Jump to content

Decompiler Için Alınacak Önlemler Nelerdir ?

by.aslan
 Share

Recommended Posts

Merhaba ,

Benim sorum başlıkta da yazdığım gibi C# kullanarak program yapıyoruz fakat bunlar piyasa da bulunan decompiler'larla rahatlıkla açılıp kodlarına bakılabiliyor.  Bunu önlemek adına sizin kullandığınız yöntemler var mı ? Veya exe dosyalarını sıkıştırmak için bazı programlar kullanılıyor bunlardan önerebileceğiniz var mı ? 

İlginiz için teşekkür ederim.

Merhaba ,

Benim sorum başlıkta da yazdığım gibi C# kullanarak program yapıyoruz fakat bunlar piyasa da bulunan decompiler'larla rahatlıkla açılıp kodlarına bakılabiliyor.  Bunu önlemek adına sizin kullandığınız yöntemler var mı ? Veya exe dosyalarını sıkıştırmak için bazı programlar kullanılıyor bunlardan önerebileceğiniz var mı ? 

İlginiz için teşekkür ederim.

Sıkıştırma programları çözüm olmaycakdır.exeinfo ile sıkıştırma programanın decompiler bulunuyor. :)

Edited by oVo

işin adabı zaten kodları rahat erişilebilecek şekilde paylaşmaktır saklamayı neden düşünüyorsun onu anlayamadım

Konuyu amacının dışına çıkartmayalım. Kodları neden saklamayı düşündüğüm beni ilgilendirir. Kaldı ki kodları gerektiği zamanlarda gereken kişilerle paylaşıyorum.

decompiler konusunda bir bilgim yok fakat emeğe saygı açısından yapılan bir uygulamayı çalmak etik bir durum değildir.

Laf açılmışken sadece merak ettiğimden decompiler ile ilgili bir anlatım vs bişi var mıdır? İşin mutfağından biraz tatmak isterim. Amacım art niyetli değil. Şirketimizde yazılan bir yazılımın güvenli olup olmadığını test etmek için öğrenmek istiyorum.

Konuyu amacının dışına çıkartmayalım. Kodları neden saklamayı düşündüğüm beni ilgilendirir. Kaldı ki kodları gerektiği zamanlarda gereken kişilerle paylaşıyorum.

Yanlış anladın amacım yargılamak değil ancak öyle birşey yapamazsın ben senin yazdığın programın kaynak kodlarına erişmeyi aklıma koyarsam o koda ulaşırım. Söz misal "Microsoft Windows" ve "Apple Os" kapalı kaynak kodlu milyar dolarlık işletim sistemlerine ulaşılabiliyor. Yani demek istedğim istediğin iş olası değil. Ancak dersen ki kaynak kodlara ulaşmayı olabildiğince engellemek istiyorum onun için yazılım mühendislerine başvurman gerekir ki yöntemlerini paylaşacaklarını sanmıyorum çünkü nasıl yapıldığını bilirsen ve onu böyle bir portalda paylaşırsan nasıl aşılacağınıda paylaşmış olursun. Bir kapının her zaman iki yönü olur.

@byfandex konuyu saptırmayın. Biz önlemimizi alıyoruz, gerisi için yapacak bir şey yok. Yaptığımız ticari programların kaynaklarını açık olarak bırakamayız. Müşteri de bunu istemez zaten. Ayrıca lisans siteminin kırılıp bedava dağıtılmasını istemeyiz. Çünkü C# ile derlediğiniz exe'nin tek bir araçla tüm kodlarını çıkartabiliyorsunuz.

Her neyse konuya dönelim. Ben bu iş için Smart Assembly kullanıyorum. Birden çok şekilde kodları gizliyor.

Kullandığım ayarlar şu şekilde:

OSiZ3jX.png

IIBjNA7.png

VUmshxI.png

rRa5A0s.png

Download:

http://www.tnctr.com/topic/224162-red-gate-smartassembly-professional-680121/