Jump to content

Abd'nin Vergi ödediği Tek Devlet...

Sirius

Recommended Posts

cezayirligazihasanpaaheay0.jpg

Cezayirli Hasan Paşa

ABD'NİN VERGİ ÖDEDİĞİ TEK DEVLET

Aşağıda tarih, Türk denizciliği ve Osmanlı tarihi açısından çok ilginç bir belge:

A.B.D. bandıralı ticaret gemileri, Akdeniz de 1773 den itibaren seyretmeye başlamışlardı.

Fakat bilhassa Akdeniz tamamıyla Osmanlı Denizcileri nin kontrolünde idi.

Bu görevi, Cezayir Beylerbeyimize bağlı filolar sürdürüyordu. İste bu yüzden A.B.D. gemileri de, Cezayirli görevlilerle anlaşmak mecburiyetinde idiler.

Yeni kurulan A.B.D. harp gemileri ise, kendi teknelerini gemilerini korumaktan uzaktılar.

Durumu gözden geçiren, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, Cezayir Beylerbeyimize müracaata karar verdi.

Yapılan müzakereler sonunda, anlaşmaya varildi ve 05 Eylül 1775 tarihinde bir anlaşma imzalandı.

Bu anlaşmaya göre; Amerika Birleşik Devletleri, her yıl Cezayir Beylerbeyi mize 642.000 Altın Dolar ve 12.000 Osmanlı Altını vergi ödemeyi kabul ve taahhüt etti.

Bu vergi anlaşması A.B.D. tarihinde, İngilizce dışında yabancı dille(Osmanlı Türkçesi) imzalanan tek anlaşmadır.

Ayrıca bu anlaşma Amerika nın, tarihleri boyunca başka bir devlete vergi ödemeyi taahhüt ettikleri tek antlaşmadır.

Anlaşma 35 sene sonra 1810 da İngiliz gemilerinin devreye girmesiyle kendiliğinden fesholmuş.

Anlaşma fermanları karşılıklı olarak halen İstanbul'daki Deniz Müzesinde ve Washington müzesinde bulunuyor.

Anlaşmada ABD yi temsilen Başkan, Osmanlı'yı temsilen Padişah ve hatta sadrazam bile değil, şimdiki Vali statüsünde olan Beylerbeyinin imzası bulunuyor.

Bu tarihi vesikayı, devletleri adına imza eden görevliler :

George Washington (A.B.D. Başkanı) ve Hasan Paşa (Cezayir Beylerbeyi)

Nereden nereye deyip iç geçirenler için işte bir örnek daha.

Not:Arkadaşlar aldığım forumda kaynak belirtilmemiş.Aradım kaynağı bulamadım ama dada önceden de duymuştum. İnşallah beğenirsiniz.

Anlaşmada ABD yi temsilen Başkan, Osmanlı'yı temsilen Padişah ve hatta sadrazam bile değil, şimdiki Vali statüsünde olan Beylerbeyinin imzası bulunuyor.

işte olay bu fazla söze gerek yok...

Geçmişe Mazih Derler Bizim Türk Milletinin de Sorunu Bu Bence Tarihi Anlatarız Hep Hiç Geleceği Düşünmeyiz gecmişten İbret Almayız Tarihimizi Unatalım DEMİYORUM Dediğim Yüzümüzü Biraz Geleceğe ÇEVİRELİM ...

Geçmişe Mazih Derler Bizim Türk Milletinin de Sorunu Bu Bence Tarihi Anlatarız Hep Hiç Geleceği Düşünmeyiz gecmişten İbret Almayız Tarihimizi Unatalım DEMİYORUM Dediğim Yüzümüzü Biraz Geleceğe ÇEVİRELİM ...

hangi gelecek şu olmayan gelecekmi ? <_<

Soru 1. "Mazih" ne demektir?

Soru 2. Türkçe cümle yapısında her söz büyük harf ile mi başlar, yoksa bunun belli bir kuralı var mıdır? (Zira, yukardaki kültür-sanat bölümü kurallarında, Türkçe imlaya özen gösterilmesine dair bir madde var...)

Soru 3. "Anlatar" mıyız? Yoksa "anlatır" mıyız?

Soru 4. "Hep" ve "Hiç" kavramları aynı cümlede kullanılıyorsa, araya virgül dediğimiz nesneden gelmesi gerekmez mi? Yoksa oraya bir nokta mı gerekir? Ya da, daha iyisi, bu saydıklarımdan haberdar mısınız?

Soru 5. Tarihini anlatmayan bir millet, nasıl tarihinden ibret alabilir?

Soru 6. Geçmişini bilmeyen, geleceğini tahmin edebilir mi? Tarih tekerrürden ibaret olabilir mi sizce?

