Jump to content

Maxtor [MaxBlast 5] - Son Sürüm

muselmansuffe
 Share

Recommended Posts

• Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

arkadaşlar 4sharedden isoyu indirdim.deneyecem artık bakalım dedikleri kadar varmıymış.elimde 15 tane irili ufaklı (160gb-4 gb) bozuk hdd var.onları deneyecem.eğer çalışırsa bu demektirki ben en az bir hafta arızalarla uğraşacam.ellerime sağlık .e hadi gayret. :):D

03-03-2008 tarihinde bu programın detaylı anlatımını www.hilalturk.com için yapmıştım. Ordan ufak bir eklenti ile alıntı yapıyorum. Programı kullanmak isteyen arkadaşlar için faydalı olacktır...

MaxBlast 5

MaxBlast 5 yazılımı Büyük ihtimal Acronis Firması tarafından hazırlanmış ücretsiz bir yazılımdır. Yanlış hatırlamıyorsam programın bazı kısımlarını kullanmak için sisteminizde en az bir adet Seagate veya Maxtor markalı bir Harddisk olması gerekiyor

Peki bu program benim ne işime yarar derseniz, MaxBlast ile bekap alıp geri yükleme , Clonlama,harddiskte üzerinde partition işlemleri ve en önemlisi ise bu program ile harddiskinize low level format atabilirsiniz...

Low level formatı genelde iki amaçlı kullanırız.

Bunlardan birincisi harddiskimizdeki sorunları çözmek için, yani genelde bad sectorler için kullanırız.

Ikincisi ise veri güvenliği. Yani eğer bu harddiski satacaksanız veya birine verecekseniz harddiskte size dair bir bilgi kalmasın istiyorsanız low level formatı tercih edebilirsiniz...

Programı anlatmaya başlamadan önce gerekli dosyaları vermek istiyorum.....

Programı direk CD ye çekip kullanmak için benim oluşturup upload ettiğim CD imajını aşağıdan indirebilirsiniz...

apidshare.com/files/96255450/MaxBlast.rar.html

Indirdikten sonra direkt Nero gibi bir programla CD kalıbını CD/DVD ye çekip kullanabilirsiniz.

iso-burner.jpg

Tabi iso dosyasını ücretsiz programlar ilede yazdırabilirsiniz. Active@ ISO Burner bu iş için biçilmiş kaftan diyebilirim. Iso dosyanızı gösterip Burn tuşuna basmanız yeterli...

Ben sana güvenmiyorum. Kendi CD mi kendim yapım derseniz aşağıdaki linki kullanarak sitesinden orjinal Kuru indirip bu programla kendinize gerekli CD yi hazırlamalısınız.....

Please register to see this content.

CD nizi çektiğinizi düşünerek devam ediyorum...

Arkadaşlar konuyu herkesin anlayabilmesi için biraz detaya giriyorum. Bildiğiniz yerleri atlayabilirsiniz...

Programı kullamaya başlamak için bilgisyarı CDROM dan boot etmeniz (başlatmamız) lazım..

Bunun için anakartımız biosa girmeden boot menüsünü karşıma getirme özelliği varsa (yeni nesil anakartların çoğunda vardır), bilgisayar açılırken ESC tuşana basarak gelen ekrandan CDROM u seçiyoruz. Sizdeki anakartta bu farklı bir tuş olabilir. Mesela F8 ,F10 veya F12 vb. gibi. Bilgisayar açılırken bu tuş ekranda yazmaktadır......

Benim ankartımda böyle bir şey yok derseniz ise;

Bilgisyara açılırken DELETE veya F2 tuşuyla biosa girmelisiniz. Bilgisayar açılırken bu tuş ekranda yazmaktadır......

Biosa girdikten sonra Advanced BIOS Features seçeneğini seçerek bir alt menüye girmeliyiz. Bazen bu menünün adı istisnai olarak farklı olabilir. Mesela BOOT olabilir.

Ağağıdaki resimde şuanki kullandığım anakartımdan bir resimle size yerini göstermek istiyorum....

