Jump to content

128 Gb Ssd Hard Disk Sorunu

Agarta
 Share

Recommended Posts

Aşağıda bilgileri bulunan Toshiba Notebook’un diski arızalandı. Garanti süresi içerisinde Toshiba Ana Yetkili Servisi TNB'ye gönderdik. Bizden aldığımız firmadan ve bu firmanın almış olduğu ana dağıtıcıdan bu ürüne ait faturaları istediler, onu da temin ederek gönderdik. Bizi üç-dört ay oyaladılar, laptopu bir kaç kez geri gönderdiler. Biz inatla tekrar gönderdik. Garanti süresi bu arada (30.11.2013'te) doldu. Geçtiğimiz hafta sonu arayarak harddisk'in değişmesi gerektiği ve bunun için 820 TL ücret ödenmesi gerektiğini ilettiler.  Bilgisayar firmalarında SanDisk'i 286 TL'ye satıyorlar..

Bu durumda;

1* Garanti süresi konusunda ne yapılabilir?

2* Harddiskin kullanıcı hatasından arızalandığı iddiası karşısında ne yapılabilir?

3* Beklemek ve uğraşmak istemezsek, bu cihaza daha ucuz bir yöntemle başka türlü bir harddisk takılabilir mi? Anakarttan harddisk bağlantısı sadece SSD'ye uyumlu uzun ince bir kablo ile yapılmış, bunu değiştirmek mümkün olabilir mi?

Teşekkürler, sağlıkla kalın..

Ürün Bilgileri:

Model –   Toshiba Satellite R840-12D i5 2410M 2.30 4GB 120GB SSD

Seri No -  4B034323H

Alım tarihi –  30.11.2011

-

1- Bu konuda bişey diyemem ama tüketici hakem heyeti ile çözülebilir. Her servise gönderdiğinizde size verilen belgeler var ise tarih yönünde ve düzeltilemediği yönünde elinizde delil olur.

2- Fikrim yok

3- Eski tip ssdlerde olan bağlantı tipi m sata olabilir diyaceğim ama onlar genelde 32gb ve düşük boyutlu disklerde oluyor. 128gb ise normal sata girişi olmalı diye düşünüyorum. Elinizde koyacağınız bir fotoğraf varsa çok iyi olur giriş konusunda. Eğer normal sata girişi ise ssd almanız şart değil. Normal bir sata hdd de almanız yeterli olacaktır. Dediğiniz gibi 128gb ssd ler o fiyatta aşağı yukarı şuan. Normal sata harddisklerde 320gb 120tl den başlıyor fiyat olarak. Alttaki hdd kapağını açıp kendiniz bile takabilirsiniz.

Farklı bir alternatif ise dvdrom yerine ssd disk takılabilir geçen gün ben notebook umda dvdrom u harici yapıp yerine aşağıdaki aparatla ssd taktım

[spoiler]Laptop-a-Ikinci-HDD-2-HDD-SSD-Takin-DVD-[/spoiler]

Edited by yasak_ask

Normal sata, e-sata veya usb gibi bir girişi yok, çok farklı ince bir kablo bağlantısı var, notebook serviste olduğu için fotoğrafını yayınlayamadım. Bu güne kadar hiç görmediğim özel bir harddisk bağlantı kablosu vardı. Zaten harddisk'te iki adet ram(bellek) gibi bir şeyden oluşuyor...

Normal sata, e-sata veya usb gibi bir girişi yok, çok farklı ince bir kablo bağlantısı var, notebook serviste olduğu için fotoğrafını yayınlayamadım. Bu güne kadar hiç görmediğim özel bir harddisk bağlantı kablosu vardı. Zaten harddisk'te iki adet ram(bellek) gibi bir şeyden oluşuyor...

hocam aşağıdakiler gibi olabilirmi giriş? Hdd gibi bir donanıma özel ayrı bir giriş yapacaklarını sanmıyorum ben. Universal bir yapıdır muhtemelen.

[spoiler]ku-medium.jpg[/spoiler]

Edited by yasak_ask

ya satadır yada msata dır bağlantı ssd ise başka bir yöntem olması imkansız

kendizi alın her türlü takarsınız olmadı başka bir porta takarsınız dvd gibi

garanti süreniz az kalmış onlarda oyalayıp zamanı geçmesini para koparmaya çalışıyorlar bir kaç defa duymuştum uğraşın edebiliyorsanız bence sonuç alırsınız tüketi hakem heyetine başvurun

Bilgisayar servisten yeni geldi. Hardiske ait resimler ekte.

