Jump to content

Windows 8 Lisanslı Bir Laptopa Xp Kurmak

Smartsis
 Share

Recommended Posts

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sana

Belki bu ayarları yaptıktan sonra normal kurulum yapabilirsiniz. Bir deneyin.

Bilgisayar iyiyse sanal sistem kullanmanızı öneririm.

Sanal işletim sisteminden de tam verimlilik almıyorum onuda denedim illede normal olarak kurulması gerekiyor.

bi akrabamda i5 toshiba laptop vardı.. illaki xp kur dedi bana bende normal satasız kurdum mavi ekran aldım satalı kurdum sorun kalktı.. kac sene oldu halende xp tık demiyoo. satalı bi xp kurman lazım veya 64 bit xp kur.. türkçe var indir

bi akrabamda i5 toshiba laptop vardı.. illaki xp kur dedi bana bende normal satasız kurdum mavi ekran aldım satalı kurdum sorun kalktı.. kac sene oldu halende xp tık demiyoo. satalı bi xp kurman lazım veya 64 bit xp kur.. türkçe var indir

Evet bende satalı xp kurmaya çalışıyorum    iş te bu xp satalı değil mi   http://www.tnctr.com/topic/222507-windows-xp-pro-sp3-tr-driver-edition-haziran-2013/

yazık değil mi, ne istiyorsun windows 8 den, hazır sistemin nesi var ki :thumbsdown:

Haklısınız ama zorunluluk var ama. Birde büyük konuştum herhalde hayatta xp kullanmam diye  Yüce rabbim tokadı vurdu işte bize

aynı sorun benim toshiba laptopta da var sorun sata veya gpt değil.orjinal xp veya ocak 2012 güncel diye bi modiye var o kuruluyo.diğer güncel sürümlerin çoğunu denedim kurulum bitip yeniden başlayınca masaüstü gelmeden hata veriyo.Ben çözümü bulamadım sen bulursan bende denerim.

Ben aşağıda yazacağım yöntemi öneriyorum....

Dün bu konuya ilişkin bir sorun yaşadım. Yeni aldığım lenovo z580 modelide üzerinde win8 işletim sistemiyle geldi format atayım dedim boot etmedi ne dvd'de ne de usb'den.
Öncelikle bilgisayar açılırken bios ayarlarına ulaşman gerekli.

Windows 8 Yüklü Bios üzerinde UEFI Boot ve hdD Üzerindeki GPT korumasının kaldırılması....

Yeni nesil Leptop lar artık Windows 8 ile yüklü geliyor ve üzerinde yeni nesil BİOS
yazılımı yüklü UEFI boot menüsü aktif olarak.
Windows 8 ile arası hoş olmayan kullanıcılar burdaki anlatımda BİOS ayarlarını
yapmazlarsa Format atıp Windows 7 yüklenmez..

İlk önce PC açılırken F2 ile BİOS ekranına girilir.

Normal şekilde F2 ile girmiyorsa PC yi kapatın
Elinizle F2 tuşuna basılı tutun sonrada power tuşuna basın
BİOS ekranına girecektir..

Bios Security bölümünden ( Boot Menü ) sekmesi Disable yapılır. (Bazı cihazlarda bu kısmı değiştirebilmek için güvenlik şifresi istiyor bunu herhangi bir sifre secip aktifleştirebilirsiniz)

Bios Advanced bölümünden ( Boot Speed ) sekmesi Disable veya Normal yapılır.

Bios Advanced / System Configuration bölümünden ( Boot Mode ) sekmesi CSM Boot yapılır.

Bios Boot Bölümünden 1. sıraya ( USB ) veya ( ODD CD ROM ) alınır.

Bütün ayarlar doğru bir şekilde yapıldıysa F10 ile kayıt yapılır.

Ve format işlemine başlanır.

PC yi CD ile başlattıktan sonra Ön yükleme yapmak için bir tuşa
basın yazısı gelmiyor ve windows direk açılıyorsa
Ya CD nin Boot özelliği yok yada CD bozuktur

USB ile format işleminde ön yükleme yapmak için bir tuşa basın
yazısı gelmiyor ve windows direk açılıyorsa USB nin Boot özelliği
yok yada USB bozuktur..

