Jump to content

Cmd Komutları

serhat100
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar @awengers44 üstadın hazırlamış olduğu exe ile çalıştırıyorum cmd komutları oluşuyor bu komutları ile flashımı 2 partisyona ayırıyorum ancak istediğim gibi olmuyor

şu komutlar ile 

@echo off
mode con lines=30 cols=80

pushd "%cd%"
cd /d "%~dp0"

:checkusb
Title [VADI E-SPOR] USB MULTIBOOT Olusturma Kiti UEFI-Legacy & cls
for /f "tokens=2 delims=\\.\PHYSICALDRIVE" %%x in ('wmic diskdrive get name ^, mediatype ^| find /i "removable"') do set USB=%%x
set /a usb=%usb%+0
if %USB% EQU 0 (
echo.& echo.& echo.& echo.
color 4f& echo             USB AYGITI BULUNAMADI!
echo.& echo       USB Disk Takin ve Devam Etmek icin. 'Enter'!& echo.
pause>nul& goto :checkusb
)

:CheckISO
if not exist *Boot*.ISO (
if not exist *Boot*.ISO Rename *.ISO MULTIBOOT.ISO
Title [VADI E-SPOR] USB MULTIBOOT Olusturma Kiti UEFI-Legacy & cls& Color 4F
echo.
echo ======================================================================
echo.
echo   ISO Dosyasi Bulunamadi Kurulum Devam Etmeyecek.            
echo   Lutfen MULTIBOOT.ISO indirmek icin iletisime gecin.  
echo   [email protected]
echo.
echo ======================================================================
echo  Devam Etmek icin Bir Tusa Basin...!& pause>nul& goto CheckISO
)

:select
cls& color 1f
bin\partassist.exe /list /usb
del /Q bin\log
echo.
set disk=
set /P disk= Disk Numarasi [ ? ] = 
if "%disk%"=="" goto :select
if "%disk%"==" " goto :select
if "%disk%"=="0" goto :select
wmic diskdrive get Name, Model, InterfaceType, MediaType | find /i "Removable Media" | find /i "\\.\PHYSICALDRIVE%disk%" >nul

if errorlevel 1 (
echo.& echo.& echo ERROR: DRIVE NUMBER YOU CHOSSE NOT A USB DRIVE& echo press any key to choose again...& echo.
chon lai...& pause>nul& cls& goto :select
echo.& echo off
)

:Return
cls& echo.& echo UYARI: Tum Dosyalar Silinecek %disk% Nolu Usb Bellek Bicimledirilecek!!
SET /P Format=Kuruluma Devam Etsinmi ? (Y/N):
IF /I '%Format%'=='' (
echo.& echo  HATA: Belirtmeniz Gerekiyor Y veya N Fabrika Ayarlarina Dönecek& echo  Bir Secenek Belirtin...& echo.& pause>nul& cls& goto :Geri
)
echo.
IF %Format%==Y goto Yes
IF %Format%==y goto Yes
IF %Format%==N goto select
IF %Format%==n goto select
echo.& echo HATA: You must type Y or N to authenticity& echo press any key to choose tuc...& pause>nul& cls& goto :Return
:Yes
cls& color 1f& echo.& echo.& echo Lutfen Bekleyin...& echo.
bin\bootice.exe /DEVICE=%disk% /partitions /repartition /usb-hdd /vollabel=MultiBoot /fstype=ntfs /quiet rem : Format NTFS
bin\Partassist.exe /hd:%disk% /del:all

Rem : UEFI BOOT DESTEGI ICIN FAT32 GEREK..ZORUNLU
cls&&echo.&&echo.
echo               ======== Boot (UEFI-USB) Boyutunu giriniz ========
echo.
echo.
echo             ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
echo             +                                                    +
echo             +         VADI E-SPOR MULTIBOOT KURULUMU             +
echo             +    UEFI-USB Boot Alani En Az 20 (GB) Tavsiye       +
echo             +Yetersiz Vermeniz Halinde Varsayilan Boyut 4096 (MB)+
echo             +           *****************************            +
echo             + ISO WIM ve Diger PE Sistemleri icin Gerekli Olur   +
echo             +           *****************************            +
echo             +    BOYUT Belirtmezseniz Kurulum IPTAL Edilir       +
echo             +                                                    +
echo             ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
echo.
echo.
set /p ss=Kapasite (MB)^= 
cls& set bsize=%ss%
if %ss% lss 4096 set bsize=4096
if %ss% gtr 38912 set bsize=38912
bin\partassist.exe /hd:%disk% /cre /pri /size:%bsize% /end /fs:fat32 /act /align /label:UEFI-USB /letter:Z

