Jump to content

Vdsl Modem Kullanınca Internet Hızı Artarmı?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

benim hız 8mb maximum. fakat sık kopma olduğundan teknik servis kutu sana uzak altyapın taşımıyor bu yüzden kopma oluyor diye hızımı 1.7 mb e sabitledi. yani 224kb/sn. kopma sorunu baya ortadan kalktı yalnız komple elektirği kestiğimde yeniden fişi takıp pc yi açtığımda bağlantı olmayabiliyor bazan. onunda sırrını keşfettim; bağlı telefon hattımdan cep telefonumu arıyorum hemen geliyor bağlantı. nedenini bilmiyorum. tesadüfen keşfettim. bir kere kopma oluyor diye ttnet i aramıştım hemen gelmişti bağlantı ordan keşfettim. neyse hal böyle iken bu gün ttnet aradı 24 ay 7 tl taksitle vdsl modem kampanyamız var almak istermisiniz dedi. ben hız artarmı dedim yukarıdaki durumu açıkladım. artar dedi bölgenizde fiber yok ama ultranet var 16 mb hızı olan ona geçersiniz dahada artar dedi. ve modemleri saydı marka olarak. en çok satılan huawei655 mi ne o dedi iyi o olsun madem dedim. kabul ettim yani. iyi etmişmiyim? :) tarife değişmeden bu vdsl huawei modemle hız artar ve kopma olmadan kullanabilirmiyim?

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aynı sorunu bende yaşamıştım dediğin gibi ev telefonuyla biyeri aradığımda net geliyodu sorun ek kablolardanmış kaployu yeniledim sorun kalmadı sende bi kontrol et ek yerleri :rolleyes:

saol onun için iki kez teknik servis geldi biri boncuk bağlantı yaptı 10 tl yazdı diğeri evde boncuk bağlantı gitmiyormuş bunu öğrenmiş olduk dedi yine 10 tl yazdılar :) tüm ekleri kontrol ettim. ondan olduğunu sanmıyorum.

yalnız ben esas soruma yanıt alamadım. şimdi bu huawei vdsl modemle 1.7 mb e sabitlenen hızı artabilecekmi ve ekopma olmayacakmı?

nekadar iyi olur bilemem ama vdsl in sinyali modem de adsl den daha farklı olduğu için biraz farklılık göstereceği kanaatindeyim. İyi yapmışmısın evet iyi yapmışsın sonuçta denemekte fayda var unutma birşey yapmak hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir

kardeş fena faka basmışsın o gavur tohumlarına inanmayacaktın :( bende böyle sorunlar ile çok karşılaştım hepsindede kendim ya splinter ya kabloları yada ttnet i arayıp yükselttirdim .

telefona bayan çıkıyorsa genelde nalet olurlar kendileri :) hiç yardımcı olmazlar o araplar madalya takacak sanki bunlara  :D . yani uzun lafın kısası garibanın garibana yaptığı zulümü kimse başkası yapmaz :lol:

@vuri, bayanla kopma veya hızı teknik olarak değiştirmenin alakası ne onu anlamadım. gelen teknik servis genelde iki adam olur :) ya düzeltir sorununu ya düzeltemez. senin bağlı olduğun kutu evine uzak altyapı taşımıyor onun için 8mb e sabitlenmiş hızını 1.8 mb e düşüreceğiz kopma olmayacak dediler. ellerinde cihaz var onunla ölçüyorlar. hatta baya pazarlıkta yaptık :) olmazda olmaz 1.8 mb yukarısı yine kopma yapar yine bizi çağırırsın dediler.

fakat bu arayan huawei modemi satan bayandı :) durumu anlattım hızın artacağı garantimi dedim garanti dedi. öğrendiğime göre adsl modemlerde maximum hız zaten 8 mb miş. fiber yok bölgemde ama ultranet var 16mb hızı var ona geçerim belki yükselir.

