Jump to content

Bios Güncelleme

sLyMn07
 Share

Recommended Posts

Herkese merhaba.

Casper m760S model 8 yıllık bir laptobum var. Pc açılırken "system configuration data read error" hatası veriyor, iki kere bip bip ses çıkartıyor ve f1'e basmamı istiyor sonra açılıyor. Kullanırken hiç sorun sıkıntı yaratmıyor. Hata bir hdd arızası gibi görünsede öyle olmadığını birkaç yerden okudum bios güncellersem sorunun kalkacağını düşünüyorum. Uzun vakit öldürerek aradım Sis M7xOS anakart bios güncelleme dosyası hiçbiryerde bulamadım. Google a arattırdığımda ilk bi site çıkıyor ama para istiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

casper olarak bulman zor bu serilerde kullanılan anakart clevo m760s modeli ile birebir aynıdır. Tek fark biosu güncellediğinde açılıştaki casper logosunun gitmesinden ibarettir.

casper ın bu ve benzeri modellerine bu şekilde çok bios update yaptım ama kesinlikle sorumluluk almam tüm sorumluluk size aittir 

nasıl güncelleyeceğini biliyorsundur umarım bootable usb bellekle dos altından update.bat dosyaları ile güncelleyeceksin kolay gelsin

ilk önce bu

EC firmware

ftp://ftp.clevo.com.tw/ALLBIOS/M7xxS/746S_EC22.zip

daha sonra bu

bios firmware

ftp://ftp.clevo.com.tw/ALLBIOS/M7xxS/746S_BIOS22.zip

casper olarak bulman zor bu serilerde kullanılan anakart clevo m760s modeli ile birebir aynıdır. Tek fark biosu güncellediğinde açılıştaki casper logosunun gitmesinden ibarettir.

casper ın bu ve benzeri modellerine bu şekilde çok bios update yaptım ama kesinlikle sorumluluk almam tüm sorumluluk size aittir 

nasıl güncelleyeceğini biliyorsundur umarım bootable usb bellekle dos altından update.bat dosyaları ile güncelleyeceksin kolay gelsin

ilk önce bu

EC firmware

daha sonra bu

bios firmware

Hocam çok teşekkür ederim. Yardımcı olduğun için. İnternette okuduğum kadarıyla Bu dosyaları flash belleğin ana dizinine atıcam sonra pc açılırken  alt+f2 ye basıcam ve bios kendi dosyasını bulup yükleyecek. Bu şekilde okudum ama siz nasıl yapıyordunuz o konu hakkında da bilginizi öğrenmek isterim. Teşekkürler

Hocam çok teşekkür ederim. Yardımcı olduğun için. İnternette okuduğum kadarıyla Bu dosyaları flash belleğin ana dizinine atıcam sonra pc açılırken  alt+f2 ye basıcam ve bios kendi dosyasını bulup yükleyecek. Bu şekilde okudum ama siz nasıl yapıyordunuz o konu hakkında da bilginizi öğrenmek isterim. Teşekkürler

alt+f2 ile felan güncelleyebileceğine hiç ihtimal vermiyorum

kabaca anlatacak olursam

bootable usb bellekle sistemi boot edersin  dos ortamında komut satırına update.bat girersin

usb boot bellek için kullandığım program ve sistem dosyaları

https://yadi.sk/d/viSuB31ghhC4o

https://yadi.sk/d/wqZOgMkthhCVx

her ikisinide indirip klasöre aç

HP USB format tool u çalıştır flash belleği seç fat32 seç  Quick format seçili olsun Create dos startup disk i çeip dosboot klasörünü göster  ve start a bas bootable belleğin oluşur 

içi boş görünecek indirdiğin 2 firmware yi ayrı klasörlere açıp flash belleğe at

sistemi bu flashla boot et 

gerisi dos komutu   :) önce ec ye ait update.bat sonrada bios a ait update.bat dosyalarını çalıştır

Edited by oguzhan43

iki ayrı bios vermişim ikisini muhtemelen ayrı klasörlere koydunuz önce EC firmware klasörüne girip update.bat diyeceksin

sonra bios klasörüne girip update.bat diyeceksin

bir klasöre girmek için

cd klasöradı 

bir klasörden çıkıp üst dizine dönmek için

cd..

