Jump to content

Raid 0 Ile Işletim Sistemi Kurma Sorunu..

Cirkin_01
 Share

Recommended Posts

1 tb 7200 rpm 32 mb cacheli biri samsung birisi wd marka raid 0 yapıyoruz formatta hddyi görmüyor...

Stripe block 64kb mı yoksa 128 mi olacak fast init on mu off mu gigabyte boundary on mu off mu olacak?

Kapasiteleri 1000.20 olarak görüyor enter array capacity (in gb) here kaç gb olması gerekiyor ?

Edited by Cirkin_01

1 tb 7200 rpm 32 mb cacheli biri samsung birisi wd marka raid 0 yapıyoruz formatta hddyi görmüyor...

Stripe block 64kb mı yoksa 128 mi olacak fast init on mu off mu gigabyte boundary on mu off mu olacak?

Kapasiteleri 1000.20 olarak görüyor enter array capacity (in gb) here kaç gb olması gerekiyor ?

stripe block 64 olacak fast int on olacak sonrasinda toplamda 2 tb tek parça alana sahip olacaksin peki windows nasil kuracaksin asil soru bu

2 tb ye windows kura bilemek için Raid kartının extra kurulum medyasi lazim olacak yada samsung yada wd nin sitelerinden raid önkurulum araci lazim 

çünkü tek parça 2tb ye kurulm direk olmuyor ama bölüm açip örnek c 1tb d1tb diye kurulum yapabilirsiniz...

Hdd yi görmesi içinde Raid Driverlerin  kurulum cd sine entegre olmasi lazim yada sata driverini flash diske atip da diskleri gösterebilirsiniz

Cevap için teşekkürler [url="http://www.tnctr.com/user/16361-xcientist/"]xcientist[/url]..Deneyeceğim..

[color=rgb(51,51,51)][font='lucida grande'][size=2]
[size=5]Sürücülerlede göremedim. 2 hdd satadan bağlı raid kartı felan yok yani[/size][/size][/font][/color][color=rgb(51,51,51)][font='lucida grande'][size=2]
[size=5]Enter array kaç gb olmalı ve raid sürücü ilede görmedi raid kartı medyası yok[/size][/size][/font][/color][color=rgb(51,51,51)][font='lucida grande'][size=2]
[size=5]Raid kartı yok array capacity kaç gb olacak sürücüler ilede göremedim[/size][/size][/font][/color][color=rgb(51,51,51)][font='lucida grande'][size=2]
[size=5]Windows 7 yükleme ekranında hdd görün müyor flashtan sürücüyü seçip devam ediyorum yine yok diyor..[/size][/size][/font][/color]

Adım adım açıklayım ne yapman gerektiğini;

BIOS'a girip, Integrated Peripherals kısmındaki, IDE Configration kımındaki ayarları yapılandıracaksın, ayarlar şu şekilde olmalı;

OnChip SATA Channel (Enabled)

OnChip SATA Type (RAID)

15DtO.jpeg

Bu ayarlar bilgisayarında RAID kurulumu için RAID yapılandırmasını açacak. Windows yüklemek DVD'sini yerleştir ve ilk seçeneğe CD/DVD olacak şekilde ayarla. Daha sonra ayarları kaydedip BIOS'tan çık.

Bilgisayar post ekranında iken CTRL + F ile RAID ayar ekranına gir. Seçeneklerden Define LD (2) seçeneğini seç.

15DuJ.jpeg

Aşağıdaki ekran geldiğinde RAID 0, Stripe Block 128 kb, Fast Inıt ON, Gigabyte Boundary ON, Cache Mode Write Thru olarak ayarla, alt kısımda HDD'ler görünecek RAID olarak ayarlayacağın HDD'lerin üzerine gelerek Y tuşu ile Assigment kısmında Y harfi görünmesini sağla, resimde ben örnek olarak HDD'leri ve kapasiteleri felan yazdım.

15Dvs.jpeg

Daha sonra CTRL + Y ile yapılandırmayı kaydetikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceksin. Bu ekranı gördüğünde RAID yapılandırması tamamlanmış demektir.

