Jump to content

Sıgara İçme Yasağı

BrightBlade

Recommended Posts

Bunun Şerefine Bir Caara Yakılır.. :(

Sevinse İçer Milletimiz, Üzülse İçer.. Acayip Bir Milletiz Hakikaten..

İnşaAllah Bir Nebze Olsun Bu Yasağın Bir Yararı Olur..

Kahrolsun Tütün Mamulleri.. :)

Sigara üretiminin yapıldığı, satıldığı ihracatı yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz ve birçok insanın ekmek parası kazandığı mamülün yasaklamasını istiyoruz. Hatta ve hatta binbir çile ile üretilen mamüle lanetler okuyoruz. Bu ne yaman bir çelişkidir :):) Benim aklıma şu sorular takılıyor bu yasak hakkında;

Yasak bir yandan güzel iyi hoşta peki üretimine neden destek veriyoruz? Sigara fabrikalarının satılmasına neden karşı çıkıyoruz?

Kendei ülkende üretilen malların yasaklanması ne kadar mantıkılı? Bu melet madem bu kadar zararlı devlet neden üretimine izin veriyor?

Madem zararlı o zaman üretmeyeceksin. Eğer üretiyorsan kullanılmasını yasaklamayacaksın. Hadi üretiyon ürettiğin malın kullanılmasını yasaklıyon eee nasıl satıpta o maldan para kazanacaksın?

Kimse yanlış anlamasın. Bu yazdıklarım benim aklıma takılan sorular sadece.

SAYGILARIMLA

Sigara üretiminin yapıldığı, satıldığı ihracatı yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz ve birçok insanın ekmek parası kazandığı mamülün yasaklamasını istiyoruz. Hatta ve hatta binbir çile ile üretilen mamüle lanetler okuyoruz. Bu ne yaman bir çelişkidir :):) Benim aklıma şu sorular takılıyor bu yasak hakkında;

Yasak bir yandan güzel iyi hoşta peki üretimine neden destek veriyoruz? Sigara fabrikalarının satılmasına neden karşı çıkıyoruz?

Kendei ülkende üretilen malların yasaklanması ne kadar mantıkılı? Bu melet madem bu kadar zararlı devlet neden üretimine izin veriyor?

Madem zararlı o zaman üretmeyeceksin. Eğer üretiyorsan kullanılmasını yasaklamayacaksın. Hadi üretiyon ürettiğin malın kullanılmasını yasaklıyon eee nasıl satıpta o maldan para kazanacaksın?

Kimse yanlış anlamasın. Bu yazdıklarım benim aklıma takılan sorular sadece.

SAYGILARIMLA

Dünyanın en kaliteli tütünü Türkiye'de üretiliyor. Dünya pazarında da bir arz var tütüne. Ayrıca tarım politikaları geliştirilemediğinden ürün çeşidini değiştiremiyoruz. Hatta tütün cinsini bile. Şöyle söyleyeyim; TEKEL, çok rağbet gören Ege tütününü Adıyaman gibi bir coğrafyafa yetiştirmeyi başardı. Fakat kimse bu tütünle uğraşmak istemiyor. Nedeni Ege tütününün daha Adıyaman'da yetişene göre daha küçük yapraklı olması ve işçiliğinin buna bağlı olarak artması. Bu üretim kısmıyla doğrudan ilgiliydi.

Ürettiğin malı illa ki iç piyasada satmak zorunda değilsin. Artık dünya açık bir pazar. Her ne kadar olumsuz yanları olsa da bu böyle.

Zararlı olan malı üretmeme konusunda. Silah da insan hayatına zararlı bir araç. Fakat kimse o üretilmesin demiyor. Çünkü üretilen şey zararlı da olsa bu zarar doğru kullanımla giderilebilir nitelikte bazı konularda. İşte bu sigara yasağı da bu dğru kullanıma teşviktir bence.

Fabrikaların satılmasına karşı çıkma konusunda sadece bir adres vereyim size. Yeterince açıklıyor durumu:

http://www.tutuneksper.org.tr/gundem/basin_bidirileri/ba_31_10_2007.htm[/CODE]

Bir de "Osmanlı'dan Günümüze TEKEL" konusunda hazırlanmış bir sunuyu dikkatinize sunarım yeri gelmişken.

[CODE]http://www.tutuneksper.org.tr/tutunce/turkiye/osmanlidan/list.htm[/CODE]

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

"Zararlı olan malı üretmeme konusunda. Silah da insan hayatına zararlı bir araç. Fakat kimse o üretilmesin demiyor. Çünkü üretilen şey zararlı da olsa bu zarar doğru kullanımla giderilebilir nitelikte bazı konularda. İşte bu sigara yasağı da bu doğru kullanıma teşviktir bence." Bu yoruma pek katılmıyorum. Üretilen şey insan sağlığına zararlı ise yasaklar o üretilen şeyin zararını gideremez. Doğru bir şekilde kullanılsa bile. Sigaranın doğru bir kullanım şekli mi var benim bilmediğim?? Varsa biraz açıklar mısın? Doğru kullanım şekli diğer ülkelere satarak oradaki insanları zehirlemek mi yoksa?

