Jump to content

Hıren's Boot Cd 15.2 Ntfs Sorunu Çözümü

herz
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar öncelikle aşağıda vereceğim  yazı alıntıdır.sorunum şu yazıda 3 nolu şıkta diyorki  Indirdiğiniz HIREN152.DSK dosyasını UltraIso/Winimage gibi bir programla açınız.ben bu HIREN152.DSK dosyasını ultra iso proğramı ile nasıl açacam bir türlü yapamadım yardımlarınızı bekliyorum.eğer yapabilirsem hirenboot cd yi ntfs dosya sisteminde sorunsuzca kullanabilecem.

Hiren's BootCD 15.2
=====================================================================================
Hiren's BootCD'deki dos programlarını NTFS sürücüde çalıştırmak için bu disk imajını kullanabilirsiniz.
Bu yöntemi, Uzun zaman önce Lancelot Real ile beraber geliştirmiştik.
Kısaca aşağıdaki adımları uygulayın;
=====================================================================================

1 - Indirdiğiniz Hiren's BootCD 15.2 iso dosyasını masaüstüne çıkartınız.
2 - HBCD klasörüne girip Dos klasörü haricindeki tüm dosya ve klasörleri siliniz. Dos klasörünü silmeyeceksiniz!
3 - Indirdiğiniz HIREN152.DSK dosyasını UltraIso/Winimage gibi bir programla açınız.
4 - Masaüstüne çıkarttığınız içerikteki HBDC klasörünü daha önceden açtığınız UltraIso/Winimage üzerine sürükleyiniz.
5 - Çıkan uyarılara olumlu yanıt, verip yapılan değişiklikleri kayıt ediniz.
6 - HIREN152.DSK dosyasını çalıştırmak istediğiniz konuma koyup, grub4dos komutunuzu düzenleyip kullanınız.

Örnek kod;
# =====================================================================================

title Start Hiren's BootCD 15.2 - Disk Image
# NTFS suruculerde de sorunsuz calisacabilecek bir yontem
pause --wait=0 Hiren Disk Imaji rame yuklenirken lutfen bekleyiniz...
pause --wait=0 Diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenme suresi uzun surebilir...
pause --wait=0
set FILE=/USBMENU/IMAGES/HIREN152.DSK
ls %FILE% || find --set-root --ignore-floppies %FILE%
map --mem %FILE% (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

# =====================================================================================

# Gördüğünüz üzere benim dosyam USBMENU\IMAGES\HIREN152.DSK konumundaymış.
# Dikkat ederseniz USBMENU/IMAGES/HIREN152.DSK şeklinde yazmışım. Yani \ işareti yerine /
# işaretini kullanacaksınız.
# Tabi dosya konumundaki büyük ve küçük harflere dikkat ediniz.
# Gerçi yeni grub4dos sürümlerinde büyük-küçük harf sorunu ortadan kalkmıştı.
# Yinede mümkünse tüm konum büyük (tr karakter içermeyen) harflerden oluşsun.
# Kolay gelsin arkadaşlar.

ultra iso kurulu ise i HIREN152.DSK dosyasına sağ tıkla birlikte aç ultraiso yu seç daha sonra HBCD klasörünü üzerine sürükle çıkan uyarıları kabul et ve kaydet

dediğiniz gibi yaptım HİREN152.DSK dosyasını sağ tıklayıp ultra iso ile açtım dosya açıldı HBCD klasörünü üzerine sürükleyip bıraktım ,bu noktada herhangi bir uyarı çıkmadı bende o haliyle kaydettim denedim çalışmadı

teşekkür ederim indirdim yaptım ama çalışmadı.menüler açılıyor ama proğramlar çalışmıyor hata veriyor

Selam

Hirens Boot CD her 3 formatta da(FAT, FAT32 ve NTFS) direkt ISO dosyasından çalışır. Neden bunu editlemeye kalkışıyor ve üstüe üstlük bir sürü veri siliyorsunuz anlamış değilim..

ISO dosyasını flash belleğe kopyalayın ve aşağıdaki vereceğim çalıştırma kodunu menu.lst dosyasına ekleyin ve denemek için XP'yi, ya da diğer bir uygulamayı çaıştırın..

title Hirens Boot CD 15.2 + Mini Windows XP ve Araclar vs. -->>
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /Hirens_BootCD_15.2.iso (0xff) || map --mem //Hirens_BootCD_15.2.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
configfile /grub4dos.lst || chainloader (0xff)

Buradaki map /Hirens_BootCD_15.2.iso (0xff) || map --mem //Hirens_BootCD_15.2.iso (0xff) kodu ISO dosyasının yerini belirler. Ben direkt ana dizinde kullandığım için bu kodu kullanıyorum.. Eğer siz farklı bir klasör altında çalıştıracaksanız, o klasörün ismini map ve mem'den sonra klasör adını yazacaksınız.

