Jump to content

Laptop Hoparlörlerden Ses Gelmiyor,ama Kulaklıklardan Geliyor

mutlux
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Asus N53SV bir laptop var elimde neden olduğunu bilemiyorum. Format ta atsam windows 7,8,10 kursamda olmuyor. Sürücüleri güncelledim, Realtek ses kartını tanıyor aygıt yöneticisinde tanımadığı bir aygıt yok, Kulaklığı takınca ses var ama çıkartınca hoparlörlere ses gitmiyor, jack çıkartıldı diyor ama nafile. Nette bahsedilen konuları inceleyip uyguladım olmadı.Yeni bir hoparlör sipariş verdim değiştirdim olmadı. Sorun ses kartında olsa niye kulaklıklara ses veriyor. Ayrıca bios sesleride kulaklığa geliyor hoparlörlere gelmiyor. Bios default yaptım olmadı. Aranızda yardım edecek olan varsa çok sevineceğim. Şimdiden teşekkürler.

Hocam birkaç dakikalık araştırma yaptım. Sanırım kullandığınız model özellikle win10 ile birlikte sorunlu bir sisteme sahip. Okuduğum bir yerde konunun bios kaynaklı olduğu yazılmış. Orada sürücü yok sorunu demiş ancak sizin sorununuz da benzer sebeplerden kaynaklanıyor...

Bir yerden alıntı yaptım Allah razı olsun arkadaştan tek çözüm yolu bu. Arkadaşlar kesin çözüm için yazıyorum. 1 aydır aramadığım site, denemediğim çözüm kalmamıştı. ASUS ses kartı problemi, kod10 hata problemi.

Ses çıkışı aygıtı yok çözü mü? Neden böyle ayrı ayrı yazdım. Arayan bulsun çözsün diye. Neredeyse ses kartı yandı demiştim.

Format sonrası USB'den Win 10 geçtim ve bu hataları almaya başladım.

Sorununuz kaynağı BIOS ayarlarıyla alakalı. BIOS ayarlarından sesi ve diğer kartları enable edeceksiniz. Bazı BIOS'lar da bu ayar olmayabilir. Orijinal BIOS'u yüklemeniz lazım. Ses kartı driveriyle alkalı değil tamamen BIOS kaynaklıdır.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

ALINTI.

deli_petro06, 16 dakika önce yazdı:

Hocam birkaç dakikalık araştırma yaptım. Sanırım kullandığınız model özellikle win10 ile birlikte sorunlu bir sisteme sahip. Okuduğum bir yerde konunun bios kaynaklı olduğu yazılmış. Orada sürücü yok sorunu demiş ancak sizin sorununuz da benzer sebeplerden kaynaklanıyor...

Bir yerden alıntı yaptım Allah razı olsun arkadaştan tek çözüm yolu bu. Arkadaşlar kesin çözüm için yazıyorum. 1 aydır aramadığım site, denemediğim çözüm kalmamıştı. ASUS ses kartı problemi, kod10 hata problemi.

Ses çıkışı aygıtı yok çözü mü? Neden böyle ayrı ayrı yazdım. Arayan bulsun çözsün diye. Neredeyse ses kartı yandı demiştim.

Format sonrası USB'den Win 10 geçtim ve bu hataları almaya başladım.

Sorununuz kaynağı BIOS ayarlarıyla alakalı. BIOS ayarlarından sesi ve diğer kartları enable edeceksiniz. Bazı BIOS'lar da bu ayar olmayabilir. Orijinal BIOS'u yüklemeniz lazım. Ses kartı driveriyle alkalı değil tamamen BIOS kaynaklıdır.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

ALINTI.

Çok teşekkür ederim sayın deli_petro06 vakit ayırdığın için , ben şu an windows 8.1 kullanıyorum. Biraz önce bios güncelledim, Hiç bir değişiklik yok.  Ne bios sesleri nede windows sesleri hoparlörlere gitmiyor.

hasan835, 12 dakika önce yazdı:

değerli kardeşim, @forjest üstadın katılımsız arşivindeki DFX

Please register to see this content.
 programını denemenizi öneririm,

kolay gelsin;

İçeriği Gizle

Sanada teşekkür ediyorum sayın  hasan835  ama olmadı.

• Like 1

Benim Laptobum Toshiba P50t

Aynı sorun bende de oldu. İnternette araştırdım. Güncel driverların sorun çıkardığını eski olan Realtek HD Audio 6.0.1.7173-x64 driver'ının sorun çıkarmadığını yazmışlardı.

Denedim hoparlörlerim sorunsuz çalıştı. Ancak bu driverı güncellemiyorum. Bu driverı kullanıyorum. 

Sende daha eski driverları deneme yanılma yoluyla dene. 

Sorun çözülür.

Bende de ses aygıtı realtek ve beta sürümlerde sıkıntı çıkarmak gibi bir özelliği var. Aslında ilk yazdığım ileti de bios güncellemesi v.s demiyor. Bios ayarlarında sesle alakalı seçeneklerin enabled edilmesi ile çözüldüğünü yazmışlar. Çoğu kişi de bu şekilde çözmüş. Birde şunu yazayım. Sanırım kullandığın modelde bu kronik bir sorun. Nette gördüğüm kadarıyla yüzlerce bu tarzda şikayet var. Biosta sesle alakalı seçenekleri enabled ederekte deneyebilir misin?

Servise gitmesi gerekiyor... Benim oğlanın asus laptobundabahsettiğiniz sorunun aynısı yaşanmıştı.Garantisi devam ettiği için servise gönderdim. Onarılıp geldi.sonuç raporunda aanakart değişimi yazıyordu.

bkrydn68, 37 dakika önce yazdı:

Servise gitmesi gerekiyor... Benim oğlanın asus laptobundabahsettiğiniz sorunun aynısı yaşanmıştı.Garantisi devam ettiği için servise gönderdim. Onarılıp geldi.sonuç raporunda aanakart değişimi yazıyordu.

Evet bencede anakartta ya donanımsal yada yazılımsal bir problem . Yukarıda bahsedilen herşeyi uyguladım olmadı. İlgi alakanız için herkese teşekkürler.

bkrydn68, 3 saat önce yazdı:

ya da internetten harici ses kartı alıp  usb olarak kullanabilirsiniz. Bu da çözüm olur diye düşünüyorum

En güzeli ya öyle yapayım yada bluetooth speaker ile idare edeyim.