Jump to content

Bu Bilgisayar Neden Bu Kadar Yavaş ?

UgurOzturk
 Share

Recommended Posts

Herkeze öncelikle iyi akşamlar. Kuzenimin bilgisayarı hakkında soru sormam gerek, bilgisayarı olağanüstü derecede tuaf bir şekilde donuyor. Yani Ram yetmezliği olabilir diye düşünüyorum ama çok tuaf geliyor. Şuan xp sp3 kurdum ona, çünkü win7 dede kasıyordu. Cpu-Z bilgilerini paylaşıcam, lütfen sorunu bulmam konusunda yardımcı olun. Yazılımsal değilde donanımsal olduğunu düşündüğüm için, Sorumu donanım kategorisine açmayı uygun gördüm.

pre_1372011466__resim_pc_1.jpg

pre_1372011509__resim_pc_2.jpg

pre_1372011580__resim_pc_3.jpg

pre_1372011598__resim_pc_4.jpg

En çok oyunlarda Alt+tab yaparken bilgisayarın kendine gelmesi uzun sürüyor.

arkadaşım sana bir soru sürücüleri nerden yükledin kendi cd veya dvd denmi ( yada internetten güncel sürücüleri indiriptemi kurdun )...yoksa driver pack gibi bir programmı kullandın...çünkü benimde belki 1-2 aydır bir sorunu aktarıcam sana...sorularıma cvp yazarsan yardımcı olacağım...

AIDA64'ten Donanım ile ilgili sayfaları seçerek ve MSINFO32 üzerinden sistem raporunu bir TXT olarak kaydet ve upload et ve linki burada paylaş bir bakalım, hatalı olan yerleri söyleriz.

[spoiler]

pre_1353902309__aida64.jpg

pre_1353902274__msinfo32.png

[/spoiler]

Haydi kolay gele !

- HDD Tune den problem çıkmadı. Bilgisayar kendimin değil, kuzenimin bu yüzden bilgisayarın problemini çözemedim. Kendi bilgisayarım olsaydı ufacıcık bir değişimde hemen fark eder düzeltirdim (tuaf).

- Bilgisayar boşta dururken kasmıyor. Bi skype açık oluyor birde bitdeffender.

- Kendi dvd lerinden yüklendi driverler. Hatta düzeltmek için driverlerini internetten de kurup denemiştim. ( XP yüklenmeden önce, win7 varken )

- Son olarak , Teyyare ustam dediğini yapıcam en kısa zamanda. Kuzenlerime gittiğim zaman buraya geri dönüş yapıcam.

Gönderdiğin raporlarda anakart chipset sürücüleri kurulmamış olduğu görülmekte. Bu yüzden sistemin normalinden yavaş çalışması normal diyebiliriz. Ayrıca 55 Watt'lık bir işlemcinin 50 derece civarında, anakart kuzey köprüsünün 62 derecede çalışması oldukça garip bir durum ! Sistem soğutması gerektiği gibi çalışmıyor anlaşılan. Bu ısınma nedeni ile sistemde donmalar, yavaşlamalar veya mavi ekran hataları ile karşılaşılması olası sorunlardan.

Haydi kolay gele !