Jump to content

İşte Karşınızda Windows 10


KenanK
 Share

Recommended Posts

Uzun zamandır merakla beklenen yeni Windows nihayet sürprizlerle tanıtıldı.
 
Amerika Redmond merkezli teknoloji devi Microsoft, Kişisel Bilgisayar işletim sisteminde yıllardır dünya liderliği kimseye bırakmıyor. Microsoft bugün Windows platformunun yeni sürümünü tanıtırken geleceğe dair yol haritasına ilişkin de önemli ipuçları verdi.
 
 
 
Her Cihazda Aynı Deneyim
 
Windows 10 Xbox’tan PC’lere, akıllı telefonlardan tabletlere kadar tüketicilerin kullandığı tüm cihazlarda alışıldık, uyumlu ve sürekli bir deneyim ortaya koyacak. Böylece amaç ister çalışma olsun ister oyun veya eğlence, tüketiciler farklı platformlara uyum sağlamak için vakit harcamak zorunda kalmayacak.
 
Windows 10, nesnelerin interneti (Internet of Things) odaklı cihazlardan kurumsal veri merkezlerine kadar görülmemiş ölçüde geniş bir donanım portföyüne destek verecek şekilde tasarlandı. Microsoft ayrıca Windows 10 ile Windows geliştirme platformunu ve mağazaları da ortak hale getirdi. Tüketiciler artık Windows uygulamalarını ortak bir mağaza üzerinden keşfedebilecek, satın alabilecek ve güncelleyebilecek. PC’lerden akıllı telefonlara kadar farklı cihazları bir arada kapsayan ortak uygulama platformu sayesinde, geliştiriciler oyunlardan kurumsal uygulamalara kadar geliştirdikleri uygulamaları tüm cihazlara kolayca uyum sağlar hale getirebilecek.
 
Yeni Nesil İşletmeler İçin Tasarlandı
 
Windows 10 ile gelen temel özellikler, kurumların güvenlik ve yönetim odaklı ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildi. Kurumsal güvenliğin güçlendirilmesine dair yetenekler kurgulanırken, korumayı artırmanın yanı sıra karmaşıklığı azaltmak ön planda tutuldu. Kullanıcı kimlik yönetim sistemleri oltalama ve benzer yöntemlerle gerçekleştirilen kimlik hırsızlığını zorlaştırmak üzere yeniden tasarlandı. Uygulama ve dosya seviyesinde koruma sağlayan gelişmiş veri kaybı önleme sistemiyle, verinin kullanıcının herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan gittiği her noktada takip edilmesi sağlandı.
 
Windows 10, yönetimin kolaylaştırılması ve maliyetin azaltılması konusunda da önemli yeniliklerle geliyor. Basitleştirilmiş güvenli kurulum sayesinde yerinde kurulum ve güncellemeler, zamana ihtiyaç duyan silme ve yeniden yükleme süreçlerine gerek kalmadan gerçekleştirilebilecek. Esnek kurulum ve güncellemeyle şirketler iş birimlerinin ihtiyacına uygun kurulumları çok daha esnek ve hızlı olarak kurgulayabilecek. Ayrıca kurumlara özgü Windows Mağazası deneyimi, kurumların ihtiyaç duyduğu çoklu lisanslama, esnek dağıtım ve lisanların yeniden kullanımı gibi kullanımlara izin verecek.
 
 
İlk Bakışta Yeni Windows 10
 
One Windows stratejisinin merkezindeki Windows platformu, artık Windows 10 sürümüyle akıllı telefon, tablet,  Kişisel bilgisayar ve Xbox dahil tüm platformlarda ortak işletim sistemi olarak kullanılacak. Peki bugün tanıtımı yapılan Windows 10 neler getiriyor? Dilerseniz madde madde inceleyelim.
 
09-30pinUsedItems_Web-600x337.jpg
 
 
Tanıtılan ilk ön izleme sürümüyle öncelikli olarak PC deneyimine odaklanan ve önümüzdeki aylarda kullanıcıların geri bildirimleri doğrultusunda sürekli gelişecek olan Windows 10 sürümünün ilk bakışta dikkat çeken diğer özellikleri şöyle sıralanıyor:
 
· Genişletilmiş Başlat Menüsü: Bildiğiniz Başlat menüsü, yeni sürümde en sık kullanılan dosya ve fonksiyonları öne çıkaran ve kullanıcıya çok daha fazla özelleştirme olanağı sunan yeni haliyle geri dönecek.
 
· Pencereli Uygulamalar: Windows Mağazası üzerinden edindiğiniz uygulamalar artık masaüstü uygulamalarına benzer bir pencere içinde açılacak. Bu pencereleri yeniden boyutlandırabilecek, taşıyabilecek, üzerinde yer alan uygulama çubuğu üzerinden tek tıkla minimize edebilecek veya kapatabileceksiniz.
 
09-30appsRunWindow_Web-600x337.jpg
 
· Geliştirilmiş Uygulama Tutturma: Uygulama tutturma (snap) özelliğindeki yenilikler sayesinde aynı ekranda birden fazla uygulamayla çok daha kolay çalışabileceksiniz. Yeni dörtlü snap konfigürasyonu sayesinde aynı anda ekrana dört uygulama yerleştirmeniz mümkün. Windows 10, ayrıca çalışan diğer uygulamaların ekranda kalan boşluklara nasıl yerleştirilebileceği konusunda tavsiyelerde bulunacak.
 
