Jump to content

Anakart; Işlemciyi Çıkarıp Takınca Açılıyor?

Bay_RC
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde asus p8b75m lx anakart var. Anakart işlemciyi çıkarıp takınca açılıyor. Şimdi şöyle anlatayım: İşlemciyi anakarttan çıkarıp takınca açıyorum ve böyle normal windows u kullanıyorum. Ama windows masasütündeyken bilgisayara yeniden başlat dediğimde bilgisayar kapanıyor açılmıyor, aynı şekilde kapat dediğimde de bilgisayar kapanıyor ama power düğmesine basınca açılmıyor. Nasıl açılıyor derseniz anakarttan işlemciyi çıkarıp takınca bilgisayar açılıyor. Biosu güncelledim ama nafile. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bilgisayarımı yeniden başlatmaya ve kapatmaya korkuyorum :D Şimdiden teşekkürler. İyi forumlar :)

Edited by Bay_RC

Arkadaşlar elimde asus p8b75m lx anakart var. Anakart işlemciyi çıkarıp takınca açılıyor. Şimdi şöyle anlatayım: İşlemciyi anakarttan çıkarıp takınca açıyorum ve böyle normal windows u kullanıyorum. Ama windows masasütündeyken bilgisayara yeniden başlat dediğimde bilgisayar kapanıyor açılmıyor, aynı şekilde kapat dediğimde de bilgisayar kapanıyor ama power düğmesine basınca açılmıyor. Nasıl açılıyor derseniz anakarttan işlemciyi çıkarıp takınca bilgisayar açılıyor. Biosu güncelledim ama nafile. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bilgisayarımı yeniden başlatmaya ve kapatmaya korkuyorum :D Şimdiden teşekkürler. İyi forumlar :)

Windows 8 ve üzeri ise hibernation'ı kapatarak dene birde,güç ayarlarından uyku,hazırda bekleme vb. ayarlarınıda kapatıp yüksek performans seçeneği işaretli şekilde denemekte yarar var kolaygelsin. :) > Resim

tamam murat eve gidince deniyeceğim. Windows tan kaynaklıdır umarım. Biosta yapabileceğim bir ayar olabilir mi işe yaracak? w10 th2 kullanıyorum bu arada.

Bios üzerinde power management yönetiminde etki eden ayar var ise değiştirmek gerekli bunun dışında bios'u default ayara alıp (Varsayılan vs.) denemekte gerekebilir,Windows dart yönetimi üzerinden sorunsal için denetleme işlemleri yapılabilir baktınki olmuyor sorun devam ediyor harddisk'i ikiye böl 1.bölüme windows boot edip 2.bölüme Linux kur açılışta ilk linux açılır Grub2 menüden windows'u seçerekte açabilirsin buda bir nevi alternatif opsiyon 2 sistem olmuş olur hem amaç anakart masrafı çıkmasın saygılarımla :D

@forjest;

peki bu sorun anakarttan mı kaynaklanıyor.? Anakart sorunlu diyebilir miyiz? Ya da işlemci mi seçiyor acep?

@erdal4444;

sistem masaüstü.

CPU ve Fan termik macun durumunada göz atmak lazım tam oturmayan fan duruşuda etki edebilir işlemci uyumu olmasaydı yinede açılmama sorunu yapmazdı yada kurulmazdı sistem kasa içi açıkken,sata,diskler ve benzeri ara bağlantıları gözden geçirerek test etmek göz atmak lazım şimdilik aklıma bunlar geldi.Farklı bir işletim sisteminde (win7.8.Linux vb.) aynı durumları yapmıyor ise,durum win10'dan kaynaklanıyor diyebiliriz fakat zayıf bir ihtimal diye düşünüyorum. :)

0Anlamadım gitti valla. Neyse Allah'tan hazırda beklet diyince kapanıp açılıyor :D Neyse Çekecez artık :=)

Hocam bu sorun bende de vardı olayı formatla çözdüm sende de aynı çözüm olur mu bilemem yanlız şöle bişi var format atarken boot bölümlendirmesi yapıyor ya orayıda silip öyle bir kurulum yaptım o şekilde çözüldü. Umarım sende de çözülür tamamen. =)

Edit: Kullandığım sistemde multi boot vardı ayrıca easybcd falan kullanmıştım tahminen bunlardan dolayı bozulmuştu. =)

Edited by winvistafiko

@winvista;

sorun yazılımsal değil donanımsal. :(

bios pilini değiştirip bir dene bitmiş olabilir birde tozdan dolayı olabilir işlemci pinlerin de sıkıntı olabilir elektirik kablolarını bir konturol et sata kabloları bilmiyorum

seninki kıronik bir sıkıntıya benziyor