Jump to content

Hp G6-2104Et Uefi Kurulum Hatası

lediod
 Share

Recommended Posts

Başlıkta da belirttiğim gibi hp g6-2104et model laptopa uefi kurulum gerçekleştiremiyorum. Bİosda ilgili ayarları yapıyorum, uefi olarak hazırladığım usb de de sıkıntı yok. Hard disk'i gpt olarak ayarladım yine kurulum başlamıyor. Yine hp g6-2204et model laptop var, ona uefi kurabiliyorum ( şuan uefi sistem kullanıyorum zaten ). Bir türlü çözemedim . Hp'yi aradım bizim yapabileceğimiz birşey yok Microsoft ile görüşün diyor :) Bios içeriğini ve aldığım hatanın fotoğraflarını ekliyorum. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

[spoiler]pre_1424034218__img_20150215_222128_2064

pre_1424034311__img_20150215_222020_2064

[/spoiler]

bellek fat32 mi başlangıçta f9 u seçtiğinizde boot menü de usb geliyor mu bide legacy support u enabled edip deneyin

en son çare bios güncellemesi yapın

hocam bellek fat 32.dediğim gibi 2204et model olan laptopa kurulum yapabiliyorum. f9 ile boot menude hiç bişi görünmüyor. legacy support'u da enable yaptım yine aynı. bios dan uefi yi aktif edince hard disk hatası veriyor. biosuda güncelledim sonuç aynı. 

hocam bellek fat 32.dediğim gibi 2204et model olan laptopa kurulum yapabiliyorum. f9 ile boot menude hiç bişi görünmüyor. legacy support'u da enable yaptım yine aynı. bios dan uefi yi aktif edince hard disk hatası veriyor. biosuda güncelledim sonuç aynı. 

bi hdd yi çıkarıp denermisin usb bellekten başlayacak mı ?

Olayın kullandığınız HDD veya USB ile ilgisi yok. Sadece Aygıt sıralaması yanlış olduğu için sistem USB bellekten başlamıyor.

[spoiler]SMTrLmt.jpg[/spoiler]

UEFI kurulum için SecureBoot'u seçtiğinizde sistem şu sıralama ile boot işlemini gerçekleştirmeye çalışıyor.

1. OS Boot Manager ( yani HDD üzerinden )
  2. Dahili CD/DVD Rom sürücüsü
  3. USB Bellek yada USB HDD
  4. USB CD/DVD Rom sürücüsü
  5. Network ağ üzerinden

SecureBoot'u iptal edip sistemi Legacy olarak başlatmaya kalktığınızda da şu sıra ile boot işlemini gerçekleştirmeye çalışıyor.

1. HDD
  5. Network ağ üzerinden

Her iki ihtimal ile de USB sürücüsünden sistem başlamadığı ve HDD'nizde herhangi bir işletim sistemi olmadığı için Boot Device Not Found hatası alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için, Eğer UEFI kurulum yapacak iseniz, Secure Boot Enabled olarak ayarlayın, UEFI Boot Order kısmındaki USB Diskette on Key/USB Hard Disk kısmına ok tuşları ile ilerleyin ve F6 ile bu seçeneği ilk sıraya alın. Aynı şekilde standart kurulum yapmak ister iseniz de Legacy Boot Order kısmındaki USB HDD'yi ilk sıraya almanız yeterlidir. 

Ayrıca belirtmek isterim ki, halen sorunu aşamadı iseniz, Secure Boot'u Disabled olarak ayarlayıp, Clear All Secure Boot Keys ile tüm secure boot ayarlarını silin. Vede UEFI kurulumunda USB 3.0 sürücüsü yerine USB 2.0 yada tümleşik USB 2.0/3.o portunu kullanın.

Haydi kolay gele !

Olayın kullandığınız HDD veya USB ile ilgisi yok. Sadece Aygıt sıralaması yanlış olduğu için sistem USB bellekten başlamıyor.

UEFI kurulum için SecureBoot'u seçtiğinizde sistem şu sıralama ile boot işlemini gerçekleştirmeye çalışıyor.

5. Network ağ üzerinden

SecureBoot'u iptal edip sistemi Legacy olarak başlatmaya kalktığınızda da şu sıra ile boot işlemini gerçekleştirmeye çalışıyor.

