Jump to content

Vdsl Modem Kullanınca Internet Hızı Artarmı?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Kişiye özel yapmazlar onlar zatende belki olduğun yer şartların bunu yapmaya bir ihtimal uygundur diye dedim, uygun olsa bile senin yapman gerekir bu kablo çekme işini. 

Eski hat yani bakır kablolar fiber internet için büyük dezavantaj.  Ayrıca hızın kaç olur bilmiyorum ama modem almak gerekir. Şöyle örnekleyeyim benim hızım 23Mb idi, ADSL2 modem ilk 1-2 ay sorun yaşatmasa da ileri ki dönemde kopmalar hatta hiç bağlanamamalar oluştu. Mecburen vdsl modem aldım bende. 16Mbit e kadar hızın olacaksa adsl2 modem yeterli olabilir. 

:) yav tt ekipleri bile zor çıkıyor direklere ben nasıl çıkıcam. gören tam bakırköylük olmuş der :) hem bunu yapabilsem bile tt un kabul edeceğini sanmıyorum. hatta tt a böyle bir şeyi söylesem kesin gidik bu derler :)  adamlar en küçük bilgiyi lutuf gibi devlet sırrı gibi veriyor zaten. böyle bir şey isöylesem sen git biraz dolaş derler eminim :)

hızım 8 mb tarifedeki. demin test ettim ilk defa 8 mb i gördü ama genelde 7mb. neyse saolasın.

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bu memurların neyin ne olduğundan haberi yok yada olmayabilir herşeyi bilmeyebilirler. peki 16 mb veya fiber 24 mb e geçsem hızımın normal bakır kablo ile ne kadar olabileceğini bilmemin bir yolu varmı?  yada yolları nelerdir? ilk başta kendimin öğrenme yolu varmı? fiber kullanan bir komşuna sorda diyebilirsiniz gerçi de başka yolları varmı? dediğim gibi yeni tip 7 genişbant kabini bana 100 m uzaklıkta ve normal telefon teli erişimine sahip olduğumu düşünürsek..?

bu memurların neyin ne olduğundan haberi yok yada olmayabilir herşeyi bilmeyebilirler. peki 16 mb veya fiber 24 mb e geçsem hızımın normal bakır kablo ile ne kadar olabileceğini bilmemin bir yolu varmı?  yada yolları nelerdir? ilk başta kendimin öğrenme yolu varmı? fiber kullanan bir komşuna sorda diyebilirsiniz gerçi de başka yolları varmı? dediğim gibi yeni tip 7 genişbant kabini bana 100 m uzaklıkta ve normal telefon teli erişimine sahip olduğumu düşünürsek..?

Bunu bilmenin imkanı yok. TTNET bile bilemediği için sürekli olarak tarifelerinde X Mbit'e kadar yazısını koyuyor. Çünkü kablodan kaynaklı veri kaybı standart olarak %5 olduğu varsayılır. Ancak TTNET alt yapısında bu değer değişmekte. Yani 16 Mbit olarak geçen internetiniz 1 Mbit'te olabilir, 16 Mbit'te kullanabilirsiniz. Bu tamamen size verilen alt yapı ile ilgilidir. En sağlamı TTNET ile görüşerek alacağınız sinyal değerini ölçtürmeniz ve sonra TTNET paketlerinden birini almanız.

Haydi kolay gele !

Bunu bilmenin imkanı yok. TTNET bile bilemediği için sürekli olarak tarifelerinde X Mbit'e kadar yazısını koyuyor. Çünkü kablodan kaynaklı veri kaybı standart olarak %5 olduğu varsayılır. Ancak TTNET alt yapısında bu değer değişmekte. Yani 16 Mbit olarak geçen internetiniz 1 Mbit'te olabilir, 16 Mbit'te kullanabilirsiniz. Bu tamamen size verilen alt yapı ile ilgilidir. En sağlamı TTNET ile görüşerek alacağınız sinyal değerini ölçtürmeniz ve sonra TTNET paketlerinden birini almanız.

