Jump to content

1Kilobit Kaç Bit Eder?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

internette araştırdım kafam yatmadı. bakın bayt demiyorum 1kilobit kaç bit eder?  burdaki kilo nun anlamı nedir? 8bit bir bayt ise 1kilobayt kaçkilobit eder? çoğu yerde sanki bayt ile bit karıştırılmış gibi onun için tatmin olmadım size kesin bilgisi olanlara soruyorum bir zahmet..

1 byte = 8 bit
1 kb = 1024 byte
burdan gorüldüğü üzere 

1 kilobayt(kb) 1024 x 8 = 8192 bit
1 kilobit = 1000 bit eder.. ^_^

evet bende böyle düşündüm işte de yalnız çoğu yerde hatta resmi yerlerde bile bilgi verilirken bit ile bayt karıştırılmış sanki. onun için emin olamadım. eminseniz ve son kararınız ise  teşekkür ederim :)

evet bende böyle düşündüm işte de yalnız çoğu yerde hatta resmi yerlerde bile bilgi verilirken bit ile bayt karıştırılmış sanki. onun için emin olamadım. eminseniz ve son kararınız ise  teşekkür ederim :)

doğrudur yazdıklarım emin olun.saygılar :)

[spoiler]

1 byte = 8 bit
1 kb = 1024 byte
burdan gorüldüğü üzere 

yanlış cevap 

1byte=8bit

1kbyte=1024 byte

1k(bit) ise  =  1024 bit

yani  

1 kilobit = 1000 bit eder..  ^_^   bu yanlıştır

eşit değldir

çünkü bir 1btye = 8 bit yani 8 katı

mesela bir örnek:

ttnetin verdiği internet hızı 8Mbps (mega bit per second) yani 8192 bit 

oda demek oluyor ki 1 Mbyte

yani bu internetle saniyede max. 1 mbyte indirme yapılabilir.

[/spoiler]

Edited by hasandgn34

[spoiler]

1 byte = 8 bit
1 kb = 1024 byte
burdan gorüldüğü üzere 

yanlış cevap 

1byte=8bit

1kbyte=1024 byte

1k(bit) ise  =  1024 bit

yani  

1 kilobit = 1000 bit eder..  ^_^   bu yanlıştır

eşit değldir

çünkü bir 1btye = 8 bit yani 8 katı

mesela bir örnek:

ttnetin verdiği internet hızı 8Mbps (mega bit per second) yani 8192 bit 

oda demek oluyor ki 1 Mbyte

yani bu internetle saniyede max. 1 mbyte indirme yapılabilir.

[/spoiler]

hız olarak hesaplarsan 1000 bit miş1kilobit boyut olarak hesaplarsan 1024. yani hızda 1000 boyutta 1024.  @fırtına_limanı nın yukarıda verdiği linkten bakabilirsin.

K'nın yani kilo kavramının 1000 veya 1024 olması biraz karmaşık bir konu. Bilgisayar yazılımcıları kilo kavramını 2 üzeri 10 (1024) olarak alırken donanımcılar 10 üzeri 3 (1000) olarak alırlar (Aslında doğrusu 1024 fakat donanımcıları daha çok kapasite göstermek için 1000 olarak alıyorlar. Bundan dolayı 32 gb bi sd kart 28 küsür gb olarak gözüküyor bilgisayarlarda veya telefonlarda). Yani bu sorunun tek bir doğru cevabı yok. Tttnet 1 kilobyte'ı kaç kilobit olarak alıyor bilemiyorum fakat Superonline 1024 kilobit alıyor.

aslında ben şunun içinde sordum bu soruyu. benim ulaşılabilir hız modem arayüzünde 18500 kb gelen hızda 16300kbps diğer değerlerde iyi. yalnız sadece snr margin 18-15db arası değişiyor. hal böyle iken hızım 8 mb tarifede 7mb idi 16 mb geçtim yine 16 mb değil 14 mb tam. niye gelen hızım 16300 gösterirken 14000kb civarı hız alıyorum?

hız olarak hesaplarsan 1000 bit miş1kilobit boyut olarak hesaplarsan 1024. yani hızda 1000 boyutta 1024.  @fırtına_limanı nın yukarıda verdiği linkten bakabilirsin.

