Jump to content

40 Küsür Sağ Tık Eklentisi + Uninstall Arayüzü

mustafa_x
 Share

Recommended Posts

Öncelikle çalışma için teşekkürler.
Benim bir sorum olacak. Sağ tık menüsündeki, dosya menüsündeki(örnek resimler klasöründe) ve resim görevleri alanındaki [b]"Masaüstü arka planı olarak ayarla"[/b]seçeneğini nasıl kaldırabilirim? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Edited by tiresias09

• 2 hafta sonra ...

[quote name='tiresias09' date='16 Şubat 2011 - 12:57 ' timestamp='1297861626' post='964298']
Öncelikle çalışma için teşekkürler.
Benim bir sorum olacak. Sağ tık menüsündeki, dosya menüsündeki(örnek resimler klasöründe) ve resim görevleri alanındaki [b]"Masaüstü arka planı olarak ayarla"[/b]seçeneğini nasıl kaldırabilirim? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
[/quote]

Konuyla ilgili bilgim yok, kayıt defterinde HKEY_CLASSES_ROOT'ta biraz gezindim ama ilgili girişi bulamadım. Bulsaydım silmen için anahtarın/değerin adresini vercektim. Öğrenirsen bana da haber ver, olur mu...
--
ResourceTools haricindeki dosyaları indirdim, birkaç gün içinde inceliycem.

Yalnız bi sorum var: Bu eklentilerin hangileri 64-bit uyumlu? Bende 64-bit sistem olmadığı için deneyemiyorum da...

• 2 hafta sonra ...

[quote name='mustafa_x' date='02 Mart 2011 - 22:13 ' timestamp='1299104596' post='973049']
Konuyla ilgili bilgim yok, kayıt defterinde HKEY_CLASSES_ROOT'ta biraz gezindim ama ilgili girişi bulamadım. Bulsaydım silmen için anahtarın/değerin adresini vercektim. Öğrenirsen bana da haber ver, olur mu...
--
ResourceTools haricindeki dosyaları indirdim, birkaç gün içinde inceliycem.

Yalnız bi sorum var: Bu eklentilerin hangileri 64-bit uyumlu? Bende 64-bit sistem olmadığı için deneyemiyorum da...
[/quote]

Ben HKEY_CURRENT_USER altında [b]@shell32.dll,-31289 Masaüstü arka planı olarak ayarla[/b] böyle bir giriş buldum ve sildim ama işe yaramadı.

[quote name='tiresias09' date='11 Mart 2011 - 11:08 ' timestamp='1299842331' post='978179']
Ben HKEY_CURRENT_USER altında [b]@shell32.dll,-31289 Masaüstü arka planı olarak ayarla[/b] böyle bir giriş buldum ve sildim ama işe yaramadı.
[/quote]
Ben onu da bulamadım. (Kayıt defterinde arama yaparken işlemcinin aşırı ısınması sonucu cihaz kapandı.) Tam anahtar yolunu yazar/kopyalar mısın, belki ordan bulabilirim.

----------------------------------------------------------------

İndirdiğim yeni eklentileri incelemem ve gruplamam bitti bu arada, şu an yeni arayüzü hazırlıyorum. DLL tabanlılar (toplam 14 tane) haricindeki eklentiler büyük olasılıkla 64-bit sistemlerde de çalışacaktır. Unlocker ve Windows 7 için DreamScene kurulumlarının da sistemin 32 veya 64 bit olmasına göre otomatik seçilen kurulum dosyaları var. Toplam öğe sayısı 60 oldu. (Unlocker için SFX'siz kaldırma dosyası denemesiyle uğraşmasaydım bugün bitmişti zaten yeni sürüm.)

DLL tabanlı eklentilerin çoğunu vbs + reg, olmazsa exe + reg haline getirebilirim aslında, ama kullandığım kayıt defteri anahtarını WinXP tanımıyo. Sanırım 64-bit desteği için WinXP desteğinden vazgeçmem gerekçek.

Yeni sürüm tahminen 1 ya da 2 günde bitecek. O yüzden yeni sürüm ekran alıntısı eklemiyorum bu iletiye.

