Jump to content

Harddiskim Bad Sectorden Geçilmiyor Ne Yapabilirim

66yozgatli66
 Share

Recommended Posts

750 Gb Notbook Hdd'im bad sectorlerden geçilmez oldu. 120 lik idarelik aldım. Bide çevirici kutu 750 liği harici olarak kullanacağım ama şurda bir sorun var Hdd Regenerator le tarattığımda daha %5.51 de 1603 bad sector buldu ve düzeltti sizce düzeltmeye devam edeyim mi yoksa zaman kaybımı? Ve tamamen düzelince bile eskisi gibi performans verirmi?

Edited by 66yozgatli66

badsector olan hdd ye guvenmeyin.

hasarlı alan devamlı artacaktır.

harici kullanılması bu durumu hızlandırır.

badsector olan kısmı kapatarak kurtulabilirsiniz.

okunan alanda bad sector yoksa ilk günki gibi çalışır.

1-) Diyelim ki senin Ferrarin var ve 300 Km sürat yapabiliyorsun, diyelim ki benim Hacı Muratım var ve 100 Km yi geçemiyorum.

Diyelim ki İstanbuldan Adanaya gideceğiz. 900 Km yol. Ama öyle bir mecburiyetimiz varki beraber gitmemiz gerekiyor. Yani ayrılmamamız gerekiyor.

Dolayısıyla senin Ferrarinin saatte 300 Km yapamasının hiç bir önemi yok. Sen benim süratime uymak zorundasın.

Yani ben 40 la gidersem sende 40 la gideceksin ben 100 le gidersem sende 100 le gideceksin.

2-) Bilgisayarın en hantal parçası HDD dir. İşlemcin, RAM in ne kadar hızlı olursa olsun HDD işlem yapıyorsa bunların hepsi HDD nin hızına uymak zorundadır.

Yani genel prensip olarak sistemler senkronize (eş zamanlı, eş uyumlu) çalışmak zorundadır. Yani en hızlı parça bile en hantal parçaya uyarak çalışmak zorundadır.

3-) Birinci ve ikinci paragraftan hareketle artık herkes HDD si sağlamken bile SSD diske geçerek (yani en hantal parçayı en hızlı şekle getirerek)

hem performans artışı sağlıyor hemde DATA larını daha emniyet altına almış oluyor.

4-) Bir HDD de bad sektör oluştuysa kurtuluşu yoktur. Ölümcüldür. Hiç beklemediğin bir anda ölür ve tüm hatıraları (içindeki DATA ları) da beraberinde götürür.

5-) Bir SSD disk al keyfine bak.

Yazılımsal Bad Sector düzeltilir Full tarama ve onarma yaptır . 80gb ortalama 30 dk sürüyor hesabını yap nekadar süreceğini.

Bitince tarama tekrar tarat sadece Tarama yapsın Onarma yapmadan sonra kontrol edersin Bad Sectorler kalmışmı diye.

Baktın gördün işe yaramadı , bakarsın sectorlere hangi bölümlerde var o bölümleri kullanmazsın silersin sağlam bölümü partition oluşturarak kullanırsın sorunsuzca, bu hdd boyutunun küçülmesine sebep olsada geçerli bir çözüm.

Edited by dj sms

[warning][color=#FF0000][b]DİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

[topic=872]Forum Kuralları[/topic] - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecek, ileti yazanlar uyarı alacaktır.[/b][/color][/warning]

Yazılımsal Bad Sector düzeltilir Full tarama ve onarma yaptır . 80gb ortalama 30 dk sürüyor hesabını yap nekadar süreceğini.

Bitince tarama tekrar tarat sadece Tarama yapsın Onarma yapmadan sonra kontrol edersin Bad Sectorler kalmışmı diye.

Baktın gördün işe yaramadı , bakarsın sectorlere hangi bölümlerde var o bölümleri kullanmazsın silersin sağlam bölümü partition oluşturarak kullanırsın sorunsuzca, bu hdd boyutunun küçülmesine sebep olsada geçerli bir çözüm.

Dediklerinin yarısını anladım aga fazla uzun sürecek sanırım ama buna değermi?

• 4 hafta sonra ...

Hali hazırda ssd ler dabeye hdd leden daha dayanıklılar.

Ama ssdlerin yazma ömrü öyle sanılanın aksine çok fazla değil.

ssd lerin zayıf yanı yazma ömrü ve fiyatı.

Klasik hdd ler yazma ömründe hala iyiler ve kapasiteleri çok yeterli.

bad sector için söyleyebileceğim tek şey var 

ohdd ye asla güvenemezsin artık 

Edited by tutuklu8

• 2 hafta sonra ...

Şu an sistemimde üç hdd var(80gb+1tb+1tb) daha önce üçünde de BadSector oluşmuştu Hdd Regenerator sayesinde onardım ve uzun süredir kullanıyorum, yanılmıyorsam 2009 yada 2010 du badsector oluştuğu zaman. Bendeki yazılımsal BadSector'du.

Hdd Regenerator taramadan sonra onarabiliyorsa, kopyalamada ve format atmada sorun olmazsa o hdd onarılmıştır benim için.

BadSector olayının çeşitleri vardır yazılımsal ve donanımsal, yazılımsal onarılabilir , donanımsal örn:yere düşmüş bir hdd darbeye maruz kalmış onarılamaz...