Bu harddisk'in kablosu arazalı, tamiri mümkün mü acaba? Ya da bu harddiskten nerede bulabilirim? 

Ürün Bilgileri:  Toshiba Satellite R840-12D i5 2410M 2.30 4GB 120GB SSD…

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1389468745__toshiba_hardisk_yuvas_1.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1389468811__toshiba_hardisk_yuvas_2.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1389468846__toshiba_hardisk_yuvas_3.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1389468880__toshiba_ssd_harddisk_1.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1389468909__toshiba_ssd_harddisk_2.jpg

hocam aşağıdakiler gibi olabilirmi giriş? Hdd gibi bir donanıma özel ayrı bir giriş yapacaklarını sanmıyorum ben. Universal bir yapıdır muhtemelen.

[spoiler]ku-medium.jpg[/spoiler]

Yukarıdaki kablo yapisiyla daha once karsilaştim HP-Compaq marka netbooklarin hdd leri 1.8" lik ve eger yanlis görmüyorsam yukardaki girişlere benzeyen yapidaydi ama görüp denemeden net bisey soylemek mümkün degil. Bu arada eğer orjinalinden uygun fiyata temin etme sansi yok ise @yasak_ask ustamın dediği aparat mutlak suretle işinizi görecektir.

Hocam bağlantımızın adı FPC SATA. Dediğim gibi toshibaya özel bir bağlantı türü değil. Genelde SONY VE MACBOOK gibi tasarım olarak incelliğiyle göze çarpan notebooklarda yerden tasarruf amaçlı kullnılan bir yapı olduğunu düşünüyorum. O markalarda da bu bağlantı türü var. Daha çok kullanılan bağlantı türleri msata ve sata bağlıntılardan biraz daha spesifik. Yurtdışı sitelerde bu ssd disklerden satılmakta genel olarak incelemek isterseniz; 

[spoiler]

http://www.aliexpress.com/wholesale?shipCountry=tr&shipCompanies=&SearchText=1.8+lif+ssd&exception=&minPrice=&maxPrice=&minQuantity=&maxQuantity=&isFreeShip=y&isFavorite=n&isRtl=yes&isOnSale=n&isAtmOnline=n&CatId=100005074&g=y&SortType=price_asc&pvId=&initiative_id=AS_20140111223616&needQuery=y

[/spoiler]

Yurtdışından alınan ürünleri en hızlı özel kargo şirketleri ile çok yüksek fiyatlara getirtebilirsiniz. Ücretsiz gönderilerde en hızlı gelen kargonun 10 günde geldiğini gördüm bu süre 25-26 güne kadar çıkmakta genelde tabi kargo şirketine, ülkeye vs. bağlı

Yukarıda önerdiğim gibi sata bir ssd alıp benim de yakın zamanda yaptığım gibi dvdrom yuvasına çok rahat (yaklaşık 5dakikanızı alır) takabilirsiniz. Dvdrom kapağınızı ayırıt bu aparatın üzerine takıyorsunuz ve dışarıdan hiçbir şekilde görüntü konusunda bir fark olmuyor. 

Çıkan dvdromuda ben harici bir kutu aldım aşağıdakinden ona taktım ve harici olarak kullanıyorum ki zaten hemen hemen hiç cd / dvd ile işim olmuyor

[spoiler]NLxHsBv.jpg[/spoiler]

Bu şekilde yaptığınızda size maliyeti  

• 128gb SSD disk aşağı yukarı 250tl 
  • Dvdrom aparatını 33tl ye aldım.
  • Dvdrom kutusunu da 14tl ye aldım.

Toplamda aşağı yukarı 305-310tl bir masrafınız olacaktır.