15DvT.jpeg

Daha sonra bilgisayarı DVD'den başlatarak Windows yüklemesine geçeceksin, ancak aşağıdaki linkteki zip dosyası içerisindeki dosyaları bir USB belleğe alman gerekli, Windows yüklemesini normal prosedürü izeleyerek ilk adımları geç, aşağıdaki ekrana geldiğinde, Sürücü Yükle diyerek USB bellekteki dosya klasörünü belirt, anakartının RAID sürücüleri yüklenecek, bundan sonra Yenile  dediğinde RAID olarak ayarlamış olduğun HDD'ler görünecektir.

15Dtc.jpeg

Daha sonra istediğin ebatta diski bölümlere ayır ve standart Windows yükleme işlemine devam et.

Haydi kolay gele !

@TeYyArEe usta dediklerini birebir gerçekleştirdim. Windows 7 için raid sürücülerini flash belleğe attım. Fakat sürücü yükleme işlemi her seferinde başarısız olmakta. Bir kaç tane resim yüklemek istiyorum. Bekli işe yarar.

pre_1368339578__1.jpg

pre_1368339363__2.jpg

pre_1368339434__4.jpg

Edited by hackermemo

Usta Anakart'ın cd'sini buldum. Onun içinde de Raid için Windows 7 driveri var ondan yüklemeye çalıştım. Fakat bu kezde ilerleme çubuğu dönüp duruyor bir netice alamıyorum. Raid yaptığım diskler dışında başka takılı olan bir harddisk yok bu arada.

İlk olarak Cirkin_01 ve hackermemo olarak 2 farklı kullanıcı oluşturduğunuz ve forum kuralları madde 26'yı ihlal ettiğiniz için ceza alacaksınız !

Konu ile ilgili olarak RAID yapılandırmasını başarı ile yapmışsınız ancak kullandığınız Windows sürümüne ait RAID sürücüsünü yükleme sorunu yaşamaktasınız. Bu durumun 2 nedeni olabilir, birincisi Windows 64 bit yükler iken 32 bit sürücüsünü seçmek, ikincisi kullanılan HDD'lerin farklı markalar olması nedeni ile uyumsuzluk sorunu. Bu iki farklı sorun için test yapmanız gerekmekte.

Haydi kolay gele !

İlk olarak Cirkin_01 ve hackermemo olarak 2 farklı kullanıcı oluşturduğunuz ve forum kuralları madde 26'yı ihlal ettiğiniz için ceza alacaksınız !

Konu ile ilgili olarak RAID yapılandırmasını başarı ile yapmışsınız ancak kullandığınız Windows sürümüne ait RAID sürücüsünü yükleme sorunu yaşamaktasınız. Bu durumun 2 nedeni olabilir, birincisi Windows 64 bit yükler iken 32 bit sürücüsünü seçmek, ikincisi kullanılan HDD'lerin farklı markalar olması nedeni ile uyumsuzluk sorunu. Bu iki farklı sorun için test yapmanız gerekmekte.

Haydi kolay gele !

Farklı kullanıcıyız zaten editörüm..Forum kurallarını ihlal etmedik..Arkadaş sorununu telefonla bana bildirdi fikir alış verişinde bulunmak için konu açmamı istedi.

diyelim sürücü sorununu halletin raid yaptin ama her hangi bir sistemsel çokme gibi bi durumda raid yapisi bozulursa yada anakarti sıfırlarsan bilgilerin uçar gider bunuda göz önünde bulundur derim

diyelim sürücü sorununu halletin raid yaptin ama her hangi bir sistemsel çokme gibi bi durumda raid yapisi bozulursa yada anakarti sıfırlarsan bilgilerin uçar gider bunuda göz önünde bulundur derim

Zaten yapamadım kardeşim. Raid0 Raid1 0+1 gibi detaylarını tehlikelerini biliyorum teşekkür ederim uyarın için :)

Haydi kolay gele !

Editörüm Windows 7'yi 8 in 1 dvdsi ile yüklemeye çalışıyorum flash belleğin içine 64 bit içinde raid driverlerini koydum fakat onları göstermiyor sadece 32 bit için raid driverleri çıkıyor onlarla yüklemek istediğimde ise sürücü bulamıyor.

anakartin üzerindeki onboard raid kartinin markasi nedir yada chipin üzerinde yazan şeyleri bi yazi ver yada resmini anakart modelini ayrintili yaz bulayim sana ben

Sağolun. Bu işten vazgeçtim. Konu Kilitlenebilir.