Bios1.png

Daha sonra First Boot Device seçeneğini CDROM olarak ayarlıyoruz. Anakartımdaki yerini aşağıdaki resimle size belirtmek istiyorum...

Bios2.png

Bu konuda aşağıdaki resimide inceleyebilirsiniz....

Bios_Sample.png

Yukarıdaki yazılanları yaptıysanız, bilgisayarı başlattığınızda program başlayacak ve aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir......

MaxBlast01.png

Şimdi yukarıdaki karşımıza gelen Menü hakkında kısa bilgi vermek istiyorum ...

1 ile işaretli olan; Normal başlangıçtır. Biz burdan devam edeceğiz ...

2 ile işaretli olan; eğer diskimizi sisteme tanıtmadan bilgisayar görmüyor ise bunu seçeceksiniz. Lakin dedeğim gibi burda sadece Segeate ve Maxtor için sürücüler mevcuttur.

3 ile işaretli olan ise bilgisayarımızı birinci sıradaki diskimizden başlatır....

MaxBlast02.jpg

Şimdi karşımıza gelen yukarıdaki menü hakında kısa bilgiler vermek istiyorum..

1 ile işaretli olan; diskimizi başka bir diske kopyalamak için kullanacağımız seçenektir. Bu seçenek aynı özelliklere sahip bilgisayara sahip kafelerde veya ofislerde işe yarayabilir.

2 ile işaretli olan; Diskimizi bölümleme gibi ilemler yapabileceğimiz seçenek.

3 ile işaretli olan; Sistemimizin bekabını almak için kullanacağımız seçenek.

4 ile işaretli olan daha önceden aldığımız bekabımızı geri yüklemek için kullanacağımız seçenek.

5 ile işaretli olan ise benim için en önemli seçene yani, diskimize Low Format atabileceğimiz gerekli tuş.

Burdaki tuşu eğer diskimizde bad sector var ise, yada herangi bir mantıksal sorun var ise kullanacağız. Unutmayın burdan diskimize format attığımızda diskteki tüm bilgiler gider...

Şimdi ilk Seçenekten başlayarak anlatıma başlıyorum.....

Clone Disk

MaxBlast_Clone.png

Şimdi Clone Diski seçiyorum. Resimleri inceleyiniz...

MaxBlastC01.jpg

MaxBlastC02.jpg

Gördüğünüz gibi burdan devam edemedik. Daha önce burdaki menü için ne demiştik. Bir diski başka bir diske kopyalamak için bu şeçeniği kullanıyoruz. Yani bu seçeneği kullanmak için bilgisyarımızda en az 2 disk olmak zorunda. Bu resimleri hazırladığım bilgisayarda 2 disk olmadığı için burdan edemiyorum... :)

Add New Disk

MaxBlast_Add_Disk.png

Add New Disk seçeneğini kullanarak nasıl bölümleme işlemlerini yapacağımızı göstermek istiyorum. Resimleri inceleyiniz ..... Add New Disk seçiyorum.....

MaxBlast_P01.jpg

MaxBlast_P02.jpg

MaxBlast_P03.jpg

MaxBlast_P04.jpg

MaxBlast_P05.jpg

MaxBlast_P06.jpg

MaxBlast_P07.jpg

MaxBlast_P08.jpg

MaxBlast_P09.jpg

MaxBlast_P10.jpg

MaxBlast_P11.jpg

MaxBlast_P12.jpg

MaxBlast_P13.jpg

MaxBlast_P14.jpg

MaxBlast_P15.jpg

MaxBlast_P16.jpg

MaxBlast_P17.jpg

MaxBlast_P18.jpg

MaxBlast_P19.jpg

Gördüğünüz gibi basit bir şekilde bölümleme işlemini yaptık. Ok tuşuna basarak çıkıyoruz. Eğer programla başka bir işiniz yoksa sağ köşedeki kapatma tuşundan programı kapatabilirsiniz...

img Backup

MaxBlast_Bekap.png

Sistemimin bekabını almak için şimdi img Backup seçeneğini seçiyorum. Resimleri inceleyiniz .....

