Jump to content

Laptop Batarya Kullanımı Hakkında

Proctives
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. ASUS G75VX marka laptop kullanıyorum. Yaklaşık 2 sene oldu ve ilk bataryam sorunlu olduğu için garantisi dolmadan yenisiyle değiştirildi. Eski bataryamın sıkıntısı %100 dolduktan sonra fişi çektikten sonra batarya azalırken %20 seviyelerine düştüğünde aniden kapanıyordu. Ayrıca hemen dolup hemen bitiyordu,kısacası ömrü tükenmişti.
Asıl sorum şu; bazı arkadaşlarım bataryayı uzun süreli kullanmam için evdeyken batarya kullanmadan prize takılı olarak kullanmamı önerdi. Bunun bir zararı olur mu laptopum için? Bataryamı uzun süreli kullanmam için başka önerisi olan varsa buyursun lütfen. Teşekkür ediyorum...

şimdiki piller lityum iyon piller bu piller eski piller gibi değil münkün olduğu kadar prize takılı kullan eski pilleri tam performans için arada tam bitirip şarj ederdik şimdi durum değişti lityum piller o şekilde kullanıldığında ömürleri kısalır yani tamamen boşalmasını beklemeden şarj etmelisin elektrik olan yerde herzaman prize takılı kullan bi de pil seviyesinin yarıdan aşşağısına inmemesine dikkat et daha fazla ayrıntı için lityum pil olarak arat pek bilinmese ve iyice yaygınlaşmış olsalarda eski piller kadar uzun ömürlü olmazlar ömürleri kısadır 

şurayıda inceleyebilirsin windows yardım dada makalesi vardı şimdi bulamadım

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum_iyon_pil

Ben pil takılı fişe bağlı olarak kullanıyorum pil canlı kalsın diye haftada bir doldur boşat yapıyorum 

Yani batarya %100 olmasına rağmen sürekli priz takılı öyle mi? Zararı olmaz mı bu durumun. Ben doldur boşaltı günlük yapıyorum. Normalde %98 seviyelerine kadar doldurduktan sonra bataryanın %7 seviyelerine düşmesini bekliyorum. Ardından tekrar dolduruyorum. Bu şekilde kullanıyorum. 

Pil elektrik gidince akımın direk kesilmesini önler bir zararı olmaz ama şu var bitik pili laptopta kullanırsanız anakarta zarar verecektir.

Şuandaki pilim sıfır,yani yeni takılalı 3 gün oldu. Onun için acaba hiç kullanmadan direk bataryasız olarak prize takılı mı kullansam diyorum acaba? Dış mekanlarda da batarya kullanırım,çünkü evde sürekli açık PC.

şimdiki piller lityum iyon piller bu piller eski piller gibi değil münkün olduğu kadar prize takılı kullan eski pilleri tam performans için arada tam bitirip şarj ederdik şimdi durum değişti lityum piller o şekilde kullanıldığında ömürleri kısalır yani tamamen boşalmasını beklemeden şarj etmelisin elektrik olan yerde herzaman prize takılı kullan bi de pil seviyesinin yarıdan aşşağısına inmemesine dikkat et daha fazla ayrıntı için lityum pil olarak arat pek bilinmese ve iyice yaygınlaşmış olsalarda eski piller kadar uzun ömürlü olmazlar ömürleri kısadır 

şurayıda inceleyebilirsin windows yardım dada makalesi vardı şimdi bulamadım

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum_iyon_pil

Teşekkürler bilgi için. Evdeyken bataryayı çıkartıp,prize takılı olarak kullanmamın sakıncası var mı?

Ayrıca buradan da baktım fakat ne yapacağıma karar veremedim. Hafta içi "Müşteri Hizmetlerini" arayıp bilgi almaya çalışacağım. 
http://www.asus.com/tr/support/Article/604/

Edited by Proctives

verdiğim linkteki dezavantazlar kısmına dikkat ederek incele bu tür pillerin tercih sebebi hafif olmaları o sebeple yaygın ömürleri ise üretimden itibaren geçen zamanla ilgili aslında bahsettiğim bir iki nokaya dikkat etmek dışında pek yapılacak birşey yok bence batarya çıkartmana gerek yok verdiğim linkte dikkat edersen o şekil saklama koşulları var ve teknik olarak malın depolanması haricinde kullanıcıların uygulayabileceği bir pratikliği yok

Kullandığım lenovo pc'de pil koruma modu seçeneği var onu açtığımda pili %55-60 arası dolduruyor ve akımı kesiyor bende hafta da bir pili %100 yapıp boşaltıyorum ve tekrar bir sonra ki haftaya kadar yine %55-60 seviyesinde bekliyor :)

EpA59n.png

Bugün doldur boşalt yapacağım için pili fulledim :)

Doğrusu da seninki gibiymiş kardeşim. :) Ben sürekli %98'e kadar doldurup %7 ye kadar boşaltıyordum. Bu kalibrasyon demekmiş ve önerilen 3 ayda bir yapmakmış. Ben sürekli yaptığım için de pilin ömrü azalıyormuş. Yani Tam dolmadan şarjı kesmek ve tam boşalmadan şarj etmek yeni nesil piller için (Lion) en doğrusuymuş.

