Jump to content

0x0000007b Hatası Alıyorum

karinca

Recommended Posts

laptopuma format atarken bu hatayı alıyorum boot ediyorum. yükleme ekranı açılıyo tam kurulum ayarlarının yapılacağı ekran çıkacakken mavi ekran geliyo. cdyi değiştirdim sonuç değişmedi. harddiski tarattım ondada problem yok işlemcive ram lerede baktım onlardada problem yok. ben çözemedim yardımcı olursanız sevinirim...

Microsoft un bu konudaki açıklaması buyur arkadaşım;

"Dur 0x0000007B" hata iletisinin diğer olası nedenleri şunlardır: • Önyükleme birimi bozuktur ve Windows XP tarafından başlatılamamaktadır. Dosya sistemi bozuksa ve Windows XP başlatma işlemi sırasında önyükleme birimini başlatamıyorsa, sürücüyü Windows XP çalışan başka bir bilgisayara taşıyıp bu sürücüde chkdsk komutunu çalıştırın ya da sürücüde (ayrı bir klasörde) Windows XP'nin bir paralel yüklemesini oluşturmayı deneyin. Windows XP Kur programı, dosyaları kopyalamadan önce birimin bütünlüğünü denetler ve bu işlem sırasında bazı sorunları giderebilir.

• Windows XP'yi, Microsoft Windows NT 4.0 tarafından oluşturulan bir yansıtılmış önyükleme bölümüne yüklüyorsunuz. Windows XP, Windows NT 4.0 Ftdisk birim kümelerini desteklemez. Microsoft Windows 2000 çalıştırıyorsanız, Windows XP'ye yükseltmeden önce tüm Ftdisk birim kümelerini dinamik birimlere dönüştürmelisiniz. Windows NT 4.0 çalıştırıyorsanız, Windows XP'ye yükseltmeden önce tüm yansımaları kaldırın ve şeritteki, RAID5'teki veya genişletilmiş birim kümelerindeki tüm verileri yedekleyin. Yükseltmeden sonra Ftdisk kümelerine erişilemeyebilir.

• 8 ay sonra...

olayı dahada acayım cd daha yeni aldım ve sıfır xp cdsi ikincisi harddiski söktüm yerine benim taşınabilir harddiski taktım yine aynı sorun farklı xp cdleri denedim yine aynı vistada bu sorunu yapmıyor.

bazen ''sıfır'' dediğiniz cd lerde yazılırken sorun oluyor yani kısacası x pc dergisi aldınız eve gidip cd rom koydunuz ama çalışmadı orda aynen şu ibareyi hatırlıyorum cd lerimizde hata olabilir adres bura yenisini size yollarız diyordu

teşekkürler @cimbombom kardeşim senin sorunun bu konuyla ilgisi yok sata hdd mi hard diskin ,formda arama yaparsanız tnctr modifiye ettiği ve sata sürücülerinin entegre edildiği iso imajına ulaşırsın yada diğer

arkadaşların yaptığı modifiyeli cdlere

Bu vediğin hatayı aşan birisini görmedim __donanım uyuşmazlığı.

Benim yaptığım katılımsız cd,lerde bazen bu tür hatalar almışdım işin enteresan tarafı ise her pc de farklı sonuç vermiş olmasıydı

bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla tavsiyem başka cd,ler deneyim genelde sata/raid entegresinden kaynaklanıyor elinizdeki cd

ile olmaz cd,leri hazırlayan kimse entegre sistemini değişsin.

Aynı sorunla bende karşı karşıyayım.Modifiye xp yüklerken oluyor, ama normal xp cd'sinde kuruluyor.

Mavi ekran ise önyükleme yapıp pc tekrar başlayıp windowsun yürüyen ışıkları göründükten hemen sonra oluyor.

Şu fark dikkatimi çekti;

Normal cd ile kurarken disk bölümü seçme ekranında,

76117 MB Disk 0 at Id 0 on bus 0 on atapi [MBR] ... yazarken;

Bendeki modifiye xp cd ile kurulum yaparken disk bölümü seçimi ekranında,

76117 MB Disk 0 at Id 0 on bus 0 on 3112Rx47[MBR] üzerinde...

diye yazıyor. Bilen arkadaşlara belki bir fikir verir diye yazdım.

Bu konuda bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa seviniriz...

