Jump to content

red_d

Üye
 • Content Count

  594
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

red_d last won the day on April 26 2018

red_d had the most liked content!

Community Reputation

442 Excellent

2 Followers

About red_d

 • Rank
  TnC Silver

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Markadan markaya farkediyor demekki, @caprice77 de aynı sorundan bahsetmiş, Kullanım konusunda basit bir kullanıcıyım, pek oyun oynamam, Adata nın bu serisinde sorun olabilir. Hdd ye döndüğümden beri bilgisayarın açılış hızı haricinde pek bir yavaşlık farketmedim, normaldir çünkü pc yi zorlayacak pek işlem yapmıyorum Elbette oyun oynayanlar ya da 3d çizim programları kullananlar için gerekli. Sonuçta oyunlar sürekli write-delete yapan programlar. Sonuç olarak Adata 240gb için elimizde 2 acı tecrübe var, yani Adata yı listeden çıkartın bence. Popüler Ram üreticilerinin ssd lerine yönelmek daha mantıklı olur samsung, sandisk gibi, sonuçta temel itibariyle flaş bellekler ve ram belleklerle çok benzerler. not: Elimde 256gb sandisk extreme pro usb 3.1 SSD flaş bellek var, 2 yıldır hunharca kullanıyorum hala taş gibi çalışıyor.
 2. Adata su 240gb 3d nand kullandım. 1.5 yıl dayanabildi maalesef. Bana mı denk geldi bilmiyorum tecrübemi paylaşmak istedim. Bu başlık daha önceleri de açıldı, başka forumlarda da açıldı ve çoğunluk ssd konusunda Samsung cevabını verdi. Ssdler, usb bellekler gibidir, ne kadar sağlam yapılsalar da bozuluyorlar, hdd kadar dayanıklı değiller maalesef. Ben hdd ye döndüm, ssd bana lüks geldi
 3. Kurulum, dosyaları hdd ye yükledikten sonra hata veriyorsa iso dan kaynaklı olabilir, çünkü kopyalama işleminden sonra kmpe nin pek işi kalmaz. Bir de özellikle belli bir sürümden önceki w10 larda (1709 dan önceki miydi tam hatırlamıyorum) pro ve home sürümleri haricinde bir sürüm kuruyorsanız hata verebilir. Aklıma gelen ihtimaller bunlar.
 4. ram disk yetersiz. en az 3 gb ram a ihtiyaç var. program çalıştırınca bu miktar 3 gb nin de üstüne çıkar. 4 gb ramda rahat çalışır.
 5. Ellerine sağlık üstat. Multiboota wim olarak ekledim. Gözüme takılan yerleri söyleyim: Masaüstündeki "tema değiştir" bende hiç tepki vermedi, ne hata verdi ne de çalıştı, gerçi bana lazım değil. Saat değişmiyor, 3 saat ileri gösteriyor. Sağ tık yapıp değiştireyim dedim, o da hiç tepki vermedi. Bunlar dışında sorun yok,wifi çalışıyor, diğer programlar çalışıyor, Windows kurtarma bölümü eklemen iyi olmuş. 2 gb üstü ram türetimi gösteriyor. Eski makinelerde kullanamayız, gerçi yanında kmpe var, o kadar eski bir makineye denk gelsek (kaldıysa) bile sorun olmaz. Bir öneri: WinPE oluşturma yöntemleri farklı ama kmpe de kullandığımız isosetup winbuilderde script haline getirilebilir mi, Dism++ a alternatif ve kolay bir yöntem olarak eklenebilir. Aklıma gelen, gözüme takılanlar bunlar. Sonuçta gayet başarılı bir sistem. Tekrar ellerine sağlık.
 6. Ben aklıma gelenleri yazayım, her ne kadar kmpe üzerinden format atmayı bilsek de bazen ufacık ayrıntıları kaçırdığımız oluyor. 1- KMPE yüklediğiniz flaşı fat32 olarak mı yapılandırdınız? Ya da flaşı ikiye böldüyseniz KMPE nin olduğu kısım fat32 mi? 2- Kullandığınız isonun UEFI desteği var mı? 3- Bazı netbooklar sadece 32 bit UEFI olarak kuruluyor. Gerçi notbook demişsiniz bu ihtimal olamaz sanırım. 4-Bios ayarlarını kurcalayın, belki UEFI ayarı için kaçırdığınız bir yer vardır. 5-Fat32 ise boot managerde flaş 2 isimle görünür, biri genelde "flaş adı + EFI device" (UEFI başlatmak için), diğeri sadece "flaş adı" KMPE yi normal mbr olarak başlatmak için. UEFI kurulum yapmak için flaşı UEFI olarak başlattınız mı? 6- Eğer ilk 5 maddeyi doğru yaptıysanız ve AOMEI işe yaramadıysa "Windows Disk Yönetimi"nden HDD yi raw formatına getirin, siyah rente kalsın, ntfs ya da fat32 yapmayın, sonra isosetuptan isoyu seçip kurulum aşamalarına devam edin. HDD bölümlemeye geldiğinizde diski otomatik olarak GPT ye çevirip 5 parçaya bölmesi gerek. 7- Son olarak cmd üzerinden hdd bölüm tablosu değiştirme komutları var, ezberimde değil,bulunur. oradan convert etmeyi deneyin. Sakın yanlış anlamayın, format atmayı bilmediğiniz gibi bir şey söylemiyorum, ima bile etmiyorum, belki gözünüzden kaçan basit bir ayrıntı vardır diye olasılıkları yazmak istedim. Eğer bunlarda sorun yoksa benimde gözümden kaçan bir ayrıntı var demektir. Konuyu uzman arkadaşlara bırakıyorum.
