Jump to content

Windows 7, Vista'ya Nasıl Downgrade Edilir

lavkayoll
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Windows 7'yi Windows Vista'ya nasıl downgrade ederiz. Elimizde olması gereken dosyalar nelerdir? Windows 7'den şikayetçi değilim çok şükür, fakat elimde bir program var onu acil çalıştırmam lazım ama uyumluluk sorunu ortaya çıkıyor. Mecburen Windows Vista'ya geçmeye karar verdim. Bir makale okudum bu konuyla ilgili adım adım Windows 7'yi Vista'ya döndürmeyle ilgili ama İngilizce olduğu için biraz anlamakta zorluk çektim. Fakat Windows.old klasöründen falan bahsetti. Yani elimizde Windows Vista'nın Setup'u olması şart mı onu merak ediyorum? Değilse anlatır mısınız? Bu arada bahsettiğim makale ise aşağıdaki linkte:

http://www.intowindows.com/how-to-downgrade-from-windows-7-to-vista-step-by-step-guide/

Türkçe Başlık: Windows 7'den, Vista'ya Adım Adım Nasıl İndirgeme Yapılır Rehberi

Edited by lavkayoll

böyle birşey mümkünse çok iyi olur ki şahsen ben de elimdeki Windows 8.1 Enterprise x64 sürümünü etkinleştirme sorunlarından dolayı Win 8.1 Pro x64'e çevirmeyi planlıyorum ama ne şekilde mümkündür araştırmak lazım.

Edit: Türkçeye çevirdim belki daha rahat yapabilirsin:

[spoiler]

Biz zaten nasıl Windows 7 geri önceki bir Windows XP durumuna almak böylece Windows 7 , Windows XP'ye downgrade sizi göstermiştir .

Vista , Windows 7 den downgrade

Bu makaleler nasıl Windows 7 Vista'ya downgrade size açıklanır . Yordam, Windows 7 kılavuzunda XP alçaltıyorsunuz bu oldukça çok benzer .

1. . Windows 7 sürücüsünü açın vesürücününkök Windows.old olduğundan emin olun . Biz Windows 7 Windows Vista'yı yüklemek için Windows.old klasörü kullanın . Yani Windows.old klasörü olmadan Windows 7 Vista'ya downgrade olamaz.

Pencereler eski klasör

2 . Sonra bir klasöre Windows 7'nin tümiçeriğini taşımak ve sonraWindows.old klasöründen Vista içeriğini kopyalamak gerekir ihtiyaç olarak Windows 7 sürücü ( genellikle " C" sürücüsü) yeterli boş alan olduğundan emin olun .

DVD sürücü harfi ve ayrıca Windows 7 yüklü sürücü harfini not ediniz .

3 . DVD sürücüsüne Windows 7 yükleme diskini takın vekurtarma ortamında boot PC'nizi yeniden başlatın .

4 . İlk ekranda , dilinizi , zaman ve para birimi biçimi ve klavye giriş yöntemini seçin ve İleri'ye tıklayın .

Windows ekranında yüklemek

5 . Windows Yükle penceresinde , Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunu başlatmak için bilgisayar seçeneği Onarım tıklatın .

repairyourcomputer_thumb

6 . Pencere 7 işletim sistemi seçin ve İleri'ye tıklayın .

Windows işletim sistemini seçin

7 . Buradaaynı başlatmak için komut istemi 'ni tıklatın .

komut istemi seçin

8 . Şimdi aşağıdaki komutları yazın tek tek ve yeni bir klasör ( Burada " C" Windows 7 sürücü harfidir ) Windows 7'nin tümiçeriğini taşımak için her komutun ardından butonu tıklayın .

C :

Md Win7

, Windows Win7 \ Windows Taşı

" Program Files" " Win7 \ Program Files " Taşı

Kullanıcılar, Win7 \ Users Taşı

Attrib -h -s -r ProgramData'nın

Taşı programdata Win7 \ ProgramData'nın

Rd " Documents and Settings "

Windows 7 Vista'ya downgrade

9 . Bu adımda, Windows.old klasöründekisürücüiçeriğini kopyalamak olacaktır . Şimdi komutları tek tek aşağıdakileri yazın ve her komutun ardından butonu tıklayın ( burada " C" Windows 7 sürücü harfi Ge DVD sürücü harfidir ) .