Hocam bağlantımızın adı FPC SATA. Dediğim gibi toshibaya özel bir bağlantı türü değil. Genelde SONY VE MACBOOK gibi tasarım olarak incelliğiyle göze çarpan notebooklarda yerden tasarruf amaçlı kullnılan bir yapı olduğunu düşünüyorum. O markalarda da bu bağlantı türü var. Daha çok kullanılan bağlantı türleri msata ve sata bağlıntılardan biraz daha spesifik. Yurtdışı sitelerde bu ssd disklerden satılmakta genel olarak incelemek isterseniz; 

[spoiler]

http://www.aliexpress.com/wholesale?shipCountry=tr&shipCompanies=&SearchText=1.8+lif+ssd&exception=&minPrice=&maxPrice=&minQuantity=&maxQuantity=&isFreeShip=y&isFavorite=n&isRtl=yes&isOnSale=n&isAtmOnline=n&CatId=100005074&g=y&SortType=price_asc&pvId=&initiative_id=AS_20140111223616&needQuery=y

[/spoiler]

Yurtdışından alınan ürünleri en hızlı özel kargo şirketleri ile çok yüksek fiyatlara getirtebilirsiniz. Ücretsiz gönderilerde en hızlı gelen kargonun 10 günde geldiğini gördüm bu süre 25-26 güne kadar çıkmakta genelde tabi kargo şirketine, ülkeye vs. bağlı

Yukarıda önerdiğim gibi sata bir ssd alıp benim de yakın zamanda yaptığım gibi dvdrom yuvasına çok rahat (yaklaşık 5dakikanızı alır) takabilirsiniz. Dvdrom kapağınızı ayırıt bu aparatın üzerine takıyorsunuz ve dışarıdan hiçbir şekilde görüntü konusunda bir fark olmuyor. 

Çıkan dvdromuda ben harici bir kutu aldım aşağıdakinden ona taktım ve harici olarak kullanıyorum ki zaten hemen hemen hiç cd / dvd ile işim olmuyor

[spoiler]NLxHsBv.jpg[/spoiler]

Bu şekilde yaptığınızda size maliyeti  

• 128gb SSD disk aşağı yukarı 250tl 
  • Dvdrom aparatını 33tl ye aldım.
  • Dvdrom kutusunu da 14tl ye aldım.

Toplamda aşağı yukarı 305-310tl bir masrafınız olacaktır.

Merhaba..

Bilgisayarı yeni sökebildim. DVDrom'u çıkarmak için tüm arka paneli sökmek gerekti. DVDromun bağlantısı farklı bir sata yapıda. Önerdiğiniz SSD disk ve DVDrom bağlantı aparatı ile Dvdrom kutusu buna uyar mı? Kablo bağlantıları ekli resimlerde de görüleceği üzere normal sata bağlantılarına göre daha küçükler.. Desteğiniz için teşekkürler..

Toshiba SSD Harddisk 2.jpg

Toshiba SSD Harddisk 1.jpg

Toshiba Hardisk Yuvası 3.jpg

Toshiba Hardisk Yuvası 2.jpg

Toshiba Hardisk Yuvası 1.jpg

Merhaba..

Bilgisayarı yeni sökebildim. DVDrom'u çıkarmak için tüm arka paneli sökmek gerekti. DVDromun bağlantısı farklı bir sata yapıda. Önerdiğiniz SSD disk ve DVDrom bağlantı aparatı ile Dvdrom kutusu buna uyar mı? Kablo bağlantıları ekli resimlerde de görüleceği üzere normal sata bağlantılarına göre daha küçükler.. Desteğiniz için teşekkürler..

Toshiba SSD Harddisk 2.jpg

Toshiba SSD Harddisk 1.jpg

Toshiba Hardisk Yuvası 3.jpg

Toshiba Hardisk Yuvası 2.jpg

Toshiba Hardisk Yuvası 1.jpg

Resim linklerini yanlış yüklemişim:)

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1390211581__toshiba_dvd_rw1.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1390211603__toshiba_dvd_rw2.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1390211631__toshiba_dvd_rw3.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1390211647__toshiba_dvd_rw4.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1390211570__toshiba_dvd_bal_kablosu2.jpg

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1390211559__toshiba_dvd_bal_kablosu1.jpg

Sorun yok hocam aparatın girişide resimlerdeki gibi sata. Sizin dikkat etmeniz gereken aparatn kalınlığı. dvdrom kalınlığınzı cetvel ile ölçün ona göre aparat alın. Mesela benim dvdrom 12.9 mm kalınlığındaydı. Bunun birde 9.5mm kalınlığında olanları var yanlış hatırlamıyorsam tam ölçülerini bunlardı. Birde aparatlarda sata-sata   ve ide-sata ayrmı var. Sizin seçeceğiniz aparat sata-sata olmalıdır

