Jump to content

Winsetupfromusb İle Basit Multiboot Yapımı

Share

Recommended Posts

iso olarak mı flash atıyorum

bende kullanuııyorum ama b urdakı antaım ekleme cok farklı

İSO dosyalarını siz atmıyorsunuz, resimdeki adımları takip ettiğinizde kendisi otomatik ayarlıyor. 

Xp için 3 farklı iso denedim ama hepsinde txtsetup.sif bulunamadı diyor, hepsiyle daha önce usb'den kurulum yapmıştım, sorun nerde olabilir?

sanal makinede deniyorsan o hatayı alabilirsin. XP kurulumu yapan arkadaşlar var bir sorun olmaması lazım.

Edited by ArminVB

• Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dostum ben kullanıyorum zaten ama ben ısonun ıcerıgını atıyorum

demek ıstedıgım dırek ıso kalbıımı olrak mı aıyor, eger oyleyse flashı bıcımlendırıp yenıden bu yontemle yapacam

bu arada arka plan degısır, gfxmenu eklenrı harıka olur

demek ıstedıgım dırek ıso kalbıımı olrak mı aıyor, eger oyleyse flashı bıcımlendırıp yenıden bu yontemle yapacam

dosyaları flash diskin içine iso olarak atıyor

sanal makinede deniyorsan o hatayı alabilirsin. XP kurulumu yapan arkadaşlar var bir sorun olmaması lazım.

İso dosyasının konumunu gösterdikten sonra bu hatayı alıyorum. Diğer isolarda (slax, acronis, win7) sorun olmadı.

İso dosyasının konumunu gösterdikten sonra bu hatayı alıyorum. Diğer isolarda (slax, acronis, win7) sorun olmadı.

İso dosyasını konuda gösterilen yerden programa gösterdiğini ve hata aldığını söylüyorsun dimi ? yanlış anlamadım.

Zaten bir arkaplan olayı kaldı, Onuda çözdü mü tmmdır. Rastgele kurcalarken denk geldiğim bir durum programda bende yıllardır kullanıyorum XP için özellikle. Ama menü değiştirilirse çalışmaz gibi geliyor bana.

Ayrıca deneyen arkadaşlar konu altında deneyimlerini paylaşırlarsa, kullanmayı düşünen arkadaşlar için referans olabilir.

Edited by KenanK

İso dosyasını konuda gösterilen yerden programa gösterdiğini ve hata aldığını söylüyorsun dimi ? yanlış anlamadım.

Evet ilk kutucuğu işaretleyip, iso dosyasını gösterip tamam dediğimde txtsetup.sif bulunamadı diye bir hata alıyorum. 3 iso denedim hepsi aynı.

Evet ilk kutucuğu işaretleyip, iso dosyasını gösterip tamam dediğimde txtsetup.sif bulunamadı diye bir hata alıyorum. 3 iso denedim hepsi aynı.

Peki kaçıncı sıradaki ilk kutucuğu işaretleyip, iso dosyasını gösteriyorsun. ?

Peki kaçıncı sıradaki ilk kutucuğu işaretleyip, iso dosyasını gösteriyorsun. ?

"Evet ilk kutucuğu işaretleyip, iso dosyasını gösterip tamam dediğimde txtsetup.sif bulunamadı diye bir hata alıyorum. 3 iso denedim hepsi aynı."

"Evet ilk kutucuğu işaretleyip, iso dosyasını gösterip tamam dediğimde txtsetup.sif bulunamadı diye bir hata alıyorum. 3 iso denedim hepsi aynı."

Bana Hata ile ilgili Resim atabilirsin. Programında neresine gösterdiğine dair.

ilk kutucuk derken  ? hangi kutucuğu işaretlediğini resimli olarak gösterebilirmisin ? 

Bana Hata ile ilgili Resim atabilirsin. Programında neresine gösterdiğine dair.

ilk kutucuk derken  ? hangi kutucuğu işaretlediğini resimli olarak gösterebilirmisin ? 

Sorunu çözdüm. blue_life'ın nt5 yükleyicisiyle usb içerisine boot.gz oluşturdum. Ordaki menu.lst kodlarını ana dizindeki menu.lst'ye ekledim ve diğer klasörden sildim. Şuan için sorunsuz çalışıyor. İlginiz için teşekkürler.