[quote name='tiresias09' date='16 March 2011 - 11:23 ' timestamp='1300275236' post='981564']
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam\MUICache altında [b]@shell32.dll,-31289 Masaüstü arka planı olarak ayarla[/b]
[/quote]

Bu değer sadece önbellek içeriği, silinmesi ya da değiştirilmesi bişeyi değiştirmiyo. Yine de ilgilendiğin için sağol. Bu arada Türkçe (\Windows\System32\tr-TR) klasöründeki shell32.dll.mui dosyasında arattım, orda da bulamadım bu dizeyi. ("Masaüstü arka planı olarak ayarla" dizesini, ResHacker ile arattım.)

--------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar, yeni sürümün hazırlanması bitti ve yayınladım. Konudan eski sürümü tamamen sildim.

64-bit uyumluluğu konusunda tam bişey söylüyemiycem ama DLL tabanlılar haricindekilerin 64-bit sistemlerde de çalışacağını tahmin ediyorum. Konuda da belirttim. Aslında "Hash Bilgileri Sekmesi" ve "Simge Görünümünde Resim Önizleme" haricindeki DLL eklentilerini .vbs + .reg, olmazsa .exe + .reg ile yeniden oluşturabilirim, 64-bit uyumluluğu kesinleşir o zaman, ama bu durumda da eklentiler XP'de menüye eklenemiyo, çünkü XP kullandığım kayıt defteri anahtarlarını tanımıyo. İşletim sistemine göre kurulum dosyası seçmek de diğer bi yol gerçi, bunu yazarken geldi aklıma. Bu konuda (DLL yerine sıfırdan yazılmış eklenti kullanıp kullanmama konusunda) tavsiyelerinizi bekliyorum.

[quote name='mustafa_x' date='23 March 2011 - 22:18 ' timestamp='1300918687' post='982628']
Bu değer sadece önbellek içeriği, silinmesi ya da değiştirilmesi bişeyi değiştirmiyo. Yine de ilgilendiğin için sağol. Bu arada Türkçe (\Windows\System32\tr-TR) klasöründeki shell32.dll.mui dosyasında arattım, orda da bulamadım bu dizeyi. ("Masaüstü arka planı olarak ayarla" dizesini, ResHacker ile arattım.)
[/quote]

Asıl ben teşekkür ederim ilgilendiğin için... Pek anlamıyorum bu işlerden ama hata kaza bulursam :dribble: paylaşırım buradan...

[quote name='muratigdirli' date='03 April 2011 - 11:23 ' timestamp='1301829796' post='986849']
mustafa_x arkadaşım çok iyi bir çalışma olmuş denedim win7 x64 kullanıyorum
çoğu çalıştı ancak gizli dosya göster gizle .uzantı göster.değiştir
bunlar çalışmadı
bilgin olsun
[/quote]

Bilgi için sağol, yalnız konuda indirme linkinin hemen altında (mavi yazı) zaten belirtmiştim, DLL tabanlı eklentiler 64-bit sistemlerde çalışmayabilir diye.

Sadece bu eklentiler mi çalışmıyo, diğer DLL tabanlı sağ tık eklentileri çalıştı mı?

Diğer DLL'ler çalıştıysa, sadece bunlar sorun çıkardıysa, bunların .exe + .reg hallerini hazırlayıp pakete ekleyerek (sistemin 32-64 bit olması durumuna göre pencerede sadece uyumlu eklentileri göstermeyi otomatik olarak yaptırabilirim) uyumluluk sorununu giderebilirim. Cevabını bekliyorum.

• 4 hafta sonra ...

[quote name='mustafa_x' date='01 January 2009 - 09:03 ' timestamp='1230800596' post='389630']
(Konu güncellenirken ilk sürümle ilgili bölümler ve linkler silindi.)

@Blackman12'nin açtığı Sağkulakçık Eklentileri 1.4.1 konusu hoşuma gitti, uygulamayı indirip bi deneyeyim dedim. Önce çoğu eklentiyi kurdum inceleme amaçlı olarak, sonra da eklentilerden gerek duymadıklarımı kaldırayım dedim. Ama kaldırması kurulumu kadar kolay olmadı.

(Eklentileri hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum buradan da. Galiba @blackman12 ve @doruk101'in ortak çalışmasıymış.

