Jump to content

Dns Sızıntılarını Nasıl önleriz

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar dns sızıntılarını önlemek için internette  yazılanların çoğunu uyguladım ama fayda etmedi,bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı acaba?Bunun için program var mı,  Sistem w-10 pro, tarayıcı ve masa üstü vpn kullanıyorum yaptığım testlerde sızıntı görünüyor.

test siteleri

https://ipleak.net/

https://www.dnsleaktest.com/

https://www.cloudflare.com/ssl/encrypted-sni/

hasan835, 1 saat önce yazdı:

değerli kardeşim, vpn ben kullanmıyorum, lakin bazı arkadaşlar talep bulunuyor, mademki dns sızıntısı tespit etmişsin vpn'yi değiştirmeni öneririm, ayrıca yapılan testlerle alakalı verdiğim linkte 22.05.2020 tarihli inceleme mevcut olup çeviri yöntemiyle bakabilirsin;

İçeriği Görüntüle

kaynak: 

Please register to see this content.

değişik vpn lerde de denedim ama aynı değişen bir şey yok.

hasan835, 5 dakika önce yazdı:

DNS Sızıntıları: Sızıntıları Bulma ve Onarma 2020 Rehberi;

DNS sızıntısı nedir? Bu, ağ yapılandırmasında ortaya çıkan bir sorundur ve DNS sorgularını VPN bağlantınız yerine korumasız kanallar üzerinden gönderdiği için mahremiyetinizin hızla kaybolmasına neden olur.

kullandığınızda, DNS isteği, DNS sunucularına İSS’nizdeki tüneller yerine VPN’nizdeki VPN tünelleri üzerinden yönlendirilir. Bu şekilde, webde gezinirken anonim kalırsınız. Bununla birlikte, VPN’inizde bir DNS sızıntısı olursa, artık anonimliğin keyfini çıkaramazsınız ve İSS’niz çevrimiçi olarak neler yaptığınızı tam olarak görebilir.

bazı yazılım programları, istekleri VPN tüneliniz yerine İSS’nin DNS sunucularına göndermek için varsayılan ayarlara sahiptir. Bu nedenle, tüm IP numaralarını tanıdığınızdan emin olmak için kapsamlı bir DNS sızıntı testi gerçekleştirmeniz önemlidir. Örneğin, “gerçek” konumunuzu gösteren herhangi bir sonuç, DNS sızıntınız olabileceği anlamına gelir. İşte 2018 yılında karşılaşabileceğiniz ve dikkat etmeniz gereken yaygın sorunlardan bazıları ve bunları düzeltme yolları!

Hatalı veya Yanlış Yapılandırılmış Bir Ağ

Bu, özellikle internete farklı arayüzler kullanarak erişiyorsanız, DNS sızıntılarının en yaygın nedeni olabilir. Örneğin, ev yönlendiricinizi, herkese açık bir kablosuz bağlantı noktalarını veya bir kahve dükkanının WiFi bağlantısını kullanıyorsanız, VPN’inizdeki şifrelenmiş tüneli açmadan önce cihaz ilk olara yerel ağınıza bağlanacaktır.

Uygun ayarları yapılandırmadığınızda, kendinizi çeşitli veri sızıntılarına açık bırakırsınız. Kendi ağınızda cihazınızın IP adresini belirleyen protokolün, tüm tarama isteklerinizi ele almak için otomatik olarak bir DNS sunucusu atadığını keşfettik. Böyle bir sunucu her zaman güvenli değildir ve VPN’inizi kullandığınızda, DNS istekleriniz şifrelenmiş tüneli atlayacak ve bu da DNS sızıntılarına neden olacaktır.

Ağınızı Nasıl Düzgün Yapılandırabilirsiniz?

Çoğu durumda, VPN’inizi, sağlanan DNS sunucusunu kullanacak şekilde yapılandırmak, DNS taleplerinin doğrudan yerel ağınızdan gitmek yerine VPN’den geçmesini sağlar.

Ancak, tüm VPN servis sağlayıcıları kendi DNS sunucularıyla birlikte gelmez. Bu gibi durumlarda, Google Public DNS veya Open DNS gibi bağımsız sunucuların kullanılması uygun bir seçenek olabilir.

Yapılandırmanızı bu şekilde değiştirmek, büyük ölçüde kullandığınız protokole ve VPN yazılımınıza bağlıdır. Kullandığınız yerel ağa rağmen, bunların tümünü doğru DNS sunucusuna otomatik veya manuel olarak bağlayabilirsiniz.

Windows 8.1, 8 Veya 10’un Güvenli Olmayan ‘Özellikleri’

İçeriği Gizle

make_windows_10_safe.png

Windows işletim sistemleri, internet hızlarını arttırmak amacıyla “Smart Multi-Homed Name Resolution” aracını tanıttı. Bu araç tüm DNS isteklerini mevcut sunuculara gönderir. Başlangıçta, ancak favori sunucularınız yanıt vermediği sürece standart olmayan sunuculardan gelen DNS yanıtlarını kabul eder.