Rem : ISO Dosyasi Eksik USB Boot Edilemez
bin\7z x "*Boot*.ISO" -o"Z:\" -y -x"![BOOT]"

Rem : Boot Ediliyor..
"%~dp0bin\bootice.exe" /DEVICE=Z: /mbr /restore /file=g2ldr.mbr /keep_dpt /quiet
timeout /t 3 >nul
"%~dp0bin\bootice.exe" /DEVICE=Z: /pbr /install /type=grub4dos /quiet
timeout /t 3 >nul

Rem : Fat32 Boot alani ve Yedek DATA NTFS
bin\partassist.exe /hide:Z

Rem : YEDEK DATA NTFS
bin\partassist.exe /hd:%disk% /cre /pri /size:auto /fs:ntfs /align /label:VADIESPOR /letter:Z

Rem : ISO Dosyasi Eksik veya Hatali USB Bellegi Kontrol Edin..
::bin\7z x "*Boot*.ISO" -o"Z:\" -y -x"![BOOT]" -x"!EFI" -x"!VADIESPOR" -x"!Bootmgr*" -x"!grldr"

bin\partassist.exe /hd:%disk% /setletter:0 /letter:auto
    for /f %%b in ('wmic volume get driveletter^, label ^| findstr /i "VADIESPOR"') do set "ducky=%%b"
    timeout /t 3 >nul
    cls& echo.& echo Bekleyiniz dosyalar kopyalanmaya devam ediyor..!!
    if exist "%ducky%" (
        cd /d "%ducky%"
        mkdir "%ducky%\ISO\"
        mkdir "%ducky%\WIM\"
        cd /d "%~dp0bin"
        copy "BeniOku.txt" "%ducky%\ISO\" /y
        copy "BeniOku.txt" "%ducky%\WIM\" /y
        copy "BootICE.exe" "%ducky%\ISO\" /y
        cd /d "%~dp0bin\backup"
        copy "g2ldr.mbr" "%ducky%\ISO\" /y
        cd /d "%~dp0bin"
        copy "Usb_Koruma.exe" "%ducky%\" /y
        copy "Usb_Koruma.ini" "%ducky%\" /y
        timeout /t 3 >nul
    )
timeout /t 3 >nul
Copy bin\BootICE.EXE BootICE.exe
del /Q bin\log
exit

flashımızın partisyon yapısı şu şekilde oluyor

1057156591_EkranAlnts.PNG.1691c667c92c32c134e82413c54994ff.PNG

oysaki ben ntfs kısmının StartLBA =63 sektör yerine 2048 sektör ile biçimlendirilmesini fat32 kısmının ID 1B yerine  aşağıdaki resimdeki gibi

nasıl hazırlarım kodlar üzerinde ne kadar değişklik yaptıysam yapamadım  Üstadlardan yardımcı olmalarını istirham ediyorum.

1895515823_EkranAlnts1.PNG.59b2ce465ba761b2df0f4db500c52c9c.PNG

Edited by serhat100

şurada ne kadar değişiklik yaptıysam olmadı 

Rem : Fat32 Boot alani ve Yedek DATA NTFS
bin\partassist.exe /hide:Z

Rem : YEDEK DATA NTFS
bin\partassist.exe /hd:%disk% /cre /pri /size:auto /fs:ntfs /align /label:VADIESPOR /letter:Z

Rem : ISO Dosyasi Eksik veya Hatali USB Bellegi Kontrol Edin..
::bin\7z x "*Boot*.ISO" -o"Z:\" -y -x"![BOOT]" -x"!EFI" -x"!VADIESPOR" -x"!Bootmgr*" -x"!grldr"

bin\partassist.exe /hd:%disk% /setletter:0 /letter:auto
    for /f %%b in ('wmic volume get driveletter^, label ^| findstr /i "VADIESPOR"') do set "ducky=%%b"
    timeout /t 3 >nul

awengers44, 49 dakika önce yazdı:

Mesaj gönderildi dosya eki içinde hocam.

Hocam yeni aklıma geldi ilk önce ntfs kısmı oluşturup ntfs ye konulacak dosyaları koyup sonra fat32 kısmı oluşturun a mbr kaydı bozulmaz yani işlem sırası değiştirilse beyin jimnastiği :db:

• Haha 1

serhat100, 8 saat önce yazdı:

Hocam yeni aklıma geldi ilk önce ntfs kısmı oluşturup ntfs ye konulacak dosyaları koyup sonra fat32 kısmı oluşturun a mbr kaydı bozulmaz yani işlem sırası değiştirilse beyin jimnastiği :db:

İlk önce ntfs oluşunca da lba 63 olarak formatlanıyor. Lba kısmı değişmiyor. Fat32 kısmın kodu da dediğiniz gibi olsa bile gizleyip göster yapınca o kod değişiyor.