1. HDD
  5. Network ağ üzerinden

Her iki ihtimal ile de USB sürücüsünden sistem başlamadığı ve HDD'nizde herhangi bir işletim sistemi olmadığı için Boot Device Not Found hatası alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için, Eğer UEFI kurulum yapacak iseniz, Secure Boot Enabled olarak ayarlayın, UEFI Boot Order kısmındaki USB Diskette on Key/USB Hard Disk kısmına ok tuşları ile ilerleyin ve F6 ile bu seçeneği ilk sıraya alın. Aynı şekilde standart kurulum yapmak ister iseniz de Legacy Boot Order kısmındaki USB HDD'yi ilk sıraya almanız yeterlidir. 

Ayrıca belirtmek isterim ki, halen sorunu aşamadı iseniz, Secure Boot'u Disabled olarak ayarlayıp, Clear All Secure Boot Keys ile tüm secure boot ayarlarını silin. Vede UEFI kurulumunda USB 3.0 sürücüsü yerine USB 2.0 yada tümleşik USB 2.0/3.o portunu kullanın.

Haydi kolay gele !

hocam ayrıntılı olarak anlattığınız için teşekkür ederim. akşam eve geçinde anlattığınız şekilde deneyeceğim, geribildirim yaparım. tekrar teşekkürler.

hocam ayrıntılı olarak anlattığınız için teşekkür ederim. akşam eve geçinde anlattığınız şekilde deneyeceğim, geribildirim yaparım. tekrar teşekkürler.

hocam dediklerinizi yaptım ama değişen birşey olmadı yine aynı hatayı alıyorum.

Bir ek yapayım. Teyyare hocamızın dediğini uyguladıktan sonra hata almaya devam ederseniz hard diskin ahci modda olduğundan emin olun.

biosda ahci - ide diye bir seçenek yok zaten hocam.

hocam secure boot disabled olmazsa zaten diske tanımlı işletim sistemi dışında bir sistem çalıştıramazsın. o seçenek disabled olmalı ve o şekilde boot denemelisin. yanlış bilmiyorsam secure boot disabled olduğunda biosa tanımlı diğer seçenekler de aktif olur. 

Ayrıca gpt disklerde otomatik olarak uefi kurulumun başlatıldığı köylü ustanın çalışmaları var. onlardan birini denemeni de ek olarak söyleyebilirm. saygılar

hocam secure boot disabled olmazsa zaten diske tanımlı işletim sistemi dışında bir sistem çalıştıramazsın. o seçenek disabled olmalı ve o şekilde boot denemelisin. yanlış bilmiyorsam secure boot disabled olduğunda biosa tanımlı diğer seçenekler de aktif olur. 

Ayrıca gpt disklerde otomatik olarak uefi kurulumun başlatıldığı köylü ustanın çalışmaları var. onlardan birini denemeni de ek olarak söyleyebilirm. saygılar

koylu hocamın hazırladığı sistemi deneyeceğim birde. o da olmazsa çözüm üretemiyorum daha fazla. 

5. Network ağ üzerinden

1. HDD
  5. Network ağ üzerinden

Haydi kolay gele !

Hocam başka öneriniz var mı acaba ? 

Standart olarak yapılması gereken işlemi zaten yazdım. Ancak özellik ile USB 2.0 bağlantısını kullanmanızı altına not olarak ekledim. Bunun harici gereken işlemleri söyleye bilmem için BIOS ekran görüntülerinize ihtiyacım var. USB Port kapalı veya diğer yapılandırmalarda bir yanlışlık olabilir. Bunu bilmediğim için aklıma gelen başka bir öneri yok. 

Haydi kolay gele !

Standart olarak yapılması gereken işlemi zaten yazdım. Ancak özellik ile USB 2.0 bağlantısını kullanmanızı altına not olarak ekledim. Bunun harici gereken işlemleri söyleye bilmem için BIOS ekran görüntülerinize ihtiyacım var. USB Port kapalı veya diğer yapılandırmalarda bir yanlışlık olabilir. Bunu bilmediğim için aklıma gelen başka bir öneri yok. 

