Jump to content

red_d

Üye
 • Content Count

  874
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

red_d last won the day on April 26 2018

red_d had the most liked content!

Community Reputation

671 Excellent

4 Followers

About red_d

 • Rank
  TnC Gold

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Söylemeyi unuttuğum bir iki nokta var @forjest üstadım, sistemde ufak tefek ingilizce yerler var, hani benim için sorun değil az çok anlıyoruz ama libreoffice tamamen ingilizce, arayüz ayarlarına baktım sadece ingilizce var, officede çok fazla menü ve özellik olduğu için Türkçe olması çok faydalı olacaktır, ileriki güncelleme için not alırsan sevinirim.
 2. Görsellik ve efektler muhteşem olmuş @forjest üstadım, deepinOS gibi canlı canlı ve pırıl pırıl bir görüntüsü var, genel performans gayet güzel gayet hızlı, sistem açıldıktan sonra takılma donma vs yok, günlük kullanımda lazım olabilecek her şeyi koymuşsun, benim için en güzel tarafı wifi sorunsuz gördü. Winbuntu ile aynı temel üzerine kurulu olsa da (xubuntu) Winbuntu benim wifi driveri görmemişti, bunda öyle bir sorun olmadı. Ses sürücüsü gayet performanslı çalışıyor, laptopun verebileceği maximum ses yüksekliği ve kalitesinde ses veriyor, VLC ile filmlerde görüntü harika, codecler tam oturmuş. Direk kurulum yapmadım ama live olarak bile harika çalışıyor. Arşivimdeki yerini aldı, gerçekten beğendim, tekrar ellerine sağlık.
 3. Hiç sıkıntı değil hocam bizimki meraktan deneysel çalışmalar, Kmboot yeterince geniş zaten. Ben tek flaşla 3 sorunsuz bölüm oluşturdumya o çok çok yeter bana.
 4. Hocam usb 3.0 üzerinden boot ediyor, ram a yüklendiği için normal demiştiniz zaten. flaşın kmboot bölümü erişilebilir değilken normal mod minstall.exe bulunamıyor yani usb nin hiçbir bölümünü görmedi, bu media.drive yi doğrulayan uygulama expenvar.exe sürücü harfi sordu, diğer diskleri gördü. wifi yüklendi ama kullanılabilir ağları görüntülemedi, masaüstündeki network kurunca ağları gördü. kmboot bölümü erişilebilir değilken native denedim açıldı, tek farkı wifi yüklenip masaüstü network kurulsa da ağları görmedi, açılışta bir hata daha verdi ama tam hatırlamıyorum, birkaç kere tamam deyip geçtim. Bir de bu kez flaşın erişilebilir olan bölümünü gördü, normal mod hiç görmemişti. Kmboot bölümünü erişilebilir yapıp denedim, minstall vs sorun yok ama açılışta (herhangi bir program çalıştırmadan) minstall içindeki 5-6 programda "exe bozuk sürücü chkdsk yapın" gibi bir verdi. wifi ağları görmedi, nativede de görmedi. bu şekilde daha çok hata çıktı, eski düzende sadece bölümü erişilebilir yapıp usb 2.0 dan başlatmak gerekiyordu. Ben eski düzene wifi driverlerini ekleyeyim öyle kalsın.
 5. illaki değil de isodan usb3.0 avantajı var ve kmboot un olduğu bölüm erişilebilir yapmak istemiyorum hocam, bölümün görünmesi hoşuma gitmiyor, harf atanmasın ben kendim kontrol edeyim. amaç bu yani. isoyu deneyip döneyim hocam.
 6. Doğru hocam benim aklıma da geldi, düşündüm ki KMXPE iso olarak paketlense sistem açıldığında tüm diskleri görse (ki şu anki haliyle görüyor ama isodan boot edince KXPEdeki gibi diskleri görmeme sorunu olur mu işte onu bilmiyorum) ve bulduğu tüm disklerde KMPE\Minst klasörünü arayıp bulsa... KMXPE benim flaşın 3 parçasına da harf atayınca belki olabilir diye düşündüm. Uygulayıp Kmboota entegre ettim üstad sorun yok şu an, usb 3.0 portu da dahil her türlü açılıyor ve programs B: sanal sürücüsüne sorunsuz açılıyor. Yalnız ben Grub4dos komutuyla boot ediyorum, KMXPE deki gibi benim flaşın 3 parçasına da harf atasa belki KMPE\Minst klasörünü görüp oradaki programları da kullanacak. Wifi normal modda sorunsuz çalışıyor, benim 2. hdd yi görmedi sadece, nativede benim 2. hdd yi görüyor, wifi yüklenmiş olarak görünüyor ama ağları görmüyor, o da normalmiş zaten.
 7. KMXPE de ikisi de wifi görmüyor, daha driver denemesi yapma fırsatım olmadı, onu fırsat bulunca deneyeceğim. KXPEde de şöyle bir durum var enteresan, KXPE nativeyi açıyorum benim 2. hdd yi görüyor, wifi yüklüyor işareti de görünüyor ama ağları görmüyor. KXPE normal modda açıyorum benim 2. hdd yi görmüyor wifi yüklüyor ve tüm ağları görüyor.