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar kusura bakmayın ama bu şekil multiboot olmuyor görünürde bir şey yok herşey normal görünüyor flash diske yazarkende  genel olarak herşey normal ama bilgisayara format atayım dersen yarı yolda kalırsın çünkü biçimlendirme ekranı geleceği sırada mavi ekran hatası veriyor bu konuyu açan kardeşim yanlış anlamasın sadece uyarmak istedim çünkü kaç defa denedim aynı şeyle karşılaştım iyi akşamlar.

Edited by bjklikral

• 4 ay sonra...

sıkıntısız çalıştı aconis win 8.1. portaple 8 pe xp win 7 16 gb usb ye hepsini denedim  ellarinize sağlık.

şunuda beliteyim .diğer loptapta denedim xp sorunsuz kuruldu 

usb ye kurarken  xp de xp tırnak tikli iso olmayacak.wista win7 win 8 tırnaüğı tikli iso olacak.

linux ıso/otherden aconis win8 pe portable iso olacak. resimlerdede var saygılar

10384111_10203901478189879_564600541083210153766_10203901478869896_2179291645262

10696416_10203901516910847_756929260154710410630_10203901479789919_1036736061825

Edited by Hacı ömer

• 3 ay sonra...

WinSetupFromUSB 1.4 ile çalışma yapacak olan arkadaşlar;

kod yazmayla uğraşmayın, o isonun kodu ne bu isonun kodu neydi demenize gerek yok bu program ile. neredeyse herşey basite indirgenmiş.

üstelik ister Flash diskten ister dvd den kurulum yapılabir, fakat Flash diskten kurulum kesinlikle tavsiye olunur daha hızlı windows kurulumları için.

USB Flash diskiniz kesinlikle NTFS ile formatlı olsun yoksa win vista -7/8/10 kurulumu yarıda kalacaktır. sadace diğer işletim sistemleri kullanılacaksa o zaman fat32 seçilebilir..

XP kurulumu için 32bit/64bit  XP dosyalarını bir klasöre çıkarın ÖRNEK C:XPCD  gibi

diger isoları ise direk olarak yolunu gösterip kullanınız. Tabiki win7 için Win7 Ekle yazan yerden XP için XP ekle yazan yerden

Tüm linux sistemler ve Acronis, Norton Ghost, Kaspersky Rescue CD,Avira Rescue CD(dosya adını değiştirmeyin),Hiren Boot CD.....

Linux ISO ekle yazan yerden ekleyin.. Program ile flash diskinizde yeterli alan yok diyene kadar sistem eklenebilir. hata alınan sistemlerin isoları gözüksede çalışmayacaktır.

Yine flash diskinizin kapasitesi büyük ve boş alanınız çok ise bu alanlar Driver Pack dosyalarını programlarınızı vs.. koyabilirsiniz

resim1.jpg

resim2.jpg

resim3.jpg

buda GFX menülü

resim4.jpg

örnek menu.list ve Türkçe'ye çevrilmiş dosyalar

http://www.mediafire.com/download/okb44ta58mq2ips/MultibootDosyalar.rar

Edited by dnz_horoz20

@dnz_horoz20 yaptığımız multibootu dvd yazmak icin hangi yolu izlemeliyiz misal ben flasha yazılan dosyalari power iso ile tek iso haline getirsem ordan neroya kalıp yazdirmadan yazdırsam dvdye olur mu?

https://www.youtube.com/watch?v=KNz0vFbkvuw

buradaki vidyoya bakarak yapabilirsin

ancak kesinlikle flash diskten kullanmanı öneririm çünkü işletim sistemi kurulumları flash disk ile daha hızlı oluyor.

• 4 hafta sonra ...

ArminVB konuyu açmış güzelde anlatmış eline sağlık.

Bu programı yaklaşık 3-4 senedir kullanıyorum. sorusu olan olursa konudan ya da özelden cevaplayabilirim.

Ben programın yapabildiklerini aklıma geldiğince yazayım isterseniz.

-Son sürüm 1.4 tür ona göre anlatayım

-BlueLife nin çalışmasına çok benzer bir mantıkla hazırlanmış bir pakettir yani Grub4dos temelinden çalışır.

