Jump to content

Gpt Bölüm Düzeni

Byogulcan
 Share

Recommended Posts

Ya lanet olası microsoft beni sinirden öldürecek gerçekten kafayı yemek üzereyim Allahını seven yardım etsin. Bugün format atıcaktım taktım usb yi bootbettim gelişmiş seceneklerden c diskimi sildim ve şuan iki diskim kaldı d ve c... D diskimde resmen hayati yedeklerim var müşterilerimin resimleri iletişim bilgileri vs vs... Gpt diye lanet bir hata cıktı karsıma bu diske windows yuklenemez bu disk gpt bölüm düzeninde falan diyor arkadaslar ne yapa bilirim yedek bilgisayarım yok telefondan yazıyorum suan araştırdım bircok sitede ama disklerin hepsini silin öyle yüklersiniz diyor yokmu bi çözümü bunun gpt hatasını düzeltebileceğim ??

Başka hiçbir secenek yokmu bitek bu mudur elimdeki?

Selam

Sizin durumunza göre elbette iki seçenek var.

Mevcut ISO dosyasını flash belleğe UEFI modunda yazdırmak. Bunu en iyi RUFUS USB kaydedici yapıyor.

İkinci seçenek ise bir tanıdık veya arkadaşınızdan rica ederek ISO dosyasını DVD'ye yazdırarak kurulum yapmak. UEFI kurulum için 64-Bit işletim sistemi olması gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Sorun yaratmasındaki neden;

HDD'niz GPT biçimlendirildiğinden, siz boot esnasında MBR olarak boot etmiş ve diskin c: birimini silmişsiniz. Bu nedenle kurulum gerçekleşmemiş. Eğer boot esnasında UEFI olarak başlatmış olsaydınız, bu sorunla karşılaşmamış olurdunuz.

UEFI boot etmek için(bu çoğu bilgisayarlarda POPUP boot menüsü vardır) F tuşlarından birine bassaydınız(Genelde F5, F6, F11, F12 bazende F2 olabiliyor) karşınıza çıkacak seçenekten UEFI: xxx Flash bellek gibi bir seçenekle UEFI kurulumunu başlatmış olurdunuz.

UEFI kurulumda önceki birimleri tek tek silerek sıfır kurulum yapmak en doğru ve sağlam olanıdır.

Windows 7 x64 lerde 3 birim oluşur, Windows 8 x64, 8.1 veya 10 da 4 birim oluşur. Bunları en üstten başlayarak siler ve tümünün birleştiği zaman yeni diyerek tekrar oluşturduğunuzda, öncekinden eser kalmamış sağlam bir işletim sistemi kurmuş olursunuz. Sıfır kurulumlarda böyle olması gerekiyor zaten.

Bilgilerinize ve kolay gelsin..

Edited by Bay_KG

Anladığım kadarıyla

eski = yeni

bios = uefi

mbr = gpt

[spoiler]Master Boot Record (MBR)
MBR, disk bölümlerini yönetmek için kullanılan, nispeten eski ancak günümüzde halen pek çok kullanıcı tarafından kullanılan sistemdir. Depolama alanında organize edilen disk bölümlerine dair bilgiler de bu sistem tarafından tutulur. MBR ayrıca işletim sistemi için disk bölümlerini taramaya yarayan kodu barındırır.

GUID Partition Table (GPT)

UEFI standardına sahip olan bu sistem, diskin bölümlerini düzenleyen en güncel sistemdir. Yani UEFI tabanlı bir sisteminiz varsa MBR yerine GPT kullanılması gerekmektedir. MBR’nin aksine, GPT’de teorik olarak sınırsız bölüm oluşturulabilir.

GPT, depolama alanı olarak da MBR’den bir adım öndedir. MBR’de bulunan her bir bölüm için 2TB sınırı, GPT’de 9.44ZB gibi boyutlara ulaşabilmektedir. Elbette bu değer sadece teorik olarak mümkün. Zira Windows işletim sistemlerinde her bir bölümün maksimum kapasitesi 256TB olarak sabitlenmiştir.[/spoiler]

tahminim 1: uefi'yi kapatıp normal windows kurulumu (zannedersem bios gpt' yi tanımaz

o halde acronis disk director ile gpt => mbr çevirmen lazım )

tahminim 2: uefi destekli windows kurulumu

kolay gelsin.

Düzeltme: bios ----- mbr & gpt

uefi -------- gpt destekliyormuş

Edited by register