MaxBlast_BK01.jpg

MaxBlast_BK02.jpg

MaxBlast_BK03.jpg

MaxBlast_BK04.jpg

MaxBlast_BK05.jpg

MaxBlast_BK06.jpg

MaxBlast_BK07.jpg

MaxBlast_BK08.jpg

MaxBlast_BK09.jpg

MaxBlast_BK10.jpg

MaxBlast_BK11.jpg

MaxBlast_BK12.jpg

Gördüğünüz gibi basit bir şekilde bekabımızı aldık. Ok tuşuna basarak çıkıyoruz. Eğer programla başka bir işiniz yoksa sağ üst köşedeki kapatma tuşundan programı kapatabilirsiniz.

img Backup Restore

MaxBlast_Bekap_Restore.png

Daha önceden aldığımız bekabımızı gei yüklemek için img Backup Restore seçeneğini kullanacağız. img Backup Restoreyi seçeneğini seçiyorum. Resimleri inceleyiniz .....

MaxBlast_BR01.jpg

MaxBlast_BR02.jpg

MaxBlast_BR03.jpg

MaxBlast_BR04.jpg

MaxBlast_BR05.jpg

MaxBlast_BR06.jpg

MaxBlast_BR07.jpg

MaxBlast_BR08.jpg

MaxBlast_BR09.jpg

MaxBlast_BR10.jpg

MaxBlast_BR11.jpg

MaxBlast_BR12.jpg

Gördüğünüz gibi basit bir şekilde daha önceden almış olduğumuz bekabımızı geri yükledik. Ok tuşuna basarak çıkıyoruz. Eğer programla başka bir işiniz yoksa sağ üst köşedeki kapatma tuşundan programı kapatabilirsiniz.

Wipe Disk

MaxBlast_Low_Forma.png

Dediğim gibi en güzel seçeneği bu aslında. Burdan sorunlu harddiskimize low level format atabiliriz.

Low level format ile diskimizdeki bir çok mantıksal sorundan kurtulabiliriz. Bozuk sandığınız harddiski belkide hayata döndürebilrisiniz....

Ayrıca elimizden çıkaracağımız harddiskimiz için kişisel dosyalarımızı tam anlamıyla silmek içinde bu seçeneği kullanabiliriz..

Wipe Disk seçeneğini seçiyorum. Resimleri inceleyiniz .....

MaxBlast_LW01.jpg

MaxBlast_LW02.jpg

MaxBlast_LW03.jpg

MaxBlast_LW04.jpg

Kişisel bilgilerinizi temizlemek için Normal seçeneğini seçmekte fayda var.......

MaxBlast_LW05.jpg

Arkadaşlar sonuda bitirdik. Yazıyı kontrol ettim ama yinede ufak tefek hatalarım ve atladığım yerler illaki vardır. Takıldığınız yerlerde konu altında sorarsanız deneyimli arkadaşlarla birlikte yardımcı olmaya çalışırım...

Başka anlatımlarımda görüşmek üzere.... Sağlıcakla kalın.... Blue_Life

zararı olurmu hoca?

Tabiki low level foramat ilgili diske zarar verebilir.

Bunun nedeni ise genelde low level format atılırken diskte aşırı işlem yapılıyor ve bu işlem sonucunda diskte aşırı ısılar oluşabiliyor. Bu yüzden diskteki bu oluşacak ısı sorununa çözüm bulmak gerekli.

Bir diğer handikap ise nadirde olsa arızalı sector (bad sector) silinmeye çalışılırken disteki okuyucu kafanın garip davranması sonucu bad sector çoğalabilir..

Çok gerekmiyorsa low level format tercih edilmemelidir...