bu arada önceki ilk zyxel modemdi adsl, 2006 da pc ile birlikte verilen, şimdiki asus dsl n 10e 150 mb kablosuz. asusu aldığım 2 yıl oldu galiba bursa gold dan 70 tl ye almıştım. tek farkı kablosuz olması oldu bu 24x7tl=168 tl ye gelecek bunda fayda olur inşallah:)

Kablodaki ek yerleri sana sorunsuz gelebilir ama öyle değil ek yerlerindeki kablo ucları kalitesine göre zamanla özelliğini yitirmeye başlıyo bunu bende ttnetten gelen ekiplerden öğrendim gittim yeni kablo aldım kopmadan eser kalmadı birde farkındaysan sana hattın 8 mbiti kaldırmıyo diyolar ama ultraneti öneriyolar ve 16 mbit hızı varmış 8 mbiti kaldırmayan hat 16 mbiti nasıl kaldıracak

ultranet 16mb e geçsem hat aynı iken yinemi yükselmez hız? eğer yükselmezse durduk yere 168 tl yi 24 ay boşa harcıcaz. ama vazgeçme durumundan falan bahsetti olmazsa vazgeçeriz.

16mbit bile olsa hız, adsl modem bu hızı destekler.

Bende geçen ay aldım vdsl modem. Benim fiber netim var hattım 20mbit idi ve adsl modemim  1-2 ay anca dayandı yeterli gelmedi ve netim komple gitti. Yeni modem aldım ttnetten  zyxel marka 120tl 12 ay boyunca ödeyeceğim. Şuan herhangi bir sorunum yok. 

Sonuç olarak sana gelen hat ile alakalı bence durum. Kutu dedikleri sana ne kadar uzakta? Sokak içinde internet altyapısı ne durumda? 

16mbit bile olsa hız, adsl modem bu hızı destekler.

Bende geçen ay aldım vdsl modem. Benim fiber netim var hattım 20mbit idi ve adsl modemim  1-2 ay anca dayandı yeterli gelmedi ve netim komple gitti. Yeni modem aldım ttnetten  zyxel marka 120tl 12 ay boyunca ödeyeceğim. Şuan herhangi bir sorunum yok. 

Sonuç olarak sana gelen hat ile alakalı bence durum. Kutu dedikleri sana ne kadar uzakta? Sokak içinde internet altyapısı ne durumda? 

ttnet fiber nerde den bakınca evime ancak ultranet gelebiliyor-muş. aslında doğru söylüyorsun hat aynı iken değişmez gibi. valla benim evin 150 m kadar çarprazında bir kutu var bir sitenin dibinde tam ordan geliyor galiba. çünkü daha önce bir sorun olmuştu tt elemanları ile o ktudan halletmiştik bende beraberdim.

ttnet fiber nerde den bakınca evime ancak ultranet gelebiliyor-muş. aslında doğru söylüyorsun hat aynı iken değişmez gibi. valla benim evin 150 m kadar çarprazında bir kutu var bir sitenin dibinde tam ordan geliyor galiba. çünkü daha önce bir sorun olmuştu tt elemanları ile o ktudan halletmiştik bende beraberdim.

Aslında imkanın varsa oradan direk hat çekilse eve 10 numara olur. Kutu ile senin ev arası hat çok eski olabilir. Kutudan ölçüm yapılabilir esasen sinyal kalitesi nasıl diye.  

Yada hızlı neti olan bir komşu bul onla halledin bu işi hemde sen internete fazla para vermek yerine komşuna ayda atıyorum 20-25tl gibi bir ücret dahilinde ortak olabilirsin  :trollface:

ttnet ten taahhütü okudum şimdi de vazgeçme yokmuş modemden hakikaten faka bastık bu sefer . ama temsilci kadın hız artar garanti dedi. artmazsa mahkemeye verebilirim değilmi? :)  milleti uyarıyoruz kendimiz kanıyoruz. yalan söylüyorlar aga bunlar ya. geçende uyarmıştım ya başka bir iss sı bu ay anlaşmanız bitiyor bir daha ki aya daha fazla ödeyeceksiniz bize geçin aynı fiyata devam edin diye yalan söyledi diye. demekki artık yukarıda arkadaşın dediği gibi kimseye güvenmemek lazım.