-Yani menu.lst düzenleyebilir,istediğiniz sıralamayı yapabilirsiniz

-yeni menu.lst ler ekleyip guruplandırma yapabilirsiniz ve her gurup için yeni gfx menuler yapabilirsiniz

-gfx menu ekleyip gösellik katabilirsiniz. (GFX-Boot_Customizer tavsiye ederim)

-Her türlü kurulan ve canlı çalışan live sistem ekleyebilirsiniz.Elinizde iso dosyası olsun yeter.

-Windows veya linux olması farketmez

-NT6 ve NT5 setup ile uğraşmanıza gerek yok çünkü program kendisi otomatik yapıyor.

-Kurulumları usb ye yüklemek için gerekli yerleri işaretleyip go demeniz yeterli,sonrasında qemu dan kontrol yapabilirsiniz.

-XP kurulumlarında XP isosunu sanal sürücüye yerleştirip sürücüyü göstemeniz gerekiyor,diğer nt6 yani vista,7,8 sistemlerde sadece iso ları gösterin yeter.

-kod düzenlemenize gerek yok program tüm kodları kendi yazıyor ve herşey boot ediliyor.

Kendi usb m içindeki programlar

1-windows 7 16in1 esdsiz (çift boot desteği bunda da yok malesef,tek boot yapmak için köylünün aracını kullanabilirsiniz)

2-windows 8.1 x86 x64 

3-windows XP (3 adet) ve Tüm windows live sistemler 8.1 x86x64  7 x86x64  xpliveköylü

4-pardus 2014,ubuntu,kubuntu,puppylinux vs linux sistemleri

5-Acronis 2015

6-plopboot manager

7-Acronis DD

8-Hiren boot cd

9-ultimate boot cd

vs vs

Genel olarak program çok basittir,tek zor kısmı usb den eski bir nt6 (vista,7,8,8.1) çıkarırken boot klasörü içinde bcd dosyasını editleyip çıkardığınız sistemin adını silmek,onuda bootice.exe ile (programın içinde var zaten) kolayca yaparsınız.Sonra yeni 7,8,8.1 vs ekleyebilirsiniz.

Not: Tek olumsuz tarafı (ki ben kullanmıyorum zaten) yeni sistemler özellikle 7 ve 8 isoları 4 GB den büyük olduğu için UEFI kurulumu yapamıyoruz (sanırım).isodaki boot.wim i çıkarttıktan sonra isonun orjinalini aynen kopyalıyor,o da 4 GB sınırını aştığı için UEFI yapamıyoruz.Onun da bir yolu vardır ama UEFI ilgilenmediğim için araştırmadım.

siANQU7.jpg?1

G1WTRT0.jpg

6EVtciE.jpg?1

ArminVB konuyu açmış güzelde anlatmış eline sağlık.

Bu programı yaklaşık 3-4 senedir kullanıyorum. sorusu olan olursa konudan ya da özelden cevaplayabilirim.

Ben programın yapabildiklerini aklıma geldiğince yazayım isterseniz.

-Son sürüm 1.4 tür ona göre anlatayım

-BlueLife nin çalışmasına çok benzer bir mantıkla hazırlanmış bir pakettir yani Grub4dos temelinden çalışır.

-Yani menu.lst düzenleyebilir,istediğiniz sıralamayı yapabilirsiniz

-yeni menu.lst ler ekleyip guruplandırma yapabilirsiniz ve her gurup için yeni gfx menuler yapabilirsiniz

-gfx menu ekleyip gösellik katabilirsiniz. (GFX-Boot_Customizer tavsiye ederim)

-Her türlü kurulan ve canlı çalışan live sistem ekleyebilirsiniz.Elinizde iso dosyası olsun yeter.

-Windows veya linux olması farketmez

-NT6 ve NT5 setup ile uğraşmanıza gerek yok çünkü program kendisi otomatik yapıyor.

-Kurulumları usb ye yüklemek için gerekli yerleri işaretleyip go demeniz yeterli,sonrasında qemu dan kontrol yapabilirsiniz.

-XP kurulumlarında XP isosunu sanal sürücüye yerleştirip sürücüyü göstemeniz gerekiyor,diğer nt6 yani vista,7,8 sistemlerde sadece iso ları gösterin yeter.