Haydi kolay gele !

ama eğer dediğin gibiyse 16 mb lik tarife 1 mb olabileceği gibi  8 mb tarifede 16 mb olabiliyormu? gerçekten soruyorum. veya böyle bile olsa mesela diyelim 8 mb lik tarieden fibere geçtin yani en az 24 mb peki o zaman ttnet 24 mb i sağlamak için bir şey yapmıyormu? yani senin sahip olduğun altyapı neyse sadece onu mu kullanıyorsun?

ki zaten sanırım böyle diyorsunda; o zaman ölçtürmeyede gerek yok çünkü eğer böyle ise yeni kabin bir haftadır bağlı daha önceden 1.8 mb sabitlemişlerdi sürekli kopma oluyor diye. yeni kabinle 7.1 mb oldu (ttnet hız testinde) çok şükür kopmada yok. o zaman benim hızım 24 mb lik fibere geçsemde 7 mb olacağı anlamına mı geliyor? yani dediğinize göre mantıken öyle..?yani ttnet yeni 24 mb tarifenin hızı için hiç bir şey yapmıyorsa..

Edited by abdülhey

Arkadaşlar bu işler müşteri hizmetlerini arayarak çözümlenmesi zor.

Eğer kabin size uzaksa TürkTelekom'a dilekçe vereceksin sorununu kısa öz anlatıp muhakkak geri dönmek zorundalar. ama internet babanın üstüneyse baban versin dilekçeyi.

Eğer sana yakın evlerde senin net 2mbit ken yan komşun 12mbit alıyorsa ve sen diyorsan ki benim kablolarımda iç tesisatımda sorun yok Müşteri hizmetlerini ara hızım yavaş de onlar sana alt yapınız bunu destekliyor der kesin bu, sende benim yan binada yada alt komşumda kendi modemimle hız ölçümü yaptım falanca hız aldım de onların destekliyor benim nasıl desteklemiyor sorunu çözmezsenin sizi BTK ya şikayet edicem yine sonuç alamazsam doğru düzgün hizmet alamadığım hizmetin bedelini ödemem bunun içinde Tüketi Hakem Heyetine şikayetimi sonucam de, sorunu çözerse ne güzel, çözmezse btk ya müşteri numaran irtibat numaranla beraber şikayetini yaz kesin geri dönüş yapmak zorundalar sonuç alamazsan Tüketici hakem heyetine git.

Ben TTNET kullanıyordum askere giderken iptal ettirdim geldiğimde VodafoneNet bağlattım 16mbit'e kadar 60akk 49.90 a ilk bağlandı yavaştı aradım bayağı bi kavga ettim şikayet kaydı açıyor telekomdan incelemeye gelecekler diyor gelen giden yok BTK ya şikayet geçtim ertesi gün sabah 9 da damladılar.

Arkadaşlar bu işler müşteri hizmetlerini arayarak çözümlenmesi zor.

Eğer kabin size uzaksa TürkTelekom'a dilekçe vereceksin sorununu kısa öz anlatıp muhakkak geri dönmek zorundalar. ama internet babanın üstüneyse baban versin dilekçeyi.

Eğer sana yakın evlerde senin net 2mbit ken yan komşun 12mbit alıyorsa ve sen diyorsan ki benim kablolarımda iç tesisatımda sorun yok Müşteri hizmetlerini ara hızım yavaş de onlar sana alt yapınız bunu destekliyor der kesin bu, sende benim yan binada yada alt komşumda kendi modemimle hız ölçümü yaptım falanca hız aldım de onların destekliyor benim nasıl desteklemiyor sorunu çözmezsenin sizi BTK ya şikayet edicem yine sonuç alamazsam doğru düzgün hizmet alamadığım hizmetin bedelini ödemem bunun içinde Tüketi Hakem Heyetine şikayetimi sonucam de, sorunu çözerse ne güzel, çözmezse btk ya müşteri numaran irtibat numaranla beraber şikayetini yaz kesin geri dönüş yapmak zorundalar sonuç alamazsan Tüketici hakem heyetine git.

