Jump to content

Yeni İnternet Cafe (Amd X İntel)

simavli
 Share

Recommended Posts

• Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Çok beklemen gerekmez 2-5 dakka arasında tam güce ulaşır soğukluğa bağlı olarak

Pardon araya girdim ama söylemek istediğinizi anlamadım. İşlemci açıkdıktan 5 dk sonra mı tam güçte çalışabiliyor? Zaten saniyeler içersinde ısınıyor işlemci ne 5dksı anlayamadım...

intel amd olayınada girecek olursak intel iyidir p4 3200 makinem bile var hala çatır çatır götürüyor ama en önemlisi ekran kartı nvidia ekran kartları ısıya bağlı olarak kapasitörler gidiyor haberin olsun bu zamana kadar 28 tane  nvidia ekran kartı gitti ve daha ati ekran kartı değişmedim haberin olsun

Pardon araya girdim ama söylemek istediğinizi anlamadım. İşlemci açıkdıktan 5 dk sonra mı tam güçte çalışabiliyor? Zaten saniyeler içersinde ısınıyor işlemci ne 5dksı anlayamadım...

Tabiki işlemci nin ısınması 2 sn ile 1 dakika arasında ısınır ama kablolar falan biraz daha uzun.hele anakartaki metal parçalar biraz ısınması gerekiyor.

Ben de tam olarak bilmesem de bunu uydurmuyorum.Pcm şoğuk bir yerde kalınca açılıyordu direk nete girince kitlenitordu.Kardeşimin pcsi de öyle benimki amd a10 kardeşiminki intel i5 .Ama i5 daha hızlı çıkıyordu donmadan.

Edited by nano68

Tabiki işlemci nin ısınması 2 sn ile 1 dakika arasında ısınır ama kablolar falan biraz daha uzun.hele anakartaki metal parçalar biraz ısınması gerekiyor.

Ben de tam olarak bilmesem de bunu uydurmuyorum.Pcm şoğuk bir yerde kalınca açılıyordu direk nete girince kitlenitordu.Kardeşimin pcsi de öyle benimki amd a10 kardeşiminki intel i5 .Ama i5 daha hızlı çıkıyordu donmadan.

bende öyle düşünmüştüm:) -250 derecede çalışabilen işlemcilere; açlış sıcaklığında donma yapıyor demek biraz tuhaf kaçıyor.. bence donmasının altında başka bişeyler vardır:)

Müşteri potansiyelini göz önünde bulundur ve gelebilecek kesimi.

Sana tavsiyem 700TL geçmemen. Önem vermen gereken şey DirectX 11 ekran kartı ve4 GB ram. işlemci olarka G860 ın bir üst modeli çıktı onlardan alabilirsin.

AMD Fx Serisine göz at derim uygun fiyatlı kullanıcı dostu.Tek sorun 8350'lerde ses ve soğutmadır.

Bir miktar doğru bir tespit, boşta 15 derecede çalışan bir işlemci 1 uygulama açıldığı zaman nasıl 40 dereceye çıkıyor halen anlamış değilim. Tabi bu ani sıcaklık artışı soğutma sisteminin ses probleminede yol açmakta.

İnternet Cafelerde İntel Gerek Görmüyorum.Genelde Oyunlar Oynanır İnternette Gezilir AMD Yeterli Olacaktır.FX Serisi X6 yada X8 Almanızı Öneririm Fiyatlarıda Uygundur...

Aşagıdaki Hangi İşlemci Hangi İşlemlere Uygun Oldugu Yazmakta FX 6 Cafeler İçin En Uygunu...İ7 - İ5 - İ3 İnternet Kafeler İçin Degmez Bence Bu Devrin İnsanları İnternet Kafelerdeki PC'leri Hor Kullanıyor(Kendi Bilgisayarları Olmadıgından Olsa Gerek :(

Kimse kasanın üzerine çıkıp tepinmeyecek nasılsa, en fazla klavye, mouse, kulaklık ve webcam gibi dış donanımlar zarar görebilir, buda kafeler için gayet normal, ve cafe işletecek kişilerin aldığı bir risktir.

