Jump to content

Bu Hdd Alınır Mı?

Share

Recommended Posts

@ULUMANITU_ her ihtimale karşı emin olabilmek için derin tarama yapıyorum. Aslında derin tarama yapma sebebim satıcının bana pek güven vermemesiydi. Yalnız HDD, söylediği gibi hemen hemen hiç kullanılmamış. Kullanma süresi 85 saat olarak görünüyor. İlk HDD' i taktığımda hafif şase gibi bir ses geldi sanki sonrasında hiçbir ses duymadım. Hızlı tarama da sağlık durumu mükemmel olarak çıktı. Sanırım 4-5 saate kadar bad sector var mı anlayacağım. Kafama tek takılan kısım şu ana kadar HDD sentinelde Maksimum sıcaklık (tüm kullanım ömrü boyunca) yazan kısımda 60 derece gösteriyor. Sanırım 4 saattir test devam ediyor ve sıcaklık ortalaması 36,6 ve en yüksek sıcaklık 39 derece oldu. Gördüğüm kadarıyla HDD gerçekten iyi durumda ve çok az kullanılmış. Bu seferde kafama tek takılan şey 60 derece gördüğüm kısımdaki sıcaklığı gerçekten gördü mü yoksa oradaki değer maksimum sıcaklıktan mı bahsediyor. Sıcaklık değeri normal midir? Şunu da ekleyeyim. Evde doğalgaz çalışmıyor ve herhangi bir ısı sağlayacak birşey yokken bu sıcaklık değerleri normal midir? 

Testin yarısında görselleri ekledim. Şu an 3-4 saat kadar daha tarama süresi var. Tek kafama takılan görsellerde 60 derece sıcaklık konusu. Orada maksimum çıkabileceği sıcaklıktan mı bahsediyor yoksa daha önce sıcaklıkları gördü mü anlayamadım. Eğer gerçekten 85 günlük kullanım süresinde 60 dereceyi görmüşse sıkıntılı gibi algıladım. Çünkü 85 saat hiç kullanılmamış gibi birşey. Daha 2 yıl önce kullanmaya başladığım SSD bile 1000 günün üzerinde ve şu zamana kadar aynı kısımda maksimum 40 derece gösteriyor. Çok yüksek ihtimalle satın alacağım. Ama sizinde katkılarınızla doğru karar vermek istiyorum. Tüm yorumlar için tekrar teşekkür ediyorum...

Please register to see this content.

Evet disk 60 dereceyi görmüş  benim sahip olduğum diskler arasında 50 görmüş olan var mesela ancak sıcaklık 60 dereceye ulaşıpta bir soruna yol açmadığına göre kafana takmana gerek yok çünkü o 60 dereceyle çalıştığı zaman ciddi bir soruna yol açsaydı smart değerleri artıp normal olmayan bir duruma gelir ve program sağlık değerini düşürürdü 

Programın sağlık değeri gösterimi tüm smart verilerine bağlı bir bad sektör var ise yüzde 99 olur mesela veya birkaç değişicek sektör var yine değer düşer  veya tipik sıcaklık artışı ile oluşan okuma yazma hataları kabul edilebilir değeri aşmış gine aynı sağlık düşer

SMART sekmesi resmini eklersen bi yorum gerekiyorsa eklerim birde diskin yüzey taraması bitince çok alaca bulaca bir sonuç çıkmaz açık ve koyu yesil kutucuklar şeklinde görüntü varsa sıkıntı yok disk yüzeyi iyi demektir

Edited by ULUMANITU_
  • Like 1

deli_petro06, 55 dakika önce yazdı:

Testin yarısında görselleri ekledim. Şu an 3-4 saat kadar daha tarama süresi var. Tek kafama takılan görsellerde 60 derece sıcaklık konusu. Orada maksimum çıkabileceği sıcaklıktan mı bahsediyor yoksa daha önce sıcaklıkları gördü mü anlayamadım. Eğer gerçekten 85 günlük kullanım süresinde 60 dereceyi görmüşse sıkıntılı gibi algıladım. Çünkü 85 saat hiç kullanılmamış gibi birşey. Daha 2 yıl önce kullanmaya başladığım SSD bile 1000 günün üzerinde ve şu zamana kadar aynı kısımda maksimum 40 derece gösteriyor. Çok yüksek ihtimalle satın alacağım. Ama sizinde katkılarınızla doğru karar vermek istiyorum. Tüm yorumlar için tekrar teşekkür ediyorum...

Please register to see this content.

aşırı kullanımdan dolaylı yada donanım çok yüksek çalıştıysa sıcaklık artmıştır gayet güzel ve sağlam format atmadan disk denetlemesi yap sürücü hatalarını düzeltip kullan  geri kalan parayı satıcıya verebilirsin seni baya götürür hayırlı olsun

The_Undertaker, 15.02.2020 - 21:06 yazdı:

100₺ mi? Güldürmeyin hocam satıcıya 100₺ eder oda 3 TB olduğu için deseniz sizi evinden kovar :)

En fazla 100 TL ki alacak biri varsa ona önerim budur.  Ben bunu 50 TL ye de almam. Çöpe atacak para yok bende. Haa tarihi hard disk çöplük müzesi koleksiyoneri olsaydım 20 TL verirdim buna. 