Ben TTNET kullanıyordum askere giderken iptal ettirdim geldiğimde VodafoneNet bağlattım 16mbit'e kadar 60akk 49.90 a ilk bağlandı yavaştı aradım bayağı bi kavga ettim şikayet kaydı açıyor telekomdan incelemeye gelecekler diyor gelen giden yok BTK ya şikayet geçtim ertesi gün sabah 9 da damladılar.

yazdığın şeylerin benimki ile pek alakası yok ben bir üstte son noktayı koyacak şeyi sordum yazdım. yinede saol. komşununki ne 20 mb gelip sana 2 mb geliyorsa tabiki iç tesisatta bir sorun vardır büyük olasılıkla.

kardeşim zaten tt altyapısından başka alt yapımı var? diğer internet sağlayıcıları babalarının hayrına o tarifeleri vermez. onu geç apaçık yalan teklifte bulunan bile var. yersen kafayıda yersin haybeye kahramanlık destanları yazar durursun içinde :) trajikomik ama böyle. onun için bir şeyi almadan önce araştırmak çok önemli hale geldi. gelen tekliflere v.s hemen aldanmayacaksın o kadar uzmanlaşmışlarki dolandırma işinde seni en zayıf yerini bilip kullanıyorlar. onun için önce kendin araştırıp  kendin talepte bulunacaksın.

benim bu başlığı açmama neden olan vdsl modemle hızınız artar yalanıyla aklım başıma geldi zaten. :) güya uyanık geçiniyoruz. ama ben kararlı davrandım eleman aman abi suç bizdeymiş seni buralara kadar yorduk kusura bakma deyip aldılar modemi geri :)

bu ay faturaya yansımayacak borç inşallah yansırsa bi abdülhey e yine bağlamak zorunda kalırız. :)  allah kolaylık versin.

Abicim şaka mısın sen ? Öncelik ile ADSL ile Fiber arasındaki farkı anlamaya çalış. ADSL mevcut telefon hattı üzerinden bağlantı yapar, Fiber ise kendine özgü özel fiber kablo yerleştirilmesi ile bu bağlantıyı gerçekleştirir. Elma ile armudu kıyaslıyorsun sürekli. Böylece anlaşılması güç bir hale getiriyorsun konuyu. 

ama eğer dediğin gibiyse 16 mb lik tarife 1 mb olabileceği gibi  8 mb tarifede 16 mb olabiliyormu? gerçekten soruyorum. veya böyle bile olsa mesela diyelim 8 mb lik tarieden fibere geçtin yani en az 24 mb peki o zaman ttnet 24 mb i sağlamak için bir şey yapmıyormu?

Sana verilen hat tahsisatı 8 Mbit iken nasıl 16 Mbit alacaksın ki ? Hızın alt yapı sorunları ile düşebilir. Ancak sana tahsis edilen hızın üzerine çıkamaz. Ayrıca belirtmeliyim ki TTNET aradaki bağlantıları düzeltmek için birşey yapmış olsa idi zaten senin 8 Mbit'lik bağlantın 1.8 Mbit olarak sana ulaşmazdı. 

Anlayabilmen için sana ADSL'in tüm şemasını vereyim. Daha ne kadar açık anlatabilirim bilmiyorum ?

pre_1451827566__ema1.jpg

Özellik ile belirtiyorum bu şemadaki tüm bağlantılar telefon hattı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Gördüğün üzere ADSL bağlantısı sana gelene kadar TTNET Server, Bölge Dağıtıcı, Dağıtıcı 2, Sokak Kabini üzerinden binana ulaşıyor. Dikkatini çeksin diye Bölge dağıtıcıdan Sokak kabinine iki farklı yol izledim. Bu TTNET'in yapmış olduğu maliyet düşürme üç kağıtlarından birisi. Ara Dağıtıcı kullanıp sinyali güçlendirmek yerine Bölge dağıtıcıdan direkt olarak Sokak kabinine bağlantı yapıyor. Buda aradaki mesafeden dolayı sinyalin düşmesine, neticesinde de senin 8 Mbit'lik bağlantının 1.8 Mbit'e düşmesine neden oluyor.

Buraya kadar anlaşılmayan nokta yok diyerek devam ediyorum. 