Ayrıca dvdrom için arkapaneli komple sökmek gerekmiyordu. Genelde tek bir vida tutar dvdrom u, altından vida sökülüp çekip çıkarılabiliyor

[spoiler]2nd-SSD-HDD-HD-Hard-Disk-Driver-Caddy-SA[/spoiler]

Edited by yasak_ask

Sorun yok hocam aparatın girişide resimlerdeki gibi sata. Sizin dikkat etmeniz gereken aparatn kalınlığı. dvdrom kalınlığınzı cetvel ile ölçün ona göre aparat alın. Mesela benim dvdrom 12.9 mm kalınlığındaydı. Bunun birde 9.5mm kalınlığında olanları var yanlış hatırlamıyorsam tam ölçülerini bunlardı. Birde aparatlarda sata-sata   ve ide-sata ayrmı var. Sizin seçeceğiniz aparat sata-sata olmalıdır

Ayrıca dvdrom için arkapaneli komple sökmek gerekmiyordu. Genelde tek bir vida tutar dvdrom u, altından vida sökülüp çekip çıkarılabiliyor

[spoiler]

Selam, normal sata2 ve sata3 bağlantı çıkışının uzunluğu 4cm;  enerji girişi 2cm, data girişi 1cm ve boşlukları ile birlikte; 4cm. Bizim notebookun dvdrom’un bağlantısı galiba msata (wifi girişi gibi, kısa).. toplam boyutu 3cm; enerji girişi 1cm, data girişi 0.7 cm ve boşlukları ile birlikte 3cm. Elimde sata bağlantı kablosu, harici disk bağlantı aparatı ve sata2- 2,5” harddisk var. Kesinlikle bunlar gibi değil, resimden çok anlaşılmıyor, daha küçük.. Nasıl bulacağımı bilmiyorum hala???

(Not: Bugüne kadar onlarca laptoptan dvdrom söküp taktım ama bu model bilgisayarın dvdrom’unu alt kapağı tamamen sökmeden çıkaramadım..)

[/spoiler]

[spoiler]

Selam, normal sata2 ve sata3 bağlantı çıkışının uzunluğu 4cm;  enerji girişi 2cm, data girişi 1cm ve boşlukları ile birlikte; 4cm. Bizim notebookun dvdrom’un bağlantısı galiba msata (wifi girişi gibi, kısa).. toplam boyutu 3cm; enerji girişi 1cm, data girişi 0.7 cm ve boşlukları ile birlikte 3cm. Elimde sata bağlantı kablosu, harici disk bağlantı aparatı ve sata2- 2,5” harddisk var. Kesinlikle bunlar gibi değil, resimden çok anlaşılmıyor, daha küçük.. Nasıl bulacağımı bilmiyorum hala???

(Not: Bugüne kadar onlarca laptoptan dvdrom söküp taktım ama bu model bilgisayarın dvdrom’unu alt kapağı tamamen sökmeden çıkaramadım..)

[/spoiler]

Selam, normal sata2 ve sata3 bağlantı çıkışının uzunluğu 4cm;  enerji girişi 2cm, data girişi 1cm ve boşlukları ile birlikte; 4cm. Bizim notebookun dvdrom’un bağlantısı galiba msata (wifi girişi gibi, kısa).. toplam boyutu 3cm; enerji girişi 1cm, data girişi 0.7 cm ve boşlukları ile birlikte 3cm. Elimde sata bağlantı kablosu, harici disk bağlantı aparatı ve sata2 2-5” harddisk var. Kesinlikle bunlar gibi değil, resimden çok anlaşılmıyor, daha küçük.. Nasıl bulacağımı bilmiyorum hala???

Hocam zaten dvdrom un anakarta bağlantı yerindeki sata girişi normal sata değil

hdd-vs-optical-drive-connector.jpg

Yani aparatın iç kısmı üstteki geniş hdd girişi ama aparatın dış kısmı alttaki ufak sata girişi gibi

xTmzQFy.jpg

Tamam, bu ürünü nereden temin edebilirim; ülkemizde var mıdır?