Bu, DNS sızıntısı riskini önemli ölçüde artırdığından, VPN kullanıcıları için uygun değildir. Daha da şaşırtıcı olan, Windows 10 için böyle bir özelliğin varsayılan olarak bulunması ve en hızlı yanıt veren DNS sunucusundaki tüm yanıtları kabul etmesidir. Bu olduğunda, sorun sadece DNS sızıntıları olarak kalmaz, aynı zamanda sizi sahte e-posta saldırılarına karşı da oldukça savunmasız bırakır.

Peki, Bu Sorunu Nasıl Giderirsiniz?

Bu, özellikle Windows 10 kullanıyorsanız, düzeltmeniz gereken en zor DNS sızıntısı türüdür. Bu, Windows’un değiştirmesi oldukça zor olan dahili bir özelliğidir. Hazır bir OpenVPN protokolü kullanıyorsanız, bu sorunu düzeltmek için daha yüksek bir şansınız var demektir.

Smart Multi-Homed Name Resolution, Windows’un Yerel Grup İlke Düzenleyicisi üzerinde manuel olarak devre dışı bırakılabilir. Bunu yapmak için Windows Home Edition’ı kullanıyor olmanız gerekir. Ancak, kapattığınızda bile, Windows’un tüm DNS isteklerinizi mevcut sunuculara göndereceğini hatırlatmamız önemlidir. OpenVPN direk olarak bu sorunla ilgilendiğinden bir OpenVPN protokolü kullanmanızı öneririz.

Teredo Windows Özelliği

Teredo, Microsoft’un IPv6 ve IPv4 arasındaki uyumluluğu artırmaya yönelik teknolojisidir. Başka bir dahili Windows özelliğidir. Ayrıca, IPv6 ve IPv4’ün neredeyse hiçbir sorunla karşılaşmadan bir arada bulunmasına izin veren önemli bir geçiş teknolojisi olduğunu da keşfettik. Tüm v4 bağlantılarında v6 adreslerini gönderme, alma ve anlama süreçlerini basitleştirir.

İçeriği Gizle

teredo.png

Ne yazık ki, bu, bir VPN kullanıcısı olarak sizin için apaçık bir güvenlik boşluğudur. Bir tünelleme yazılımı protokolü olduğundan, VPN’inizin şifreleme tüneline göre her zaman önceliğe sahiptir. VPN’inizi baypas eder ve çok fazla DNS sızıntısına neden olur!

Kesin Çözüm

Neyse ki, Teredo, Windows İşletim Sistemi içinden hızlı bir şekilde kapatılabilir. 

Komut istemini açın ve ‘netsh interface teredo set state disabled’ yazın.

İçeriği Gizle

Teredo.jpg

Teredo’yu kapattıktan sonra birkaç sorunla karşılaşabilirsiniz, ancak trafiğin VPN’inizin şifreleme tünelini baypas etmesini engeller ve sizi gizli tutmaya devam eder.

Özet!

Yukarıdaki sorunları dikkate alarak DNS sızıntılarından kolayca kaçınabilirsiniz. Bu sorunların çözülmemesi veya fark edilmemesi durumunda bir VPN kullanıyor olsanız bile internet bağlantınızın hiçbir zaman güvende olmayacağını unutmayın. Bu nedenle, sürekli olarak korunduğunuzdan emin olmak için sisteminizi DNS sızıntıları açısından kontrol etmeniz çok önemlidir.

kaynak :

İçeriği Gizle

Valentine Milner
YAZAN 
Valentine Milner, Siber Güvenlik konusunda tecrübeli ve uzman bir yazardır. Kendi şirketini kurmadan önce yola özel bir şirket için çalışarak başlamıştı.

hocam teşekkürler bayağa zahmete girmişiniz ama ben bunların hepsini denedim üstelik değişik tarayıcılarda ama maalesef sonuç değişmedi.

hasan835, 2 saat önce yazdı:

en son verdiğim 3. ve 4. numaraları linkleri incelemişmiydiniz?

evet inceledim

amd_turkey, 1 saat önce yazdı:

Cahilliğime verin. VPN kullanmam. Antivirüs ve firewall var. Dns sızmasından korkmalı mıyım?

evet korkmalısınız.

Lastman, 28 dakika önce yazdı:

Firefox ağ ayarlardan cloudflare DNS seçin.

about:config kısmından esni açın. Şu an kesin ve tek çözüm bu.

firefox ta düzeldi . Altta ki resimde olduğu gibi çok teşekkürler, crome içinde bir çözüm var mı acaba.

Edited by HARBİKIZ
  • Like 1

amd_turkey, 7 saat önce yazdı:

Cahilliğime verin. VPN kullanmam. Antivirüs ve firewall var. Dns sızmasından korkmalı mıyım?

Evet korkmalısın, şahsen benim düşüncem ve en iyi çözüm nordvpn işini hakkı ile yapan ücretli çözümler. Aşagıdaki linklerden DNS sızıntısını kontrol et eger Türkiye ile ilgili bir ip görüyorsan kullandıgın VPN işe yaramıyor demektir, hemen terket o VPN i.