Fiber internette ise olay değişiyor. TTNET Server ile Sokak kabinine kadar olan bağlantılar özel Fiber kabloları ile yapılıyor. Bu kablonun özelliği veri kaybını %0,00002 gibi çok düşük miktarda gerçekleştirebilmesidir.  Sokak kabininden sonraki bağlantı aynı. Bu kısa mesafede pek sorun teşkil etmeyeceği için sıkıntı çıkartmayacak bir yoldur. 

Kısaca Fiber internet ile ADSL'i birbirine karıştırıp yorumlamak yerine internet üzerinden daha detaylı olarak araştırma ile bu farkı daha iyi anlamanı öneririm. 

Haydi kolay gele !

Teyyare kardeş saol. bende bilmediğimden soruyorum zaten. veya nasıl olduğunu öğrenmek için diyeyim. anladım dediklerini.

internette çok açıklayıcı bilgi bulamadım.

peki fiber kablo ttnet server den sokak kabinine kadar yer altındanmı geliyor? sanırım öyle yüksek gerilim hattıyla veya ağaç direklerle gelmeyeceğine göre..? :) bak benim evin sol çarprazında yeni aynı kabinden var aynı mesafede. orda hipernet var ve orda ensesi kalınların ve bu mevkinin ilk yapılarından olan siteye kabinden yol altından fiber kablo geçirilmiş ve apartmana kadar götürülmüş. gerçi bizde belki bu mahallenin ilk sakiniyiz ama ensemiz pek kalın değil :) hal böyle olduğuna göre sağ çarprazda yani benim hattın bağlı olduğu yeni kabinede de büyük ihtimalle fiber kablo ile geliyor olmalı. çünkü geçen kopma için gelen tt elemanı fiber getirdik, kopma çalışırken oldu sizin dedi. peki dedim ben fiber kullanabilecekmiyim? evet dedi. peki eve kadar fiber kablonun gelmesi gerekmiyormu dedim. hayır yeni kabin santral görevi görecek dedi. yani benim eve kadar olan 100m kablo yine normal telefon hattı. eğer böyle ise fiber hızını alabilicem değilmi?

8mb, 16 mb v.s nasıl oluyor diyede şunun için sordum. diyelimki tamam ben hipernet hızına kadar altyapıya sahibim veya fiber 24 mb diyelim ama farzedelimki 8mb lik bir tarife kullanmak istiyorum. hah işte ttnet onu nasıl sana göre 8mb e kadar olarak ayarlıyor?

Teyyare kardeş bak bende psikiyatri psikoloji ile fazlaca ilgili bir kişiyim. eğer bir konuda bilgiliysek bilmeyene aktarmada aktarım şekli önemlidir karşılıklı olarak.yeterince empati yapmazsak hem konsantrasyon bozulur ne dediğini anlamaz veya yüzeysel geçersin yada kırıcı olur. cahilliğimi bağışla kusura bakma sizlere minnettarız.

Bilmek ile öğretmek arasında fark var. Ben belirli bir alt yapıya sahip olduğunuzu var sayarak anlatım yaparım genelde. Detaya girerek fazla kafa karıştırmak istemiyorum hiç bir zaman. Tabi bir konu hakkında soru sorarken de önce araştırma yapılmalı ve ön bilgi ile soru sorulmalı diye düşünüyorum. Yoksa armut piş ağzıma düş şeklindeki soruları yanıtlama taraftarı da değilim. Biz bazı şeyleri öğretmekten usanmıyoruz çünkü. Sonuçta bilgiyi aktarmak bizim asıl görevlerimiz arasında.

İletinizden alıntılar halinde hem açıklayayım, hemde sorularınıza cevap vereyim.