10 yıllık Amd Tecrübeme(Yediğim Kazıklar Oluyor!) dayanarak elbette INTEL!

neden diye soranalr olacaktır elbette:

Isınma + Yetersiz işlemci Gücü (MHZ ye Çekirdeğe aldanmayın) + Mühendislik hataları

AMD FX ve Ax serisi işlemcilerinde mühendislik hatası mı dersiniz yoksa, geliştirme hatası mı dersiniz bu size kalmış bir olay. Ama kullanılan çekirdek sayısı, ön bellek miktarı, işlemci çalışma frekansı ve TDP değeri göz önüne alınınca malesef AMD verilen para karşılığı olan performansı sağlamıyor.

intel diyenlerin bu kadar çok olması beni şaşırtı kimsenin crossfire ,quad core,dual graphics olaylarından haberi yok mu?

AMD A10+HD 7670 alırsan oyunda İntel i7+GT450 ile aynı performansı verir.

Hangi internet cafede CrossFire veya Dual graphics sistemi kullanılıyor ki? Bu tarz sistemleri hiç bir internet cafe sahibi kullanmaz, nedeni ise Dual Graphics kullanımı esnasında yaşanacak sorunlar müşteri memnuniyetsizliği ve ekstra maliyeti beraberinde getireceği için kimse bu tarz sistemleri kullanmaz.

AMD için terettüdlerinizin olmasını gerektirecek birşey yok. Öyle çok bişey tutsun istemiyorum diyorsanız  x2 270 li bir sistem toplanabilir.

x2 270 işlemci bir internet cafe için fazlası ile düşük bir sistem olacaktır.  

AMD işlemcilerde arada taklıma olabilir sorun yapma bu intellerde de oluyor

İşlemci ısınmıyor ama soğukta bekleyince pc aç biraz ısınsın sonra takılmalar olabiliyor soğuktan dolayı direk oyunlara girerlerse

Bir işlemcinin takılması ya kullanılan donanım, yada kullanılan işletim sistemi ile ilgili bir olaydır. Kullanılan sistemdeki hatalar nedeni ile oluşan sorunları işlemciye yükleyemezsiniz. 

Çok beklemen gerekmez 2-5 dakka arasında tam güce ulaşır soğukluğa bağlı olarak

İşlemciler tam güce power tuşuna basıldığı andan itibaren ulaşırlar. Daha sonra kullanılan C&Q veya EIST teknolojileri ile işlemci yavaşlatılarak ısınma sorununun ve güç tasarrufu yapılması sağlanır. Bu tarz şehir efsanesi bilgileri nereden ediniyorsunuz anlamıyorum ki ! 

İnternet cafede kullanılabilecek sistem genel kullanım için her türlü işlevi karşılayabilecek bir sistem olmalıdır. Bu tür sistemler için ortalama performans verebilecek donanımlar tercih edilir. Ancak genelde oyun performansı göz önünde tutulmalıdır. Genel sistem olarak örnek vermem gerekir ise;

Core i5 3470 veya FX 6300 işlemci

H87 veya AMD 970 chipset ve üzeri anakart

6850 veya GTX550Ti ekran kartı

4 GB DDR3 1600 RAM

ihtiyaca göre 500 GB veya 1 TB SATAIII HDD

Bu sistemleri kaldırabilecek 500 Watt veya üzeri bir PSU içeren bir kasa, önerim Cooler Master Elite K280

Haydi kolay gele !

İnternet cafede kullanılabilecek sistem genel kullanım için her türlü işlevi karşılayabilecek bir sistem olmalıdır. Bu tür sistemler için ortalama performans verebilecek donanımlar tercih edilir. Ancak genelde oyun performansı göz önünde tutulmalıdır. Genel sistem olarak örnek vermem gerekir ise;

4 GB DDR3 1600 RAM

Bu sistemleri kaldırabilecek 500 Watt veya üzeri bir PSU içeren bir kasa, önerim Cooler Master Elite K280

Haydi kolay gele !

