düşüyor

tabi bunun sebebi en fazla elektrik kullanılan saatler olması sebebiyle 17-22 saatler fazla yakıyor kafama takılan birşey var demeki bu satlerin normal saatleri var onlarla oynasak saatin saati normal saatlerden 5 saat ileri olsa çok yakan zaman gece yarısına gelir 

bende 50.yıl kültür merkezi yakınlarıda hacı şükrü durağının oralardayım

iyi demişsinde 17-22 arası fazla yakan saatin saatini nasıl değiştircen genel merkezden falan ayarlıyorlardır.

Birde bişi duymuştum elektrik idaresine gidip anlaşma yapıyorsun saat akşam 10 dan sonra elektrik  az yakıyormus bi araştır

eski sayacında ne gibi bi sorun varki akıllı sayac takdırmayı düşünüyosun hoş zaten sen istemesende devlet kendi değiştiriyor bizim burda gelip değiştiler habersizce bi geldim değişmişler adı üstünde akıllı sayac bişey kaçmıyor :) eski tip saatler daha az yakar olabildiğince değiştirme

eski sayacında ne gibi bi sorun varki akıllı sayac takdırmayı düşünüyosun hoş zaten sen istemesende devlet kendi değiştiriyor bizim burda gelip değiştiler habersizce bi geldim değişmişler adı üstünde akıllı sayac bişey kaçmıyor :) eski tip saatler daha az yakar olabildiğince değiştirme

alanyadayım ve buralar yazın acayip sıcak oluyor.geceden sabaha kadar klima ya da vantilatör kullanıyoruz.dolayısıyla elektrik fazla yakıyor.bu yüzden değiştirmeyi düşündüm.yeni binalarda zorunlu hale getirdiler üstelik.iyi bir şey olmasa zorunlu yapmazlardı.bu yüzden değiştirmeyi düşündüm.fazla elektrik tüketen cihazları zaten 17-22 arası kullanmıyorum.çamaşır makinesi falan gündüz çalışıyor.17-22 arası sadece bilgisayar,televizyon ve de ışıklar açık.bunlar da zaten fazla bir elektrik harcamaz.

Öncellik Elektrik idaresi normalde sayaçları 10 yılda bir yenilemesi gerekiyor. Ama sistem biraz yavaş işlediğinde anca sıra geldi. şimdiye kadar sayaç paralarını sayaç bedeli adı altında 20-25 TL. cıvarı faturaya ekliyorlar.

Ayrıca elektronik sayaçlarda üç tarifeli fiyatlama var ama siz bunu elektrik kurumunda istemediğiniz sürece yine eski birim fiyattan ücretlendiriliriniz. Bu anlamanın yolu fatura üzerindeki T1 T2 T2 tarifelerindeki ücretlendirme kısmındaki fiyatlara barak anlayabilirsiniz. Yanılmıyorsam 06-17 T1, 17-22 T2, 22-06 T3 zamanlarını ifade ediyor. Saat 22:00 den sonra bütün elektrik aletlerini  çok kullanıyorum diyorsanız. Tarifeli sisteme geçin.

Elektrik sayacını bilmiyorum sakın su için akıllı sayaca geçmeyin :D

Bir tanıdık söylemişti, musluğunuzda suyunuzu kıl gibi akacak şekilde açın ve sayaca bakın, dönmediğini göreceksiniz demişti. Bende denedim ve harbiden sayacın hareket etmediğini gördüm.   :D

Bazı lüzumsuz yere alınan vergiler yüzünden kıl gibi suyu günlerce açık bırakıp tonlarca suyu depolayanları tanıyorum :D

Edited by &ULTİMATE&

Tüketim bilgileriniz geliyordur. Oradan T1 T2 ve T3 için kullanım miktarlarınıza bakın kendi muhasebenizi kendiniz yapın. Eğer çamaşır makinesi, ütü gibi yüksek akım çeken ürünlerini akşam 10 dan sonra kullanabilirim diyorsanız karlı olacaktır. He birde ufak bir hatırlatma. Sayacınız değişirse 3 lü tarifeye geçmezsiniz. T1 T2 ve T3 den yararlanmak istiyorsanız ayrıca bir dilekçeyle bunu ilinizdeki elektrik idaresinde bildirmeniz gerekiyor ve yanlış bilmiyorsam senede en fazla 2 kere değiştirilebiliyor kararınız.

Elektrik sayacını bilmiyorum sakın su için akıllı sayaca geçmeyin :D

Bir tanıdık söylemişti, musluğunuzda suyunuzu kıl gibi akacak şekilde açın ve sayaca bakın, dönmediğini göreceksiniz demişti. Bende denedim ve harbiden sayacın hareket etmediğini gördüm.   :D

Bazı lüzumsuz yere alınan vergiler yüzünden kıl gibi suyu günlerce açık bırakıp tonlarca suyu depolayanları tanıyorum :D

ayda 10-20 TL su parası geliyor değmez ya :)

ayda 10-20 TL su parası geliyor değmez ya :)

Büyük şehirlerde su daha pahalı mesela İstanbul.

Sen Payastasın :D Yer gök her yer su dolu oralarda. Oralarda su ucuz. Dörtyoldayken biliyorum :D

Ben Aksaraydayım en son gelen fatura :D Bundan öncekide 50tlye yakındı

m5ghb.jpg

Edited by &ULTİMATE&