Alkol de zararlı sigara kadar. Onun kullanımı neden yasaklanmıyor? Bide alkollü içecekler tüketmek çadaş insan olmanın gereği imiş gibi bir izlenim veriyor güzide medyamız. Bu alkol tüketimi konusu ne olacak? Ülkemizde alkollü içecek içme yaşı 15'e kadar düşmüşken?? Sigaradan daha çok reklamı yapılıyor, bilboardları süslüyor??

Eğer sağlığa zararlı şeylere yasak konulacaksa, kullanımı kısıtlancaksa bütün zararlı şeylere uygulanmalı. Sadece sigarayla kalmamalı. Yoksa sigara tüketimi azalır, bu sefer ortalık sarhoştan geçilmez. Ha bu yasak alkollü içeceklerin kullanımını da kısıtlıyorsa bi diyeceğim yok. Yok eğer sadece sigara kullanımı ile ilgili ise bu saçma ve göz boyamaktan öte geçmez.

Bu söylediklerimi kimse yanlış anlamasın bende karşıyım sigara kullanımına ama yasaklar da biraz mantık içermeli.

Sigara yasağı mantıksız değil arkadaşlar.

Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok.

Bazı insanlar var ki sigara dumanını 1 kere soluması bile öksürük krizine girmesine yetiyor.

Mesela ben sigara yakıp 2 nefes çekmeden, diğer odadaki kızım öksürük krizine giriyor.

O yüzden sigara içmek için hep balkona çıkarım, yaz-kış.

Silahla sigaranın aynı kefeye konması çok yanlış.

Silah saldırı aracı olduğu gibi, aynı zamanda savunma aracı olarak ta kullanılabilir.

Sigaranın zararlı olmaktan başka rolü yok.

"Zararlı olan malı üretmeme konusunda. Silah da insan hayatına zararlı bir araç. Fakat kimse o üretilmesin demiyor. Çünkü üretilen şey zararlı da olsa bu zarar doğru kullanımla giderilebilir nitelikte bazı konularda. İşte bu sigara yasağı da bu doğru kullanıma teşviktir bence." Bu yoruma pek katılmıyorum. Üretilen şey insan sağlığına zararlı ise yasaklar o üretilen şeyin zararını gideremez. Doğru bir şekilde kullanılsa bile. Sigaranın doğru bir kullanım şekli mi var benim bilmediğim?? Varsa biraz açıklar mısın? Doğru kullanım şekli diğer ülkelere satarak oradaki insanları zehirlemek mi yoksa?

Alkol de zararlı sigara kadar. Onun kullanımı neden yasaklanmıyor? Bide alkollü içecekler tüketmek çadaş insan olmanın gereği imiş gibi bir izlenim veriyor güzide medyamız. Bu alkol tüketimi konusu ne olacak? Ülkemizde alkollü içecek içme yaşı 15'e kadar düşmüşken?? Sigaradan daha çok reklamı yapılıyor, bilboardları süslüyor??

Eğer sağlığa zararlı şeylere yasak konulacaksa, kullanımı kısıtlancaksa bütün zararlı şeylere uygulanmalı. Sadece sigarayla kalmamalı. Yoksa sigara tüketimi azalır, bu sefer ortalık sarhoştan geçilmez. Ha bu yasak alkollü içeceklerin kullanımını da kısıtlıyorsa bi diyeceğim yok. Yok eğer sadece sigara kullanımı ile ilgili ise bu saçma ve göz boyamaktan öte geçmez.

Bu söylediklerimi kimse yanlış anlamasın bende karşıyım sigara kullanımına ama yasaklar da biraz mantık içermeli.

Doğru kullanımı derken günde şu kadar içeçeksin şeklinde değil. Topluluk içince başkalarını rahatsız edecek kullanım şekli yasaklanıyor dikkat ederseniz. Yoksa kimse evinizde sigara içemezsiniz demiyor. Doğru kulllanım ve giderilebilir nitelikten kastım daha çok başkalarına verilen zarardır. Bu uzun vadede sigara kullanma oranını düşürebilir.

Alkol konusuna gelince? Alkol kullanımı da belli şartlarda yasak. Mesela park, bahçe, piknik alanı vb. gibi halka açık yerlerde alkol tüketimi yasaktır. Sigaraya başlama yaşı 7-8'lere düştüyse sigara alkolden daha ciddi bir sorun demektir. Ayrıca alkol reklamı yapmak da yasaktır. Gördüğünüz ilan olursa yetkili mercilere başvurunuzu yapınız.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...