Soru 7. "Batılı medeniyetler seviyesine" ulaşmaya çalışan Türkiye Cumhuriyeti, yüzünü geleceğe değil de geçmişe mi çevirmiştir? Yoksa, gelecek sandığımız şeyler aslında geçmişimiz midir?

Şimdiden teşekkürler... Saygılarımla...

lontokyo uyarılarınız %60 seviyesine gelmiş ama hala kurallarımızı öğrenememişsiniz. Dikkat biraz daha. Bu yazma şekli hoşunuza gidiyor olabilir ama emin olun gerçekten çok kötü bir görüntü ortaya koyuyor.

Soru 1. "Mazih" ne demektir?

Soru 2. Türkçe cümle yapısında her söz büyük harf ile mi başlar, yoksa bunun belli bir kuralı var mıdır? (Zira, yukardaki kültür-sanat bölümü kurallarında, Türkçe imlaya özen gösterilmesine dair bir madde var...)

Soru 3. "Anlatar" mıyız? Yoksa "anlatır" mıyız?

Soru 4. "Hep" ve "Hiç" kavramları aynı cümlede kullanılıyorsa, araya virgül dediğimiz nesneden gelmesi gerekmez mi? Yoksa oraya bir nokta mı gerekir? Ya da, daha iyisi, bu saydıklarımdan haberdar mısınız?

Soru 5. Tarihini anlatmayan bir millet, nasıl tarihinden ibret alabilir?

Soru 6. Geçmişini bilmeyen, geleceğini tahmin edebilir mi? Tarih tekerrürden ibaret olabilir mi sizce?

Soru 7. "Batılı medeniyetler seviyesine" ulaşmaya çalışan Türkiye Cumhuriyeti, yüzünü geleceğe değil de geçmişe mi çevirmiştir? Yoksa, gelecek sandığımız şeyler aslında geçmişimiz midir?

Şimdiden teşekkürler... Saygılarımla...

Eleştirdiğin nokta yazılan mesaj mı yok mesaj da bulunan imla hataları mı? Yoksa ikisinide mi eleştiriyorsun? Dediklerine katılıyorum, ammavelakin sıraladığın maddelerden ilk 4'ünü bu foruma takılan kaç kişi dikkate alıyor acaba? Kullanıcı adınız "mavikiz" "kiz" kelimesi Türkçe de varmı acaba? Yoksa bu "kız" olmasın?? Hatta "mavi kız" olmasın?? Eleştiriyorsunda kendin bile uymuyorsun.

Arkadaşımızın yazdığı mesajı eleştiyorsunuz da konuyu açan arkadaş yazdığı metni nereden hangi kaynaktan almış?? Bu yazdıkları ne kadar doğru?? Bir de arkadaşımız sadece görüşünü dile getirmiş. Düşüncesini açıklamış. Yanlış bir hareket mi yaptı da sert bir şekilde uyarı alıyor. Tamam görüşlerine katılmayabilirsin. Fakat bu sana, bana veya bir başkasına onu yerme, görüşlerine, savunduğu fikirlerine saygısızlık hakkı vermez, vermemeli de. Çok manasız ve gereksiz bir biçimde sert bir eleştiri yapmışsın, peki sen ne kadar dediklerini uygulayıp sonuçlardan ders çıkarabiliyorsun?? Sen ne kadar tarihini geçmişini biliyorsun?? Biraz tutarlı davranın.

Arkadaşımız çok güzel bir bakış açışı getirmiş ama galiba pek anlayamamışsınız. Bana kalırsa tüm değerlendirmen sadece kendi bakış açından. Dünya'ya biraz daha farklı pencerelerden bakmayı bilseydin inan bu lafları etmezdin.

SAYGILARIMLA

Buradaki takma adım, ilk kayıtları yaparken sadece İngilizce karakterlerin alınabilmesinden dolayı oluşturulmuştur. Yoksa, diğer forumlarda ancak "Mavi Kız" olarak bulabilirsiniz beni...

Diğer eleştirilerinize gelelim. Arkadaşımızın hem imlâsını, hem de düşündüklerini eleştirdim. Yani, cevap: Her ikisi de.

Yazıların alındığı kaynaklar konusunda haklısın. "Kaynak yazılsın", diye defalarca belirtmeme rağmen, herkes bildiğini okumaya devam ediyor forumda. Saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum, mesajımda onu veya düşüncelerini yerecek çok bir şey yok. Sadece, "geçmişini bilmeyen geleceğini öğrenemez" düşüncesindeyim ve bunu gösterdim. Bazen, incelikten kayıp sinirli olabiliyorum, çünkü ben de insanım mazur görün.

