Jump to content

Bu Sistemime Uygun Ekran Kartı?(Güncel Son Postta)

Share

Recommended Posts

ekran kartımı yenilemek istiyorum. nedeni, vista ve windows 7 de bazı pc açılışlarda çalışıp bazı çalışmaması. ekran kartının kendisindemi sorun var yoksa sürücüsündemi kaç yıldır çözemedim. en son sürücüyü indirip kaç kez kurdum yine aynı.aygıt yöneticisi özelliklerde bu aygıt sorun bildirdiğinden windows durdurdu diyor. ayrıca açılışlarda çalışmadığında hiç bir ati grafik sürücüsü kurulmadı diyor. böyle oluncada ekran kartsız kullanır gibi oluyor vista ve windows 7 sp1 de. uyku modu, aero, mevie maker gibi şeylerde çalışmıyor. xp partında sorun yok. şimdi everestle aldığım sistem bilgisini ve kasayı açıp kendim edindiğim psu yani güç kaynağı bilgilerini vericem. bu bilgilere göre en ucuz ve kalitesiz den en pahalı ve kaliteli "uygun" ekran kartları tavsiyesi rica edicem sizlerden.

BilgiAlanı    Değer
Bilgisayar    
Bilgisayar Türü    ACPI x86 tabanlı bilgisayar
İşletim Sistemi    Microsoft Windows 7 Ultimate
OS Servis Paketi    Service Pack 1
Internet Explorer    9.0.8112.16421
DirectX    DirectX 11.0

Tarih / Saat    2013-06-22 / 20:17

Anakart    
CPU Türü    Intel Pentium 4 524, 3066 MHz (23 x 133)
Anakart Adı    Foxconn RC4107MA Series  (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)
Anakart Çipseti    ATI Radeon Xpress 200
Sistem Belleği    1984 MB  (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
DIMM1: Kingston    1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
DIMM2: Kingston    1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
BIOS Türü    Award (05/05/06)

Görüntü Birimi    
Görüntü Bağdaştırıcısı    ATI RADEON XPRESS 200 Series  (64 MB)
3D-Hızlandırıcı    ATI Radeon Xpress 200/1100 (RC410/RC415)
Monitör    MAG 770AG  [17" CRT]  

Çokluortam    
Ses Bağdaştırıcı    Realtek ALC655 @ ATI SB450 - AC'97 Audio Controller

Depolama     

Disk Sürücüsü    WDC WD800BB-00JHC0 ATA Device  (74 GB, IDE)

Ağ Bağdaştırıcısı    Realtek RTL8139/810x Ailesi Fast Ethernet NIC

DMI    
DMI BIOS Sağlayıcısı    Phoenix Technologies, LTD
DMI BIOS Sürümü    6.00 PG

DMI Anakart Üreticisi    Foxconn
DMI Anakart Ürün Adı    RC4107MA-S2
DMI Anakart Sürümü    

DMI Kasa Türü    Desktop Case
DMI Toplam / Boş Bellek Yuvaları    4 / 2

everest güç kaynağı bilgilerini göstermiyor veya ben bulamadım. kasayı açıp edindiğim psu bilgileri şöyle: model no: PSN-355 PC

voltage ve currentin altında max 255 w yazıyor. frequency nin altında da; 60/50 hz ve peak 355w yazıyor. yanda da etikette: p1=20+4pın.  markasını göremedim. ama google da aynı özelliklerdeki psu için hazardous area yazmış birileri eğer buysa markası. :)

şimdi sorularımı maddeler olarak yazıyorum cevaplarıda ona göre rica edicem:

1-mevcut ekran kartım neden böyle yapıyor demicem çünkü kaç yıldır cevap bulamadım. şunu merak ettim ekran kartımın onboard olduğunu biliyorum iyide kasayı açınca hiç mi görünmüyor bu tümleşik ekran kartları nerde bilen varmı? :)

2-benim psu kaç watt verdiğim bilgilere göre?

3-bilgisayarımın soğutma çok kötü değil ama çok iyide değil bu sisteme göre yüksek özellikli yeni ekran kartı alırsam ısınma artarmı? bu soru saçma olabilir ama bilmediğimden soruyorum :)

4-bu sistemime uygun en iyi ve en basit ekran kartı link ve direkt isimlerini marka modellerini özelliklerini söylermisiniz? sadece link vermeyip dediğim gibi direkt bilgileri yazarsanız iyi olur çünkü linkler zamanla değişebiliyor veya hangisini bahsettiğiniz açıkça anlaşılmıyor. biraz uzun bir soru oldu ama tam oldu :) emek ve bilgileriniz için teşekkürler.

