Jump to content

Recommended Posts

v2.png

Ubuntu Studio 15.04 Vivid Vervet Final

Ubuntu tarafından profesyonel ya da amatör müzik, grafik ve video tutkunları için çıkarılmıştır.

feature-tour.png

Uygulamalar Ekran Görüntüsü[spoiler]

qtractor-screenshot.jpg

Ubuntu Studio makes available some of the most popular and recently updated audio software in the Linux world.

JACK

Jack is a low latency capable audio and midi server, designed for pro audio use. It enables all Jack capable applications to connect to each other. A common program for controlling the jack server is Qjackctl (shown in the picture below).

• provides low latencies (less than 5msecs with the right hardware)
  • provides completely flexible connections
  • also acts as transport for jack-aware applications

qjackctl.png

Ardour

Ardour is a Digital Audio Workstation (DAW), suitable for recording, mixing and mastering. Some of its features include:
ardour-e1338407692601.png

• Unlimited audio tracks and buses
  • Non-destructive, non-linear editing with unlimited undo
  • Anything-to-anywhere signal routing
  • Unlimited pre- and post-fader plugins
  • 32 bit floating point audio path
  • Automatic track delay compensation
  • Sample accurate automation
  • Standard file formats (BWF, WAV, WAV64, AIFF, CAF & more …)
  • More than 200 LADSPA & LV2 plugins freely available
  • MIDI CC control with 1 click
  • Level 2 MIDI Machine Control
  • MIDI Timecode (MTC) Master or Slave
  • Full integration with all JACK applications
  • Video-synced playback, pull up/pull down

Sequencers and Synthesizers

Ubuntu Studio comes installed with other notable applications such as:

• Audacity – Audio Wave Editor
  • Qtractor – midi capable DAW
  • Hydrogen – Drum machine / Sequencer
  • Yoshimi – Software Synthesizer

sequencers2.png

Virtual Guitar Amps

Rakarrack (preinstalled) and Guitarix are two popular guitar amp simulators.

guitarix.png

Jack Session

Gladish will enable you to start applications, make connections between them, and save the whole configuration to file. Gladish is also an alternative to Qjackctl.

gladish-e1338588945955.png

Audio Programming

There are numerous easy to use audio programming environments available to Ubuntu Studio, such as the preinstalled puredata. Others are installable, such as supercollider, csound and chuck.

puredata2.png[/spoiler]

TANITIM VİDEO'SU[spoiler][media]https://www.youtube.com/watch?v=cqUCP9VbnuE[/media][/spoiler]

İNDİRMELİNKLERİ

32 BİT İNDİR | TORRENT İNDİR

64 BİT İNDİR | TORRENT İNDİR

MD5CheckSUM

BilGi: Torrent ile indirmek isteyenler µTorrent ve benzeri uygulamasını daha evvel'den sistemlerine yüklemesi gerekmektedir. :)

emeğine sağlık çok güzel bir sistem 64 bitlik olanı kullanıyorum %7 ram yiyor.

bir sorunum var.cevaplarsanız sevinirim.ben kullandığım bütün linux dağıtımlarında şu sorunu yaşadım.telefonu usb ile bilgisayara bağlıyorum ve telefondaki hiç bir dosyayı açamıyorum ancak bilgisayara kopyalayınca kullanabiliyorum.bu sorunu nasıl hallederim.

bir sorunum var.cevaplarsanız sevinirim.ben kullandığım bütün linux dağıtımlarında şu sorunu yaşadım.telefonu usb ile bilgisayara bağlıyorum ve telefondaki hiç bir dosyayı açamıyorum ancak bilgisayara kopyalayınca kullanabiliyorum.bu sorunu nasıl hallederim.

korumaya aliyor olabirmi telefonu _? 

Telefon üzerinden kısıtlama olabilir usb ayarlarına bakmak lazım,extra olarak,bluetooth üzerinden'de veri transferi + inceleme yapabilirsiniz Blueman'i yüklemeniz gerekir kolay gelsin. :)

bende de bir sacmalik oldu abi anlamadim gitti dosyalara erisabiliyorum ama ne silebiliyorum nede baska sürücüye kayit edebiliyorum 

böyle bir sistem buldum adamlar yapmis saolsun ama bana yeterli gelmedi 

https://www.airdroid.com/

bilgisayar ile eslestiriyorsun sana free bir sunucu sagliyor o sunucuya gönderiyor dosyalarini ve ordan pc yada telefon a aktariyorsun

Telefon üzerinden kısıtlama olabilir usb ayarlarına bakmak lazım,extra olarak,bluetooth üzerinden'de veri transferi + inceleme yapabilirsiniz Blueman'i yüklemeniz gerekir kolay gelsin. :)

tesekkürler sorunu hallettim.gerçekten çok güzel bir sistem tavsiye ederim.bugüne kadar 20 tane linux dağıtımı kullanmısımdır içlerinden en iyisi bu.tek sorunu masaüstüne uygulamacık ekleyemiyorsun.o da benim için fazla sorun degil.

• 3 ay sonra...
  • 4 hafta sonra ...