Eğer sorunu çözebilirsek teşekkürümüzü modifiye xp kurunca yaparız

Ben bugün hp teknik destegi aradım hardiskin ACHI olmasından kaynaklanıyormuş BİOSTAN achı yi IDE olarak değiştirince sorun ortadan kalktı. kamp arkadaşda yardımcı olmak yerine dalga geçmeyi tercih ettigi için ayrıca teşekkür ederim

kardes boot cdsini baska bir bilgisayarda denemeye calıs belkı boot cd si arızalı olabilir baska boot cd leri dene bence :)

Ben anakartı (DFI Ultra) değiştirince yükleme sorunu yaşamaya başladım. Önceden modifiye xp yükleniyordu. Ama yukarıda söylediğim gibi normal xp yükleniyor!

Yardım bekliyoruz arkadaşlar...

• 4 hafta sonra ...

selam sadece sorununu okudum diğer cevaplarada şöyle bir baktım onu sana şöyle anlatayım driverpack ile yapılan sata raid scsi text mode sürücü entegreli cd ler tnctr conax kara elmas inci her neyse iştee o cdlerde nvdia cipset varsa makinanda sata veya raid disklerini görür formatlarsın xp yi kurar ya kapanıp ilk açılışta yada mavi kurulum ekranı bittikten sonraki açılışta %100 0x0000007 bilmem ne hatasını verir eğer dikkat edersen senin cipset sürücülerinle hdd yi tanımadığını format ekranında göreceksin sana tavsiyem text mode eklenmemiş bir cd de sata raid değilde bios tan pata mode olarak ayarlarsan sorunsuz kurulur driverpack i yapan akıllı bıdık kardeşimiz o cipsetleri denememiş sanırım onun içinde nvida nın n4 n5 ntm gibi klasörlerde driverları var birde onları eklemek için bir inf dosyası var onun içindeki yazılımlar gerçek nvidia ile farklı pci dev le başlayan satırlarda gerçek nvidia da 104 veya 102 gibi bişilerle bitiyor yani donanım arızası verdiriyor ben o driver pack ayıkladım çok uğraştım ama elledinmi bu kezde nvdiaları eklemiyor ozamanda gidip silicon image mi ne onun sürücüleri ile tanıyor sonuç yine hüsran ... acer laptop da yaşadım ben onu kendi cd mi yaptım bütün driverpack içinde ama text mode sata raid sürücülerini eklemedim o herşeyi kurdu makinamı kullanabiliyorum .... sonuç driverpack entegreli text mode cd lerde 1 değil 1500 adet denesen o mavi ekranı verir...

Windows 2000 tabanlı bilgisayarınızda bir mavi ekranda ***DUR 0x0000007B (parametre1, parametre2, parametre3, parametre4) hata iletisini alıyorum. Bu hata hangi durumlarda çıkar ve çözümü nedir?

"Dur 0x0000007B" hata iletisi, bir Windows 2000 Yürütme karakter-modu Dur hata iletisidir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Önyükleme aygıtının sürücüsü Microsoft Windows'un başlatılmaya çalışıldığı aygıtı başlattığı sırada bir giriş/çıkış (G/Ç) sistemini başlatma hatası oluştuğunu ya da dosya sisteminin önyükleme aygıtındaki verileri tanımadığı için başlatılamadığını gösterebilir. Bu hata iletisinin hangi durumlarda ortaya çıktığını ve çözüm önerilerini bulmak için aşağıdaki makaleyi inceleyin.

Windows 2000'de "Dur 0x0000007B" hata iletileri ile ilgili sorunlar nasıl giderilir

http://support.microsoft.com/kb/822052/tr/[/CODE]

• 5 ay sonra...

yahu bios tan sata yi ide yapin diyosunuzda laptop ta ayrintili bios bilgileri yokki.ne sata yaziyo ne ide nede harddiskle ilgili bisey.sistem tarihi, pc acilirken cd ile baslatma vs seyler var. ide sata olayi yok.benim laptop hp. anakart amd.acaba sadece benim pc de mi ayrintili bios vermemisler dersiniz. xp cd sine sata driver yükle dediler.onu yaptim.yok birader bu mavi ekrandan kurtulamadim

Dumansahin arkadaşımızın dediği doğru.Eğer windows kuru tamamlıyor ve bölüm oluşturma ekranı gelmeden mavi ekran veriyorsa 2 neden olabilir.Biostan işletim sistemi ayarını vista yerine xp yaparsın.Ya da ramdan kaynaklanabilir.Ama büyük ihtimalle ram değişince olabilir.Senin sorununu 2-3 defa yaşadım.Ram değişince oldu.Ama ram değişince olmayan laptopta biosa girip işletim sistemi ayarını vista yerine xp yaptım.O zaman mavi ekranı vermedi.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...