ttnet ten taahhütü okudum şimdi de vazgeçme yokmuş modemden hakikaten faka bastık bu sefer . ama temsilci kadın hız artar garanti dedi. artmazsa mahkemeye verebilirim değilmi? :)  milleti uyarıyoruz kendimiz kanıyoruz. yalan söylüyorlar aga bunlar ya. geçende uyarmıştım ya başka bir iss sı bu ay anlaşmanız bitiyor bir daha ki aya daha fazla ödeyeceksiniz bize geçin aynı fiyata devam edin diye yalan söyledi diye. demekki artık yukarıda arkadaşın dediği gibi kimseye güvenmemek lazım.

Ben arayan kim olursa olsun düşünmüyorum deyip geri çeviriyorum her konuda. Yada ilgileneceğim bir şeyse bile ben size ulaşırım diyorum ki detaylı araştırıp emin olayım diye. Şu zamanda durup dururken kimse sizi çıkarı yoksa aramaz, bu işler böyledir. Kaldı ki pazarlama diye üniversite bölümü dahi var, onlar pazarlamak için doğmuşlar  :trollface:

Ben arayan kim olursa olsun düşünmüyorum deyip geri çeviriyorum her konuda. Yada ilgileneceğim bir şeyse bile ben size ulaşırım diyorum ki detaylı araştırıp emin olayım diye. Şu zamanda durup dururken kimse sizi çıkarı yoksa aramaz, bu işler böyledir. Kaldı ki pazarlama diye üniversite bölümü dahi var, onlar pazarlamak için doğmuşlar  :trollface:

:) evet kara bir niteleme ile aynen pazarlama. bende aynısını yapıyorumda hızın artmasına ihtiyacım vardı ya ordan yakalandım. geçende bir şu örgüt adınıza kredi çekmiş hikayesi oldu. gülünce yemediğimi anladı ama bütün kimlik bilgilerin var elllerinde secereni sayınca gelde yeme. bu gün bu ttnetci kimlik fotokopisi vereceksiniz kargocuya dedi. bir yere gittim fotokopi çektirmeye bir kere çekti olmadı çöpe attı. al işte çöpten alsa onu bütün kimlik bilgilerin elinde e zaten kargocuyada verecez :) bilmeyen kalmıyorki. harbiden yedik ya modem işini hız falan artacağını sanmıyorum  ama oldu bi kere artık. ilerde bizim sokaktan fiber geçerse o zaman işe yarar belki. :)

Arkadaşlar fazla yorumları okuyamadım. Arkadaşın sorusuna basit cvp vereyim.

Şimdi arkadaşlar. ilk çıkan adsl belli bir mesafeye kadar gidebiliyordu, sonra adamalr dediki ben bunun daha isini yaparmıyım lan yaprım :D

bunun ustunde bakır kablodan gecen frekans aralıgını (google dsl fr spectrum yazarsanız bulursunuz ) ve modulasyıonla oynama yaparak adsl2 yi geliştirdiler. Böylelikle aynı kblo ile daha uzaga daha fazla veri taşıdılar, sonra bu da kesmesi abi adsl2 ve adsl2+ cıkardılar. şuan tr de cogunlukla adsl2+ kullanılır. Mesela KKTC de hala ADSL kullanılıyor. ADSL2+ dada santrale ne kadar yakınsan o kadar hızın iyidir Trde max 24mbps down 2mbps up veriyorlar. DSLAM santrale ne kadar uzaksan hızın düşer düşmez ise kopma yaşarsın çünkü sinyal zayıfla tüm frekanslar sana ulaşamadan yolda kayıp olur. İlk VDSL cok kısa mesafeler yuksek hızlar verebiliyordu ve mesafeden dolayı hemen VDSL2 cıkardılar trde vdsl hiç kullanılmadı vdsl2 kullanılıyor. VDSL2 kısa mesafede cok yuksek hızlar sunabiliyor mesafe uzadıkca adsl2+ kadar hız alabiliyorsunuz ve vdsl modemler adsl modemden daha pahalıdır + adsl modem vdsl i görmez, birde GSHDSL var o başka konu kurumsal kullanıyoruz cok daaha özel up/down eşittir uzun mesafelere gidebilir fakar çok pahalıdır. 

