Jump to content

Kasadan Marangoz Planyası Sesi Gelmesi?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

bir kaç aydır arada nadiren marangoz planyası ilk açılışı  gibi bir ses geliyor  kasadan 30 sn gibi süre sonra susyordu. deminde geldi bu sefer susması baya uzun sürdü. kabloların bir yerlere sürtmesi gibi bir durum olduğunu sanmıyorum veya fanların. bu ses nerden geliyor olabilir? psu dan olabilirmi?

benim diğer kasadan da ilk açılışta bir ses geliyor windows açıldığında duruyor. Herhalde ya kasadan ya da powersupply'den yapıyor. Acaba power supply'yi takarken biraz sıkıştırmıştım vidalar tam oturmuyor diye ondan mı yapıyor bunu?

hocam çıkar fanları yerlerinden el becerine güveniyorsan, sonra tam orta göbekteki etiketleri/marka kağıdını sök, onun altında yuvarlak o harfine benzer bir plastik tıpa göreceksin, onu kalem/tırnak yardımıyla çıkar, içine makina yağı varsa koy, yoksa ben gibi dove/arko krem doldur,bunu yaparken aynı zamanda fan yapraklarının bir yere sürtünmediğini ya da çatlaklık olup olmadığını kontrol et

hocam çıkar fanları yerlerinden el becerine güveniyorsan, sonra tam orta göbekteki etiketleri/marka kağıdını sök, onun altında yuvarlak o harfine benzer bir plastik tıpa göreceksin, onu kalem/tırnak yardımıyla çıkar, içine makina yağı varsa koy, yoksa ben gibi dove/arko krem doldur,bunu yaparken aynı zamanda fan yapraklarının bir yere sürtünmediğini ya da çatlaklık olup olmadığını kontrol et

hangi fanları çıkartıp bakım yapayım? bir işlemci fanı var zaten onuda daha dün aldım yeni. egzos  fanıda takmıştım çok ses yapıyor diye onuda kapattım. geriye psu, ekrankartı ki onun yapacağını sanmıyorum ve hdd kalıyor..?

bu sesi yapan harici fandır onu söktüğünde farkı anlıyacaksın 

bilgisayarın aşırı ses çıkarmasının 2 sebebi vardır biri fanların aşınması ıle oluşan pervanelerki yeni fan takarsan düzelir

ikincisi ise termal macunun özelligini kaybedip işlemcinin aşırı ısınması fanın bögüre bögüre sogutmaya ugraşması

bilgisayarınız 5 seneyi doldurunca termal macun yenilenmeli istege baglı olarak harici fan sökülebilir yada yenilenebilir ben söktüm kullanmıyorum ::D

her zaman olmuyorki o yüzden hangisi diye tanılama şansım pek olası değil. 30 sn falan yapıyor arada . ama bu gün 2 dk falan yaptı. birde bunu ilk açılışta yaptığını unutmayalım. aynı marangoz planya başlaması gibi. hani ilk önce zorlanıyormuş gibi ses çıkarır sonra belli devre girince ses azalır ve tek düze olur. aynen öyle.

her zaman olmuyorki o yüzden hangisi diye tanılama şansım pek olası değil. 30 sn falan yapıyor arada . ama bu gün 2 dk falan yaptı. birde bunu ilk açılışta yaptığını unutmayalım. aynı marangoz planya başlaması gibi. hani ilk önce zorlanıyormuş gibi ses çıkarır sonra belli devre girince ses azalır ve tek düze olur. aynen öyle.

aynı durum bende de mevcut hatta amcamın bllgisayarında da.

Edited by RoyalCrown_SeRCaN

ayne ses özellikle kasanın soğuk olduğu zamanlarda ilk açılışta benim kasadanda geliyor, çok rahatsız edici bu ses 1 dk kadar filan sürüyor ve git gide azalarak sona eriyor, birinden yağ alıp yağlamak lazım aslında

yağı nereye sürecez?

aynı durum bende de mevcut hatta amcamın bllgisayarında da.

Dostum ilk açılışta en çok işlemci fanı ile PSU fanı çalışır, bende de oluyordu, çoğunluk PSU fanındandır, ses yaptığı zaman al eline bir kürdan, fanı durdur, psu-işlemci fanınını hangisinin yaptığını tanılamış olursun, ben tornavida ile durdurup öğreniyordum

planya sesı yuksek desıbel demek bu sesı cıkaran pc nın yanında durmak zor olmalı saka bır yana bu ses fanlardakı tıtresımın kasaya yansıması sonucu ortaya cıkar tum fanların fısını cekın sırayla test edın sorunlu fanı degıstırın yada arkadasların soyledıgı gıbı yaglayın bırde cd surucude cd varsa bu sesı yapabılır hdd nın bu sesı cıkarması pek mumkun gorunmuyor oyle ıse kasanın cok ınce olmasından dolayı tıtreme yapabılır

Dostum ilk açılışta en çok işlemci fanı ile PSU fanı çalışır, bende de oluyordu, çoğunluk PSU fanındandır, ses yaptığı zaman al eline bir kürdan, fanı durdur, psu-işlemci fanınını hangisinin yaptığını tanılamış olursun, ben tornavida ile durdurup öğreniyordum

evet mantıklı cevaplar. bunu denicem işte. tesbit edip sonrada tamire girişiriz. saoun.

ses böyle mi

http://www.youtube.com/watch?v=IZpxA0EKaqw

evet ama ben planya ilk açıldığındaki ses gibi demiştim. ağaca şekil verirkenki değil. ilk açarsın devrini buluncaya kadar motor zorlanıyormuş gibi olur sonra ses azalır devrini bulunca ve o ayarda gider.

kardeş sen bilgisayarı bir marangoza ver, yeni bilgisayar al bence. marangoz nasıl olsa farkedemez o sesi.

son nefesini vermeden işimi gördükten sonra elden çıkarmam. :) büyük ihtimalle psu yapıyor sesi demin ilk açılışta yine yaptı. hatta psu nun sesi olmasa bilgisayarda hiç ses olmayacak.işlemci fanını yeni değiştirdim hiç ses yokmuş maşallah. bir daha yaparsa açıp bakıcam. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.