Jump to content

Aşırı Cpu & Bellek Kullanımı

kara-okyanus
 Share

Recommended Posts

Merhaba. Son zamanlarda CPU kullanımında aşırı yüklenme ve Fiziksel Bellek kullanımında olağan dışı yüzdeler gözlemliyorum. Başlarda Google Chrome yüzünden olduğunu düşündüm çünkü bir gün çok sekmeli bir İnternet tarayıcısı kullanımında (ama gerçekten çok fazla idi kabul ediyorum) bilgisayar bir anda kendini kapatıp aşırı sıcaklık uyarısı vermişti. Bu olay bir kez daha yaşanınca düzeltmek için:

- Google Chrome'mun tüm uzantılarını vb özelliklerini kaldırdım, sonra kendisini sildim...

- AVG 2014 ve AVG 2016 ile tarama yaptım tüm harddiskleri...

- Anti-virus vb tüm programları (tamamını) sildim...

- Farklı harddisklerde, farklı W7 sürümleri denedim...

- Format attım...

- Windows 7 Ultimate' den, Windows 7 Professional' a geçtim...

Ne yaptıysam nafile, hiç bir şey yok iken bile bellek neredeyse 1 GB' ta yakın durumda çalışırken, CPU kafasına göre dalgalanıyor; herhangi bir program vb. açtığımda (özellikle de İnternet tarayıcıları) CPU kullanımı bir anda %100' lere fırlıyor ve aynı şekilde fiziksel bellekte bir anda olağan dışı yükselme yapıyor.

Bilgisayar giderek kullanılamaz hale gelmeye başladı. Tavsiyesi olan varsa gerçekten dinlemek isterim. 

• 2 hafta sonra ...

Bir de çıplak bir sistemde, yani yeni formatlanmış ve sadece sürücüleri tanıtılmış bir sistemde CPU kullanımına bakmayı denediniz mi? Belki de vazgeçemediğiniz ve her formattan sonra kurmak zorunda hissettiğiniz bir yazılımın kendisi zarar veriyordur ya da güvenilmeyen bir kaynaktan indirdiyseniz zararlı uzantılar içeriyordur.

Arkadaşlar CPU zorlanmasından bahsediliyor, ısınma problemi değil!!, bu nedenle termal macunla bir alakası olamaz. Aynı sorunu birkaç defa yaşadım. Ancak çözdüm. Öncelikle açılışta çalışan programlara göz at, sen farketmeden başlangiçta kendini yükleyip, çpu'yu zorlayabilir. İkincisi driverlerin güncelmi? Driverler güncel ve çakışma problemi olmaması lazım, Bende Nvidia experience programından kaynaklı çpu zorlaması vardı. Programı kaldırdım. çözüldü. Üçüncüsü; arka planda çalışan "malvare" tarzı zararlı yazılımlar olabilir. En güzel temizlediğini gördüğüm program; "Mallwarebytes AntiMalware" , bunun full sürümünü bulup, kur, güncelle, tarama yap ve bilgisayarını temizle.

İnşallah faydası olur.