 7. Aslında live sistemlerin güncellenmesi Windosun güncellenmesi gibi değildir, live sistemlerde esas olan windows çekirdeği değil içindeki programların güncellenmesidir. Windowsun hangi sürümü olursa olsun live yapılma esnasında içi boşaltılır ve geriye sadece temel bileşenler kalır,her türlü bilgisayarda çalışabilmesi için live sistemin aynı zamanda lite sistem olması da gerekir, üzerine ise kendi özelleştirdiğimiz programları ekleriz ve ortaya tam bir kurtarma ortamı çıkar. Ayrıca R3 çekirdeği stabil çalışıyor, R5 çekirdeği ile yapılacak yeni bir live sistem eski makinelerde çalışmayabilir, windows birçok donanımdan desteğini çekiyor. Kısacası windowsun gönderdiği güncellemelere kafayı takmayın, live sistemleri bağlamaz, onlara gelen güncelleme kurulu olan sistemleri iyileştirmek için verilir, çekirdekle çok fazla oynamazlar. @karadurak hocam 1809 yapsa bile performans ya da stabilite artışı olacağını hiç zannetmiyorum.
 8. Bu sistem usb üzerinden çalışan komple bir multi kurtarma diskidir, her türlü bilgisayarda her türlü işlemi yapabilirsiniz,içinde anlamayacağınız kadar program mevcut (bazılarını ben bile ayrıntılı bilmiyorum). Ayrıca format atmak için eskisi gibi iso hazırlamaya gerek yok, indirdiğiniz isoları herhangi bir işlemden geçirmeden direk kullanabilirsiniz. "isodan kur" seçeneği işinizi fazlasıyla görür.
 9. Mbr ye uefi kuramazsınız, o kısımda bir hata var. Siz baştan şu adımları izleyin. Usb yi uefi modunda başlatın, kmpe x64 win10 ile açın, isosetup tan x64 windows isosunu yerleştirin, hdd ekranına gelene kadar devam edin, kurmak istediğiniz hdd nin eski sistemden kalan bölümleri varsa hepsini "sil" yapın, hdd tek parça ve "raw" durumunda olacaktır, daha sonra aynı hdd yi seçip kuruluma devam edin, "windows kurulumda ek bölümler oluşturulabilir" benzeri bir uyarı alacaksınız, devam edin. Uefi kurulumda toplam 5 bölüm oluşturacak ve diski gpt ye çevirecek. En büyük bölüm üzerinde kuruluma devam edin, zaten seçili durumdadır. Bu aşamalarda sorun alıyorsanız ekran görüntüsü atın. Belki bir faydamız dokunur. Bu sistem üzerinden bu şekilde defalarca format attım, umarım faydalı olur.
 10. Usb yi fat32 olarak formatladığınızı ve KMPE yi uygun şekilde usb ye aktardığınızı varsayıyorum ya da usb yi ikiye bölerek yaptıysanız (fat32+ntfs) KMPE nin bulunması gereken fat32 lik kısmın aktif (active) olduğunu varsayıyorum. İlk ihtimal --> UEFI olarak format atmak isterseniz usb yi boot managerden UEFI olarak başlatınız, aksi takdirde UEFI format atamazsınız. Genelde gözden kaçan ya da unuttuğumuz ama önemli bir ayrıntıdır. 2kinci ihtimal --> Yukarıdaki bilgilerde sorun yoksa kurmak istediğiniz işletim sisteminin x64 olduğundan emin olun. Bu kısımda hata yaptığınızı zannetmiyorum.
 11. Benim laptopa da kurulmuyordu, bios ta bir ayar var ahci ve compatible diye, öyle bir ayar vs varsa onu değiştirip dene belki işe yarar.
 12. Winsetupfromusb ile multiboot yapıp xp isolarını ekleyebilirsin.
 13. Çoğunda flaş 2 ye bölünüyor, ilk kısım fat32 olduğu için uefi sorunu yok. İkinci kısım ntfs olduğu için iso larda 4 gb sınırlaması da yok. İsoların nereye atılacağının önemi de yok. Benim bildiğim ve kullandığım sistemler: 1-km 8-10 pe + winsetupfromusb 2-km boot v2 3-AIOboot Yapımcı arkadaşlar sistemleri sürekli güncel tutuyor. İstediğini deneyebilirsin, konuya vakıf olursan ekleme çıkarma da yapabilirsin. Hepsi özelleştirilebilir sistemler.
 14. Aslında zaten yüklemiştiniz, dosya ve klasörler gizli kalan fat32 kısmındaydı. Gizli kısmı göremediğiniz için farkedememişsiniz. Flaş fat32 + ntfs olarak bölünür ve fat32 kısmı gizlenir. Siz sadece depolama için ayrılan boş ntfs kısmını görebildiğiniz için yüklenmediğini zannetmişsiniz.
×
×
 • Create New...