Kolay gelsin..

• Editor

By_KG hiren boot cd calıstımı tamam olmuyor işte içerisindeki dostan çalışan programlar ntfs bellekte çalışmıyor dos programlarını ntfs bellekte çalıştırmayı dene ondan sonra yorumunu yaz

• Editor

By_KG ben anlatamadım galiba hirenboot cd isosunun çalışıp çalışmadığından bahsetmiyoruz burada iso içerisindeki hbcd dos klasöründeki programlar ntfs bellekte çalışmıyor onları çalıştırmak için disk imajı kullanmamız gerekiyor ondan bahsediyoruz sen mesajları tam olarak okumuyorsun ayrıca verdiğin resim hiç bir sey ifade etmiyor

Edited by köylü

Selam

Hirens Boot CD her 3 formatta da(FAT, FAT32 ve NTFS) direkt ISO dosyasından çalışır. Neden bunu editlemeye kalkışıyor ve üstüe üstlük bir sürü veri siliyorsunuz anlamış değilim..

ISO dosyasını flash belleğe kopyalayın ve aşağıdaki vereceğim çalıştırma kodunu menu.lst dosyasına ekleyin ve denemek için XP'yi, ya da diğer bir uygulamayı çaıştırın..

title Hirens Boot CD 15.2 + Mini Windows XP ve Araclar vs. -->>
map --unhook
root (hd0,0)
map /Hirens_BootCD_15.2.iso (0xff) || map --mem //Hirens_BootCD_15.2.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
configfile /grub4dos.lst || chainloader (0xff)

Buradaki map /Hirens_BootCD_15.2.iso (0xff) || map --mem //Hirens_BootCD_15.2.iso (0xff) kodu ISO dosyasının yerini belirler. Ben direkt ana dizinde kullandığım için bu kodu kullanıyorum.. Eğer siz farklı bir klasör altında çalıştıracaksanız, o klasörün ismini map ve mem'den sonra klasör adını yazacaksınız.

Kolay gelsin..

mrb ben hirenboot isoyu şu şekilde usb belleğe yerleştirmek istiyorum komutu nasıl düzenlemem lazım

USBMENU/HIRENBOOT/HIREN.ISO bunun menü lis. komutu nasıl olmalıdır.teşekkür ederim

By_KG ben anlatamadım galiba hirenboot cd isosunun çalışıp çalışmadığından bahsetmiyoruz burada iso içerisindeki hbcd dos klasöründeki programlar ntfs bellekte çalışmıyor onları çalıştırmak için disk imajı kullanmamız gerekiyor ondan bahsediyoruz sen mesajları tam olarak okumuyorsun ayrıca verdiğin resim hiç bir sey ifade etmiyor

Sayın köylü

Buradaki konu NTFS üzerinde Hiren's Boot CD 15.2'nin çalışmadığı idi ve bende ona göre yorum yazdım..

Fakat bu ISO içndeki dosyaları çalıştırmak için @BIOS HDD konumunun IDE olarak ayarlanması gerekiyor ki bu da 1 sn.lik iştir.. AHCI veya RAID konumunda çalışmazlar..

Kanıtı da aşağıdaki resimdedir..

Kolay gelsin ama hiç kimseyi basite almayın lütfen..

Hirens_Boot_CD_Western_Digital.jpg

mrb ben hirenboot isoyu şu şekilde usb belleğe yerleştirmek istiyorum komutu nasıl düzenlemem lazım

USBMENU/HIRENBOOT/HIREN.ISO bunun menü lis. komutu nasıl olmalıdır.teşekkür ederim

Selam

ISO yolunu aynen şu şekilde yazmalısınız.

map /USBMENU/HIRENBOOT/HIREN.ISO (0xff) || map --mem //USBMENU/HIRENBOOT/HIREN.ISO (0xff)

Burada sizin yapılandırmanıza göre HIREN.ISO 2 klasör altında bulunuyor.

1. USBMENU klasörü

2. HIRENBOOT klasörü ve içindeki HIREN.ISO dosyasını çalıştırıyorsunuz.

Kolay gelsin..

• Editor

pre_1400938836__ekran_alnts.png

kimseyi küçümsediğimiz yok resimde verdiğin normal programdır benim dediğim dostan çalışan programlardır resimdeki dos klasöründeki programlar ntfs bellekte çalışmıyor çalıştırmak için disk imajı kullanıyoruz konu hakkındada başka bişey yazıp uzatacak değilim farklı seylerden bahsediyoruz birbirimizi yormamıza gerek yok

pre_1400938836__ekran_alnts.png

kimseyi küçümsediğimiz yok resimde verdiğin normal programdır benim dediğim dostan çalışan programlardır resimdeki dos klasöründeki programlar ntfs bellekte çalışmıyor çalıştırmak için disk imajı kullanıyoruz konu hakkındada başka bişey yazıp uzatacak değilim farklı seylerden bahsediyoruz birbirimizi yormamıza gerek yok

evet aynen dediğiniz gibi dos klasöründeki proğramları ntfs usblerde çalıştırmak istiyorum ama bir türlü olmadı.HIREN152.DSK dosyasınıda ımage içine koydum ama yine çalışmadı hata veriyor.bunu nasıl çözebiliriz yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.

evet aynen dediğiniz gibi dos klasöründeki proğramları ntfs usblerde çalıştırmak istiyorum ama bir türlü olmadı.HIREN152.DSK dosyasınıda ımage içine koydum ama yine çalışmadı hata veriyor.bunu nasıl çözebiliriz yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.

