Jump to content

Ekran Kararma Sorunu

kingeser
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba, senelerin tecrübesi olmasına rağmen işin içinden çıkamadığım bir konu var.Çözüm bulabilenden şimdiden Allah razı olsun.Sorunum şu;

Bilgisayarımda online oyunları oynarken örneğin cabal,knight,counter online vs bilgisayarım zaman zaman ekran kararıyor ve kasa çalısmaya devam ediyor.Üzerindeki fanlar dönmeye devam ediyor.Kasanın reset tuşu yemiyor bunu yaptığında.Isı derecelerim normal.İşlemci ve ekran kartımda ısınma sorunum yok.Toplam kasada 6 adet fanım var.

Normal bilgisayar oyunları oynadığımda hiç sorunum yok.GTA IV,Call of Duty Black Ops vs tüm grafikleri sona dayayarak oynayabiliyorum.

BU problemi sadece online oyunlarda yapıyor.Ethernetten olabilir die şüphelendim yok.Eset vs internet güvenlik yazılımlarından şüphelendim o da yok.

Bazen 2 saat sonra yapıyor bazen hic yapmıyor bazen de 5 dakika sonra yapabiliyor bu sorunu.Var mıdır bir fikri olan?????

ilk önce tamamen statik elektrigini bir demirden topraga baglanan yere dokundur ve statik elektrik yükü bosalsin ve anakartin bios pil cikar  elektrik fis cekilmis olsun ve pil cekli iken pc acma tusuna 5 kere filan bas pc bios sifirlanmis ve pc deki statik eletrik yükü gittmis olucak sonra pc baslat ve ekran kartini güncelle ve internet kartini güncelle benim anca bunu diye bilirim cünkü daha önce internet cafe de calismama ragmen böyle bir sorun ile karsilasmadim birde harici ekran  takmayi dene yani 1 pc de 2 ekran birisi hdm birisi vega tarzi yani bagimsiz 

ilk önce tamamen statik elektrigini bir demirden topraga baglanan yere dokundur ve statik elektrik yükü bosalsin ve anakartin bios pil cikar  elektrik fis cekilmis olsun ve pil cekli iken pc acma tusuna 5 kere filan bas pc bios sifirlanmis ve pc deki statik eletrik yükü gittmis olucak sonra pc baslat ve ekran kartini güncelle ve internet kartini güncelle benim anca bunu diye bilirim cünkü daha önce internet cafe de calismama ragmen böyle bir sorun ile karsilasmadim birde harici ekran  takmayi dene yani 1 pc de 2 ekran birisi hdm birisi vega tarzi yani bagimsiz 

dostum cevabın için saol fakat şu an sistem calısıyor ve dediğim gibi bunu zaman zaman yapıyor ve sadece online mporg oyunlarda basıma iş acıyor aksi halde su an piyasadaki en son cıkan oyunları full grafik oynuyorum sıkıntı yok sorunun kaynağını cözemedim sanal makinada acıyorum aynı oyunu sıkıntı olmuyor

Birçok olasılık oldugunu varsayarak java flash paketlerının ve driverlerin güncel oldugunu tahmın edıyorum .

Sorunu çözmek için formatta atmış olabılırsın yada toz temızlıgı termal macun vs ki alakası bıle yok

Genelde mmorg tarzı oyunlar ıcın olan sorunlar oyunlarla alakalıdır ve sitelerinde alınan hatalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

yanı donanımsal ve bilgisayarda yazılımla ılgılı sorun oldugunu sanmıyorum

Birçok olasılık oldugunu varsayarak java flash paketlerının ve driverlerin güncel oldugunu tahmın edıyorum .

Sorunu çözmek için formatta atmış olabılırsın yada toz temızlıgı termal macun vs ki alakası bıle yok

Genelde mmorg tarzı oyunlar ıcın olan sorunlar oyunlarla alakalıdır ve sitelerinde alınan hatalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

yanı donanımsal ve bilgisayarda yazılımla ılgılı sorun oldugunu sanmıyorum

dostum olabilir haklısın fakat başka bilgisayarlarda sorun çıkartmayan oyun benim bilgisayarımda ne gibi sorun çıkartabilir.Onu da geçtim ki oyunda sorun varsa oyun kapanır.Benim sistemim calısıyor ekrana görüntü kesiliyor ve fanlar daha hızlı calısmaya baslıyor nedir anlamadım son care güc kaynagımı yenilicem 600 watt yetersiz mi geliyor anlamadım donanımın ihtiyac duydugu ram su an 500 wattı geçmiyor ama sanırım 12 volt beslemesi iyi degil

birde anlamadığım konu şu, gta IV full grafikte oynarken bilgisayara daha çok yük biniyor fakat bu sorunu yaşatmıyor genelde online oyunlarda yaşıyorum bu yüzden de güc kaynağı alıp almamakta kararsızım!

