Jump to content

Laptopa Format Atarsak Garantisi Bozulur Mu?

vanthoff

Recommended Posts

Elimde compaq v6730et model laptop var, geldiğinde vista kurulu idi. D'de recovery bölümü var sistem açılırken F11 gibi bir tuşla sistem geri yükleme yapılarak aldığımız duruma geri dönüyormuşuz. (Acronis programını çağrıştırdı)

Sistem şuan sürekli sorun vermekte ve ağırlaşmakta.

Ben Vistayı silip Xp ve ubuntu kurmak istedim ama ;

1. Format atıldığında garanti dışı kalıyor diye bir söylenti duydum. Bu söylenti doğru mu ? Çok saçma geldide...

2. Harddiskin D: partında bulunan recovery'yi bir dvd ye yazsam o partı silsem olur mu?

3. Garanti mevzusu gerçekse başka bir bölüm oluşturup xp'yi oraya kursam her 2 sistemi kullanabilir miyim? Nasıl ?

(Şuan masaüstünde xp-ubuntu kullanıyorum linux kurulumda kolaylıkla bana bu avantajı sağlıyor)

Vista sorunlarına da yazdım ama asıl sorun garanti meselesi.

bildiğim kadarıyla garanti kapsamında sadece donanımsal arızalar var.Ben vistayı beğenmeyip xp veya linux kurmak istedim laptop üreticisinin böyle bir sebepten garanti dışı bırakması saçmalık bence.ama emin olmadan da format atmanızı tavsiye etmem.

bana böle bişi olmustu adam sadece sistemde bir hata alırsan garantiye girmez demişti eger pc eski sistemine çevirirsen geri garanti içine girer demişti ama parça garantisi ayrı olay buna girmiyor...

bana böle bişi olmustu adam sadece sistemde bir hata alırsan garantiye girmez demişti eger pc eski sistemine çevirirsen geri garanti içine girer demişti ama parça garantisi ayrı olay buna girmiyor...

Duydugum şey ; format atınca recovery bölmü kayboluyor ve geri yükleme yapılamıyor. Sonradan bir problem olduğunda vista yükleyip ******ürsem bile anlaşılır.

kurumsal bir şirkette teknik danışmanım yazılımlar garanti kapsamına giremez yani format atmanda herhangi bir sorun olmaz garanti için . yanlıaz tavsiyem format atmadan önce recovery dvd si oluştur böylece sistemin yedegini almış olursun ilerde orjinal haline bu şekilde dönersin.

ayrıca hp müşteri hizmetleri tel: 0212 444 03 07 kolay gelsin

1 - Garantin kesinlikle bozulmaz.

2 - Eğer Elinde Windows DVD si veya Recovery CD si varsa silebilirsin. Yoksa elleşme kalsın dvd siz kurmaya yarıyor :D

3 - Pardus ile 3 işletim sistemi bir arada kullandım. (vista + xp + pardus) biraz araştırırsan nasıl yapacagını bulursun. :D

Büyük bir ihtimal bir sorun olacağını sanmıyorum.Adam sana vista cd sini de veriyor bu nedemek istersen format at bidaha :D

Neyse arkadaşlarımızın dediği gibi format atman sorun olmaz ama şunu bilki tahmin veya ihtimal %50 düşünce demektir.Kesine ulaş :D

@ cimbombom : Telefon için teşekkürler. Recorvy dvd si oluşturmaya bakacağım.

@ -tnc-tr- : Dvd vermiyolar.

@ bultar : ubuntu ve xp kullanıyorum, laptopada aynısını yapmak istiyorum ama 1-2 seneye vista xp nin yerine geçer diyede orjinal sistemi kaybetmek istemiyorum. Biraz araştırmam gerekli.

Herkeze teşekkürler.

Yarın müşteri hizmetlerini arayıp sonucu yazarım.

arkadaşım

tüm programlar altında recowery menager adında program olması lazım

bunu bir defa çalıştırma şansın var, dikkatli olmak lazım yoksa sitesinden bir sürü driver indirmek zorunda kalırsın.

Recowery menager programı ile tahminen 2 dvd tutar fabrika çıkışı orijinal imajını oluştur.

boot tan açtığında F11 uyarısı gelir bastığın an ilk aldığın duruma döner.

Tabii ki öncelikle özel bilgilerin varsa onların yedeğini alman faydana.

bilgisayarı kullkanmak için alıyorsun arkadaşım kullndığın işletim sistemi senin insiyatifine kalmış garanti kapsamı dışına girmez o yüzden gönül rahatlığıyla at formatını..

sen içini açarsan vs durumlarda garanti kapsamı dışına çıkar. garanti parça içindir sen sistemi değiştirdin diye parçaların bozulmuyacağına göre sorun yok.

recovery dvd si oluşturup bas formatı ...

eger garanti ile işin olursa recovery den yükleyip yolla .. yoksa sistem yüklemek için deve yükü ile para istiyolar..

ama kesin olan sistemin garantisi yok...

basıp formatı dön xp ye ama kesin recovery dvd si oluştur..

notebookda zaten programı var ..

formattan sonra recover d: devre dışı kalıyor..

dvd oluşturmassan kuramassın

Evet arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler garanti bozulmuyor ama vista kurmak istersek ücret istiyorlar.

Recory (F11) zaten çalışmıyor :)

Şuanda Kurtarma dvd si yaptım ve formatlıyorum.

Kurulumdan sonra recovery kısmını sileceğim (zaten hdd'den çalışmıyor)

Acronis ile imaj alıp onu saklamak daha mantıklı geldi.

64 bit işlemcisi olan bir laptopa neden vista 32bit yüklemişlerki?

Netten 64 bit vista indirip yüklesem laptopun altında vista serialı var onu kullansam olurmu?

Yani yasal bir işlem mi?

buna bnzer bi sorun bende de var idi 6 ay once medion marka vista yuklu bir laptop aldim bana lazim olan programlari vistada calistirmakta sorunlar yasadigim icin xp ye gecmek istedim arastirma yaptim cogu kisi gecemessin pc acilmaz gibi cevaplar aldim sagolsun bitane hocamiz kendisi bir xp cd hazirladi ve onunla sorunsuzca vistayi silip xp ye gectim cok memnunum vistaya gecmeyi de dusunmuyorum. vista gelecegin isletim sistemiymis filan bunlar hava civa, en az bi 3,5 yil sonra gecilir vistaya

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...