Jump to content

İso Uefi Mi ?

Lord_Ares
 Share

Recommended Posts

Merhaba, 

1) Daha önceden indirmiş olduğum win7,win8 iso dosyaları var. Bu iso dosyalarının uefi kuruluma uygun olup olmadığını içerisine bakarak nasıl anlarım. Köylü arkadaşımızın paylaşmış olduğu, uefi ve normal kurulum için hazırlanan multiboot sistemde kullanacağım. Bu yüzden buna uygun olup olmadığını anlamak istiyorum.

2)Eğer iso uefi destekli değilse , elimdeki isoya nasıl uefi desteği ekleyebilirim.

Teşekkürler

peki iso kalabında yok ise herhangi bir Efi+boot+bootx64.efi dosyalarını ekleyebiliyormuyuz . Örneğin ,Win7 64bit  iso suna win8 64bit  den alıp eklesem olurmu ?

Örneğin : Eklerken nelere dikkat etmeli x86 sistemler bildiğim kadarıyla uefi desteği yok x64 olmalı gibi

Edited by Lord_Ares

İSO kalibini aç içerisinde Efi+boot+bootx64.efi dosyası görürsen ..demekki uefi destekli...eger yoksa eufi destegi yok demektir

kardeşim iso yazma işiyle de alakalı o;

mesela bu boot.efi dosyaları filan isoda bulunabilir ama iso sadece bios mode için yazılmış olabilir.

ama içinde tabiki bu dosyalar bulunuyorsa isoyu tekrar işlemden geçirerek uefi mode destekli iso yapılır.

örneğin;

set isolabel=Windows%winversion%_AIO_%allindex%in1
set isoroot=%systemdrive%\Win_Editor\AIO_Maker\aio_dvd\%architecture%
set bootbios=%isoroot%\boot\etfsboot.com
set bootuefi=%isoroot%\efi\microsoft\boot\efisys.bin
set isotool=%systemdrive%\Win_Editor\AIO_Maker\Tools\oscdimg.exe
set isotarget=%systemdrive%\Win_Editor\AIO_Maker\aio_iso

set isoname=%isotarget%\%isolabel%_%architecture%

UEFI + BIOS Boot Mode

"%isotool%" -bootdata:2#p0,e,b"%bootbios%"#pEF,e,b"%bootuefi%" -u2 -h -m -o -udfver102 -l%isolabel% "%isoroot%" %isoname%

UEFI Boot Mode
"%isotool%" "-b%bootuefi%" -pEF -u2 -h -m -o -udfver102 -l%isolabel% "%isoroot%" %isoname%

BIOS Boot Mode
"%isotool%" "-b%bootbios%" -u2 -h -m -o -udfver102 -l%isolabel% "%isoroot%" %isoname%

burdaki değişkenlerin isimlerini değiştirebilirsiniz. "set" komutu tanımlanarak

Edited by hasandgn34

Merhaba, 

1) Daha önceden indirmiş olduğum win7,win8 iso dosyaları var. Bu iso dosyalarının uefi kuruluma uygun olup olmadığını içerisine bakarak nasıl anlarım. Köylü arkadaşımızın paylaşmış olduğu, uefi ve normal kurulum için hazırlanan multiboot sistemde kullanacağım. Bu yüzden buna uygun olup olmadığını anlamak istiyorum.

2)Eğer iso uefi destekli değilse , elimdeki isoya nasıl uefi desteği ekleyebilirim.

Teşekkürler

Köylünün Multiboot'u için UEFI ISO dosyasına ihtiyacın yok. Herhangi bir iso dosyasıyla da UEFI kurulumu yapıyor zaten kendisi...

Köylünün Multiboot'u için UEFI ISO dosyasına ihtiyacın yok. Herhangi bir iso dosyasıyla da UEFI kurulumu yapıyor zaten kendisi...

Hulasa bahsettiğiniz çalışma  Usb Multiboot 2015 Uefi Acronis Recoveryedition 2   değil mi ?  Emin olmak için soruyorum.