Haydi kolay gele !

akşam eve geçince bios goruntülerini koyarım hocam.

lagacymode enabled edip açılışta esc ile boot edeceğiniz aygıtı kendiniz seçebilirsiniz.Modele göre farklı bir tuş da olabilir.

hocam legacy de kurulum yaparken sorun yok. uefi kurmak istiyorum ben.

Haydi kolay gele !

[spoiler]pre_1424207755__1.jpg

pre_1424207943__2.jpg

pre_1424207980__3.jpg

pre_1424208030__4.jpg

pre_1424208059__5.jpg

pre_1424208082__6.jpg

[/spoiler]

Hocam bios un tüm içeriğini koydum . secure boot disable, legacy boot enable yapınca normal bir şekilde sistem kurulabiliyor. sadece tam tersi yapınca hard disk hatası veriyor.

flash'a uefi'yi neyle kurdunuz !(rufus'u kullanabilirsiniz) birde, F5 ile "usb disket on key..."'i en üste taşıyın!

flash'a uefi'yi hem disk part yöntemiyle hemde rufus ile kurdum . zaten ekran görüntüsünde olduğu gibi usb en üstte. sıkıntı yaşadığım modelin ( g6-2104et) bi üst modeli olan g6-2204et 'de normal bir şekilde uefi kurulumunu gerçekleştirebiliyorum. 

yani çalışmaması için bir neden gözükmüyor. F9 ile default yapıp, sadece usb key i yukarı taşıyın(başka bir ayar yapmadan).ayrıca denediğiniz diğer leptopun disk'i gpt olduğundan kurulum yapabiliyorsunuzdur.

bu laptopunkide gpt. ayrıca uefi kurulum yapabildiğim laptopun diskini bu kurulum yapamadığım laptopa taktım yine aynı hatayı alıyorum. yani sadece legacy boot aktifken normal kurulum yapabiliyor. 

[spoiler]pre_1424207755__1.jpg

pre_1424207943__2.jpg

pre_1424207980__3.jpg

pre_1424208030__4.jpg

pre_1424208059__5.jpg

pre_1424208082__6.jpg

[/spoiler]

Hocam bios un tüm içeriğini koydum . secure boot disable, legacy boot enable yapınca normal bir şekilde sistem kurulabiliyor. sadece tam tersi yapınca hard disk hatası veriyor.

Haydi kolay gele !

hocam bios görüntülerinden yardımcı olabilir misiniz acaba ? 

bios ayarlarını exit bölümünde sıfırla f10 enter 

yeniden başlasın uefi sistem yüklü usb takılı olsun tekrar en baştaki hatayı alırsan yani "boot device Not found" ctrl+alt+delete tuşlarına bas hemen ardından esc tuşuna ard arda 1 2 3 seçenekli bir menü gelene kadar bas tam hatırlamıyorum ama 3. veya 4. sırada f9 boot menü olması gerek o menüyü görünce f9 tuşuna bas kısacası :) boot menüsünde uefi flash'ını gördüğün yerde üzerine glip enter'i yapıştır gözünün üstüne :D

yeniden başlayacak ve sistem kurulum aşamasına geçecek ;) farklı bir yöntemdir kimseye bahsetme bu yöntemden sakın :P

Edited by Mehmet

bios ayarlarını exit bölümünde sıfırla f10 enter 

yeniden başlasın uefi sistem yüklü usb takılı olsun tekrar en baştaki hatayı alırsan yani "boot device Not found" ctrl+alt+delete tuşlarına bas hemen ardından esc tuşuna ard arda 1 2 3 seçenekli bir menü gelene kadar bas tam hatırlamıyorum ama 3. veya 4. sırada f9 boot menü olması gerek o menüyü görünce f9 tuşuna bas kısacası :) boot menüsünde uefi flash'ını gördüğün yerde üzerine glip enter'i yapıştır gözünün üstüne :D

yeniden başlayacak ve sistem kurulum aşamasına geçecek ;) farklı bir yöntemdir kimseye bahsetme bu yöntemden sakın :p

hocam bunlar bildiğimiz şeyler. boot menude bişi çıkmıyor zaten. başka bir forumda yine g6 serisinin bi modelinde aynı sıkıntıyı yaşayan biri var. o sorunu bios sürümünü f29 dan f22ye güncellemiş. ama ben f22 sürümünü bulamadım. onu bulsam belki bu sorunda çözülecek.