1. peki fiber kablo ttnet server den sokak kabinine kadar yer altındanmı geliyor?
  2.  hal böyle olduğuna göre sağ çarprazda yani benim hattın bağlı olduğu yeni kabinede de büyük ihtimalle fiber kablo ile geliyor olmalı. çünkü geçen kopma için gelen tt elemanı fiber getirdik, kopma çalışırken oldu sizin dedi. peki dedim ben fiber kullanabilecekmiyim? evet dedi. peki eve kadar fiber kablonun gelmesi gerekmiyormu dedim. hayır yeni kabin santral görevi görecek dedi. yani benim eve kadar olan 100m kablo yine normal telefon hattı. eğer böyle ise fiber hızını alabilicem değilmi?
  3. 8mb, 16 mb v.s nasıl oluyor diyede şunun için sordum. diyelimki tamam ben hipernet hızına kadar altyapıya sahibim veya fiber 24 mb diyelim ama farz edelimki 8mb lik bir tarife kullanmak istiyorum. hah işte ttnet onu nasıl sana göre 8mb e kadar olarak ayarlıyor

1. Fiber kablo zarar görmemesi için yer altına döşenir. Çok fazla yok kazımı vs işi gerektirmeden halledilebilen bir işlemdir. 15-20 cm en, 50 cm derinlikteki bir kazı ile hızlı bir şekilde alt yapısı oluşturulabiliyor. [spoiler]10_1353871694.jpg[/spoiler]
  2. Eğer TTNET tarafından sizin bağlı olduğunuz Sokak kabinine fiber alt yapısı getirilmiş ise, Bundan sonraki kısmı telefon hattı üzerinden iletmek mümkün. Yani sokak kabininde Fiber var ise, sizin fiber internet kullanmamanız için herhangi bir engel gözükmüyor.
  3. Bu TTNET'in Serveri üzerinden sizin adınıza tahsis edilmiş olan internet portunda yapılan bir ayarlama ile düzenleniyor. Aşağıdaki resim bir server sistemimin görüntüsü. [spoiler]20140909123208_what_is_a_web_server_606x[/spoiler]İstediğiniz hızı talep edemiyorsunuz. Mesela Fiber internet için minimum 24 Mbit hız ve 35 Gb AKK kotası mevcut. Diğer kampanyalar ile ilgili TTNET'in kendi sayfasına bakabilirsiniz.

Haydi kolay gele !

Bilmek ile öğretmek arasında fark var. Ben belirli bir alt yapıya sahip olduğunuzu var sayarak anlatım yaparım genelde. Detaya girerek fazla kafa karıştırmak istemiyorum hiç bir zaman. Tabi bir konu hakkında soru sorarken de önce araştırma yapılmalı ve ön bilgi ile soru sorulmalı diye düşünüyorum. Yoksa armut piş ağzıma düş şeklindeki soruları yanıtlama taraftarı da değilim. Biz bazı şeyleri öğretmekten usanmıyoruz çünkü. Sonuçta bilgiyi aktarmak bizim asıl görevlerimiz arasında.

İletinizden alıntılar halinde hem açıklayayım, hemde sorularınıza cevap vereyim.

1. Fiber kablo zarar görmemesi için yer altına döşenir. Çok fazla yok kazımı vs işi gerektirmeden halledilebilen bir işlemdir. 15-20 cm en, 50 cm derinlikteki bir kazı ile hızlı bir şekilde alt yapısı oluşturulabiliyor. [spoiler]10_1353871694.jpg[/spoiler]
  2. Eğer TTNET tarafından sizin bağlı olduğunuz Sokak kabinine fiber alt yapısı getirilmiş ise, Bundan sonraki kısmı telefon hattı üzerinden iletmek mümkün. Yani sokak kabininde Fiber var ise, sizin fiber internet kullanmamanız için herhangi bir engel gözükmüyor.
  3. Bu TTNET'in Serveri üzerinden sizin adınıza tahsis edilmiş olan internet portunda yapılan bir ayarlama ile düzenleniyor. Aşağıdaki resim bir server sistemimin görüntüsü. [spoiler]20140909123208_what_is_a_web_server_606x[/spoiler]İstediğiniz hızı talep edemiyorsunuz. Mesela Fiber internet için minimum 24 Mbit hız ve 35 Gb AKK kotası mevcut. Diğer kampanyalar ile ilgili TTNET'in kendi sayfasına bakabilirsiniz.

Haydi kolay gele !

