Jump to content

Toplamayı Dusundugum Sistem [Görüsleriniz]

Share

Recommended Posts

Bende bir sistem şu sıralar 2 ay önce 3500 40000 idi. Fakat dolar artınca fiyat 5000e dayandı 5000 de çok şu an bu özelliklerde kasmadan ultra ayarlarda oynanırmı?

iş ekran kartına bakıyor ama bence oynatır. ekran kartı daha üst seviye birsey olursa fiyat 3500 ü gecmez bence. bende suan beklicem biraz düserse dolar. dahada iyi olacak.

ayrıca ben kasa almayı dusunmuyorum direkt masanın üsütünde calstıracam parcaları ilerde iyi bir kasada alırım. ama suan gerek yok kasa olamadanda kullanılır pc.

ekran kartının incelemesinde oynanan ayarları ve oyunları görebilirsin.

[media]https://www.youtube.com/watch?v=36jt6dQCl2E[/media]

Edited by 8506furkan

bu benim 17.03.2015 de topladığım da ki fiyatlar .. 

http://i.hizliresim.com/ogYXo9.jpg

buradan ekran kartınımı kıssam işlemciyi mi karar veremedim .. 

i5 4690k ideal ordan kıs bence. birde 16 gb ram abartı onuda 8 gb ye cek. bende monitör felan oldugundan monitor almıcam msla benim fiyat ondanda asagıda biraz. ayrıca ekran kartına gelecek olursak 750 Tİ OC benim işimi görür.

Edited by 8506furkan

Overclock vs yapmayacaksan K serisi bir işlemci ve o anakarta çokta ihtiyaç yok. Ayrıca 128 Bit ekran kartı sisteme hiç yakışmamış. Senin yerinde olsam Anakart masraflarını kısıp eğer 100 150 TL fark varsa K içermeyen bir i7 işlemci seçer yanınada GTX970 i döşerdim. Çok ciddi farkları var. 

Overclock vs yapmayacaksan K serisi bir işlemci ve o anakarta çokta ihtiyaç yok. Ayrıca 128 Bit ekran kartı sisteme hiç yakışmamış. Senin yerinde olsam Anakart masraflarını kısıp eğer 100 150 TL fark varsa K içermeyen bir i7 işlemci seçer yanınada GTX970 i döşerdim. Çok ciddi farkları var. 

ben biraz da oc denemek istiyorum. oyun için cok vakit harcayan birisi degilim. orta seviye kalite birsey istiyorum.

parçalarımın şu an ki fiyatları ... 

******************************************************************************************************************
Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Beast DDR3 2133MHz CL11 XMP Ram  660 KDV 

******************************************************************************************************************
ASUS Z97-K Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI&VGA Anakart  479

Intel Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Önbellek 22nm İşlemci 1.156

Zotac GTX970 AMP! Omega Core Edition GDDR5 4GB 256Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı 1.314

Evga GTX970 SSC ACX 2.0+ GDDR5 4GB 256Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı 1.446 

Samsung 250GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD  462

ekran kartı  farklarıyla fiyatlar 

evga  : 4203
zotac : 4071 

geriye  güç kaynağı soğutucu ve kasa kaldı .. bunlarla beraber 5000 i bulur gibi .. ama  ekran kartında zotac mı evga mı kararsızım .  biraz güncelledim parçaları 
Edited by crysis_88

Öncelikle şunu belirteyim SSD'de bütcen varsa Samsung 850 EVO al. Yoksa Corsair'e yönel. Kingstona bılaşma derim ben.

Anakart oldukça fazla bu bütcede bir sisteme. Adamlar 4000 TL sisteme H81 - P33 koyuyor. Siz gidip G7 anakart koymuşssunuz. 

Aşırı derecede abartı bence. Anakarttan kısabildiğiniz kadar kısın. OC yapacaksanız Z97 chipsetli giriş seviye bir kart alın bence. Z97 PC Mate olabilir.

Bütceniz 3500TL diye söylüyorum bunu. Yoksa hiç bir sakıncası yok anakartının fazla olmasının ama Anakarta 800TL verip diğer parçalardan kısmak kadar saçma bir şey yoktur heralde.

Ekran Kartı giriş seviyesi bir kart. Bence bu bütceye GTX 970 ekleyebilirsin. Bütcen yetmez ise GALAX markasına bakabilirsin. Kötü bir marka değildir fiyata daha uygundur piyasada.

Güç Kaynağı çok ama çok abartı. 750 Ti koyup'ta Güç Kaynağı 750W konurmu ya. 10 Tane 750 Ti çalıştırır o güç kaynağı. Max 60W çekiyor 750Ti zaten.

Ekran Kartını GTX 970 yapıp Güç kaynağını 600W yapabilirsin. Öyle pahalı bir güç kaynağına kaçmanada gerek yok. ZALMAN'ın güç kaynaklarına bak derim.Çok kaliteli ve uygun fiyatlıdır.

İşlemcin iyi tercih olmuş. OC yapacaksan anakartını Z97 seç yapmayacaksan işlemcini 4690 ve H97 bir anakart tercih et.