kullanacaksın

merhabalar casper laptop Quanta KN1 (Anakart ID) Quanta inc MW1/HW1 (Anakart Adı) everestte bu şekilde görünüyor bunun için uyabilecek bios tavsiyeniz varmı acaba veya bu anakartı kullanan başka laptop modelleri teşekkürler

Edited by ULUMANİTU

Hazır BİOS konusu açılmışken sormak isyerim, bios güncelleyarek anakarta UEFİ destegi ekleme olanagı ve birde aynı model (seride GT870-GT880-GT890) farklı bir anakartın bios menusunu başka bir anakartta kullanma durumu nedır acaba, bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinecegim.

Birde son olarak sizden ricam en uygun fiyatlı UEFİ destegi olan AMD Phenom 4 çekirdekli işlemciye uyumlu bir anakart ve guncel oyunları oynayabileceğim en uygun fiyatlı ekran kartını önerirmisiniz.

SAYGILARIMLA.

ilk önce bu

EC firmware

daha sonra bu

bios firmware

w7os biosla uyumlumudur bunlar ?

Hocam dediğiniz gibi yaptım. Pc şu hatayı veriyor açılırken.
Mavi ekran 0x0000007B

ahci ide ayarlarınız değişmiş olabilir biosdan kontrol edin

w7os biosla uyumlumudur bunlar ?

w7os derken anlamadım tam olarak

Edited by oguzhan43

Hazır BİOS konusu açılmışken sormak isyerim, bios güncelleyarek anakarta UEFİ destegi ekleme olanagı ve birde aynı model (seride GT870-GT880-GT890) farklı bir anakartın bios menusunu başka bir anakartta kullanma durumu nedır acaba, bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinecegim.

Birde son olarak sizden ricam en uygun fiyatlı UEFİ destegi olan AMD Phenom 4 çekirdekli işlemciye uyumlu bir anakart ve guncel oyunları oynayabileceğim en uygun fiyatlı ekran kartını önerirmisiniz.

SAYGILARIMLA.

bios update ile uefi desteği gelmez başka modelin biosu bir diğerine uymaz riskli iştir anakarttan olabilirsiniz

Evet hocam açılıyor ne yapmam gerekiyor?

dediğim ayarlara baktınız mı bios luk bi durum yok sisteminiz açılmıyor

Arkadaşın sis m7os benim w7os anakart onu demek istemiştim.

google a da baktım w7os anakart yok tam model marka nedir sizin ?

Edited by oguzhan43

bios update ile uefi desteği gelmez başka modelin biosu bir diğerine uymaz riskli iştir anakarttan olabilirsiniz

dediğim ayarlara baktınız mı bios luk bi durum yok sisteminiz açılmıyor

google a da baktım w7os anakart yok tam model marka nedir sizin ?

casper pentium t4300 laptop.

BAhsettiğiniz ahci ayarları nedir hangi sekmede ve karşılığı ne olması gerekiyor?

menüden menüye değişir

Sata mode

Sata configurasyon

gibi isimlendirilebilir

menülerde ara tek tek ide ise sata sata ise ide yapacaksın 

yada yeniden sistem kuracaksın yedeğin felan varsa live sistemlerle alabilirsin

casper pentium t4300 laptop.

yazdığınızdan anladığım casper marka t4300 işlemcili bir pc bu model numarası değildir. Arkasındaki etikette ne yazıyor

Ayrıca everestin bana okuyacağı anakart modeline itibar etmem :)

Edited by oguzhan43

menüden menüye değişir

Sata mode

Sata configurasyon

gibi isimlendirilebilir

menülerde ara tek tek ide ise sata sata ise ide yapacaksın 

yada yeniden sistem kuracaksın yedeğin felan varsa live sistemlerle alabilirsin

yazdığınızdan anladığım casper marka t4300 işlemcili bir pc bu model numarası değildir. Arkasındaki etikette ne yazıyor

Ayrıca everestin bana okuyacağı anakart modeline itibar etmem :)

casper nirvana notebook cpg-t430-9f05 benim gibi bununda miyadı dolmuş ekim 2009 yazıyor. :)