Edited by kingeser

Bende de benzer bir problem olmuştu. İlk olarak vidyolarda donma yapıyordu hatta eski konularımda bulabilirsin yardım istemiştim. Hard diskimi değişerek  bu sorundan sıyrıldım fakat bu kezde lol oynarken makine resetledi kontrol ettim ekran kartı fanı performanslı calışmıyormuş. Fanı değiştim bir süre iyi gitti herşey sonra söylediğin gibi ekran kararma yada donma şeklinde kitlenmeler yaşadım en son ekran kartının çipi tam olarak bozuldu. Daha düşük bir ekran kartıyla şuan çok daha mutluyum. Bulabilirsen başka bir ekran kartıyla veya hard diskle denemeni öneririm.

Bence konunun internetle pek ilgisi yok.

Bende vidyolarda donunca sürekli flash player, internet yada ethernetle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüştüm ama sorun hard diskteydi.

Umarım kurtulursun bu durumdan 

Geçmiş olsun...

hard disk olarak kinghston 120 gb ssd + 1 tb segate hdd var sorun seninkine benzer fakat benim sorunum ap ayrı birşey her oyunda yapmıyor yaptığı oyunlarda da her zaman yapmıyor ilginç olan bu.Bazen 1 saatlik oyun sonrasında yapıyor bazen 2 saat bazen de 15 dakika sonra bütün overclock larımı kapattım gpu yu minumum cekirdek hızına cektim süre uzadı fakat gene bu sorunu yasıyorum.Artık voltaj uyarısı vermiyor ama gene aynı sorunu yaşatıyor.Güç kaynağını değiştirip öyle deneyeceğim bana 500 tl ye patlıcak dün 300 tl ye thermaltake frio extrame işlemce fanı aldım bugünde güc kaynağı çok tuzlaya patladı bu bilgisayar bana :D

hard disk olarak kinghston 120 gb ssd + 1 tb segate hdd var sorun seninkine benzer fakat benim sorunum ap ayrı birşey her oyunda yapmıyor yaptığı oyunlarda da her zaman yapmıyor ilginç olan bu.Bazen 1 saatlik oyun sonrasında yapıyor bazen 2 saat bazen de 15 dakika sonra bütün overclock larımı kapattım gpu yu minumum cekirdek hızına cektim süre uzadı fakat gene bu sorunu yasıyorum.Artık voltaj uyarısı vermiyor ama gene aynı sorunu yaşatıyor.Güç kaynağını değiştirip öyle deneyeceğim bana 500 tl ye patlıcak dün 300 tl ye thermaltake frio extrame işlemce fanı aldım bugünde güc kaynağı çok tuzlaya patladı bu bilgisayar bana :D

ekran kartın fazla güç çekiyor.256 bit olduğu için.

bunu alırsan ii olur..

R7 260X GDDR5 2GB 128Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı

http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+R7+260X&id=2701

Edited by coolvars

ekran kartın fazla güç çekiyor.256 bit olduğu için.

bunu alırsan ii olur..

R7 260X GDDR5 2GB 128Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı

http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+R7+260X&id=2701

Ekran kartına 450 tl verene kadar Güç kaynağımı değiştirmeyi düşünüyorum.Gold sertifikalı bir güc kaynağı

[spoiler]http://www.hepsiburada.com/liste/seasonic-x-750-80plus-gold-750w-single-rail-12cm-fanli-power-supply-sea-x-750/productDetails.aspx?productId=bd192022&categoryId=1012[/spoiler]

Sanırım ethernet kartından da olabilir gibi yabancı kaynaklarda şunu buldum.Aynı sorunu yaşayanlar var.

My computer can play almost any game that has an offline mode (Crysis, Call of Duty 4 MW, Call of Duty 5 WaW, ETC.)

Games like that, but when I try to play games like ACE Online, WoW, Cabal Online, and basically any 3d online game. The computer crashes after a random amount of time. It freezes with a black screen and had a stutter sound of the last sound played.

I was just wondering if anyone else had a problem like this? It all started happening after my Ethernet port started acting up. (Unidentified Network). I'm currently using a wireless connection (seperate, netgear) to get online.

I'm still trying to figure out what the main problems are.. I've narrowed it down to either.. JAVA problems, my Graphic Cards are having a problem with these games.. (which I doubt..), or it has something to do with the Ethernet ports.

NOTE: It's mainly when playing directly from the network, AKA not private servers. Usually private servers do not cause my computer to crash.
NOTE2: I've also done a clean install but it always comes back to this.

If anyone has any tips, or any way to resolve this annoying problem. Can you please post it, I'm getting pretty fed-up with it.

Alright, sorry for the double post. But the issue with the motherboard was resolved. All you need to do is disable anyway of your computer entering Sleep Mode. Never enter sleep mode, yourself. And unplug the computer for 5 minutes - 10 minutes then replugging it after the time elapses. 

This issue is seriously out of control and Asus isn't doing anything about it.
Edited by kingeser

yenı donanım almadan once test ederek sorun tesbıtı daha ıyı olur bırde kullanılan donanımlar ve kullanılan uygulama gereksınımı bılgısı ısı kolaylastırır yeterlı ram oldugunu varsayarak sanal bellegı kapatarak uygulama testı yapın anakart kondansatorlerını kontrol edın