İşlemci Soğutucuyu bende kullanıyorum. Mükemmel bir soğutucu.

Ramlarde güzel tercih. Bende aynı Ramleri kullanıyorum.

OC için para vermek zevk işi paran varsa yaparsın. Lakin 128 Bitlik bir ekran kartıyla ancak tavşan avlarsın :rolleyes:

Bu arada bilgilendirmek için söylüyorum ekran kartı alırken Bit değerine bakılmaz. Ona bakılsaydı şuanda AMD ekran kartında tek liderdi.

En basitinden R9 280 3GB VRAM VE 384 Bit bir kart.

GTX 960 2GB 128 Bit bir kart. GTX960 6-7 Fps fark atıyor.Üstüne birde 130W daha az güç çekiyor.

Bu arada bilgilendirmek için söylüyorum ekran kartı alırken Bit değerine bakılmaz. Ona bakılsaydı şuanda AMD ekran kartında tek liderdi.

GTX 960 2GB 128 Bit bir kart. GTX960 6-7 Fps fark atıyor.Üstüne birde 130W daha az güç çekiyor.

Sadece bilgilendirme amaçlı bir soru sormak istiyorum. Ekran Kartı alırken Bit değerine bakılmaz diyorsunuz. Peki ekran kartı alırken kartın neresine bakılması gerekiyor ?. Bence Daha net bir açıklama olursa herkez faydalanabilir bundan.

normalde GPU'suna ve Bit değerine bakılıp alınıyordu genelde..Tabiki buna çekirdek ve bellek hızıda önemli ama neden bitine önem vermediniz merak ettim.  :)

Edited by iRealisT

Sadece bilgilendirme amaçlı bir soru sormak istiyorum. Ekran Kartı alırken Bit değerine bakılmaz diyorsunuz. Peki ekran kartı alırken kartın neresine bakılması gerekiyor ?. Bence Daha net bir açıklama olursa herkez faydalanabilir bundan.

normalde GPU'suna ve Bit değerine bakılıp alınıyordu genelde..Tabiki buna çekirdek ve bellek hızıda önemli ama neden bitine önem vermediniz merak ettim.  :)

Ekran kartı alınırken önce kartın soldan ikince rakamına bakılır.

Örnek olarka mesela ;

http://www.vatanbilgisayar.com/gt630-gddr3-4gb-128bit-nvidia-geforce-dx111-ekran-karti.html

http://www.vatanbilgisayar.com/evga-gtx960-supersc-acx-20-gddr5-4gb-128bit-dx12-nvidia-geforce-ekran-karti.html

Bu iki kart aynı Bit değerine sahip ve VRAM'leride aynı. Ama aralarında 2 katından daha fazla bir fark var.

Birinin Soldan 2. rakamı 6 diğerinin ise 3. Bu performansı belirliyor. AMD'dede NVIDIA'da da bu böyledir.

NVIDIA'nın en üst GTX klasmanındaki kartı 980 bu yüzden 8 üzerinden değerlendirebiliriz bu numaralandırmayı.

AMD'nin ise R9 Serisinden R9 295X2 aynı zamanda dünyanın en hızlı ekran kartı olmakla beraber 9 üzerinden değerlendirebilirz numaralandırmayı.

Bu işin ilk aşaması. 2. aşama ise kartın mimarisi.

Mesela GTX 780 ile 980 karşılaştırılabilir.Bunlar arasında FPS olarak devasa bir fark göremezsin. Çünkü soldan 2.rakamı aynı. Ama mimari farkı var. 980 daha yeni bir kart. Mesela GTX 980 çoğu oyunda 7-8 FPS'den fazla fark atarken sadece en fazla oda 165W güç çekiyor. GTX 780 ise 315W güç çekiyor.

Yarı yarıya güç farkı var. Dolayısıyla az güç çeken kart daha az ısınıyor ve OC potansiyeli artıyor. 

VRAM günümüzde 2GB 1080P ekrana yetiyor. Ama duruma bakılırsa 1-2 sene sonra 2GB VRAM yetmeyecek gibi duruyor. Ayar kısmamız gerekebilir oyunlarda Texture kıstınmı zaten yetiyor.

Bit (Bant genişliği) ise tabiki önemsiz değil ama mimari hepsinden önemli. Artık yeni teknolojilerle renkler sıkıştırılıp daha az veri yolu ile daha fazla performans alınabiliyor. Bunu NVIDIA AMD'ye kıyasla çok daha iyi yapıyor. Bu yüzden ekran kartı alırken bunlara iyice dikkat edip iyice araştırmak gerekiyor.