Sonra..............................................................................................................

- İlk bu İSO dosyasını indiriyoruz masaüstünde dursun
http://gparted.sourceforge.net/download.php

- Aşağıdaki linkteki programı indiriyoruz
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

- ISO ve program indikten sonra programı açmadan önce flash belleğimizi takıyoruz.

- Programı açıyoruz, Step 1 olan yerden GParted seçiyoruz
- Step 2'den indirmiş olduğumuz ISO kalıbını seçiyoruz
- Step 3'ten Flash Belleğimizin olduğu sürücü harfini seçiyoruz
- Create dedikten sonra işlemlere başlayacak...
- İşlem bittikten sonra sorun olan bilgisayara flash belleği takıp pc yi açın. F12 yada F10 boot menüsünden USB belleği seçin (Eğer olmuyorsa F2 ile BIOS'a girip Boot kısmından önceliği USB'ye vermelisiniz.
- Karşınıza bir ekran çıkacak Enter deyin.
- Yine bir ekran çıkacak enter deyin
- Dil soracak 31 yazın
- Ardından çıkan soruya 0 deyip enter deyin.
- Sizi bir arayüz karşılayacak. Üstten Aygıtlar diyip yeni bölüm oluşturun diyin.
- Eğer Pending diye bir yazı hatası alıyorsanız görünüme gidin işlemleri temizleyin deyin bir daha üstteki işlemi yapın yaptıktan sonra bölüm oluşturun ve bölüm tipini NTFS yapın kaydedin.

Daha sonra istediğiniz şekilde format atabilirsiniz...

Edited by oxymania

Merhaba arkadaşım bak ben sana bişi öneriym en güzeli onu yap sen windows xp cok sistem isteyen bişi değil eğer bilgisayarındada 4  - 8 gb ram var ve işletim sistemin minimum i3 ise (kullandığın programları bilmediğim için böyle özellikler yazdm) vmware workstation kur onun içine sanal xp kurup windows xp üzerinde işlerini çok rahat yaparsın bu sayede windows 8 lisansında zarar görmemiş olucak yoksa , diskteki tüm bölümleri silersen recovery uçacak windows 8 geçmen imkansız olucak. Eğer ilgini çekebildiysem ne mutlu bana , ama yazık etme w8e :D Elimden geldiğince yardımcı olurum vmware konusunda bilgin yoksa

Bak güzel kardeşim sana çözümü söylüyeyim.Daha önce modmuş falanmış bu tarz bir işletim sistemi ile notebook kurmaya kalktım.içinde sata sürücü vardı.Mavi ekran vermişti bendede. Güzel sitemizi bi ziyaret et.incele içerisinde windows xp sp3 orjinal olanı indir.Güncelleme eklenmiş olabilir ama! Sata sürücüsüymüş bilmem neymiş olmasın :) 

Tak cd ni yada flash diskini cayır cayır kurmassa Bu sahane nicki (@pcmemo)  sana teslim edicem :)

Not: Bi çözüm yazıcak ne yazdık böle :)

Merhaba arkadaşım bak ben sana bişi öneriym en güzeli onu yap sen windows xp cok sistem isteyen bişi değil eğer bilgisayarındada 4  - 8 gb ram var ve işletim sistemin minimum i3 ise (kullandığın programları bilmediğim için böyle özellikler yazdm) vmware workstation kur onun içine sanal xp kurup windows xp üzerinde işlerini çok rahat yaparsın bu sayede windows 8 lisansında zarar görmemiş olucak yoksa , diskteki tüm bölümleri silersen recovery uçacak windows 8 geçmen imkansız olucak. Eğer ilgini çekebildiysem ne mutlu bana , ama yazık etme w8e :D Elimden geldiğince yardımcı olurum vmware konusunda bilgin yoksa

