Jump to content

red_d

Üye
 • Content Count

  636
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

red_d last won the day on April 26 2018

red_d had the most liked content!

Community Reputation

498 Excellent

3 Followers

About red_d

 • Rank
  TnC Silver

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ordan "donanımhaber ölücüleri" ne geçin. Gece gece gülmekten uykum kaçtı
 2. Hocam İnternete bağlıyken 4k video downloaderi çalıştırdığımda güncelleme penceresi açılıyor, program kilitleniyor ve kapatılamıyor. işlemlerden kapatıyorum. USER klasörü ana dizininde ve MY_DRIVERS_x86 klasöründe driver dosyaları var (sanırım nvidia sürücüleri) onları siliyoruz doğru mudur? Not: 3d youtube downloader default olarak kullanıldığında videoları .webm uzantılı olarak indiriyor. mp4 olarak indirmek için üstteki yıldırım işaretine basıp video dönüştürme ayarlarını mp4 olarak ayarlayınız.
 3. Hocam grup2 nin tam olarak ne işe yaradığını ya da neler yapılabileceğini bilmediğimiz için rağbet etmedik, şimdi konuyu okuyunca altenatif ve geniş kapsamla bir boot yöntemi olabileceğini anladık, bunlar hep cahillikten Akıllı tahtalara kurduğumuz sistemde kurulum türüne göre (uefi, mbr) hdd bölümlemeyi ve devamındaki işlemleri otomatik yapıyor, bu özelleştirmeler boot. wim de diye biliyorum, eğer kmpe nin boot. wim dosyaları akıllı tahta imajını otomatik kurdurabilirse sadece instal.wim yeterli olur, ama imajı biraz inceledim de install.wim dışında çok fazla otomatikleştirme var, onlar için de boot.wim ve bazı klasörlere ihtiyacımız var sanırım, o nedenle söylemiştim.
 4. @karadurak Hocam aşağıdaki konudan haberdarsınız zaten, kmpe ye uefi-legacy eklenebilir mi, alternatif kurulum yöntemi olarak. İstek sebebimi de açıklayayım. Okulda akıllı tahtalar için bb forumdan exelsior hocamın imajını kullanıyoruz (o konuyu da biliyorsunuz ), imajın boot.wim i akıllı tahtalara göre özelleştirilmiş-otomatikleştirilmiş, acaba o iso yu bu konudaki grub2 den başlatsak kurulum yapabilir miyiz?
 5. Ya arkadaş daha WinPe, kmpe, grub4dos u yeni yeni anlamaya başladım, geliştirilmiş grub2 ile dikkatimi celbedip kafamı allak bullak ettiniz şimdi bir de bunu öğrenmeye çalışacağım, başımıza iş çıkarıyonuz Şaka bir yana grub2 geliştirme fikri Altay v5 ten çıktığından beri sizi takip ediyorum , müthiş bir ekipsiniz vallahi Çılgın fikirler, deneme yanılmalar, paslaşmalar...... çukur izlemeyi bırakıp sizi takip ediyorum yeminle Projenin çok iyi yerlere geleceğinden eminim, kafam basarsa geliştirme aşamasında değil ama deneme yanılma, geribildirim konularında yardımcı olmaya çalışırım. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum
 6. Hocam aradaki ram kullanım farkı 100-150 mb civarında, bence de netli sürümden devam etmek daha mantıklı olur. hem düşük ramlı sistemler için (uefi tabletler dahil) win8x86 ve native sürüm mevcut. lazım olursa onlarla da işimizi halledebiliriz.