/ y c taşıyın: \ Windows.old \ Windows c: \

move / y " c: \ Windows.old \ Program Files " c: \

hareket / y c: \ Windows.old \ ProgramData c: \

hareket / y c: \ Windows.old \ Users c: \

move / y " c: \ Windows.old \ Documents and Settings " c: \

10 . Neredeyse yapılır ! O (yine , " D ", DVD sürücü harfidir ) aşağıda verilenkomutu girerek Vista OSboot sektör geri zamanı :

D : \ boot \ bootsect / nt60 c:

11 . Son olarak exit yazın ve sonra Windows Vista işletim sistemi kullanmaya başlamak için PC'nizi yeniden başlatın . Artık güvenle , disk alanı boşaltmak için " C" sürücüsününkökWin7 klasörünü silebilirsiniz . İyi şanslar !

[/spoiler]

Edited by RoyalCrown_SeRCaN

böyle birşey mümkünse çok iyi olur ki şahsen ben de elimdeki Windows 8.1 Enterprise x64 sürümünü etkinleştirme sorunlarından dolayı Win 8.1 Pro x64'e çevirmeyi planlıyorum ama ne şekilde mümkündür araştırmak lazım.

Edit: Türkçeye çevirdim belki daha rahat yapabilirsin:

[spoiler]

[/spoiler]

Bu yöntemi aslında uygulamayı çok istiyorum. Ancak dediğim gibi bu iş için elimizde olması gereken dökümanlar neler, onu merak ediyorum. Mesela bana şahsen Windows Vista'nın Setup Dosyaları gerekli deniliyorsa bittiğim andır. Çünkü elimde Windows Vista'yla ilgili en ufak birşey bile yok.

Edited by lavkayoll

Bu yöntemi aslında uygulamayı çok istiyorum. Ancak dediğim gibi bu iş için elimizde olması gereken dökümanlar neler, onu merak ediyorum. Mesela bana şahsen Windows Vista'nın Setup Dosyaları gerekli deniliyorsa bittiğim andır. Çünkü elimde Windows Vista'yla ilgili en ufak birşey bile yok.

elinizde vista iso su olması gerek başka türlü yapamazsınız.

öneri.

forumda vista paylaşımları var indirin. sanal pcde w7 üzerinden çalıştırın vistayı...

elinizde vista iso su olması gerek başka türlü yapamazsınız.

öneri.

forumda vista paylaşımları var indirin. sanal pcde w7 üzerinden çalıştırın vistayı...

Anlaşıldı. Mecburen Vista'nın Setup'u nun indirilmesi gerekiyor. Peki böyle acemi kullanıcılar için tasarlanmış, fazla arayüzü olmayan bir Sanal PC uygulaması var mı bildiğiniz?

Edit: Downgrade etmeyi hesaba katmış mıydınız? Downgrade yöntemi size göre verimli bir yöntem midir?

Edited by lavkayoll

fakat elimde bir program var onu acil çalıştırmam lazım ama uyumluluk sorunu ortaya çıkıyor. Mecburen Windows Vista'ya geçmeye karar verdim

madem vista yok elinde o zaman hardiskin ikinci bölümüne xp kur onda çalıştır. Çözümler daha da üretiliebilir... Ya da cd'den çalışan xpe ile deneyebilirsin..

Edited by RoyalCrown_SeRCaN

Programın adını veya kendini paylaşsaydın iyi olurdu. Belki çalıştırabilen birileri olurdu. Ya da programa alternatif sunulurdu. Sanal vista kurmak daha mantıklı gibi şuan ama vista yükleme dosyaları şart tabi. Motun nickli üye geçen gün önce paylaştı vista sistemini. indirilebilir.

Edited by yasak_ask

Bu format sonrası eski işletim sistemine dönüşümdür , yani vista olan sisteme 7 kurduğunuzda windows.old klasöründen vista ya dönüş yapmak için bir anlatımdır , yani bir önceki işletim sistemine ki windows.old klasörü olmadan olmaz...

Partition programlarıyla windows 7 bölümünü önden küçült ve oluşturduğun bölüme vista kur en temizi hiç uğraşma bence...

Edited by dj sms

Anlaşıldı. Mecburen Vista'nın Setup'u nun indirilmesi gerekiyor. Peki böyle acemi kullanıcılar için tasarlanmış, fazla arayüzü olmayan bir Sanal PC uygulaması var mı bildiğiniz?

Edit: Downgrade etmeyi hesaba katmış mıydınız? Downgrade yöntemi size göre verimli bir yöntem midir?

oracle virtualbox ya da vmware