Kısacası vdsl e cevir hız artar diyerek telekom seni yemiş :D Tavsiyem başka servis sağlayıcıyı denemen.

Meraklıları için noise margin degeri vardır DSL de arastırabilirler vaktim yok ii formlar

Edited by tnc_tr

benim hatirladigim kadari ile doping adsl ye bir kere internetim ile ilgili sorun dileceksi verdim ve bana  eger evde ise 12 tl ücreti siz ödemiyorsunuz biz ödüyoruz demistlerdi  suanda bende sorundan  cok fazla karnim agridi 8 mb netim var evde 5 i görüyorum anca  kota dolunca 1 mb düsüyor dediklerine göre hatlarda sorun var ama kac bin kisi dilekce verdi hala hatlar deyismedi :(

Arkadaşlar fazla yorumları okuyamadım. Arkadaşın sorusuna basit cvp vereyim.

Şimdi arkadaşlar. ilk çıkan adsl belli bir mesafeye kadar gidebiliyordu, sonra adamalr dediki ben bunun daha isini yaparmıyım lan yaprım :D

bunun ustunde bakır kablodan gecen frekans aralıgını (google dsl fr spectrum yazarsanız bulursunuz ) ve modulasyıonla oynama yaparak adsl2 yi geliştirdiler. Böylelikle aynı kblo ile daha uzaga daha fazla veri taşıdılar, sonra bu da kesmesi abi adsl2 ve adsl2+ cıkardılar. şuan tr de cogunlukla adsl2+ kullanılır. Mesela KKTC de hala ADSL kullanılıyor. ADSL2+ dada santrale ne kadar yakınsan o kadar hızın iyidir Trde max 24mbps down 2mbps up veriyorlar. DSLAM santrale ne kadar uzaksan hızın düşer düşmez ise kopma yaşarsın çünkü sinyal zayıfla tüm frekanslar sana ulaşamadan yolda kayıp olur. İlk VDSL cok kısa mesafeler yuksek hızlar verebiliyordu ve mesafeden dolayı hemen VDSL2 cıkardılar trde vdsl hiç kullanılmadı vdsl2 kullanılıyor. VDSL2 kısa mesafede cok yuksek hızlar sunabiliyor mesafe uzadıkca adsl2+ kadar hız alabiliyorsunuz ve vdsl modemler adsl modemden daha pahalıdır + adsl modem vdsl i görmez, birde GSHDSL var o başka konu kurumsal kullanıyoruz cok daaha özel up/down eşittir uzun mesafelere gidebilir fakar çok pahalıdır. 

Kısacası vdsl e cevir hız artar diyerek telekom seni yemiş :D Tavsiyem başka servis sağlayıcıyı denemen.

Meraklıları için noise margin degeri vardır DSL de arastırabilirler vaktim yok ii formlar

şimdi bu görüşme kayıt altına alınıyor diyorlar ya konuşmaya satışa başladıklarında bunu baz alarak kargo yarın gelebilir ben satış temsilcisi hız artar diye yalan söyledi kabul etmiyorum desem almaktan kurtulabilrmiyim? mademki hızım artmayacak..?

geldi :) başvuru belgesinde huawei hg655d 4 port vdsl modem yazıyor temsilci ile anlaştığımız gibi gelen ise http://urun.n11.com/adsl/yeni-hizlara-zyxel-vmg3312-b10b-adsl2vdsl2-4-port-300mbps-modem-P66973735?cid=604001&gclid=COzz47ayocgCFeESwwod3zMIAA bu.  hepsiburada da bir tek tipi değişik galiba aynı modem 189 tl. n11 de  120 tl :) açıkça yazmış n11 kapatılan ttnet bayilerinden kalan modem diye :)  biz aldık taksitle 169 tl ye. kim ne tutturursa :)  henüz denemedim.

