Jump to content

Windows 8'in Yavaş Açılıp Geç Kapanmasına Çözüm

Bay_RC
 Share

Recommended Posts

Windows 8'iniz yavaş açılıyor ve geç kapanıyorsa çözüm burada:

Öncelikle denetim masaasını açıp sağ üstten search arama kutusuna güç yazın ayarlar bölümünde güç düğmelerinin davranışını değiştiri seçip açın.:

2R0Lr.png.

Sonra ok işaretleriyle gösterildiği gibi şu anda kullanılmayan ayarları değiştiri tıklayın.. Sonra aşağıda hızlı başlatmayı aç var onun seçeneğini kaldırıp pasifleştirin ve değişiklikleri kaydedin sonra bilgisayarı yeniden başlatın bilgisayar yavaş açılacak.. Ve sonra aynı yere gelip hızlı başlatmayı açın etkinleştirin değişiklikleri kaydedin ve bilgisayarınızın hızlı açıldığını göreceksiniz..

Eğer bilgisayarınız geç kapanıyorsa; Hızlı Başlatmayı Aç'ı pasif duruma getirin ve sonucu görün :) Özellikle bilgisayarımın yavaş kapanmasından şikayetçiydim ve bu yöntemi uyguladım %100 sonuç verdi ve artık bilgisayarım normal bir şekilde sorunsuz kapanıyor. :good:

Edited by sere

Hızlı başlatma varsayılan olarak açık bir özellik. Bunu bildiğin halde bu konuyu açmanın sebebini anlayamadım.

biz hızlı başlatma kapalı olarak geliyor mu dedik :facepalm:

Sonra aşağıda hızlı başlatmayı aç var onun seçeneğini kaldırıp pasifleştirin ve değişiklikleri kaydedin sonra bilgisayarı yeniden başlatın bilgisayar yavaş açılacak.. Ve sonra aynı yere gelip hızlı başlatmayı açın etkinleştirin değişiklikleri kaydedin ve bilgisayarınızın hızlı açıldığını göreceksiniz..

Geç açılıyor ise aç, geç kapanıyor ise kapat. Bu bir kısır döngü. 

Windows 8 ile beraber gelen bu ayar, en son sistem yapılandırmasını Windows kapatılırken kaydederek HDD kullananlar için, bir sonraki açılışta Windows'un daha hızlı açılmasını sağlamak amacı ile yapılmış bir uygulama. Ama sorun EN SON YAPILANDIRMA'yı kullanmasında ! Şimdi bu ne demek diye soracaksınız.

En son kullanımda, eğer pagefile dosyası aşırı yüklenmiş (kullanılan programlar, uygulamalar, bellek kullanım miktarı vs vs pagefile dosyasına kaydedilir) , registry kayıtları gereğinden fazla kirlenmiş (boş veya gereksiz kayıtlar nedeni ile), HDD MFT kaydı yaz-sil nedeni ile belirli bir süreden (ortalama 1 ay) içerisinde erişim hızını yitireceği ve de sistem kapatılırken en son yapılandırma hiberfil dosyasına kaydedilirken disk üzerine fraged (parçalanmış) şekilde yazılacağı için, bir kaç kullanımdan sonra bu hızlı açılış olayı malesef yavaşlayacaktır. Bu yüzden bu ayar birkaç kullanımdan sonra sürekli aç - kapat ile yoluna devam edebilecek ve bu bir kısır döngüye dönüşecektir.

Daha ne diyim, kullanmak isteyenlere şimdiden kolay gelsin, Aç-Kapa Artema, Artema !

Haydi kolay gele !

Çok teşekkürler Sere. Walla ben de sinir olmuştum. 2 gün oldu win8.1'i kuralı. Uygulamalarımı peş peşe yükledikten sonra yavaş kapanmaya başlamıştı. Ne biçim işletim sistemi diyordum.

Şöyle ki bilgisayarı kapat dediğimde kapatma ekranı 5-6 saniyede geçiyor ekran kapanıyordu ama bilgisayarının gücünün kesilmesi 30 saniyeyi buluyordu. Şimdi ise vermiş olduğun talimatları yerine getirdikten sonra yine kapatma ekranı 5-6 saniyede geçiyor ve ekran kapanıyor ve akabinde bilgisayarın gücünün kesilmesi sadece 1-2 saniye sürüyor. Tekrar teşekkürler...

Bu aç-kapa olayını o zaman ayda bir falan tekrarlamak lazım. Kapanma süresi arttıkça değil mi?

Çok teşekkürler Sere. Walla ben de sinir olmuştum. 2 gün oldu win8.1'i kuralı. Uygulamalarımı peş peşe yükledikten sonra yavaş kapanmaya başlamıştı. Ne biçim işletim sistemi diyordum.

Şöyle ki bilgisayarı kapat dediğimde kapatma ekranı 5-6 saniyede geçiyor ekran kapanıyordu ama bilgisayarının gücünün kesilmesi 30 saniyeyi buluyordu. Şimdi ise vermiş olduğun talimatları yerine getirdikten sonra yine kapatma ekranı 5-6 saniyede geçiyor ve ekran kapanıyor ve akabinde bilgisayarın gücünün kesilmesi sadece 1-2 saniye sürüyor. Tekrar teşekkürler...

Bu aç-kapa olayını o zaman ayda bir falan tekrarlamak lazım. Kapanma süresi arttıkça değil mi?

senin 30 sn'yeyi buluyormuş benim ise 10 dakkayı buluyordu. Bu yöntemle çok şükür kurtuldum yoksa formatı basacaktım benim bir formatımmda 4-5 saati buluyor çok şükür bu yöntemle sorunu aşmış oldum. Ayda bir tekrarlama olayına gelirsek şöyle yap baktın yine geç kapanıyor ya da geç açılıyor tekrar bu yöntemi uygularsın yani bilgisayarın afallamaya başlarsa uygularsın :)

Haydi Rastgele..!