Son eleştirine de cevap yazayım; dediklerimin hepsine uyuyorum ve uymak zorundayım. Çünkü, Türkoloji benim mesleğim ve bu meslekle gurur duyuyorum. Üç dergide yazarlık, bir dergide de editörlük yapıyorum şu anda. Eh malumunuz, imlâ artık baş belam durumunda ve nerede hata olsa, cımbızla yakalar gibi, yakalayıveriyorum. Türkoloji mezunu olmuş ve bunları da yapmış birisinin, tarihini bilmeme gibi bir durumu söz konusu bile olamaz tahmin edebileceğiniz üzere. Dünyaya kaç farklı pencereden baktığımı ve de bu pencerelerin hangisinin bana en uygun olduğunu bulmamın hayli zaman aldığını sizinle tartışacak kadar tanımıyorum sizi. Tanısam belki onları da anlatırdım.

Bu yazdıklarımı ukalalık olarak algılamayın lütfen, sadece beni tanımadan kimliğimi sorgulayan birine, aslında kim olduğum hakkında ufak tefek verilmiş ip uçlarıdır.

Saygılarımla...

Eleştirdiğin nokta yazılan mesaj mı yok mesaj da bulunan imla hataları mı? Yoksa ikisinide mi eleştiriyorsun? Dediklerine katılıyorum, ammavelakin sıraladığın maddelerden ilk 4'ünü bu foruma takılan kaç kişi dikkate alıyor acaba? Kullanıcı adınız "mavikiz" "kiz" kelimesi Türkçe de varmı acaba? Yoksa bu "kız" olmasın?? Hatta "mavi kız" olmasın?? Eleştiriyorsunda kendin bile uymuyorsun.

Arkadaşımızın yazdığı mesajı eleştiyorsunuz da konuyu açan arkadaş yazdığı metni nereden hangi kaynaktan almış?? Bu yazdıkları ne kadar doğru?? Bir de arkadaşımız sadece görüşünü dile getirmiş. Düşüncesini açıklamış. Yanlış bir hareket mi yaptı da sert bir şekilde uyarı alıyor. Tamam görüşlerine katılmayabilirsin. Fakat bu sana, bana veya bir başkasına onu yerme, görüşlerine, savunduğu fikirlerine saygısızlık hakkı vermez, vermemeli de. Çok manasız ve gereksiz bir biçimde sert bir eleştiri yapmışsın, peki sen ne kadar dediklerini uygulayıp sonuçlardan ders çıkarabiliyorsun?? Sen ne kadar tarihini geçmişini biliyorsun?? Biraz tutarlı davranın.

Arkadaşımız çok güzel bir bakış açışı getirmiş ama galiba pek anlayamamışsınız. Bana kalırsa tüm değerlendirmen sadece kendi bakış açından. Dünya'ya biraz daha farklı pencerelerden bakmayı bilseydin inan bu lafları etmezdin.

SAYGILARIMLA

Mavikiz 2 seyi bir arada yapmistir

1- Forum kurallarini hatirlatmistir, bu bolum kultur sanat bolumudur ve mavikiz bu bolumde daha dikkat edilmesini istemistir . Program bolumundeki hatalar goze batmiyor cunku program bolumundeki modlarimiz bu konuyla ilgilenmiyor. Bunun nedenide uzmanliklari imla hatalarini ayiklamak degil ama mavikizin gorevi budur ve yerine getirmistir.

2- Sizin yaptiginizi yapmis benimsemedigi bir fikre karsi kendi fikrini soylemistir. Ve sizin kadarda saygisizca elistirmemistir.

Aldığım yerde kaynak belirtilmemişti arkadaşlar.Forum kurallarını ben de biliyorum ama hoşuma gitti yazıopaylaşayım dedim ki doğru olduğunu düşünmekteyim.eğer moderatörün tepkisi bana ise konu çöpe taşınır olur biter.Uzman arkadaşlar konu açarlar bundan sonra biz de takip ederiz.

İyi akşamlar.

Estağfurullah tepkim size değil. Bazen kaynak belirtilmeyebiliyor, bazı sitelerde de. Ancak bu durumu minik bir yazı ile de olsa, ifade ederseniz daha güzel olacak sanırım. İlginiz için teşekkür ederim.

Estağfurullah tepkim size değil. Bazen kaynak belirtilmeyebiliyor, bazı sitelerde de. Ancak bu durumu minik bir yazı ile de olsa, ifade ederseniz daha güzel olacak sanırım. İlginiz için teşekkür ederim.

Düzelttim modum asıl siz kusura bakmayın. İyi çalışmalar.

Hepinize çok ama çok teşekkür ediyorum.Dilimize,Tarihimize ve geçmişteki değerlerimize olan ilginizden dolayı kutluyorum.Her konuda ve her şeyi okuyalım,okuyalım ve OKUYALIM.(Bulabildiğimiz bize uygun veya aksi görüşte,ne olursa olsun;Okuyalım).Paylaşımınız için teşekürler.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...