Edited by abdülhey

everest güç kaynağı bilgilerini göstermiyor veya ben bulamadım. kasayı açıp edindiğim psu bilgileri şöyle: model no: PSN-355 PC

voltage ve currentin altında max 255 w yazıyor. frequency nin altında da; 60/50 hz ve peak 355w yazıyor. yanda da etikette: p1=20+4pın.  markasını göremedim. ama google da aynı özelliklerdeki psu için hazardous area yazmış birileri eğer buysa markası. :)

şimdi sorularımı maddeler olarak yazıyorum cevaplarıda ona göre rica edicem:

1-mevcut ekran kartım neden böyle yapıyor demicem çünkü kaç yıldır cevap bulamadım. şunu merak ettim ekran kartımın onboard olduğunu biliyorum iyide kasayı açınca hiç mi görünmüyor bu tümleşik ekran kartları nerde bilen varmı? :)

2-benim psu kaç watt verdiğim bilgilere göre?

3-bilgisayarımın soğutma çok kötü değil ama çok iyide değil bu sisteme göre yüksek özellikli yeni ekran kartı alırsam ısınma artarmı? bu soru saçma olabilir ama bilmediğimden soruyorum :)

4-bu sistemime uygun en iyi ve en basit ekran kartı link ve direkt isimlerini marka modellerini özelliklerini söylermisiniz? sadece link vermeyip dediğim gibi direkt bilgileri yazarsanız iyi olur çünkü linkler zamanla değişebiliyor veya hangisini bahsettiğiniz açıkça anlaşılmıyor. biraz uzun bir soru oldu ama tam oldu :) emek ve bilgileriniz için teşekkürler.

1- Kasanın içinin net bir resmini koymanı öneriyorum :) 

2-350watt ama asıl aldığın verim max 255watt. Yani sen 255watt olarak düşünmelisin.

3- Ekran kartlarının soğutucuları ısınmayı bertaraf edecek güçte ve özellikte yapılır genelde. Ekstra kasaya varsa yeri fan takabilirsin.

4-Oyunla çok haşır neşir olmadığını sadece günlük kullanım için bilgisayarla uğraştığını bildiğimden en ucuz ekran kartını öneriyorum 1gb 64bit DDR3 Dx11

http://www.vatanbilgisayar.com/powercolor-ax5450-1gbk3-shv2-hd5450-gddr3-1gb-64bit-ati-radeon-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=56843

PSU gereksimi 400watt olduğu belirtilmiş kendi sitesinde. Haliyle yeni bir psu da almak gerekecek.

İsterseniz Bütçenizide yazın belki arkadaşlar size bir sistem önerisinde bulunur. Dahili ekran kartlı uygun fiyatlı bir sistem de işinizi görür sanıyorum. 

1- Kasanın içinin net bir resmini koymanı öneriyorum :)

2-350watt ama asıl aldığın verim max 255watt. Yani sen 255watt olarak düşünmelisin.

3- Ekran kartlarının soğutucuları ısınmayı bertaraf edecek güçte ve özellikte yapılır genelde. Ekstra kasaya varsa yeri fan takabilirsin.

4-Oyunla çok haşır neşir olmadığını sadece günlük kullanım için bilgisayarla uğraştığını bildiğimden en ucuz ekran kartını öneriyorum 1gb 64bit DDR3 Dx11

http://www.vatanbilgisayar.com/powercolor-ax5450-1gbk3-shv2-hd5450-gddr3-1gb-64bit-ati-radeon-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=56843

PSU gereksimi 400watt olduğu belirtilmiş kendi sitesinde. Haliyle yeni bir psu da almak gerekecek.

İsterseniz Bütçenizide yazın belki arkadaşlar size bir sistem önerisinde bulunur. Dahili ekran kartlı uygun fiyatlı bir sistem de işinizi görür sanıyorum. 

1-kasanın resmini hemde net olarak koyamam çünkü öyle bir resim çekme imkanım yok.

2-oyunla haşır neşir olmadığım doğruda nerden biliyorsun ? :)

3-önerdiğin ekran kartının psu gereksiniminin 400 watt olduğunu yeni bir psu da almam gerekeceğini söylüyorsun hatta daha ileri gidip yeni sistem almamı gündeme getiriyorsun. öyle olasılığım olsa niye ekran kartı sorayım kardeş :) iyiymiş ucuzmuş önerdiğin kart ama yanına yeni bir psu masrafı iyi olmadı. başka kart önerin yokmu?