Bunlardan başka  kullandıgınız tarayıcının İP sızdırıp sızdırmadıgıda önemlidir. Örnegin İPLEAK.Net ile yapılan taramada bunu görüyorsan sıkıntı yok tarayıcın sızdırmıyor demektir. (Bunu yanında MAC numaraları, java ve flash yüklümü, tarih saat ayarları, ekran çözünürlüğü. kullandığın işletim sistemi ve bölgesel dil ayarlar, windows telemetri öezelliği, kullandıgın antivirus ziyaret ettiğin siteleri raporluyormu gibi önemsiz görünen ama aslında çok önemli olan ayarlarda mevcuttur.)

2S9Qcz.png

Bu linktede DNS sızıntısı nedir basitçe anlatılmıştır zaten. Kolay gelsin.

Edited by Alphonso_Elric
  • Like 1

Alphonso_Elric, 9 saat önce yazdı:

Evet korkmalısın, şahsen benim düşüncem ve en iyi çözüm nordvpn işini hakkı ile yapan ücretli çözümler. Aşagıdaki linklerden DNS sızıntısını kontrol et eger Türkiye ile ilgili bir ip görüyorsan kullandıgın VPN işe yaramıyor demektir, hemen terket o VPN i.

Bunlardan başka  kullandıgınız tarayıcının İP sızdırıp sızdırmadıgıda önemlidir. Örnegin İPLEAK.Net ile yapılan taramada bunu görüyorsan sıkıntı yok tarayıcın sızdırmıyor demektir. (Bunu yanında MAC numaraları, java ve flash yüklümü, tarih saat ayarları, ekran çözünürlüğü. kullandığın işletim sistemi ve bölgesel dil ayarlar, windows telemetri öezelliği, kullandıgın antivirus ziyaret ettiğin siteleri raporluyormu gibi önemsiz görünen ama aslında çok önemli olan ayarlarda mevcuttur.)

2S9Qcz.png

Bu linktede DNS sızıntısı nedir basitçe anlatılmıştır zaten. Kolay gelsin.

test sitelerinin hepsinde sonuçlar farklı çıkıyor, birbirini tutmuyor.

HARBİKIZ, 13 saat önce yazdı:

firefox ta düzeldi . Altta ki resimde olduğu gibi çok teşekkürler, crome içinde bir çözüm var mı acaba.

adguard ayarlarında, gizlilik modu kısmında webrtc ile ilgili ayar var ama ne kadar işe yaradığını test etmedim...

• Like 1

HARBİKIZ, 8 dakika önce yazdı:

değişen bir şey olmuyor denedim fayda etmedi.

https://www.sordum.net/33855/kullandiginiz-vpn-gercek-ip-nizi-sizdiriyormu/comment-page-2/

Üstteki sitenin vermiş olduğu çözüm yollarını da deneyebilirmisiniz?

• Like 1

HARBİKIZ, 43 dakika önce yazdı:

şurada dener misiniz lütfen.

Mıcrosof edge (chrome) kullanıyorum ESNI pasif zaten şuanda sadece firefox destekliyor.

Ek olarak edge://flags/ kısmından bu seçeneğide aktif etmek gerek güvenli dns mevzusu için

Secure DNS lookups
Spoiler

mDVhC1.png

Edited by StRonK
  • Like 1

nebula3516, 2 saat önce yazdı:

arkadsim 3 yillik ucretsiz uyelik al verdigim adresten.... open vpn kur uyelikten indirdigin anahtari tanit.. sifir sizinti verdigin adreslerden denedim sizinti yok diyor....

teşekkür ederim arıyor arıyor ama hiçbir şekilde bağlanmıyor open vpn, 35 dakika oldu bağlanamadı sebep ne olabilir

Edited by HARBİKIZ

Alphonso_Elric, 2 saat önce yazdı:

Bu testte bende sıfır sızdırma.

bfeWJM.png

Hocam bu durum için nasıl bir konfrigasyonunuz var? Yani bowser, vpn servis ve dns adresleriniz nedir?Ek bir plugin vs kullanıyor musunuz?

Secure Dns uyarı veriyor.Çünkü hız anlamında iyi olsada cloudflare güvenlik anlamında sınıfta kalıyor bana göre

Bu yüzden quad9 dot-doh servislerini kullanıyorum.Firefox esnide dahil quad9 dns query girili hem performans hem hız hemde güvenlik anlamında on numara :)

image.png.885659194e10c906cdf7c9df901857c9.png

Üstelik Keenetic Omni Dsl modemim olduğu için oda bu ayarları desteklediği için bu dns over https ve dns over tls olayı onlardada girili kısacası tüm cihazlarda tam zamanlı koruma sağlıyorum.

En azından sızıntıyı %80 oranında yok ediyoruz şifrelemeyi etkinleştirerek :)

Ama gerçek zamanlı sızıntıyı engellemek için malesef VPN kullanmak gerekiyor buda hız kaybına sebebiyet veriyor.

Edited by SoNKraL_
  • Like 1