Ama şuda gerçektir ki ben acronis disk director ile çok bad sector tamir ettim......

blue_life helal olsun sana.iyi sabır ederek konuyu açmışsın.emin olki çok ama çok faydalı oldu.ben bu mesajı yazdıktan sonra bozuk hddlerin canını okuyacam.bu arada iso dosyasını 4 sharedden indirdim denedim çalışıyor. :)

BU PROGRAM BİR FORMAT PROGRAMI DEĞİLDİR,

FORMAT EN ÇOK 1 SAAT SÜRER VE YÜZEYSEL OLARAK ÜZERİNE

YENİ BİLGİLER YAZILANA KADAR SİLİNDİ GÖZÜKÜR,

BUNUNLA İSE HARDDİSKİNİZE SIFIR YAZILIR YANİ HERŞEYİYLE SIFIRLANIR TERTEMİZ OLUR

HATTA DAHA ÖNCE HARDDİSKİNİZDEN ZAMANLA SES GELMEYE BAŞLAR YA

İŞTE O SESLERİN DAHİ KESİLDİĞİNİ VE SESSİZ ÇALIŞTIĞINI GÖRÜNCE

SİZDE BENİM GİBİ ŞAŞIRIRSINIZ EVET BU GERÇEK YANLIŞ DUYMADINIZ...

Max Blast 4 linkden programı indiriyoruz sonra bu programı nero vasıtası ile

cd ye yazıyoruz. elimizde şu anda maxtor firmasının MaxBlast 4 adıyla üretmişolduğu

hdd programının boot cd si var. biostan boot ayarını cd şeklinde değiştiriyoruz.

(yada bazı bilgisayarlarda f8, esc.... gibi tuşlarla da seçilebiliyor.)

eğer bilmiyen varsa genellike sol üst ikinci seçenekte bulunan a,cd-rom,

c ve bezeri bişeyler yazan yer. (cd-rom seçeneğinin harddiskten önce olması yeterli.

sonra bu cd yi tamir edeceğimiz hard diskin bulunduğu pc ye yerleştiriyoruz.

ve bilgisayarımız açıyoruz. şimdi ekrana çıkacak ifadeleri göstereyim......

Starting Caldera Dr-Dos.... araya bir sürü yazı girecek ve sonunda yeni bir ekran açılacak

Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C] burada cd den çalıştırdığımız için c yi seçiyoruz

sonra Strike a key to continue diyor herhangi bir tuşa basıyoruz ve programın beyaz renkli

dil seçim ekranı karşımıza çıkana kadar bekliyoruz burada en üstte bulunan

ingilizce seçeneğini tıklayın (artık mouse aktif) kısa bir süre sonra karşımıza

ekranın sağ tarafında 5 tane seçeek olan bir efran açılıyor

En üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçeneğine girin çıkan sözleşmeye

i agree dedikten sonra ana sayfamıza ulaşıyoruz. !!!!!! önemli !!!!!!

eğer hdd nizi sıfırlayacaksanız ve pcnizde aktif bir windows kurulu değilse yada

geçerli bir disk alanı oluşturmadıysanız şimdi karşınıza çıkan seçeneğe hayır demenizi

tavsiye ederim. daha hızlı yapıyor. artık işimiz neredeyse bitti sol taraftaki 5 işlemden

üstten 4. olan utilities seçeneğine girin açılan ekrandan 3. sıradaki

"zero fill drive (full)" seçeneğini tıklayın !!!! eğer harddiskinizde aktif bir bölüm varsa

burada karşınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacağını söylüyor.

bu durumda ekranın aşağı tarafındaki kutucuğa tıklayıp ileri diyorsunuz.

veeeee daha sonra bir sigara içip uyuyorsunuz. sabah kalktığınızda

(eğer harddisk tamamen mahvolmamışsa yada çoook büyük değilse 5-10 saat içinde yapıyor)

cillop gibi bir harddiskiniz olacak hadi geçmiş olsun (:

http://rapidshare.com/files/74181413/MxBlst4W_by_nuc.rar[/CODE]

Program cok ıse yaradı cok saolasın.