Hocam bir internet cafe için 3470 in fazlasıyla gereksiz olduğunu düşünüyorum. Neden diye soracak olursanız 3470 ile 3220 arasında öyle uçurum bir fark yok ve 3220 x4 965 be ile kafa kafaya hatta bazı testlerde öne geçtiği oluyor. Yani kısacası 3220+6850/7850 bu iş için ideal ve fazlası masraf..

http://www.anandtech.com/bench/Product/677?vs=702

http://www.anandtech.com/bench/product/677?vs=102

Edited by Mertcan0725

Merhaba.kafe için maksımum harcıyabıleceğın mıktar ne? 1-2 kısıde bahsetmıs yanı cafede cızım yapılacak değıl silkroad,metin2.wolfteam nadırde olsa Gta4 artık coğu  ınsan onlıne oyun oynuyor kı buda sızın ısınıze gelır 20tane makıne alıcaksan bunların 5 tanesını oyun makınesı yap ekran kartını yuksek al.dığerlerınde normal ekran kartı olur.ben kısısel kullanıcıyım İntel g860 işlemci,4gb ddr3 ram,500hdd,gigabyte h61m-ds2 anakart aldım 400tl ye(1gb onboard ekran kartım var cok rahat kardesım metın2 ve wolfteam oynaya bılıyor.oyun oynarken kasma donma yapmıyor sıcaklık ıse 40-45C yi cok nadır geçiyor oda aynı zamanda şarkı klibi izlerse maks 50C)bu sısteme ne lazım kafe ıcın 1gb ekran kartı takılabılır 130tl ye istediğın oyunu oynatırsın.

Hocam bir internet cafe için 3470 in fazlasıyla gereksiz olduğunu düşünüyorum. Neden diye soracak olursanız 3470 ile 3220 arasında öyle uçurum bir fark yok ve 3220 x4 965 be ile kafa kafaya hatta bazı testlerde öne geçtiği oluyor. Yani kısacası 3220+6850/7850 bu iş için ideal ve fazlası masraf..

http://www.anandtech.com/bench/Product/677?vs=702

Core i3 3220 yerine Core i5 3470 önermemin değişik sebepleri var,

1. Core i3 3220 55 Watt olmasına rağmen Speed Step özelliği olmadığı için sürekli 55 Watt harcar, ancak Core i5 3470 Speed Step özelliği ile işlemciyi 800 MHz seviyelerine çekerek 12 Watt gibi çok düşük değerlerde çalışabilir
  2. Core i5 3470 22 nm üretimi sayesinde daha az ısınması ile öne çıkan ürünlerden birisidir. LGA 1155 soket olması PCI-e 3.0, SATA 3.0, USB 3.0 gibi teknolojileri içerisinde barındıran anakatlar ile kullanılabilmesine olanak tanır.
  3. Core i3 3220 ile Core i5 3470 performans değerleri aralarında %20 gibi bir performans farkı varmış gibi gözüksede, gerçek kullanım performansları bu değerleri malesef yalanlamakta, aralarındaki gerçek performans farkı ortalama %40'lara varan değerlerde.
  4. Core i3 3220 2 çekirdek, Core i5 3470 4 çekirdeğe sahiptir, bu 2 çekirdek farkı uygulamalarda fazlası ile öne çıkmaktadır.

Bunlar gibi değişik nedenlerden dolayı i5 3470 işlemciyi önerdim. Bu sadece benim nacizane fikrim, bu konudaki seçim tamamen simavli arkadaşımıza kalmış bir olay, AMD yeni FX işlemcileri ile resmen hüsran yatattı. Gerek performans sorunu, gerek güç tüketimi, gerek kullanılan teknolojideki sorunlar, gerek ise Windows ile uyum sorunları nedeni ile bence bir internet cafe için AMD FX işlemci seçimi yanlış gibi geliyor. 

Haydi kolay gele !

4 GB DDR3 1600 RAM

Haydi kolay gele !

TeYyArEe usta kurulabilecek en güzel sistemi hesaplı olmak koşulu ile size sunmuş. Onun bilgilerini ben çok önemsiyorum.

FX6300 işlemcili bir sistem kurulursa 1100 tlye bütün parçalar bir araya getirilebiliyor. Galiba en hesaplı ve performanslı bir sistem böyle kurulur.

http://www.akakce.com/kasa/en-ucuz-cooler-master-rc-k280-kkp500-fiyati,1032195.html

http://www.akakce.com/islemci/en-ucuz-amd-fx-6300-alti-cekirdek-fiyati,943929.html

http://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-gigabyte-ga-970a-ud3-fiyati,956998.html

http://www.akakce.com/ekran-karti/en-ucuz-gigabyte-gtx550-ti-1024mb-gv-n550d5-1gi-fiyati,1090638.html

http://www.akakce.com/bellek/en-ucuz-hi-level-4gb-1600mhz-ddr3-hlv-pc12800d3-4g-fiyati,432048.html

http://www.akakce.com/sabit-disk/en-ucuz-western-digital-caviar-blue-1tb-wd10ezex-fiyati,843832.html

Bence bu sistem şahane bir sistem. Yukarıdaki vermiş olduğum Anakartın 970 chipsetli daha alt sürümlerinide kullanabilirsin. Ama gigabyte veya asustan şaşma derim.