4-benim anakart anladığım kadarı ile ddr 2 bellek özellikli genelde önerilen ekran kartları ise ddr3 gddr3 v.s bu uyumusuzluk yaratmıyormuş ekran kartı konusunda araştırdığım kadarı ile  böylemi? saol.

Edited by abdülhey

ek sorular:1- mutlaka psu da almam gerekirse benimki 350 watt yazmasına rağmen maximmum 255 w mış. yani öyle düşün demiş yasak aşk kardeş. ee öyle ise psu satan sitelere bakıyorum 450 w yazıyor nominal değer diyor. e bunun tam olarak maximum değerini tam olarak kaç watt olduğunu nerden anlıcam?

2-bu psu satan sitelerde bakıyorumda fanı hep üstte genelde benimki arkada. yoksa kasanın üstü kapalı fan üsttede varda benmi görmüyorum. ama fan üstte ise veya üstte ve arkada iki tarafda da varsa kasanın üstünde hava delikleri olması gerekmezmi? araştırdım her psu her kasaya genelde uyar denmiş ee benimki nasıl olacak hava açıklığı benim kasada üstte yok arkada var?

ek sorular:1- mutlaka psu da almam gerekirse benimki 350 watt yazmasına rağmen maximmum 255 w mış. yani öyle düşün demiş yasak aşk kardeş. ee öyle ise psu satan sitelere bakıyorum 450 w yazıyor nominal değer diyor. e bunun tam olarak maximum değerini tam olarak kaç watt olduğunu nerden anlıcam?

2-bu psu satan sitelerde bakıyorumda fanı hep üstte genelde benimki arkada. yoksa kasanın üstü kapalı fan üsttede varda benmi görmüyorum. ama fan üstte ise veya üstte ve arkada iki tarafda da varsa kasanın üstünde hava delikleri olması gerekmezmi? araştırdım her psu her kasaya genelde uyar denmiş ee benimki nasıl olacak hava açıklığı benim kasada üstte yok arkada var?

havayı üst taraftan değil alt taraftan alıyor :D 

1-kasanın resmini hemde net olarak koyamam çünkü öyle bir resim çekme imkanım yok.

2-oyunla haşır neşir olmadığım doğruda nerden biliyorsun ? :)

3-önerdiğin ekran kartının psu gereksiniminin 400 watt olduğunu yeni bir psu da almam gerekeceğini söylüyorsun hatta daha ileri gidip yeni sistem almamı gündeme getiriyorsun. öyle olasılığım olsa niye ekran kartı sorayım kardeş :) iyiymiş ucuzmuş önerdiğin kart ama yanına yeni bir psu masrafı iyi olmadı. başka kart önerin yokmu?

4-benim anakart anladığım kadarı ile ddr 2 bellek özellikli genelde önerilen ekran kartları ise ddr3 gddr3 v.s bu uyumusuzluk yaratmıyormuş ekran kartı konusunda araştırdığım kadarı ile  böylemi? saol.

2- Bir mesajında dile getirmiştin ordan aklımda kalmış

3- En ucuz kartı önerdim. Dahada ucuzu 2.el olur sanırım :)

4- Anakartın bellek türünün ekran kartının bellek türüyle bir bağdaştırıcılığı yok. Uyumsuzluk yaşamazsın.

Ek soru1-  Kalitesine göre değişir alacağın verim. Örnek vermem gerekirse %80 ve üzeri verimli olan psu lar en kaliteliler. Bunların 80+ sertifikaları olur. Bu ne demek oluyor. 500watt diye aldığın psu %80 verimlilikle sana max 400watt güç sağlar demek oluyor. Kalitesizlerde bu verim %50-55 lerde.