· Yeni Görev Görüntüleme Fonksiyonu: Bu buton sayesinde çalışan tüm uygulamalarınızı bir arada görebilecek, tek tıkla dilediğinizi ön plana alabilecek ve farklı masaüstü görüntüleri arasında geçiş yapabileceksiniz.
 
· Sanal Masaüstü: Birçok uygulamayı ve dosyayı tek bir masaüstü üzerinde kalabalık bir şekilde görüntülemek yerine, iş veya eğlence odaklı farklı amaçlar ve projeler için özelleştirilmiş farklı masaüstü görünümleri tasarlayabileceksiniz.
 
09-30taskButton_Web-600x337.jpg
 
Yeni Windows’un Gelişimine Siz de Katkıda Bulunun
 
Microsoft, Windows Insider Program (WIP) ile yeni Windows işletim sisteminin gelişiminde kullanıcılardan gelen geri bildirimlere verdiği önemin altını çizen yeni bir uygulama başlattı. Windows Insider Program’a katılanlar, Microsoft ile kuracakları çift yönlü diyalog sayesinde geliştirme süreci boyunca sağlayacakları geri bildirimlerle yeni Windows 10 sürümünün çağdaş ihtiyaçlara uyum için adım adım şekillenmesinde söz sahibi olabilecek. Geri bildirimler için Windows Feedback uygulamasını kullanarak önerilerde bulunmak veya Windows Technical Preview Forum’a katılarak Microsoft mühendisleriyle doğrudan etkileşim kurmak mümkün olacak.
 
 
Windows 10 ve WIP programıyla ilgili detaylı bilgi için http://preview.windows.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
 
 
Tanıtım Videosu
 
http://www.youtube.com/watch?v=84NI5fjTfpQ
Edited by KenanK
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

9 cıkmadan adamlar 10 cıkarmıs :)))

 

10 demenin sebebi şu: 

Zorlu bir çalışmadan sonra on numara bir windows meydana gelince haliyle windows 10 demek zorunda kalmışlar.

Bu isimden sonra windows 11 çıkmaz yeni bir isim altında çıkması şart oldu.

Link to comment
Share on other sites

9 veya Treshold, Kod isimdi. Bunların olmayacağı sızmıştı ama 10 olacağını nasıl sızdırmadılar ilginç. Birde 10 olmasının mantıklı açıklamasını yapaylardı iyidi :D

Edited by KenanK
Link to comment
Share on other sites

Farklı bir şey istiyordum diyenleri anlamakta zorlanıyorum. Başlat menüsünü kaldırdılar, ki ben alıştım ve daha pratik olduğu için kullanmayı sürdürdüm. Bu sefer de 'çok değişik oldu, alışkanlıklarımız zorluyor' diye itiraz ettiler. Şimdi klasik başlat menüsü daha da geliştirilmiş. Bu sefer de 'daha değişik olsaydı..' yahu bir işletim sisteminden beklentiniz ne sizin?

 

Başlattan veya masaüstünden kısayollara tıklayarak programı çalıştıracaksınız. İnternete gireceksiniz, video izleyeceksiniz, oyun oynayacaksınız, ofis programları çalıştıracaksınız.. v.s.  Eee.. siz ne yaptırmak istiyorsunuz yani? Yapmak istediğiniz neyi yapmıyor da beğenmiyorsunuz..

Link to comment
Share on other sites

 

 

yapacağın işlemleri zaten çoğu işletim sistemi  yapıyor farklı demelerinden kasıtları microsoftun farklı bir işletim sistemi olması niteliğindeydi win8 den nefret edenler var ve 8.1 e dayalı işletim sistemini biraz daha iyileştirerek ortaya windows 10 çıkarmaları bazı kişiler için üzücü olabiliyor saygı duyman gerek senin amacın internet,video, oyunsa git windows xp kullan bu konuya girmene bile gerek yok yani farklı isteyen kişilerin istediği şey microsoftun win8'e alt tabanını bırakıp yeni bir windows çıkarmalarıydı kimse kimsenin zevkine karışamaz birini eleştirirken düşünerek yap.

 

 

Dediğin olay oluyor işte, farklılık tek sistemin adımı atıldı bu sistem ile. Telefon, Tablet, TV ve PC. bundan sonraki çıkacak windowslar dan da bu kadar büyük beklenti içine girmeyin. Temasal olarak değişme olacağını sanmıyorum sebebi Telefon ve Tablerler de Metro olacak.

 

2. si yenilik dediğin Win8 ile arasında 7 fark var. Ama araştırmadığınız için, sadece görsele dayanarak baktığınızdan bu şekilde geliyor size.

 

ve ayrıyetten şöyle birşeyinde adımı var geri dönüşlerin tek tek değerlendirileceği. nasıl birşey istiyosan geri dönüşlerle bildirirsin, dönüşlerin çoğunluğu olursa eklerler sisteme. (WP de olduğu üzere)

Edited by KenanK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...