Tamam 32bitlik driverları kabul etmesi lazım. İşlemin sonuna gelmişsin bende ne yaptıysam 64bit driverları gösteremedim. Ama yinede 32bit kabul etti bende.

Bende Windows 7 için 8 in 1 dvd ile deniyorum acaba ondan olabilir mi ? 32 bit tek sürüm birşey indirim onunla denesem geçer mi ?  

Editörüm Windows 7'yi 8 in 1 dvdsi ile yüklemeye çalışıyorum flash belleğin içine 64 bit içinde raid driverlerini koydum fakat onları göstermiyor sadece 32 bit için raid driverleri çıkıyor onlarla yüklemek istediğimde ise sürücü bulamıyor.

Windows 7 x64 için RAID sürücüsü linkte vermiştim, zaten anakart üretici firmasının verdiği içerikte 32 ve 64 bit sürücüleri mevcut. Aynı şekilde kendi bilgisayarımda RAID-0 oluşturduğumda 64 bit sürücüsünü kolaylıkla tanıtıyorum. Herhangi bir sıkıntı yok bende, ama editlenmiş Windows sürümünden dolayı sorun çıkartıyor olabilir, ama kesin budur demek yanlış olur. Elinde MSDN kopyası bir Windows DVD'si var ise onunla bir dene.

Haydi kolay gele !

CD nin bi etki edeceğini sanmıyorum. Yinede bu gibi soruların cevabını en net deneme yanılma yöntemiyle alabilirsin. Özellikle de ilk kez raid kuruyorsan cok kez deneme yanılma yapman gerek :) Sen yinede 32bitlik driverları göstermeye çalıştığında hata mı alıyorsun? Eğer 4gb ın üzerinde bir ram kapasiten varsa 64bit te kalman daha mantıklı olur. Driver sorununu halledebilirsin bunun için 32bit'e düşme bence.

Windows 7 x64 için RAID sürücüsü linkte vermiştim, zaten anakart üretici firmasının verdiği içerikte 32 ve 64 bit sürücüleri mevcut. Aynı şekilde kendi bilgisayarımda RAID-0 oluşturduğumda 64 bit sürücüsünü kolaylıkla tanıtıyorum. Herhangi bir sıkıntı yok bende, ama editlenmiş Windows sürümünden dolayı sorun çıkartıyor olabilir, ama kesin budur demek yanlış olur. Elinde MSDN kopyası bir Windows DVD'si var ise onunla bir dene.

Haydi kolay gele !

Bir de öyle deneyim.Sayın editörüm ve konu ile ilgili yardımcı olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Edited by hackermemo

CD nin bi etki edeceğini sanmıyorum. Yinede bu gibi soruların cevabını en net deneme yanılma yöntemiyle alabilirsin. Özellikle de ilk kez raid kuruyorsan cok kez deneme yanılma yapman gerek :) Sen yinede 32bitlik driverları göstermeye çalıştığında hata mı alıyorsun? Eğer 4gb ın üzerinde bir ram kapasiten varsa 64bit te kalman daha mantıklı olur. Driver sorununu halledebilirsin bunun için 32bit'e düşme bence.

32 bit driverleri görüyor sadece (Uyumlu olmayanları göster dediğimde 64 bit driverler çıkıyor onlarlada denedim yine sonuç alamadım) onlarla yüklemek istediğimde ise raid yaptığım sürüyücü bulamıyor.

Hackermemo birde şu driver ile denesene, AMD SB7xx serisi için RAID driverleri içerisinde mevcut. 13.4 güncel sürüm, 

AMD 13.4 SB7xx RAID driver

Haydi kolay gele !

İndiriyorum hemen birde bununla denerim.

Edit : Biraz önce fark ettim Wd marka hdd bağladığımda açılışta "Capable but command failed"  diye bir sorun çıkıyor. Tekrar masaüstüne girdim haddiski yeniden biçimlendirip devam edeceğim

Edited by hackermemo