-kod düzenlemenize gerek yok program tüm kodları kendi yazıyor ve herşey boot ediliyor.

Kendi usb m içindeki programlar

1-windows 7 16in1 esdsiz (çift boot desteği bunda da yok malesef,tek boot yapmak için köylünün aracını kullanabilirsiniz)

2-windows 8.1 x86 x64 

3-windows XP (3 adet) ve Tüm windows live sistemler 8.1 x86x64  7 x86x64  xpliveköylü

4-pardus 2014,ubuntu,kubuntu,puppylinux vs linux sistemleri

5-Acronis 2015

6-plopboot manager

7-Acronis DD

8-Hiren boot cd

9-ultimate boot cd

vs vs

Genel olarak program çok basittir,tek zor kısmı usb den eski bir nt6 (vista,7,8,8.1) çıkarırken boot klasörü içinde bcd dosyasını editleyip çıkardığınız sistemin adını silmek,onuda bootice.exe ile (programın içinde var zaten) kolayca yaparsınız.Sonra yeni 7,8,8.1 vs ekleyebilirsiniz.

Not: Tek olumsuz tarafı (ki ben kullanmıyorum zaten) yeni sistemler özellikle 7 ve 8 isoları 4 GB den büyük olduğu için UEFI kurulumu yapamıyoruz (sanırım).isodaki boot.wim i çıkarttıktan sonra isonun orjinalini aynen kopyalıyor,o da 4 GB sınırını aştığı için UEFI yapamıyoruz.Onun da bir yolu vardır ama UEFI ilgilenmediğim için araştırmadım.

siANQU7.jpg?1

G1WTRT0.jpg

6EVtciE.jpg?1

Hocam deniyecem

Not : Her ekleyeceğiniz İso için Tiki kaldırıp iso seçeceksiniz. Ardından Multibootta gözükecek ismi yazacaksınız. Son olarak GO ya basıp kopyalama işleminin bitmesini bekleyeceksiniz. Kopyalama bittikten sonra Job Done uyarısı alacaksınız.

Kardeş burada anlatmak istediğin bir iso dosyasını seçtik go demeden oradaki tiki kaldırıp tekrar işaretleyip iso ların hepsini seçtikten sonra bir kere mi go diyeceğiz ???

• 2 hafta sonra ...

Not : Her ekleyeceğiniz İso için Tiki kaldırıp iso seçeceksiniz. Ardından Multibootta gözükecek ismi yazacaksınız. Son olarak GO ya basıp kopyalama işleminin bitmesini bekleyeceksiniz. Kopyalama bittikten sonra Job Done uyarısı alacaksınız.

Kardeş burada anlatmak istediğin bir iso dosyasını seçtik go demeden oradaki tiki kaldırıp tekrar işaretleyip iso ların hepsini seçtikten sonra bir kere mi go diyeceğiz ???

Açtığın diğer konuya burdan cevap vereyim.

Usb den çalışan XP derken kurulumsuz live olanı mı demek istedin yoksa kurulum yapacaksın da setup olarak mı demek istedin.Neyse ikisini de anlatayım.

Usb den çalışan canlı live XP için forumda köylü hocanın live XP çalışması var onu indir ya da googleden ara bulursun.Sonra bu programı çalıştır,usbni tak,programın arayüzünde 4. sıradaki seçeneği işaretle Linux ISO/other Grub4dos compatible yazanı,yanında bulunan 3 noktaya tıklayıp indirdiğin isoyu seç ve GO de bu kadar.Bilgisayarı usb den boot etmeyi biliyorsundur sanırım.

Xp kurmak için sanal sürücü gerek,mesela ultraiso programını kur,bilgisayarıma bi sanal cd sürücüsü oluşturacak kendisi,Elindeki XP kurulum isosuna sağa tıklayıp ultraiso sürücüye yükle de.Sonra winsetupfromusb yi çalıştır ve 1. seçeneği işaretle,yanındaki 3 noktadan cd yi yerleştirdiğin sanal sürücüyü seç GO de.karşına seçenek çıkarsa accept tıkla,gerisini program hallader.

Edited by red_d

• 2 hafta sonra ...