Jump to content

2 Wireless (kablosuz) Modem Aynı Anda Bağlanır Mı?

mnahit

Recommended Posts

Tekrar tarif edeyim. Apartmanda wireless internet paylaşımımız var. Ben sisteme 1 wireless modemle bağlanıyorum. İkinci bir wireless modemi ek olarak bilgisayarıma kurarsam, network'ten payıma düşen kapasiteyi ikiye katlayabilir miyim?

IP adresleriyle filan bu iş yapılıyor mu? Veya nasıl yapılıyor? Bilen var mı arkadaşlar?

Abi bende bi tane USB wireless modem vardı, 1 tane de PCI wireless kartı aynı anda deniyim diyorum.

Hiç bi artısı olmaz mı yani bi sistemde iki modemin yahu??! Uçsak kaçsak zıplatsak kasayı filan.. :rofl:

İki farklı ağ iki farklı IP adresi demek. O zaman bilgisayar nasıl karar verecek hangi IP üzerinden işlem yürüteceğine?

İki farklı ağ iki farklı IP adresi demek. O zaman bilgisayar nasıl karar verecek hangi IP üzerinden işlem yürüteceğine?

2 IP üzerinden ayrı ayrı aynı anda işlem yapılsa ne bozulur? Abi burda da bir tür raid işlemi yapılamaz mı?

Ağ Bağlantılarım kısmında "bağlantıları köprüle" diye bir seçenek var. Onu iki ağı bağlamak için kullanabilirsin.

Abi sen nasıl adamsın ya! Niye herşeyi biliyon ki?..... <-- sitem deyil sevinç

Bi çözüm olduğunu tahmin ediyordum! Bunu deniycem, çok saol.

Abi sen nasıl adamsın ya! Niye herşeyi biliyon ki?..... <-- sitem deyil sevinç

Bi çözüm olduğunu tahmin ediyordum! Bunu deniycem, çok saol.

@sk8er_boi'un dediği iki bağalantıyı aynı anda kullanma değil; İki bağlantı arasında ağ kurmadır.

@sk8er_boi'un dediği iki bağalantıyı aynı anda kullanma değil; İki bağlantı arasında ağ kurmadır.

Nası yani, kapasite artışı (bant genişliği) olmıycak mı demek istiyorsun?

2 farklı bağlantıyı bir havuza aktarıp ortak kullanmak veya bir bağlantıyı eşit paydalarda havuz dışına çıkarmak için router'a ihtiyacınız var. (adsl routerdan(!) bahsetmiyorum)

2 farklı bağlantıyı bir havuza aktarıp ortak kullanmak veya bir bağlantıyı eşit paydalarda havuz dışına çıkarmak için router'a ihtiyacınız var. (adsl routerdan(!) bahsetmiyorum)

Bu router tam olarak ne yapıyor? Yani neden illa bir cihaz gerekiyor? Ben zaten iki cihaz bağlamışım 2 yerden wireless'a bağlanıyorum..??!

Bu üçüncü cihaz ne yapacak ? Yazılımla hallolmaz mı bu iş ? (Hem de daha ucuz olur tabi :D )

Ya bi link filan bişey verin bu iki wireless bağlama işini ilk ben mi yapıcam, şaştım ya!!?

Hadi millet nerdesiniz?

........

Vista bu işleri otomatik yapıyo filan diyolar doğru mu?

Sırf bu yüzden vistaya da geçmek istemiyom ya. Nerde proflar bi el atın bea.. :D

• 4 ay sonra...

wala hocam bu işi yazılımla becerebilen görmedim ha oldu ki sen becerebilirsen bravo derim :rofl: ama sana en makul yöntemini söyleyim ki aklıma başka birşey gelmiyor çok eski bi bilgisayar bulursun ,içine gömersin linuxı router olarak yapılandırırsın iki wirelles kartıda tanıtırsın cihaza bu ikisini öle kullanırsın :D ne bilim aklıma gelen bu...

Arkadaşım 2 farklı modemden kablolu bağlantı yapsaydın neye gerek duyacaktın tabii ki 2 adet ethernet kartına. Kablosuz bağlantıda da durum aynı. Bir adet daha USB bağlantılı wireless ethernet alırsan bu iş olur. Ben kablolu da bağlantı hızını iki katına çıkarmıştım.

Hızı 2 katına çıkartamazsınız. İster 2 tane ethernet kartı ister wireless kartı alın olmaz dediğiniz işlem. İnternetten yararlanacağınız her programa ip vermelisiniz ki internete bağlanabilsin. Bu ip her bağlantı için farklı olacağından dediğiniz gibi birşeyin (Aynı anda 2 kat internet) olması imkansız. aynı anda 2 farklı bağlantı yapılabilir belki ama ikisinin toplamı bir hız olamaz!

• 2 ay sonra...

kardeş o ne ya sen neden 2. bir modeme baglanmak istiosun ki? lan agları zaten en az 10mbits falan dır interneti yukselttecksen telekoma basvur hzıını yukseltsinler yok eger ben hızlı baglancam dersen diğer kablosuz kulanıcıları azalt yada load balancing yep yani senin onceliğin olsun

2 kablosuzu bagladın diyelim orn veriorum eger modemlerin ip havuzu aynı ise genelde 192.168.2.x seklinde iki kartta modemden ip alır orn. 192.168.2.10 ve 192.168.2.20 aldın diyelim hiç internete işine gitmeden baska pc ye ulasmak istersen pc karasız kalır ve degil internete baska pc lere baglanamzsın ping bile atmazsın. 2.secenek modem ayar cektin biri 192.168.2.x diğer 10.0.0.x şimdi bole oldugunu dusunelim sende dısarı cıkmak istiosun 81.x.x.x şimdi pc bakıcak hangi karttan dısarı cıkayım ben ya kararsız kalcak yada herhangi birinden gatewayden ( modemden) dısarı cıkacak obur kartın hiç bişe yaramıycak ama iki ayrı networkede ulasabilirsin inetrnete bi artış olmaz yada default gateway den dıarı cıkar pc yani ne yaprsan yap internet hızını 2 katına cıkarmazsın adsl hızını yukselt yada kullanıcı sayını azalt yada load balancing yap

kardeş seninki biraz fantaziye kaçmış sanırım ama ilginç bi fikirde yani böle bişey olabilirmi bilmiyorum ama çok ilginç ya ben hiç duymadım açıkçası iki bağlantıyı birleştirip tek bağlantı gibi kullanma eger yababilirsen bravo derim başka ne diyim :friends:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...