3.000 garanti bende ama biraz bekleyip dolar duserse ozman siparis vermek lazım. en mantıklısı.

kardeş benden sana tavsiye nakit topla bak donanımhaber de bi ton anakart işlemci satan var 1 ay kullanıp satanlardan ziyade sıfır satanlar var ve çok uyguna satıyolar işde ne bilim   - i7 4790k işlemci sıfır 850 tl  - msi z97 gaming 3 anakart 370 tl - evga gtx 970 1100 tl - aynı şekil kasa power ve diyer bileşenleride normal fiyatının çok çok altında alarak vatanpc den 4000 bine topladını orda 3 bine topluyosun ve 1 bin lira cebinde kalıyo kredi çeksen 3 binliradan kesecegi ne kadar 250 300 tl ama nakit aldımmı en aşa 500 tl para kalacak cebinde ve bu örnek olarak yazdım ürünlerde sıfır garantili ürünler ikinci el degil yani bide az kullanılmış ikinci el fiyatlarını düşün.

Edited by loksben14

ana bilesenlere param var sıkıntı ekran kartı 500 tlnin üstüne cıktıgında param yetişmiyor. bakalım eger sadece ekrankartı kalırsa alamadıgım onuda kredi kartıyla taksitli alabilirim 1000 tl civarıda ona verrim ozmn taksitle alabilirim.  sonucta üniverste ögrencisiyiz :D

Öncelikle şunu belirteyim SSD'de bütcen varsa Samsung 850 EVO al. Yoksa Corsair'e yönel. Kingstona bılaşma derim ben.

Anakart oldukça fazla bu bütcede bir sisteme. Adamlar 4000 TL sisteme H81 - P33 koyuyor. Siz gidip G7 anakart koymuşssunuz. 

Aşırı derecede abartı bence. Anakarttan kısabildiğiniz kadar kısın. OC yapacaksanız Z97 chipsetli giriş seviye bir kart alın bence. Z97 PC Mate olabilir.

Bütceniz 3500TL diye söylüyorum bunu. Yoksa hiç bir sakıncası yok anakartının fazla olmasının ama Anakarta 800TL verip diğer parçalardan kısmak kadar saçma bir şey yoktur heralde.

Ekran Kartı giriş seviyesi bir kart. Bence bu bütceye GTX 970 ekleyebilirsin. Bütcen yetmez ise GALAX markasına bakabilirsin. Kötü bir marka değildir fiyata daha uygundur piyasada.

Güç Kaynağı çok ama çok abartı. 750 Ti koyup'ta Güç Kaynağı 750W konurmu ya. 10 Tane 750 Ti çalıştırır o güç kaynağı. Max 60W çekiyor 750Ti zaten.

Ekran Kartını GTX 970 yapıp Güç kaynağını 600W yapabilirsin. Öyle pahalı bir güç kaynağına kaçmanada gerek yok. ZALMAN'ın güç kaynaklarına bak derim.Çok kaliteli ve uygun fiyatlıdır.

İşlemcin iyi tercih olmuş. OC yapacaksan anakartını Z97 seç yapmayacaksan işlemcini 4690 ve H97 bir anakart tercih et.

İşlemci Soğutucuyu bende kullanıyorum. Mükemmel bir soğutucu.

Ramlarde güzel tercih. Bende aynı Ramleri kullanıyorum.

işte duymak istediklerim :D

bütçe : 3400 begenmediginiz bir parca varmı.

+ssd yi 120 gb secip fiyatı dahada cekebiliriz

ssd 120 gb degistirince fiyat :

kardeşim yerinde olsam o 

eğer pc yi alır almaz overclock yapmayacaksan işlemci soğutucusunda acele etmem ve ekran kartına biraz daha fazla bütçe ayırırım ve anakartı biraz daha ucuz yollu yaparım.

eğer pc yi sadece oyun amaçlı kullancaksan i5 işlemci bence gayet yeterli fakat sen photoshop vs bazı programlarla da uğraşacaksan işlemciyide i7 yapsan daha iyi olur.

tabiki ozaman da fiyat uçacak o da var yani.

kolay gelsin. :)

son günlerde ssd almış birisi olarak bende kingston ssd önermem bütçem çok olmadığı için fiyat performans olarak Hi Level aldım birde 3 yıl garantisi olması birazda aklımı çeldi 240gb ve 120gb olarak 2 tane aldım 244 TL ve 170 TL ye kingston yerine Hi Level önerebilirim yada site ismi vermek doğrumu bilmiyorum ama n11.com da crucial bx-100 120gb ssd var 161 tl ye yeni üye olanlara 3 tane 11 liralık indirim kuponu veriyor 150 liraya 120gb ssd alabilirsin

Adam celeron işlemci ile gta 5 oynuyo siz i7 topla diyonuz  :p  :p

ogYMk9.jpg

o ekran kartı tek başına oynatır zaten o oyunu :D

281039554502t4.jpg

bu kasa hakında fikirlerinizi alabilirmiyim. cok farklı duruyor.

http://www.hizlial.com/cooler-master-haf-xb-evo-x-dock-atx-cube-usb-30-siyah-kasa-rc-902xb-kkn2/10395545

bu kasa genelde cok fazla test yapanlar cok fazla bilesen deyistirenler icin uygun olur benim görüsüm bu yönde 

ama benimde bir zamanlar almayi düsündügüm kasadir kendisi :)