Sonradan bi tavsiye sonucu M. H. Orhan'ın 150 in 1 paketinden falan da alıntı yaptım. Yalnız bazı eklentileri almadım, listeye http://mustafax.mu.funpic.org/TNCTR_Dosyalari/Sag_Tik_Liste.txt adresinden ulaşabilirsiniz.)

Sonuçta bu eklentiler üzerinde çalışarak kendi kurulum dosyamı hazırladım:

[img]http://mustafax.mu.funpic.org/TNCTR_Dosyalari/SagTik1.jpg[/img]

Bu görüntü, eklentilerin varsayılan olarak seçili hali ve uygulama çalıştırıldığında böyle açılıyo. Geri sayım sayacını durdurmak için kenardaki yazıyı içeren label'a (ki sağ üst kısmın tamamını kaplıyo) tıklamanız yeterli. Sonrasındaki görüntü de:

[img]http://mustafax.mu.funpic.org/TNCTR_Dosyalari/SagTik2.jpg[/img]

Geri sayım sayacı eklememin sebebi basit: Otomatik kuruluma (mesela WPI'a) eklemek isteyen çıkarsa diye. Uygulama içerisinde (7Zip'le arşivledim WPI'da kullanılabilsin diye) Setup.ini diye bi dosya var, varsayılan olarak seçili gelecek programlar ve geri sayım süresi orda yazıyo:

(Bunu, bu paketteki dosyadan kopyaladım.)
[codebox][Varsayılanlar]
Geri Sayım Başlangıcı=30

;İşaretli gelmesini istediklerinizin numaralarını
;yazın ve yanına =Seçili yazın. Mesela...

;Not: Yeni eklentilerden sonra CheckBox isimlerini değiş-
;tirmedim. O yüzden böyle tuhaf bi sıralama oluştu.

Check1=Seçili
Check2=Seçili
Check3=Seçili
Check4=Seçili
Check5=Seçili
Check6=Seçili
Check7=Seçili
Check9=Seçili
Check27=Seçili
Check28=Seçili

Check10=Seçili
Check11=Seçili
Check14=Seçili
Check15=Seçili
Check30=Seçili
Check33=Seçili
Check38=Seçili

Check16=Seçili
Check17=Seçili
Check19=Seçili
Check20=Seçili
Check21=Seçili
Check22=Seçili
Check41=Seçili
Check45=Seçili
Check46=Seçili

Check23=Seçili
Check55=Seçili
Check56=Seçili
Check57=Seçili
Check58=Seçili
Check59=Seçili
[/codebox]
Varsayılan ayarları değiştirmek için Setup.ini'yi güncelleyip dosyayı yeniden paketlemek gerekiyo. Tekrar paketleme için gerekli 7Zip kaynak dosyaları yine uygulama içerisinde 7Zip Kaynak Dosyaları adlı klasörde var. (Config.txt ve 7zSD.sfx dosyaları) Hatta arayüzü sağlayan Setup.exe'nin VB.NET kaynak kodları da var yine yedek olarak uygulama içerisinde, yalnız onu editlemek (program adları renklerini vs. değiştirmek) için VB.NET derleyicisi (ben Microsoft Visual Basic 2005 Express Edition kullandım) gerekiyo. Sonuçta varsayılan olarak seçili programları değiştirmek kolay ama arayüz görüntüsünü değiştirmek biraz zor, zaten arayüzle uğraşçak pek bi kimse çıkacağını da sanmıyorum.

(Parametreyle Çalıştır.exe'nin çalışması için yanında XP_Button.ocx ve ComDlg32.ocx'in de olması gerekiyo. Tek başına kullanan çıkarsa diye belirteyim dedim.)

Her bi eklenti için özenle açıklama yazdım. Fare imlecini eklenti adı üzerine getirdiğinizde o eklentiye ait açıklama görüntüleniyo.