 8. O kadar eski makineyi arasak bulamayız hocam, en son 10 yıl önce karşılaşmıştım o makinelerle. Pentium3 + 512mb ram diyon yani, neyse nativeyi de öğrenmiş olduk bu sayede KXPE ile KMXPE birleşirse bi de isodan başlatırsam süper olur benim için, tüm hddler ve flaş bölümleri önümüzde, wifi var daha ne olsun, hem nostaljik hem kullanışlı
 9. Denedim hocam size yazmadan önce de denemiştim, başlangıçta çalışacak şekilde ayarlanmış sanırım, yine de denedim ama var olan diskler dışında diğerlerini yine görmedi. KMXPE gibi çalışmıyor, isodan yükleyip KMXPE deki gibi tüm hdd leri bölümleri dahil görse süper olurdu, flaşın bölümlerine bile ayrı ayrı harf atamasına şaşırdım açıkçası. Ben sanırım nativenin ne demek olduğunu tam olarak anlamamışım hocam , düz mantıkla gidiyorum, eski ve yeni makinelerde sorunsuz açılıyor mu ona bakıyorum, hızlı açılmış yavaş açılmış benim için çok önemli değil, tabi nativenin özelliği sadece hızlı açılış mı onu da tam olarak anlamadım açıkçası, benim için always stabilite.
 10. Bu yöntem native gerektiren eski makinelerde sorun çıkartmazsa bence daha avantajlı, hem usb 3.0 - 2.0 ayırmıyor eski-yeni tüm cihazlarda çalışıyor hemde bölüm erişilebilir olmasa bile açılıyor, ben genelde bölümü gizli tutuyorum, harf atanmayacak şekilde kalması daha avantajlı oluyor. kmxpe deki gibi tüm sürücüleri de görse kxpede minstall bulunamadı hatası da olmaz belki tüm programlar çalışır, kmxpede tüm diskleri görmesini sağlayan program mountpe miydi hocam onu kxpe ye eklemek mümkün mü isodan başlasa bile acaba diskleri görür mü. Tabi işin mühendisi sensin, ben işin amelesi bakış açısıyla fikir yürütüyorum.
 11. Söylediklerinizi denerim hocam. Denemeleri usb 3.0 flaş ile usb 3.0 ve 2.0 portlarından ve gerçek makine üzerinden yaptım, kxpe nativeyi grub4dos komutuyla başlatıyorum, grub2 de sorun çıkartıyor. Hocam şu an okuldayım akıllı tahtada kxpe nativeyi usb 3.0 portundan deniyorum, kxpe native programlarıyla birlikte açıldı. kxpe native için en stabil çalışan grub4 komutu bu hocam iftitle [if exist /KMPE/KXPE3_Native2.ISO] USB KXPE3_Native2 find --set-root --ignore-floppies /KMPE/KXPE3_Native2.ISO map --mem /KMPE/KXPE3_Native2.ISO (0xff) map --hook chainloader (0xff) sorunsuz çalışıyor.
 12. XP leri denedim hocam, KXPE_native ile KMXPE yi karşılaştırmalı yazayım. USB 3.0 da KXPE_native açılıyor ve benim wifi driverini görüyor ama bendeki 2. hdd yi ve usb nin diğer bölümlerini görmüyor. KMXPE ve native usb 3.0 da açılmıyor, daha önce de açılmıyordu sorun değil. USB 2.0 da KXPE_native aynı şekilde açılıyor wifi görüyor, 2. hdd ve usb diğer bölümlerini görmüyor. KMXPE normal olanı USB 2.0 da sorunsuz açılıyor, wifi görmüyor sorun değil, Hoşuma giden 2 özelliğini söyleyeyim 1. KmBootun olduğu bölüm erişilebilir olmamasına rağmen hem Minstall çalışıyor ve tüm programlar çalışıyor 2. Tüm hdd leri sorunsuz gördüğü gibi bir de üstüne flaşın 3 parçasını da görüyor. Bu özellik Win8 de bile yok KMXPE_Native USB 2.0 üzerinde KmBootun olduğu bölüm erişilebilir değilken daha önce ekran görüntüsünü paylaştığımız hatayı veriyor. KmBootun olduğu bölümü erişilebilir yaparsam normal bir şekilde açılıyor, tüm hdd leri sorunsuz görüyor ve flaşın 3 parçasını da görüyor. Ben wifi ve usb 3.0 desteğinden dolayı KXPE_nativeyi de KMPE ye ekledim, hdd lere erişim konusunda bir ihtiyacım olursa da KMXPE gayet başarılı.
 13. @karadurak hocam KMPE ve KmBoot UEFI Tablet denemelerini yaptım sorun yok, secureboot kapalı rEFInd menü açıldı, sistem açılışlarında sorun yok. XP Nativeyi müsait olunca deneyip dönerim, elinize sağlık hocam.
 14. Deneyime istinaden iddia ediyoruz, sistemi ağırlaştıran gereksiz birçok servis çalışmaz, ram kullanım miktarı ve işlemci yoğunluğu daha düşük. Bazı kaynaklarda single language ile aynı olduğu söyleniyor doğrudur ama aynı cihaza with bing - embedded ve single language kurup denediğimde en az kaynak harcayan sistem with bing görünüyor.
×
×
 • Create New...