Bu konuda aklında soru işareti olan kardeşlerim linkteki makaleyi sıkılmadan eksiksiz okurlarsa pillerini en iyi şekilde koruyacaklarından şüphem yok. Sevgilerimle...
http://www.enpedi.com/2010/09/notebooklarda-batarya-nasl-kullanlmal.html

wMwMw

çok kıymetli bi yazılımsal destek onu kullan başka bişey yapma dediğim pratikte zor olan uygulamayı yazılımla kolay ve otamatik hale getirmişler bu tür pillerde yaygın bir sorun oluştuğundan çok yerinde bir uygulama vediğim linkteki bilgilerle örtüşüyor ginede sen bilirsin ama dikkat edersen lityum pillerde tam boşaltma tavsiye edilmez 

Edited by ULUMANİTU

wMwMw,
Bu programla aynı işlevi gören ASUS'a özel veya herhangi bir program var mı acaba? 

ULUMANİTU,

3 ayda 1 pili tam şarj edip en düşük seviyeye kadar kullanmak faydalı oluyormuş.(Kalibrasyon)

asus power4gear var ama aynı işlevi yapmıyor diye biliyorum sadece profiller arası geçiş yapıyor pile geçince güç tasarruf(ekonomi modu) elektrikte yüksek performans (ultra güç modu) geçiyor :)

wMwMw

çok kıymetli bi yazılımsal destek onu kullan başka bişey yapma dediğim pratikte zor olan uygulamayı yazılımla kolay ve otamatik hale getirmişler bu tür pillerde yaygın bir sorun oluştuğundan çok yerinde bir uygulama vediğim linkteki bilgilerle örtüşüyor ginede sen bilirsin ama dikkat edersen lityum pillerde tam boşaltma tavsiye edilmez 

Hocam zaten tam boşaltma yapmıyorum %10 - %7 civarı olduğunda direk fişe bağlıyorum cihazı :)

Bu arada açıklama kısmında 7 günden fazla kullanılmayacaksa koruma modunu açın diyor ama ben zaten hafta da bir doldur boşalt yapıyorum acaba koruma modunu hiç mi açmasam ?

bYEb0m.png

wMwMw,
Bu programla aynı işlevi gören ASUS'a özel veya herhangi bir program var mı acaba? 

ULUMANİTU,

3 ayda 1 pili tam şarj edip en düşük seviyeye kadar kullanmak faydalı oluyormuş.(Kalibrasyon)

Hocam inanın hiç bir fikrim yok 

Edited by wMwMw

hergün kullanıyorsan kapalı olmasında sakınca yok sanırım koruma modu pilin tam dolu iken uzun süre beklediğinde oluşan hasarı önlemek için mod açıkken pilin tam dolmasını önlüyor ve pili uzun süre kullanmadığınız sürede yarı şarjda kalmasını sağlıyor yarı şarjda bekleyen pil uzun süre kullanılmasada hasar almıyor neyse kafa karıştırmayalım aklına yatanı yap bu bilgilere göre 

batarya ile fiş aynı aynı anda prizde ise batarya ömrü kesinlikle boşalacaktır..elektrik kesildi diyelim..makina kapanır çat diye zarar verir..takılı olsa ne olur.bu seferde batarya biter..işin özeti her iki ucuda ..değnek anlayacağın :p

Edited by erdal4444

bu pilin ömrü zaten 2 senede bitecek sen pili korumak için pilsiz kullanmaya çabalasan da çok birşey farketmez, bence pilin tamamen bitmesine izin verme onun dışında da pili hep takılı olsun 100 liralık pili koruyacağım diye tek seferlik basit bir elektrik probleminde anakart vs. zarar vermeye değmez.

Pildeki kayıp %5 seviyelerindeydi. Bir kaç gündür tam bitmeden şarj edip tam dolmadan çekiyorum şarjı. Bazen %100'de kalıyor 1 saat filan. Şuan kayıp oranı %3 seviyelerine düştü. En baştan beri hata yapıyormuşum meğer,inşaallah biraz daha uzun ömürlü kullanabilirim bu sefer. :)