Jump to content

Sistem Ayrıldı Bölümünü Kaldırma

YAGMURADAM
 Share

Recommended Posts

Değerli arkadaşlarım.

Diyelim ki 1 tb lık bir harddiskim var. Ve ben format sırasında bunda 72 gb lık, 128gb ve 800 gb gibi  bölümler oluşturdum. Bu oluşturmayı yapınca otomatik olarak win7 de 100mb, win 8.1 de 350 mb ve win 10 da ise 500 mb lık bir bölüm daha oluşuyor. 

Ben bunun olmamasını istiyorum Ve şunu yapmak istiyorum.

500 mblık bölümü disk bölümlendirmeyi yaptıktan sonra silip 72 gb olarak oluşturduğum diskin içine katacağım. Yani o bölüm olmayacak.

Sonra formatta C diski olarak bu 72 gb lık bölümü seçip windowsu kuracağım.

Bu şekilde kurulum sistem kararlı çalışmasını etkiler mi? Sistem ayrıldı bölümüne ait dosyalar C diskinin içinde mi oluşur?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Sayglarımla

Baştaki o bölümün oluşmasını istemiyorsan diski bölümlerken ilk bölümü ayırmaya kalktığında Windows extra bölüm oluşturacağını haber verir ve 100 ile 500 megabytelık bölümü oluşturur. Siz bu sırada kendi oluşturduğunuz diyelim 72 gb bölümü silerseniz harddiskte sadece windowsun oluşturduğu 100-500 mb lik , sizin oluşturduğunuz 128 gblik ve 800 gblik bölümler kalır. 500 mblik bölümü seçer ve bölümü genişlet deyip 72 gb haline getirirseniz. Artık baştaki 100-500 mblik bölüm olmadan 72 gb lik bölüme windowsu kurabilirsiniz. Böyle olunca sistem ayrıldı bölümünün içindeki dosyalar C sürücüsü içinde oluşur.Ben yıllardır aynı şekilde kullanıyorum. Sorun yaşamanın aksine eskiden Ghost ile sistem yedeğini alırken de, şimdilerde ise acronis ile sistem yedeğini alırken de faydasını gördüm.

Performans ile ilgili hiç bir sorun yaşamazsınız.  

Edited by ersur

bende de 9 mb lık bir bölüm var. yönetimsel araçlar disk yönetiminde de görülüyor format atarkende. ilk xp formatları atarken  kendiliğinden oluşmuştu. sonraki disk oluşturmalarımda silsemde yine kendiliğinden oluştu veya silinmedimi tam hatırlamıyorum. bende zaten az diye kafaya takmadım. disk yönetiminde ayrılmamış bölüm ismi ile yer alıyor. ne ki bu niye oluşuyor?

Windows 10 kullanıyorum ssd diskim var,şimdi okuyunca baktım bilgisayar yönetten bende ayrılmış bölüm yok,hiçbir şekildede silmedim.Acaba neden?

DİSK tek bölümken format sırasında bölümleme işlemi yapmazsanız tek bölüm olarak kalıyor. dışarıda diski tek bölüm yapmak ve kurulumdan sonra dyi ayırmak ta bir yöntem ben böyle yapıyorum. ama uefi kurulum yapacaksanız o bölümler şart

Evet arkadaşlar Sistem Ayrıldı bölümünü silerek format attım. Ersur'un anlattığı yoldan yaptım. Ve win10 pro kurdum. Ve daha önceden bu bilgisayarım için win 10 pro lisansı vardı. Formattan sonra interneti açıp etkinleştirdim. 500 mb için böyle bir şey yapmadım aslında. Bu sitem ayrıldı bölümü win7, win 8.1,win10 kurup her işletim sistemi için ayrı ayrı aomei ve acronis yedeği aldığınızda faydalı oluyor. Sadece C diski olduğundab bir işletim sisteminden diğerine sorunsuzca yedeği yükleyip geçme şansınız var. Onun için düşünmüştüm. Saygılarımla

Evet arkadaşlar Sistem Ayrıldı bölümünü silerek format attım. Ersur'un anlattığı yoldan yaptım. Ve win10 pro kurdum. Ve daha önceden bu bilgisayarım için win 10 pro lisansı vardı. Formattan sonra interneti açıp etkinleştirdim. 500 mb için böyle bir şey yapmadım aslında. Bu sitem ayrıldı bölümü win7, win 8.1,win10 kurup her işletim sistemi için ayrı ayrı aomei ve acronis yedeği aldığınızda faydalı oluyor. Sadece C diski olduğundab bir işletim sisteminden diğerine sorunsuzca yedeği yükleyip geçme şansınız var. Onun için düşünmüştüm. Saygılarımla

acronisle yedek alırken ayrılmış sistem bölümlerinin de yedeği alınabiliyor ama biraz karmaşık oluyor. ben de yapabilirsem (kurulum her zaman izin vermeyebiliyor diski tek bölüm haline getirmeye özellikle win8 ve sonrası)diski tek bölüm yapıp öyle format atıyorum. bölümlenmiş diskle format atarsam boşta hard disklerim var clone disc ile acronis yedeği alıyorum

Az önce bir deneme yaptım. Win 10 kurulu sisteme win7 kurdum. C diskini biçimlendirip win7 kurdum. Sorunsuzca kuruldu. Sonra bu win7 nin yedeğini aomei backupper ile aldım. Ardından daha önceden win 10 pro için aldığım aomei yedeğime döndüm. Hiçbir sorun olmaksızın yedeğe geri döndü. Ve win10 pro sorunsuzca açıldı. Bilgilerinize. Saygılarımla

Not: win10 dan win7 yegeçiş de sorunsuz oldu. Aomei Backupper ile win7 yedeğini sorunsuzca geri yükledim.

Normal olarak Win10 Pro kullanıyorum. Samsung cep telefonuma yazılım atmaya kalktığımda Odin Multidownloader problem oluyor. Onun için Win 7 Pro kullanmam gerekiyor. Bazen de Compucon EOS3 kullanmam gerekiyor. O zaman da XPsp2 X64'e ihtiyacım oluyor. Aslında bilgisayarımda yeterince harddisk var. Sistemleri değişik harddisklere de kurabilirim fakat o zaman da bir sistemden öteki sisteme geçtiğimde bilhassa Windows 7 ye geçtiğimde pcnin açılışında diskleri denetlemek istiyor. O da hem vakit harcamama sebep oluyor hem de diğer sistemleri bazen bozabiliyor. Bu yüzden en güzel çözüm olarak Acronis ile imaj yedeği oluşturuyorum. Bir sistemden diğerine geçişim. 3 dakikayı geçmiyor. Bu sebeple baştaki 100-500 mb lik bölümden hoşlanmıyorum.

Ayrıca UEFI kurulumu da hiç sevmedim. Ace utilities ve CCleaner ikilisini düzenli olarak kullandığım içinde sistem de yavaşlama gibi bir sıkıntım olmuyor. Benim gibi çok sık sistem değişikliğine ihtiyacı olanlar baştaki bölümü silebilirler.