Django, 3 saat önce yazdı:

Çöpe para vermemek ölücülük değildir önce bunu öğren bu 1.  Harddiskler uzun süreli kullanımlar için üretilmez bunu neye dayanarak hangi bilgiyle yazıyorsun acaba? Harddiskler mekanik olduğu için çok hassastır.   Önce bilgi sahibi ol sonra fikir sahibi olursun bu 2.  Harddisk kullanmayalı 8 sene olmuş, Harddiskle işim 8 senedir olmadı olacağını da zannetmiyorum bu 3.  9 yasında olan bir harddiskli eline alman an meselesi dir bu 4. Herşeyi değerinde alır değerinde satarım. Bu şekilde bir ürüne talip olmayacağım için benim için sorun yok ama bu şekilde konu görürsem yorumumu yazarım. bu da 5.

Hocam sizin neye ne kadar para vermediğinizin bu durumla alakası yok. Totalde 85 saat kullanılmış. Koşullar 2. el almaya zorladı. Çok acil ihtiyacım vardı ve işimi görecek disklerin sıfırı en düşük 700-800 Tl. Daha önce de yazmışımdır muhtemelen insanlar öyle fiyatlar çekiyorlarki akıl alır gibi değil. Çıkarlarına olduğu için dolar üzerinden fiyatlandırıyorlar. Normal koşullar da benim hiç kullanmadığım bir modem var. Ben aldığım fiyat üzerinden bir fiyat belirledim. Aldığım HDD sahibinden sitesindeki an makul, en az kullanılmış üründü. Gönül isterki bende sizin gibi tok alıcı olayım ama acil ihtiyaç sebebiyle durum sizin söylediğiniz gibi olmuyor. 1 tb lık bir HDD için 150-200 tl altına pazarlık dahi yapmıyorlar. Üstüne bir de kargo ücreti v.s ekleniyor. Elimde de 2 tane 10 yıl üzerinde kullandığım HDD vardı ve artık son demlerini yaşıyorlardı. Ayrıca yedeklemem gereken acil dosyalar vardı. İşsiz olduğum için de mecbur kaldım. Evet yazdığınız gibi ederi kadar vermeyi bende isterim ancak ürünü satan fiyatı belirliyor ve kolay kolay pazarlık yapmıyorlar. Çoğu kişi de alıp kullandığı üründen kar elde etme çabası içerisinde olunca ederinden fazlasına gidiyor.

Bu arada son kez yardımcı olan bilgilendirme yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ürünü test ettim ve seçenekler içerisinde en makul en sağlıklı olanı olduğu için toplamda 230 tl ye satın aldım. Test için aldığımda 130 tl vermiştim. Bugünde mesaj attım kalan 100 tl yi vereceğim. Yardımcı olan herkese tekrar tekrar teşekkürler...

• Like 3

Bence on numara alışveriş güle güle kullan ikinci el bişeye çekilen fiyat veya biçilen değer onu almanızı sağlamaz bu konuda olduğu gibi fikir alır bildiklerinizle karşılaştırırsınız kafanıza yatar veya yatmaz en doğru olanı yapmaya çalışırsınız herkesin mantığı farklı çalışır çok paran varsa mantık sıfır al der bütçen kısıtlıysa ikinci el, disk bilgisi resimleri eklenmiş konuya 85 gün çalışmış disk neden çöp olsun buradaki çoğu kişi daha kötü disklerle devam ediyor  

• Like 2

deli_petro06, 3 saat önce yazdı:

Hocam sizin neye ne kadar para vermediğinizin bu durumla alakası yok. Totalde 85 saat kullanılmış. Koşullar 2. el almaya zorladı. Çok acil ihtiyacım vardı ve işimi görecek disklerin sıfırı en düşük 700-800 Tl. Daha önce de yazmışımdır muhtemelen insanlar öyle fiyatlar çekiyorlarki akıl alır gibi değil. Çıkarlarına olduğu için dolar üzerinden fiyatlandırıyorlar. Normal koşullar da benim hiç kullanmadığım bir modem var. Ben aldığım fiyat üzerinden bir fiyat belirledim. Aldığım HDD sahibinden sitesindeki an makul, en az kullanılmış üründü. Gönül isterki bende sizin gibi tok alıcı olayım ama acil ihtiyaç sebebiyle durum sizin söylediğiniz gibi olmuyor. 1 tb lık bir HDD için 150-200 tl altına pazarlık dahi yapmıyorlar. Üstüne bir de kargo ücreti v.s ekleniyor. Elimde de 2 tane 10 yıl üzerinde kullandığım HDD vardı ve artık son demlerini yaşıyorlardı. Ayrıca yedeklemem gereken acil dosyalar vardı. İşsiz olduğum için de mecbur kaldım. Evet yazdığınız gibi ederi kadar vermeyi bende isterim ancak ürünü satan fiyatı belirliyor ve kolay kolay pazarlık yapmıyorlar. Çoğu kişi de alıp kullandığı üründen kar elde etme çabası içerisinde olunca ederinden fazlasına gidiyor.

Bu arada son kez yardımcı olan bilgilendirme yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ürünü test ettim ve seçenekler içerisinde en makul en sağlıklı olanı olduğu için toplamda 230 tl ye satın aldım. Test için aldığımda 130 tl vermiştim. Bugünde mesaj attım kalan 100 tl yi vereceğim. Yardımcı olan herkese tekrar tekrar teşekkürler...

hayırlı olsun kardeşim herkesin kendi tercihine saygı duyuyorum senin alıs verişin temiz oldu dürüst adama denk geldin zaten 2012 2013 yılında diskin fiyatı 300 tl 400 tl arası idi şimdi 3 tb disk 600 800 arası fiyat çekilmiş eskiden alıp ta depoda tutan hizmetler çok kar ediyor simdi  bende 4 tb icin çalışmalara basladım hepinize kolay gelsin arkadaslar