Konu baslıgı altında verilen diğer '' Maxtor [MaxBlast 5] - Son Sürüm '' yeterli acıklama olmadıgı ıcın kullanma fırsatım olmadı.

arkadasllar ben 5 versıyonunu kurdum ama programın ıcıne gırıcegım zaman hata verıyo neden se anlamadım bunu 2 pc dede denedım ıkısıdendede hataverdı bırı laptop bırı masaustu nıye oldu anlamadım bı fıkrı olan varmı program bozukmu saglammı onuda anlamadım burdan ındırmısdım yanıtlarınızı beklıyorum

bırde bısey daha sorucam sımdı mesela ben bunu kurdum sorunsuz acdım cd ye yazdırıcam ıso yu bu pc de yazdırdım ılla bu cdyle bu pc nın dıskınımı sıfırlıyabılırım baska pc nın dıskınde ıse yaramazmı illa sıfırlıycagım dıskın bılgısayarında mı kurmam gerekıyor bu konudada bılgı verırsenız sevınırım tesekkurler

Edited by asizemheri

evet bendekıde aynı sorun arkadaslar bu sorun neden kaynaklanıyor

Arkadaşlar, maxtor veya seagate harddiskiniz olmadığı için çalışmadığını bildiriyor program. Yani programı kullanabilmeniz için maxtor veya seagate marka bir harddiskiniz olmak zorunda. Yoksa programın 4 sürümünü kullanın. Ama sata harddisklerle 160 gb ve üstü hard disklerde de o çalışmaz.

Edited by halill07

Arkadaşlar, maxtor veya seagate harddiskiniz olmadığı için çalışmadığını bildiriyor program. Yani programı kullanabilmeniz için maxtor veya seagate marka bir harddiskiniz olmak zorunda. Yoksa programın 4 sürümünü kullanın. Ama sata harddisklerle 160 gb ve üstü hard disklerde de o çalışmaz.

dosdum benımkı 250lik samsung 5 surumunu denedım aynı hatayı aldım yanı sımdı bıze uyan bı sürüm yokmu:S

program Maxtor ve seagate sorun çıkartmıyor fakat diğer şirketler rakip şirketler olduğundan bir hınzırlık yapılmışlar. :D Ayrıca maxblast en son çare olmalı zira iyi durumdaki hdd zarar verebilmektedir. Normal formatı deneyiniz ya da fdisk çekiniz.

Eğer ben kullanıcam derseniz aşağıdaki iso dosyasını indirip boş bir cdye yazdırıp makineyi cd-romda açınız.

http://rapidshare.com/files/245180227/MaxBlast5_By_Neffeno.rar[/CODE]

Edited by neffeno

• 1 ay sonra...

formda aradım bulamadım warsa kusura bakmayın

BU PROGRAM BİR FORMAT PROGRAMI DEĞİLDİR,

FORMAT EN ÇOK 1 SAAT SÜRER VE YÜZEYSEL OLARAK ÜZERİNE

YENİ BİLGİLER YAZILANA KADAR SİLİNDİ GÖZÜKÜR,

BUNUNLA İSE HARDDİSKİNİZE SIFIR YAZILIR YANİ HERŞEYİYLE SIFIRLANIR TERTEMİZ OLUR

HATTA DAHA ÖNCE HARDDİSKİNİZDEN ZAMANLA SES GELMEYE BAŞLAR YA

İŞTE O SESLERİN DAHİ KESİLDİĞİNİ VE SESSİZ ÇALIŞTIĞINI GÖRÜNCE

SİZDE BENİM GİBİ ŞAŞIRIRSINIZ EVET BU GERÇEK YANLIŞ DUYMADINIZ...

Max Blast 4 linkden programı indiriyoruz sonra bu programı nero vasıtası ile

cd ye yazıyoruz. elimizde şu anda maxtor firmasının MaxBlast 4 adıyla üretmişolduğu

hdd programının boot cd si var. biostan boot ayarını cd şeklinde değiştiriyoruz.