 7. @ellenripley Win10x64 üzerinden Auslogics Disk Defrag çalıştırdım ama bende hata vermedi, hata ekranındaki dll yi kontrol ettim, sistem içinde mevcut duruyor, sistemi açtıktan sonra X: sürücüsü içinde opengl32.dll şeklinde arama yapabilir misiniz acaba dosya mevcut mu. Yazdırırken de sorun olmuş olabilir, ben bootice ile manuel olarak hazırlıyorum, sorun yaşamadım. Video driver yükledim, gerçi bendeki ekran kartı AMD, onda da hata vermedi. Full driver denemedim çünkü ilk açılışta ekran normal çözünürlükle geliyor, artık otomatik mi algılıyor bilmiyorum. Mavi ekran hatası hiç almadım, muhtemelen ekran kartından kaynaklı, hata kodunda yazıyor zaten (video tdr failure), bu hatayı windows 10 da alanlar varmış. Genelde nvidia ama arada amd de var. Çözüm için bir şeyler zırvalamışlar ama işe yaramamış, driverleri kaldırıp tekrar yükleyenler sorunun hallolduğunu yazmış, tabi kmpe de böyle bir seçenek olmadığı için (kaldır-yükle) diyecek bir şey yok. WoeUsb ilk defa gördüm, linux görünce tanımamak mümkün değil aslında (dev/sdb, grub vs) kmpe nin bootuna ya da programların çalışmasına mani bir durum teşkil eder mi bilmiyorum. Belki yazdırma işlemindeki hatadan dolayı sonraki hataları vermiştir. Bir de bootice ile hazırlayıp deneyin.
 8. @karadurak hocam toplu güncellemeyi paylaşana kadar isodaki ufak tefek hataları gidermek ve yeni programları eklemek isteyenler için bir düzeltme dosyası paylaşıyorum. Düzeltme dosyaları: https://drive.google.com/open?id=1p7gfA8ez0zNPr5qV4ns9qXIHu8Vb_AIT Ultraiso: https://drive.google.com/open?id=1nwRCWNcnk8rTCPnFO-svcJe31pnB_3l0 1- WinNtSetup ile ilgili hata düzeltildi. 2-Paragon Harddisk Premium 15 eklendi. 3- EaseUS Data Recovery Wizard 13 eklendi. 4- Profiles klasöründeki .ini dosyaları düzenlendi. Zip içindeki klasörleri çıkartın, KMPE isoyu Ultraiso programı ile açın, zipten çıkardığınız klasörleri ultraiso penceresi içine sürükleyin, "hepsine için evet" tıklayın ve farklı kaydet yapıp yeni iso oluşturun. Bir önceki sayfada videolu anlatım mevcuttur, videoyu izleyip yeni isonuzu rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Bilinmesi gereken yenilikler: 1- Windows kurulum yöntemlerinde güncelleme yapıldı. Artık _WIN klasörünü flaşınızın NTFS bölümüne kopyalayıp 4gb den büyük install.wim dosyalarınızı bu klasör içine atabilirsiniz, Not: Fat32 kısmındaki _WIN klasörünü silmeyiniz. Bir önceki sayfada karadurak hocam videolu anlatım yaptı, inceleyebilirsiniz. 2- 78setup ile ilgili bilinmesi gereken küçük ama önemli bir ayrıntı: Flaşınızın NTFS bölümüne _ISO adında bir klasör oluşturup windows kurulum isolarınızı bu klasör içine atarsanız 78setup u açtığınızda isoları otomatik olarak görür ve zahmetsizce format işlemine başlayabilirsiniz. @karadurak hocam özellikle windows kurulum yöntemleri konusunda yaptığınız değişiklikler, boyut sınırlamalarından kurtulmak adına gerçekten müthiş faydalı oldu. Elinize emeğinize sağlık, çok teşekkür ederim.
 9. WinNTsetup ile ile ilgili küçük bir hata ve sonradan eklenen 2 program var,bunlarla ilgili düzeltme ve ekleme dosyaları paylaşıldı, isterseniz düzeltmeleri indirip isoyu güncelleyebilir ya da bekleyip bir sonraki güncel isoyu indirebilirsiniz. Bunlar dışında bilinen bir sorun yok.
 10. @karadurak hocam sonraki güncelleme için şu küçük hatayı da not alır mısın, gözden kaçmış. Program x64 klasöründe görünmüyor, .ini dosyalarında menü girdisi kalmış. Edit: hocam iso nun içindeki .ini dosyalarında sorun yokmuş, konuya daha sonradan eklediğiniz paragon ve easeus içindeki .ini dosyalarında silinmemiş.