Ah ah AMD işleri fx serisiyle iyice cıvıttı :)

AMD Phenom  II X6 1090T  serisi tükendi. Bu işlemciden bulabilsen sistemi bunla kur derdim.

Edited by _ULTIMATE_

İşlemciler tam güce power tuşuna basıldığı andan itibaren ulaşırlar. Daha sonra kullanılan C&Q veya EIST teknolojileri ile işlemci yavaşlatılarak ısınma sorununun ve güç tasarrufu yapılması sağlanır. Bu tarz şehir efsanesi bilgileri nereden ediniyorsunuz anlamıyorum ki ! 

4 GB DDR3 1600 RAM

Haydi kolay gele !

Efendim ama işlemci tek başına çalışmıyor ki.Mesela hdd.İçinde dönen bir parça var ve metal.Anında o hıza ulaşabilir mi?Ve aynı sorunun farklı makinelerde farklı işlemcilerde (i3-i5-a10- pentium dual core) de olması bunun tesadüf olduğunu göstermez.Diğer dediklerinize katılıyorum

Bu arada AMD bu serisi daha az güç tüketir a10 isterseniz enpedi sitesinden aldığım bir alıntıyı paylaşayım:

AMD A10 APU Hakkında...

Piyasada geçtiğimiz ay görülmeye başlayan ve AMD'nin Trinity ailesi üyelerinden A10 APU4600M işlemci ve AMD Radeon HD 7660G ekran kartının birbirine entegre edilmesiyle oluşturuluyor. Bu açıdan SandyBridge (4 rakamlı ve ilk rakamı olan işlemciler) ve IvyBridge (4 rakamlı ve ilk rakamı olan işlemciler) işlemcilerden çok fazla farkı yok. Bildiğiniz gibi onlarda da aynı sistem HD3000 ve 4000 ile oluşturuluyor. Ancak bu APU, IvyBridge işlemcilerdeki en gelişmiş Intel dahili ekran kartı olan HD4000'den %50 kadar daha performanslı.

Buna ek olarak 7670M harici ekran kartı ile kombine edildiğinde (Intel ve Nvidia'nın Optimus teknolojisi gibi biri çalışırken diğerinin devre dışı kalması şeklinde değil) ikisinin ortak çalışması sayesinde iki kartın toplam gücüne yakın bir güç elde ediliyor. Ancak bu şekilde paralel çalışmaları her çift ekran kartlı sistemde -SLI (Nvidia) veya CrossfireX (AMD)-  zaman zaman ortaya çıkan bir soruna sebep oluyor: Micro Stuttering. 

Micro Stuttering oyunlarda anlık FPS düşüleri diye tabir edebileceğimiz bir durum. Rastlantısal, oyuna bağlı ve seyrek bir şekilde ortaya çıkıyor. Burada Micro Stuttering'i açıklayan bir video seyredebilirsiniz. Özelikle 2:20 sn.den sonra üst ekrandaki takılmalara dikkat edin.

Performansa gelince; AMD A10-4600M APU + HD 7670M birlikteliği GT 650M benzeri performans veriyor. Bazı oyunlarda (Özellikle Nvidia'nın sponsor olduğu ve Nvidia GPU'lara göre kodlanmış oyunlar) performans düşsede GT540M, HT635M, GT 640M gibi kartlardan her zaman daha fazla performans veriyor. Dahili grafik çipi olan HD 7660G ise -yukarıda da anlattığım üzere- en hızlı Intel dahili garfik çipinden daha performanslı. Bu da şu demek; harici ekran kartı olmasa bile çoğu oyunu orta seviyelerde rahatlıkla oynayabilirsiniz.

İşlemci performansı anlamında ise A10-4600M, Intel'in i5 ve i3 işlemcileri arasında bir seviyede performans gösteriyor. Bu da normal çünkü pazarlanırken söylenenin aksine bu işlemci çekirdekli değil. sanal çekirdek şeklinde çalışabilen 2'şer gerçek çekirdekten oluşuyor.