çok saolasın teyyare kardeşim. aynı soru sorulmuş buldum internette 5 yıldır varmış bu konu :) oradan mevcut tüm hattımla ne kadar hız alabileceğimi bile öğrendim.  bu arada öğrenirken modem arayüzünden diagonostik test yapayım dedim 3 dk bekleyin bilgiler gelecek dedi gitti bir daha bağlantı gelmedi :) ttnet i aramak zorunda kaldım. geldiler ve yaptılar. şuan da yine hızım 7.1 mb

gelen elemana sordum fiber kullanabilirmiyim şimdi dedim. evet ama henüz hala çalışıyoruz dedi. ama modem arayüzünden baktığımda ulaşılabilir hızım dsl modem ile 19700 kbps görünüyor. durum bundan ibaret. çok teşekkür ederim.allah razı olsun çok yardımlarınızı gördüm her konuda. bizimde bi güzellik yapmamız lazım hepinizn altına birer ferrari çekeyim :) şaka :) tnctr ye nasıl güzellik yapıldığı malum inşallah bakalım.

herkesin bilgiye veya istediğine ulaşma şansı aynı değil. hele mazlum saf biri kekleniyorsa bana o zaman geliyorlar işte. kopma oluyor devamlı hız minumum alabiliyorum vaadedilene göre. biri geliyor elektirk kaçağı var diğeri geliyor boncuk bağlantı ile kopma olmayacak diyor yaz 20 tl diğeri geliyor bildiğin iki kabloyu birbirine sararak bağlıyor yaz 20 tl. oysa diyemiyorki santral sana çok uzak ondan böyle. diyende benim oğlum yaşında belki fırça atar gibi söylüyor. yetmezmiş gibi birde tüm hizmetleri kapatmış bilgisayarımada müdehale etmiş. biraz anlamasam nerdeyse hiç bir şeyi kullanamıcam. ee bumu şimdi adalet adab edep insanlık?

kimi kandırıyorsun? kendi ülkeni geri bırakıyorsun mazlumu maymun gibi söğüşlüyor ve oynatıyorsun. bizim çevremiz yokmu biz siyaset bilmiyormuyuz. on paralık şey için illaki birilerinin itimi olmak gerekiyor?! sonra mecbur ya bunu kabulleneceksin yada üç kuruşluk için polat alemdar a bağlayacaksın. e tamam hadi polat a da bağladın. elli kere mesela modemi geri alma kabul edilmiş ama gittiğin her kademe olmaz diyor! sert çıkınca bu sefer iş tersine dönüyor. hee diyor kusura bakma abi suç bizdeymiş ve modemi yazılı belge ile geri alıyor. alıyorda ne oluyor diğer kademelerde yine aynı, faturadan düşüyormu arada ödediğin modem taksitlerini? tabiki hayır hadi birde onun için polatlık yap! baktım e-devletten düzeltilmiş. iyi güzel ama sadece bir taksit. 3 taksit daha alacağım daha var. onu da hepsini bir sonraki ay düşeceğiz diyor. inşallah allah razı olsun!

bu en iyi durum birde ha! yoksa o modemi yedirmesini de bilirim postayı da en kralına koyarım. niye yapmıyoruz? korkumuzdanmı? allah tan başka birine can borcumuzmu var? yoo.. aman milletim vatanım sağ olsun.ortalık karışmasın provakasyona kurban gitmeyelim! iyi de kardeşim birileri karıştıracak hep bizmi yüklenip idare edicez?!

ne oldu fiber çalışmaları sokağımda devam ederken baktım modem arayüzünden 16 mb lik tarifeyi fazlası ile şimdiden kaldırıyor. ve geçtim 16 mb e 1.8 mb çıktı 17 500 kb e yani on kat hızlandı şimdi den. allah bin kere razı olsun :)

hayır yani işte hassaiyetim ve kızgınlığım bu sebeplerden. değdimi?! müşteri hizmetlerinede aynı şeyleri söyledim. niye böyle yapıyorsunuz işimiz gücümüz bitti karşılıklı bu saçmalıklarlamı uğraşıcaz dedim.  çatlak suçlu bir sesle haklısınız dikkat edilecektir diyor. haklıyızda alacağımız yok..