Köylü arkadaşımızın  Win10_1511_Turkish_X86X64_16In1 çalışmasındaki açıklamada "uefi desteği yoktur lakin herhangi bir x64 iso dosyası içerisine buradaki install.wimi koyarsanız uefi kurulum yapabilirsiniz " demiş. Bende o çalışmayı indirdim ve o kafamı karıştırdı. Nasıl olacağını anlamış değilim :)))

Arkadaşlar sizlerden ricam birde şunu anlatırsanız sevinirim. Hem uefi hem normal kurulum usb çalışmasında örneğin win8 için

1)Normal kurulum için, usb deki win8 klasörüne,  bir adet win8. iso dosyası koyacağız.

2) Uefi kurulum için usb deki source klasörüne win8 iso dosyasındaki install wim dosyasını koyacağız

Bu şekilde mi olacak, yoksa sadece usb deki source klasörüne install wim koysam hem uefi hem normal kurulum için yeterli mi 

Cevaplarınız için hepinize teşekkürler.

Edited by Lord_Ares

Selam

Size şöyle bir açıklama yapayım..

UEFI kurulumu için 64-Bit(x64) boot dosyasını kullanmak durumundasınız. 32-Bit(x86) boot dosyası ile UEFI kurulumu yapmak mümkün değildir.

Köylü arkadaş 32-Bit(x86) boot dosyalarını kullanmış ki, UEFI desteği yoktur demiş. Sizde 64-Bit(x64) ISO dosyası varsa, bunu flash belleğe yazdırın ve sources klasörü içindeki install.wim dosyasını sildikten sonra KÖYLÜ arkadaşın hazırladığı ISO dosyası içindeki sources klsöründeki install.wim dosyasını flash belleğe kopyalayın tamamdır. Bu şekilde NORMAL ve UEFI kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

HDD'niz MBR ise normal kurulum gerçekleşir, GPT ise UEFI kurulumu gerçekleşir. Şöyle daha net anlayacağınızı düşünüyorum.

1- MBR formatlı diske UEFI kuramazsınız. Kurulur lakin kurarken diskpart yöntemini kullanarak HDD'nin GPT formatına dönüştürülmesi lazım ki, içindeki verilerin hepsini silmiş olursunuz..

2- GPT formatlı diske NORMAL kurulum yapamazsınız. Kurulur lakin yukarıdaki belirttiğim gibi diskpart yöntemini kullanmak durumundasınız ve verileriniz elbette bunda da silinecektir.

Sanırım açıklayıcı oldu ve kolay gelsin..

64-Bit(x64) ISO dosyası varsa, bunu flash belleğe yazdırın.......peki 64-bit iso nun içerisine direk uefi  install.wim atsan sonra iso oluştursak olurmu?..yani flash bellege yüklemeden?

Edit: Ben boot.wim dosyası olarak algıladım her nedense ve olmaz dedim. Galiba forumlardaki yazdığım algılardan olacak ki, bunu da boot.wim olarak algılamışım. Pardon..

64-Bit dosyalarını kullanarak "sadece insall.wim dosyasını değiştireceksiniz" ve yeniden kalıp dosyası oluşturacaksınız. Yani ISO dosyası.

Bunun da bu kadar zor bir iş olduğunu düşünmüyorum. :)

Kolay gelsin..

Edited by Bay_KG

tamam usta bende onu diyorum iso üzerinde sadece uefi install .wim dosyasını değiştirip tekrardan iso kalıbı yapmak

Bay_KG ye katılşıyorum ve birde ben ekliym

uefi kurulumun install.wim dosysıyla alakası yok. eğer iso içeriği x64 ve install wim içinde herhangi bir x64 sistem bulunmakta ise ve iso yukarda verdiğim şekilde "efi\microsoft\boot\efisys.bin" dosyası isoya boot işlemi için atandıysa iso zaten uefi destekli olur ve eğer kuracağın sistem uefi destekli ise bu şekilde kurulum yaparsın. eğer desteklemezse zaten normal "boot\etfsboot.com" dosyasıyla bios modda boot olur ve o şekilde yükleme yapar. budur yani :D

Güzel kardeşim tuturdunuz bir UEFI'dir gidiyorsunuz. 64-Bit sürümler zaten UEFI ve NORMAL kuruluma müsaittir.