Çok teşekkür ederim ilginize sanal işletim sistemini farklı programlarlada defalarca kez test ettim sonuç alamadım. Bilgisayarımın konfigürasyonu fena değil ama 4 gb ram var 1 gb ekran kartı i5 işlemcili 640 gb hdd bu arada sanal işletim sistemiyle ilgili çok tecrübem de yok.

bios ta tüm ayarları yaptığına görehard diski başka pc de biçimlendirmek kalıyor geriye (veya win8 format cd si ile diski komple biçimlendirmeyi dene)tüm bölümleri sil

herhalde öyle yapacağım en son çare olarak

Bak güzel kardeşim sana çözümü söylüyeyim.Daha önce modmuş falanmış bu tarz bir işletim sistemi ile notebook kurmaya kalktım.içinde sata sürücü vardı.Mavi ekran vermişti bendede. Güzel sitemizi bi ziyaret et.incele içerisinde windows xp sp3 orjinal olanı indir.Güncelleme eklenmiş olabilir ama! Sata sürücüsüymüş bilmem neymiş olmasın :)

Tak cd ni yada flash diskini cayır cayır kurmassa Bu sahane nicki (@pcmemo)  sana teslim edicem :)

Not: Bi çözüm yazıcak ne yazdık böle :)

Çok ilginç bir yaklaşım ama satasız kurulurmu sizce?

kardeş al bak bunu kur bunun v1 versiyonunu kurmustum ben akrabamın laptopa toshibaydı oda i5 işlemcili sata ile raid entegreli kurulum yaptım basarılı oldu.. bu sistemi indir sata ile raid entegreli kur olayı bitir..

http://www.warezturkey.net/program/19672-perfect-xp-format-cd-2011-v2-tek-link-indir.html

barıs sevenın son versiyonudur daha cıkarmıcak.. artık windows 7 ve 8 üzerinde calısmalar yapıyor kendısı..

Çok teşekkür ederim ilginize sanal işletim sistemini farklı programlarlada defalarca kez test ettim sonuç alamadım. Bilgisayarımın konfigürasyonu fena değil ama 4 gb ram var 1 gb ekran kartı i5 işlemcili 640 gb hdd bu arada sanal işletim sistemiyle ilgili çok tecrübem de yok.

herhalde öyle yapacağım en son çare olarak

Çok ilginç bir yaklaşım ama satasız kurulurmu sizce?

Güzel Kardeşim. :) Orjinal Win Sp3 cd indir. Sata modunda kurulama geç. Eğerki mavi kurulum ekranında diski görmez ise ahci modunda kurulumu gerçekleştir.Hiç bir sorun olmayacakdır. Bu hata Benim kendi testlerimce karşılaştığım sorunlarca entegre edilen sata driverlardan. Napıcan modlu xp yi falan. Kur işte orjinal xp sp3 ! sen gel dediğimi yap.

kardeş al bak bunu kur bunun v1 versiyonunu kurmustum ben akrabamın laptopa toshibaydı oda i5 işlemcili sata ile raid entegreli kurulum yaptım basarılı oldu.. bu sistemi indir sata ile raid entegreli kur olayı bitir..

http://www.warezturkey.net/program/19672-perfect-xp-format-cd-2011-v2-tek-link-indir.html

barıs sevenın son versiyonudur daha cıkarmıcak.. artık windows 7 ve 8 üzerinde calısmalar yapıyor kendısı..

Deneyeceğim sonucu size bildiririm.

Güzel Kardeşim. :) Orjinal Win Sp3 cd indir. Sata modunda kurulama geç. Eğerki mavi kurulum ekranında diski görmez ise ahci modunda kurulumu gerçekleştir.Hiç bir sorun olmayacakdır. Bu hata Benim kendi testlerimce karşılaştığım sorunlarca entegre edilen sata driverlardan. Napıcan modlu xp yi falan. Kur işte orjinal xp sp3 ! sen gel dediğimi yap.

Derdim modlu xp değil zaten yeterki bilgisayarıma kurulsun bunu istiyorum