 11. Aynı durumlar karşısında uyguladığımız çözümleri paylaşmak hepimizin işini kolaylaştıracaktır. Kendi adıma yaptığım çözümleri sunayım: 1- Konu içerisinde verilen hata düzeltmelerini ve eklentileri indirdim, ultraiso programı ile iso yu güncelledim. Şu an en güncel haliyle arşivimde duruyor. 2- Daha önce benim de uygulamaya çalıştığım bir konuydu. Bootice ile fat32 kısım bootable olabilmesi için "active" yapılır, NTFS kısmı da depolama için görünür olmak zorunda olduğundan "set accessible" yapılır. NTFS kısmı "set accessible" yapıldığında windows 7 ve 8 de sadece NTFS kısım görünür, çünkü aynı anda 2 bölüme birden harf atayamıyor. O özellik sadece windows 10 da var (1803 ten sonraydı sanırım). İki bölüm aynı anda görünür. Fat32 kısmı gizlemek için yine bootice üzerinden "hide" seçeneğini kullanabilirsiniz ama o da bazı bios ların bootable olan fat32 kısmı görmesini engelliyor, yani sistemi başlatamıyorsunuz. O nedenle ben ayarları şu şekilde yaptım: Fat32 kısmı "active", NTFS kısmı "set accessible". Bu haliyle kullanıyorum. 3- NTFS kısmı koruma konusunda @awengers44 üstad (bence) en başarılı programı söylemiş. "NTFS Drive Protection" kullanmanızı tavsiye ederim. NTFS kısma yazma izinlerini kapatır, sadece okuma izni açıktır, böylece virüs bulaşmaz ve okuma izinleri açık olduğu için korumalı alandan başka bir yere dosya kopyalayabilirsiniz, windows kurulumu esnasında isolarınız bu dizinde ise kurulumda sorun olmaz, çünkü kurulumda sadece okuma yapar. Daha güzeli ise "_unprotected" adında hem okuma hemde yazma izni olan bir serbest klasör oluşturur ve o klasör içinde istediğinizi yapabilirsiniz. Bu korumasız klasörün ismini değiştirebilirsiniz, programda bu özellik mevcuttur. Umarım çözüm önerileri işinize yarar, iyi forumlar.
 12. EaseUS data recovery ile kurtarmayı deneyebilirsiniz, benzer bir durumla karşılaşmıştım, diğer kurtarma programları (R-Studio vs) EaseUS kadar başarılı olmadı. Programın full olanını bulup bir bilgisayara kurarak ya da boş bir flaşa KMPE yi yükleyerek EaseUS programını çalıştırabilirsiniz. Flaş diske KMPE kurulum videolarına konu içerisinden (ilk sayfadan) ulaşabilirsiniz. Umarım işe yarar da dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.
 13. Geçen gün tabletim çöktü, 32 bit uefi format atmam gerekiyordu, neyse o konuyu bir şekilde hallettim ama bu kez de driver sorunuyla karşılaştım, kendi sitesi de dahil hiçbir yerde uygun driverleri bulamadım. Elimde sadece üretici firmanın tablete gömdüğü kurtarma wim imajı vardı, imajda her şey mevcuttu, driver vs ama kurtarma imajından format atmak sıkıntılıdır, hele bir de hdd yerime mmc ye format atıyorsanız. 3 kurulum yöntemi denedim ama her seferinde farklı bir sorunla karşılaştım, sorunları çözebilirdim belki çok vaktimi alırdı, denediğim 4. yöntem 78setup yöntemiydi ve işe yaradı. Tableti kurtarıp acronis yedeği aldım. Çok şükür şu an sıkıntı yok. Yani hiç umulmadık durumlarla-cihazlarla, hiç karşılaşmadığımız hatalarla karşılaşabiliyoruz, bir yöntem işe yaramazsa diğeriyle hallediyoruz. Bu sadece karşılaştığım küçük bir örnekti, daha nice sorunlarla karşılaştığımız oluyor. Farklı yöntemlerim kullanılması ise çok işe yarıyor.
 14. Net framework lü pakette denedim sorun yok, normal çalışıyor bende.
×
×
 • Create New...