By_FaRuK, 4 dakika önce yazdı:

İlk önce ntfs oluşunca da lba 63 olarak formatlanıyor. Lba kısmı değişmiyor. Fat32 kısmın kodu da dediğiniz gibi olsa bile gizleyip göster yapınca o kod değişiyor.

hocam bir kaç test yapıyorum bazı aksaklıklar var onları çözeyim dönüş yapacam

By_FaRuK, 5 saat önce yazdı:

olmuyor hacam naptıysam olmuyor siz benim dosyalar ile bir deneme yaparmısınız müsaitseniz

serhat100, 24 dakika önce yazdı:

olmuyor hacam naptıysam olmuyor siz benim dosyalar ile bir deneme yaparmısınız müsaitseniz

Hocam lba 2048 olayı tamamen format attığınız programla alakalı bir durum. Hatta işletim sistemi ile alakalı. Bakın aşağıya bir link bırakıyorum. Yazışmalar ingilizce. İngilizceniz yeterli değilse translate ile tüm sayfaları okumanızı tavsiye ederim.

Galiba 3. parti yazılımlar kullandığımız için detaya giremiyoruz. Çünkü 3. parti programın temeli ne ise verdiğimiz komutlar o programın temelindeki komutlara göre yapılıyor. (Aomei den bahsediyorum) Oysaki windowsun Diskpart uygulamasını command olarak kullansak diski formatlarken sizin istediğiniz 08 Fat32 bile otomatik ayarlanabilir.

Ancak maalesef ki bu sistemlerle uğraşan yabancı dostlarımız yapılarını en baştan 3. parti yazılımlarla yaptıklarından ve üzülerek söylüyorum ki bizlerden onlardan kopya çektiğimiz için aynı altyapı nedeniyle bizim uygulamalarımızda öyle oluyor. Biraz özen gösterip saf yazılımlar kullanmaya gayret etsek bu gibi istekler yerine getirilebilir olacaktır diye düşünüyorum. Vesselam sonuçta yine yapılmayacak şeyler değil. Biraz kafa yormak lazım bence.

• Like 1

By_FaRuK, 7 dakika önce yazdı:

Hocam lba 2048 olayı tamamen format attığınız programla alakalı bir durum. Hatta işletim sistemi ile alakalı. Bakın aşağıya bir link bırakıyorum. Yazışmalar ingilizce. İngilizceniz yeterli değilse translate ile tüm sayfaları okumanızı tavsiye ederim.

Galiba 3. parti yazılımlar kullandığımız için detaya giremiyoruz. Çünkü 3. parti programın temeli ne ise verdiğimiz komutlar o programın temelindeki komutlara göre yapılıyor. (Aomei den bahsediyorum) Oysaki windowsun Diskpart uygulamasını command olarak kullansak diski formatlarken sizin istediğiniz 08 Fat32 bile otomatik ayarlanabilir.

Ancak maalesef ki bu sistemlerle uğraşan yabancı dostlarımız yapılarını en baştan 3. parti yazılımlarla yaptıklarından ve üzülerek söylüyorum ki bizlerden onlardan kopya çektiğimiz için aynı altyapı nedeniyle bizim uygulamalarımızda öyle oluyor. Biraz özen gösterip saf yazılımlar kullanmaya gayret etsek bu gibi istekler yerine getirilebilir olacaktır diye düşünüyorum. Vesselam sonuçta yine yapılmayacak şeyler değil. Biraz kafa yormak lazım bence.

hocam site

serhat100, 6 dakika önce yazdı:

hocam site

Pardon unutmuşum ?

Please register to see this content.

Özetle verdiğim linkte Partition Wizard programı ile formatlanmış disk ve Windows Disk Management ile formatlanmış diskin sektör görüntüleri üzerinden tartışma başlatılmış ve 3. parti programlarla yapılan formatlama işlemlerinde lba nın 63 ten başladığı gözlemlenmiş.

Edited by By_FaRuK

By_FaRuK, 1 saat önce yazdı:

Biliyorsunuzdur gerçi ama Diskpart command line komutlarınıda aşağıya bırakıyorum. Aomei gibi 3. parti yazılımlarla yapılan bütün işlemler Diskpart ile de yapılabilir.

Anlıyorum Üstad ben cmd ile otomatik 3.part yazılımlar kullanarak yapabilirmiyiz diye uğraş verdim ama olmadı sağlık olsun  yapmak istediğimin manuel olarak yapılışını video olarak çektim ilgili arkadaşlar ve üstadlar ama 3.part yazılımlar ile ama diskpart komutları ile yaparlar bilmiyorum işlem çok basit ama cmd ile otomatik olsun video dan izleyip yapabilecek var ise buyursun

Please register to see this content.