ama kullananlar genelde memnun yazılana göre huawei hakkında pek bilgi yok zyxzel hakkında çok. neyse oldu bakalımbi kere :)

6 kb arttı :) hayırlı olsun. aga ben paranoyak olmayayım da ne yapayım 25 yıldır psikoloji ile ilgiliyim amatörce sözde uyanığız beni bile kolayca kandırıyorlar  artık. ihtiyarladık galiba ne yapalım canımız sağolsun.

bu arada internet ışığı devamlı yanıp sönüyor ritmik biçimde. düzenli yani. bağlantıda bi şey yok ama niye acaba?

modem değiştirmeye gerek yok...

en düşük modem 54 mb. hızındadır...

çoğu tarifeyi kaldırır...

Bilmediğimiz konularda torum yapmamız sağlıklı olur.

geldi :) başvuru belgesinde huawei hg655d 4 port vdsl modem yazıyor temsilci ile anlaştığımız gibi gelen ise http://urun.n11.com/adsl/yeni-hizlara-zyxel-vmg3312-b10b-adsl2vdsl2-4-port-300mbps-modem-P66973735?cid=604001&gclid=COzz47ayocgCFeESwwod3zMIAA bu.  hepsiburada da bir tek tipi değişik galiba aynı modem 189 tl. n11 de  120 tl :) açıkça yazmış n11 kapatılan ttnet bayilerinden kalan modem diye :)  biz aldık taksitle 169 tl ye. kim ne tutturursa :)  henüz denemedim.

ama kullananlar genelde memnun yazılana göre huawei hakkında pek bilgi yok zyxzel hakkında çok. neyse oldu bakalımbi kere :)

6 kb arttı :) hayırlı olsun. aga ben paranoyak olmayayım da ne yapayım 25 yıldır psikoloji ile ilgiliyim amatörce sözde uyanığız beni bile kolayca kandırıyorlar  artık. ihtiyarladık galiba ne yapalım canımız sağolsun.

bu arada internet ışığı devamlı yanıp sönüyor ritmik biçimde. düzenli yani. bağlantıda bi şey yok ama niye acaba?

Modeme baktım melez modem hem ADSL hem vdsl i destekliyor. Sıkıntı olmaz ışıkları. güle güle kullan :D

Dostum benim kullandığım modemin aynısını kullanıyorsun resimdeki Zyxel VMG3312-B10B

benimde aynı şekilde yanıp yanıp sönüyor veri alıyor sürekli bu modem böyle. Herhangi bir sorunu yok bendede aynı :) için rahat olsun.

Edited by iRealisT

Yeni modem satmak için sanırım strateji olarak düşünülmüş genel bir TTNET yalanı.

Genel diyorum Konyalı değilsen eğer çünkü burda bir kaç gün önce duydugum bir palavra !

adsl,adls+ ve vdsl sistemlerini kastetmiyor ttnetçi arkadaş ve elinde eski modemi olan müşterisine diyorki

"abi o eski modemle(16lık hat için) max 8-9mbps hız görürsün ama bu yeni çıkan modemlerle 10-12 olur sıkıntı çıkmaz"

ama müsteakmıyız evet.

insan bir sorar elindeki telefonda internet var araştırır hadi diyelim dedigin gibi

o zaman bu modemi niye bana sattınız zamanında 16mbps için bana ? demezmi insan ?

al kardeşim benim modemimin hızı bu sen kimi kekliyorsun ? demezmi insan ?

hadi onu geç azınla üstüne basa basa max 12mbps hızı görecek hattı bana 16lık diye neden kakalıyorsun ? demezmi insan

koltugunun altına verirler modemi bide 24 ay kalma mecburiyeti imzalatırlar geçer koyar gider...