Jump to content

Ssd Disk Tavsiyesi

Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. 120 Gb ya da 128 gb ssd hard disk almayı düşünüyorum. Piyasada çok alternatif var. Siz hangi marka tavsiye edersiniz? Bir de 120 gb ve 128 gb arasında ne fark var. Hangisini almak mantıklı olur? Üst limitim 350 tl civarı. Şimdiden teşekkürler.

http://www.hepsiburada.com/liste/ocz-agility-3-120gb-ssd-agt3-25sat3-120g/productDetails.aspx?productId=bd101305&categoryId=114814

ben laptopta bunu kullanıyorum çok memnunum. Bu diski taktıktan sonra makinanın performansı çok iyi oldu. Önceden açılışta çok bekliyordu ama şimdi açılış ve programların açılışı çok hızlandı.

Gece Shoutbox da konuştuğumuz konulardan bir tanesi. Kingston HyperX 3K veyaTeam Xtreem S3 var bunlar kalitelidir ayrıca sandforce sf-2281 çiplerini kullanıyor yani hata sorunu çıkması diğer modellere göre biraz az. Ek olarak ssd alırken normal hdd gibi kullanmamalısınız yani formatlama konusunda ömrü kısalabilir.İlk aldığınız çoğu ssd ilk zamanlarda hızlı çalışabilir ama bu hep böyle çalışacağını göstermez.İlerleyen zamanlarda doluluk oranına göre yavaşlamalar görülebilir.Eğer çok yoğun veri yazıyorsanız kaliteli bir ssd almanız gerekir..

Eğer anakartın intel ise intel ssd güzel performans verir.Sandisk ve türlerini sakın almayın derim paranıza yazık olur.Üstte verdiğim örnekler gayet iyi ve ucuz.Kolay gelsin.

Edited by SimpsoN_Bart

Gece Shoutbox da konuştuğumuz konulardan bir tanesi. Kingston HyperX 3K veyaTeam Xtreem S3 var bunlar kalitelidir ayrıca sandforce sf-2281 çiplerini kullanıyor yani hata sorunu çıkması diğer modellere göre biraz az. Ek olarak ssd alırken normal hdd gibi kullanmamalısınız yani formatlama konusunda ömrü kısalabilir.İlk aldığınız çoğu ssd ilk zamanlarda hızlı çalışabilir ama bu hep böyle çalışacağını göstermez.İlerleyen zamanlarda doluluk oranına göre yavaşlamalar görülebilir.Eğer çok yoğun veri yazıyorsanız kaliteli bir ssd almanız gerekir..

Eğer anakartın intel ise intel ssd güzel performans verir.Sandisk ve türlerini sakın almayın derim paranıza yazık olur.Üstte verdiğim örnekler gayet iyi ve ucuz.Kolay gelsin.

aman diyeyim Team almayın. Ben işyerinde kullanıyordum, sabah bir geldim hdd yok. çalışmıyor. Ne yaptıysak olmadı. Üretimi durmuş yenisi yok, araya araya sahibinden.com dan buldum bir tane aldık, üstündeki sandforce kontrolcü çiplerini değiştirdik olmadı. Disk çiplerini değiştirdik çift çift deneyerek gene olmadı. Sonuç olarak en son yedeği 2 ay önce almış olmamdan mütevellit, yeni kingston ssd diskime 2 aylık veriyi tekrar girmek zorunda kaldım. 

Gece teyyaree ile konuşuyorduk team ı bende pek beğenmedim ama burada piyasası yok dedi fakat çipleri sağlam olduğunu bende duymuştum.Yine de kingston hyperx veya intel almak lazım olmadı ocz vertex ama onlarda biraz pahalı doğrusu.

? ssd disk hakkında bilgi verebilirmisiniz, normal hddlre göre ne artısı var, bide boyutları neden bu kadar düşük?

[spoiler]http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2010/09/12/ssd-diskler-nedir-ve-ssd-ler-hakk-nda-bilinen-10-yanl.aspx[/spoiler]

SSD: Çok hızlı bir teknoloji. Bilgisayarın hızını artırıyor. Boyutunun düşük olması bu tür cihazların işletim sistemine hükmettiğini varsayarsak çünkü ssd'den verim alabilmemiz için buna işletim sistemi yükleyerek eski hdd ile karşılaştırıldığında möüthiş fark olacağı söz konusu. Ama biraz pahalı :(

Edited by sere

Yoğun istek üzerine konuya el atayım bari :D

Öncelikle SSD seçiminizde bir numaralı etken kullanım amacınız olacaktır. Sadece sistem yükleyip, gündelik kullanıma yönelik bir sistem için alacak iseniz öyle abartılı bir SSD seçimi yapmanıza gerek yok, OCZ Agility 3, Sandisk Ultra Plus, Corsair Force serisi gibi SSD'ler işinizi fazlası ile görecektir. Tabi bu tür SSD'ler kullandıkları Sandforce 2200 kontrol cipine sahip oldukları için SSD doluluk oranı arttıkça okuma ve yazma hızları, özelliklede okuma hızı malesef düşüyor. SSD'lerdeki bu %30'lara varan değer kaybı her ne kadar negatif bir etki gibi gözüksede, normal HDD'lere kıyasla halen hızlı olacağı için gündelik kullanımdaki bilgisayarlar için pek bir kayıp olmayacaktır. 

Gelelim işin janjanlı kısmı olan performans SSD'lerine, 

Bu SSD'ler Sandforce 2281 kontrol çipine sahip olan bu SSD'lerde, 2281 kontrol çipine ek olarak Nand kontrol çipide eklenmiş olması hem yazma, hem okuma hemde erişim süreleri gibi kriterlerde fazlası ile fark yaratmaktadırlar. Yazma 570 Mb/sn, okuma 450+/Mb/sn hızlarına kadar varmaktadır. Tabi bu hızlar anakartın chipsetine bağlı olarak değişiklik gösterir. OCZ Vector, Team Xtreem S3, S3 Pro, Kingston HyperX 3K serileri bu SSD sınıfının en hızlılarıdır. Bu serilerde doluluk oranına bakılmaksızın hızda herhangi bir değişme görülmemektedir. Tabi fiyatlarıda bu hızları ile doğru orantılıdır.

Orta halli SSD için;

Kingston SSDNow V300, Sandisk UltraPlus, Intel 330, Corsair Force serisi

Yüksek performans için;

OCZ Vector, Team Xtreem S3 Pro, Kingston HyperX 3K, Intel 520 serisi

Haydi kolay gele !