arkadaşım mesela şuan 2tbyte falan diskler var. örneğin bu 2048gbyte olmalı

ama 2000 gbyte olarak gözüküyor. yani bu işlemi kolaylaştırma ve yuvarlama nedeniyle ama orjinali 1024 tür. oda 2 üzeri 10'dan dolayıdır.

aslında ben şunun içinde sordum bu soruyu. benim ulaşılabilir hız modem arayüzünde 18500 kb gelen hızda 16300kbps diğer değerlerde iyi. yalnız sadece snr margin 18-15db arası değişiyor. hal böyle iken hızım 8 mb tarifede 7mb idi 16 mb geçtim yine 16 mb değil 14 mb tam. niye gelen hızım 16300 gösterirken 14000kb civarı hız alıyorum?

Wifi kullanıyorsan o da hızı düşürür. Ama dendiği gibi hiçbir zaman tam olarak modemde gösterilen değeri zaten alamazsın. Bir de snr marjinin biraz düşük bence en azından 20 olması gerekli ki iyi bir bağlantı için 25 öneriliyor fakat ben Türkiye'de şu ana kadar maksimum 22-23 gördüm.

Edited by MostWanted

Üreticilere göre : 1 Megabyte (MB) Bir milyon  byte'a, 1 Gigabayt (GB) = 1 milyar  byte'a ve 1 Terabayt (TB) = 1 trilyon byte'a eşittir. (Yani 1 000 ve katları olarak hesaplanır)

İşletim sistenine gör: 1 Megabyte (MB) = 1.048.576  byte'a eşittir. (Yani 1 024 ve katları olarak hesaplanır)

1 KiloByte= 1024 Byte olduğuna göre, 1 MB= 1024  KiloByte olduğuna göre 1 MB=1024x1024= 1.048.576 byte olur

Donanım üreticileri hariç windows  ve ttnet gibi kuruluşlar için bu değer 1mb = 1024 kilobyte 'dır.

jVymWj.jpg

Üreticilere göre : 1 Megabyte (MB) Bir milyon  byte'a, 1 Gigabayt (GB) = 1 milyar  byte'a ve 1 Terabayt (TB) = 1 trilyon byte'a eşittir. (Yani 1 000 ve katları olarak hesaplanır)

İşletim sistenine gör: 1 Megabyte (MB) = 1.048.576  byte'a eşittir. (Yani 1 024 ve katları olarak hesaplanır)

1 KiloByte= 1024 Byte olduğuna göre, 1 MB= 1024  KiloByte olduğuna göre 1 MB=1024x1024= 1.048.576 byte olur

Donanım üreticileri hariç windows  ve ttnet gibi kuruluşlar için bu değer 1mb = 1024 kilobyte 'dır.

jVymWj.jpg

Mac OS X üzerinden baktığında ise durum çok farklı, HDD nin boyutundan 1-2gb ufak kullanım alanı olduğunu gösteriyor.

Wifi kullanıyorsan o da hızı düşürür. Ama dendiği gibi hiçbir zaman tam olarak modemde gösterilen değeri zaten alamazsın. Bir de snr marjinin biraz düşük bence en azından 20 olması gerekli ki iyi bir bağlantı için 25 öneriliyor fakat ben Türkiye'de şu ana kadar maksimum 22-23 gördüm.

:) peki evi ptt nin yanında olanlarada baktınmı ? :) onlarada sormakta fayda olabilir.

Mac OS X üzerinden baktığında ise durum çok farklı, HDD nin boyutundan 1-2gb ufak kullanım alanı olduğunu gösteriyor.

çok saol kardeşimde ben alacağımı aldım saolun. fazla incelemek kafa karıştırıyor..  boyut ve hız konusu zaten belli. hesaplama konusunda ise kilobit i kilobayta çevirmek istiyorsan 8 e bölecen. kilobaytı kilobite çevirmek istiyorsanda 8 ile çarpacan alt ve üst birimler içinde yine aynısı. tabi tablodaki gibi hesaplarsan hiç bit kaçırmazsın :) bir kaç tane kaçıversin nazar değmez :) 

espri bir yanada doğru öğrenmişim değilmi?