(yada bazı bilgisayarlarda f8, esc.... gibi tuşlarla da seçilebiliyor.)

eğer bilmiyen varsa genellike sol üst ikinci seçenekte bulunan a,cd-rom,

c ve bezeri bişeyler yazan yer. (cd-rom seçeneğinin harddiskten önce olması yeterli.

sonra bu cd yi tamir edeceğimiz hard diskin bulunduğu pc ye yerleştiriyoruz.

ve bilgisayarımız açıyoruz. şimdi ekrana çıkacak ifadeleri göstereyim......

Starting Caldera Dr-Dos.... araya bir sürü yazı girecek ve sonunda yeni bir ekran açılacak

Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C] burada cd den çalıştırdığımız için c yi seçiyoruz

sonra Strike a key to continue diyor herhangi bir tuşa basıyoruz ve programın beyaz renkli

dil seçim ekranı karşımıza çıkana kadar bekliyoruz burada en üstte bulunan

ingilizce seçeneğini tıklayın (artık mouse aktif) kısa bir süre sonra karşımıza

ekranın sağ tarafında 5 tane seçeek olan bir efran açılıyor

En üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçeneğine girin çıkan sözleşmeye

i agree dedikten sonra ana sayfamıza ulaşıyoruz. !!!!!! önemli !!!!!!

eğer hdd nizi sıfırlayacaksanız ve pcnizde aktif bir windows kurulu değilse yada

geçerli bir disk alanı oluşturmadıysanız şimdi karşınıza çıkan seçeneğe hayır demenizi

tavsiye ederim. daha hızlı yapıyor. artık işimiz neredeyse bitti sol taraftaki 5 işlemden

üstten 4. olan utilities seçeneğine girin açılan ekrandan 3. sıradaki

"zero fill drive (full)" seçeneğini tıklayın !!!! eğer harddiskinizde aktif bir bölüm varsa

burada karşınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacağını söylüyor.

bu durumda ekranın aşağı tarafındaki kutucuğa tıklayıp ileri diyorsunuz.

veeeee daha sonra bir sigara içip uyuyorsunuz. sabah kalktığınızda

(eğer harddisk tamamen mahvolmamışsa yada çoook büyük değilse 5-10 saat içinde yapıyor)

cillop gibi bir harddiskiniz olacak hadi geçmiş olsun (:

:pardon:

Maxtor firmasının üretmiş olduğu bu program, hardisk içerisindeki tüm verileri siliyor. Tüm ayarları sıfırlıyor. Hardiski fabrikadan çıkış ayarlarına geri gönderiyor. Programı kullandıktan sonra bilgisayarınızdaki performans artışını farkedeceksiniz.Progamın en son sürümüdür

:clapping:

Please register to see this content.

teşekkur etmeyi unutmayın alıntıdır.

• 2 hafta sonra ...
servisinde kullandığı bu pro zaten 8 saatten fazla çalışacak demek 160gb hdd için ama denemekte fayda var

ben kullandım hdd ler bios da dahi gözükmüyorlardı Max Blast 4 bununla temizledikten sonra sorun kalmadı

dikkat edilmesi gereken husus hdd hiç bi şey bırakmayın yoksa bir daha geri alamazsınız hepsi uf hiçbir veri kurtarma prosu derdinize çare olamaz yine bu pro mbr si bozulan yani hata oluşan ve windows la formatlanamayan hdd ler içinde ilaç

nuclwear usta bende var ama arkadaşlar adına çok teşekkürler

not:!!!!sata diskler için maxblast 4 kullanmayın maxblast 5 var onu kullanın!!!!!

tekrar tesekkur ederim lettota denedim soylediklerini yaptim simdilik iyi gidiyor sonucu sanirim yarin yazarim

dun programi lettoptta denedim sonuc guzel ses gitti ama bi umudum vardi hardiskin yarisini bolerken yanlis yaptim kayboldu bu programla geri gelir diye dusundum olmadi ama super sildi lettopada hic zarari olmadi drekt yeni xp home pragramene kurdum teskekkurkler tekrardan

• 2 ay sonra...