NTFS diskte çalıştıramazsınız

herkese teşekkür ederim demekki hiren boot cd ntfs usb diklerde çalışmıyor.şimdilik.

Usb Multiboot'una hiren boot cd ekleyip mini xp'sinde hbcd menüsü çıkmayan veya hiren programlarını kullanamayan arkadaşlar olabilir, ben deneme yanılma yoluyla bu sorunu çözdüm, usb'niz NTFS ise öncelikle USBMENU klasörüne IMAGES adında klasör oluşturuyoruz, hiren iso dosyasını buraya olduğu gibi kopyalayıp adını HIREN olarak değiştiriyoruz, usb içerisindeki USBMENU klasöründeki USBMENU LST dosyasını not defteri ile açarak aşağıdaki kodları hiren menünüze göre düzenleyebilirsiniz;

title Hiren BootCD 15.2 \n Hiren Boot Cd 15.2 kurulumu.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
pause --wait=0 Diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenme suresi uzun surebilir...
pause --wait=0
set FILE=/USBMENU/IMAGES/HIREN.iso
ls /USBMENU/IMAGES/HIREN.iso || find --set-root /USBMENU/IMAGES/HIREN.iso
map /USBMENU/IMAGES/HIREN.iso (fd0) || map --mem /USBMENU/IMAGES/HIREN.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

Usb Multiboot'una hiren boot cd ekleyip mini xp'sinde hbcd menüsü çıkmayan veya hiren programlarını kullanamayan arkadaşlar olabilir, ben deneme yanılma yoluyla bu sorunu çözdüm, usb'niz NTFS ise öncelikle USBMENU klasörüne IMAGES adında klasör oluşturuyoruz, hiren iso dosyasını buraya olduğu gibi kopyalayıp adını HIREN olarak değiştiriyoruz, usb içerisindeki USBMENU klasöründeki USBMENU LST dosyasını not defteri ile açarak aşağıdaki kodları hiren menünüze göre düzenleyebilirsiniz;

title Hiren BootCD 15.2 \n Hiren Boot Cd 15.2 kurulumu.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
pause --wait=0
set FILE=/USBMENU/IMAGES/HIREN.iso
ls /USBMENU/IMAGES/HIREN.iso || find --set-root /USBMENU/IMAGES/HIREN.iso
map /USBMENU/IMAGES/HIREN.iso (fd0) || map --mem /USBMENU/IMAGES/HIREN.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

dediklerinizin aynısını yaptım ama sonuç olumsuz çalışmadı

Ademhoca2014 diye bir akadaşın çalışmasını multiboot için kullandım hirenın dos dosyalarıda gayet düzgün çalıştı kullandığımdan değil deneme amaçlı açtım.win7sp1 ultımate,kıngstone 16gb ntfs disk,hiren15.2TR katkım olur diye yazdım.herkese iyi çalışmalar

hireni açık halde kullanıyorum isodan çalıştırmak pek işime gelmiyor reme yüklenmesi işkence teknik serviste pek akıllıca olmuyor :) zaten genellikle kullandığım rem test mini xp ve mini xp deki hdd araçları işimi fazlasıyla görüyor

dediklerinizin aynısını yaptım ama sonuç olumsuz çalışmadı

herz kardeş, sardu diye multiboot programı var nette araştır, kullanımı çok kolay ve de çok başarılı, benim iki usb multiboot'um var, birisi bu forumda "izmir teknik destek multiboot (birden fazla xp için)" diğeri de "sardu" ile hazırladığım usb multiboot, her ikisini de kullanıyorum, tavsiye ederim, iyi çalışmalar.

herz kardeş, sardu diye multiboot programı var nette araştır, kullanımı çok kolay ve de çok başarılı, benim iki usb multiboot'um var, birisi bu forumda "izmir teknik destek multiboot (birden fazla xp için)" diğeri de "sardu" ile hazırladığım usb multiboot, her ikisini de kullanıyorum, tavsiye ederim, iyi çalışmalar.

ntfs li usb multibootta dos proğramları çalışıyormu benim için önemli olan odur.eğer çalışıyorsa kodları verirsen bir demnemek istiyorum.teşekkürler

Edited by herz