Ek soru2- Normal olan arkada olması lazım zaten :D Ben üste sola sağa yada kasanın içine doğru hava akımı olanı görmedim daha :D

ben senin yerinde olsam ikici el gt7300 alır olayı bitiririm 30 40 tl ye bulabilirsin

x200

x300 gibi çok eski ati ekran kartları aeroyu düzgün çalıştrıramıyor maalesef

Edited by tutuklu8

ben senin yerinde olsam ikici el gt7300 alır olayı bitiririm 30 40 tl ye bulabilirsin

x200

x300 gibi çok eski ati ekran kartları aeroyu düzgün çalıştrıramıyor maalesef

iyide nerden bulcam onu? birde bunu alırsam psu almaya gerek yokmu?

soyledıklerınızden vga ıle ılgılı sorun yazılımsal  gıbı yada donanım cok zorlandıgında sorun cıkıyor

ıstersenız ve yakındaysanız 0 3450 mevcut

0 3450 ne abi? agp değilmi o, ekran kartı ise? benim anakartta agp slotu yok diye biliyorum? diğer bir yerde de paylaşımlı demiş paylaşımlı ekran kartları anakartta nerde oluyor kendim takabilirmiyim? çünkü kasayı açtım baktım benimkini göremedim. neyse özelinede yazayım.

• 2 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra...

arkadaşlar ekran kartımı değiştirme nedenimi ilk postta yazmıştım. daha bu gün değiştirdim. ikinci el aldım bir bilgisayarcıdan ve şu anda sorun olmadığı gibi grafikler farkedilir derecede hızlandı. yalnız psu sorun çıkarırmı? psu şu :

voltage ve currentin altında max 255 w yazıyor. frequency nin altında da; 60/50 hz ve peak 355w yazıyor. yanda da etikette: p1=20+4pın.  markasını göremedim.

aldığım harici ekran kartıda: nividia geforce 9400 gt 128 bit 1 gb.

güç kaynağı yetersiz gelirmi uyumsuzluk çıkarmı? bu ekran kartı pek oyun oynamayacak biri için iyimi?

Edited by abdülhey

Minimum psu gereksimi 300 watt mış.yeterli psu için rahat olsun. Ayrıca kart sana fazla fazla yeter hayırlı olsun

saol kardeşim. gerçekten acaip hızlandı grafikler. yalnız sistem tepsisinde yok sürücü simgesi ayarları. kendiliğinden yükledi dedi bilgisayarcı. ama  14.5.2009 tarihli sürüm no: 8.15.11.8593

aygıt yöneticisinde yüklü görünüyor. ama program ekle kaldırda yok. yeniden yüklesem son sürücüyü orjinal sitesinden link verebilirmisiniz direkt indireyim ben beceremiyorum da :) bi zahmet.

saol kardeşim. gerçekten acaip hızlandı grafikler. yalnız sistem tepsisinde yok sürücü simgesi ayarları. kendiliğinden yükledi dedi bilgisayarcı. ama  14.5.2009 tarihli sürüm no: 8.15.11.8593

aygıt yöneticisinde yüklü görünüyor. ama program ekle kaldırda yok. yeniden yüklesem son sürücüyü orjinal sitesinden link verebilirmisiniz direkt indireyim ben beceremiyorum da :) bi zahmet.

http://www.nvidia.com.tr/drivers

Hocam site türkce zaten. İster otomatik cihaz belirleme ile ister Manuel arama ile ulaşabilirsin

arkadaşlar konu ile ilgili yine sorunlarım var. maddeler halinde yazıcam:

1-windows 7 kısmında son sürüm uygun sürücüyü yüklememe rağmen sürücü ayarları sistem tepsisine gelmiyor. ama programlarda var tabiki. nasıl sistem tepsisine getirebilirim?

2-xp kısmında da şu hatayı verdi yine son sürücüsünü kurunca: vmsnap3.exe  ZSMCSNAP sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor. her açılışta bu uyarıyı veriyor. sanırım kamera ile ilgili bua4tech pk-5 kameram var.  bunu nasıl halledicem?

3-bilgisayar açılışta bazan "ender" olarak kablo takılı değil uyarısı veriyor. bu hatayı bilgisayarcıda ilk bu ekran kartını kendisi taktığında da veriyordu. bana abi senin pcı slotunda sorun var gibi dedi. ama yeniden başlatınca düzeliyor.

4-bilgisayar ilk  açılışta ilk olarak ekran kartının bilgisini veriyor sonra bir kaç sn bekleyip yeniden başlıyor ve yine aynı şeyi yapıyor ve yine yeniden başlıyor ve sonuncuda bu sefer normal sistem yükleniyor. bunu neden yapıyor bios la oynadı bilgisayarcı o bios ayarları ilemi ilgili bu direkt açılmazmı?

sizde çözümlerinizi bu maddelere göre yazarsanız minnettar kalırım. saolun arkadaşlar.