Bir artı olarak bu APU daha az güç harcıyor ve daha az ısınıyor.

Özetlersek; Eğer oyun amaçlı bir model arıyorsanız ve bütçeniz 2000 liranın altındaysa AMD APU'lu bir modeli tercih edebilirsiniz. Ama işlemci ağırlıklı kullanıyorsanız (Örneğin video düzenliyorsanız) Intel işlemcili modeleri tercih etmelisiniz çünkü işlem performansı anlamında güncel i7 işlemciler çok daha iyiler. Ancak tecrübelerimle sabittir ki notebook kullanıcılarının %99'u yüksek işlem kapasitesine ihiyaç duymazlar ve bu APU'nun sunduğu işlem performansı notebook kullanıcılarının %99.9'u için yeterlidir.
Edited by nano68

@Nano68;

Düzeltmeler ile başlayım istersen,

1. Enpedi sitesinden almış olduğun alıntıdaki AMD A10 4600M işlemci sonundaki M harfinden de anlaşılacağı üzere Mobile bir işlemcidir. Kıyaslama yaparken ne zamandan beri Elma ile Armut'u kıyaslıyoruz ? İnternet cafede laptop mu kullanılacak ? 
  2. AMD A10 serisi masaüstü işlemcileri 100 Watt güç tasarımına sahiptir. AMD FX serisi işlemciler ise 130 Watt tüketime sahiptir. Bu durumda dediğin doğru A10 daha az güç tüketiyor. Ancak 3. nesil Core i serisi ve 4.Nesil Intel Core i serisi işlemcilerin 77 Watt tasarıma sahip oldukları göz önüne alınır ise güç tüketimi sıralamasında daha geride kalmakta. AMD'nin A serisi masaüstü işlemcileri için teknik bilgiye ulaşmak için linki tıklayabilirsin. http://www.amd.com/uk/products/desktop/processors/a-series/Pages/a-series-model-number-comparison.aspx
  3. HDD'ler 1 sn süre içerisinde tepki sürelerine sahiptir. Yani 1 sn içerisinde 7200 rpm dönüş hızına ulaşabilirler. Boşta iken HDD kendini 3000 rpm civarına çekerek tepki süresini düşürmeye yönelik hazırda bekleme modula alırlar. Dönen parça sıcaklığı -60 dereceye ulaştığı zaman çalışmaz duruma gelir ki bu durum zaten normal kullanım şartlarında mümkün değildir. Örnek olarak rastgele bir HDD'ye ait teknik bilgi tablosu http://www.seagate.com/tr/tr/internal-hard-drives/desktop-hard-drives/desktop-hdd/?sku=ST1000DM003
  4. Diğer donanımlara ait çalışma verilerine kendi siteleri üzerinden erişebilirsin. Normal şartlar altında (sıcaklık -10 ile +40 derece arası) hiçbir bilgisayar tam performansa erişmek için senin söylediğin gibi 2-5 dk beklemez. Bu zaten tamamen mantığa aykırı bir olay. Saliseler içerisinde binlerce işlemler yapan bir aygıta bu söylediğin hakaret olur. Ha derseniz ki,  " Windows açılış süreci içerisinde kullanılan HDD, başlangıç programlarının vs vs gibi etmenler nedeni ile sistem kendini 2 -5 dk içerisinde tam performansa ulaştırabilir " buna katılırım. Ama donanım kendini 2-5 dk içerisinde tam performansa ulaştırır derseniz bu tamamen safsatadan ibarettir.

Benimle tartışmaya girecek iseniz donanım ile ilgili gerekli bilgiye sahip olmanızı veya internet üzerinden yeterince bilgiye edinmiş olmanızı ve özellikle konuya tamamen hakim olmanızı tavsiye ederim. Alıntılar içerisindeki yanlışlarınızı ister istemez yüzünüze vurmak zorunda kalacağım için gereksiz yere tartışmalar çıkabilir. Enpedi gibi sitelerin verdikleri bilgiler tamamen ön referans olabilir ancak gerçeği yansıtmıyor da olabilir. Üretici firmalara ait donanım bilgileri kesin referanslar içerir. Bu yüzden verilen bilgilerin güvenilirliği için lütfen üretici firmalara ait bilgileri baz alın. 

Haydi kolay gele !