Jump to content

Linux Mint 17 Multiboot Için Komutlar

herz
 Share

Recommended Posts

Linux mint 17 multiboot için aşağıdaki komutları yazdım cinnamon 32 ve 64 bitleri çalıştı mite 32 ve 64 bit çalışmadı

çok özür dilerim hata benden kaynaklıymış çözdüm.ama konu başlığını kaldırmayı bilemediğim için konuyu iptal edemedim

Edited by herz

Linux mint 17 'i Multiboot kodları:

Menu.lst dosyasına alttaki kodları ekleyin kuruluma geçecektir kendimde kullanıyorum

MINT klasörü içerisine,mint32,mint64 ismi ile adlandırılmış iso'ları ekleyin,isimler türkçe içermesin büyükten ziyade kısa isim ve ufak harf kullanınız.

Menu.lst dosyasının kendisi alttaki kodları içerir.> İNDİR

title LINUX MINT 17 X86
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /MINT/min32.iso (0xff) || map --mem /MINT/min32.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=/MINT/min32.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title LINUX MINT 17 X64
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /MINT/min64.iso (0xff) || map --mem /MINT/min64.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz.efi boot=casper iso-scan/filename=/MINT/min64.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

mrb forjest öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.linuxa yeni başlayacağım mate 64 bit kurdum ve şuanda heyecanla kurcalıyorum aklıma takılan bir kaç soru var yardımcı olursanız sevinirim

1-coreldraw ve photosop proğramları linux için olanı varmı ,eğer yoksa windowsa kurduğumuz corel ve photosop proğramlarını linuxa kurup çalıştırabilirmiyim .

2-linuxta en iyi ve en performanslı çalışan sürümü hangisidir.

Edited by herz

- Coreldraw muadili program Lnkscape'i kullanabilirsiniz kendi software yazılım merkezindende kurulabilir veya konsoldan. ( sudo apt-get install lnkscape )

Photoshop için Gimp Mint'in üzerinde zaten yüklü geliyor extra eklentilerinide yazılım merkezinden gimp-extra diye aratarak yükleyebilirsiniz sorun olmaz.

- Performans açısından Linux mint olarak Xfce - Mate ikiside oldukça hızlı çalışır Mate doğru tercih fakat görsellik bazında cinnamon desktop daha iyidir donanımız iyiyse tavsiye ederim mate üzerinden de farklı masaüst'lerini kurabilirsiniz orn: Kde.cinnamon.gnome vb.

kullanıcı oturum seçim ekranında farklı masaüstü biçimlerine geçişte yapılabilmektedir.