[color="#000000"]İndirme linki:
http://mustafax.mu.funpic.org/TNCTR_Dosyalari/Sag_Tik_Eklentileri_v2.1.exe (4,63 MB.)[/color]

[color="#AAAAAA"](Link, PHP sayfası deneme için ücretsiz üyelik aldığım siteden. 5 MB max. dosya boyutu sınırlaması var, o yüzden pek tavsiye etmiyorum bu tip bi hesabı. PHP'yle uğraşmaktan vazgeçtim, FTP kolaylığı var diye kullanıyorum burdaki üyeliği şu an.)[/color]

[color="#0000FF"]DLL tabanlılar ve açılışta otomatik olarak devredışı bırakılanlar haricinde tüm eklentilerin 64-bit uyumlu olduğunu sanıyorum. Yine de 64-bit sistemi olan arkadaşlar deneyip sonucu bildirirlerse sevinirim.[/color]

Not: XThumbs (Simge Görünümünde Resim Önizleme) eklentisi, kaldırma işlemi sırasında açık klasör pencerelerini kapatıyo nedense. (Zaten o yüzden XThumbs'ın varsayılan olarak seçili olmamasını istedim.) Ayrıca uygulamanın şu anki halinde varsayılan olarak seçili gelen tüm uygulamaları kaldırmak istediğinizde de açık klasör pencereleri kapanıyo nedense, söyliim.

Tüm eklentileri aynı anda kurup kullanabilirsiniz, herhangi bi sorun oluşmuyo. (DLL tabanlı "Gizli Dosyaları Göster - Gizle" ve "Uzantıları Göster - Gizle" eklentileri masaüstünde tıklandığında iki kez menü açılıyo, kurulumla değil bu DLL'lerle alakalı bi sorun bu.)

Kaldırma işlemlerini de tek tek kontrol ettim, kaldırma sonrası kaldırılan eklentilere ait hemen hemen hiç bi iz bırakılmıyo. [Sadece kullanılmakta olan dosyalar System32'de kalıyo, o da sorun oluşturmuyo. Onları da kaldırmak isterseniz bilgisayarı yeniden başlatıp kaldırma işlemini tekrar yapmanız yeterli.]

[Parametreyle Çalıştır eklentisi Vista'da DLL üzerinden çalışmıyodu, VB6'da exe olarak yazıp ekledim. (Ama bu Parametreyle Çalıştır da bazı exe'lerde çalışmıyo.) Bi de .diz ve .nfo dosyaları Not Defteri ile açılıyodu, ben DIZzy ile açan halini ekledim ASCII tabanlı resim kodlarını DIZzy çözebiliyo ve kayıt defterine dokunmuyo diye. Bunlar da benim eklediklerim.]

[Kopyalama Sepeti'nin tam Türkçe halini ekliycektim, dialog yazı tiplerini Tahoma olarak düzeltip öyle ekledim. Yeni eklentilerden Uzantı Değiştirici'nin de dialog yazı tiplerini Tahoma yaptım bu arada. Bu sayede ClearType'i açık LCD'lerde (Vista'da varsayılan olarak açık, XP'de kapalı, XP öncesinde zaten yoktu) yazılar kırıksız görünüyo ve daha okunaklı oluyo.]

Ayrıca kurulum dosyaları klasöründeki 7Zip Kaynak Dosyaları klasöründe, Setup.ini değiştirildiğinde nasıl yeniden paketleme yapılabileceğinin yazılı olduğu (kendi yazımım) bi metin belgesi ekledim Beni Oku.txt adıyla. Kurulum dosyaları klasörü tuşu var zaten gördüğünüz gibi, ordan kurulum dosyalarına ve seçili gelen eklentileri belirleyen Setup.ini dosyasına filan direkt ulaşabilirsiniz.

Kurulum, sistemle birlikte gelen ve/veya uyumsuz eklentilerin kurulmasını (seçilmesini) engelleyerek sisteme boşuna dosya ve kayıt defteri girişi eklenmesini önlüyo.

Paketin içindeki Setup.exe'yi /s parametresiyle çalıştırınca açılışta gelen "Şu eklentiler şu şu sebeplerle devredışı bırakıldı..." tipi mesajı ve "Kurulum tamamlandı" mesajını atlıyo, dosya (Sag Tik Eklentileri v2.1.exe) içeriğini bi klasöre çıkarıp çalıştırıldığında katılımsız niyetine de kullanılabiliyo böylece. [Paketin içindeki bi dosyaya direkt (klasöre çıkarmadan) parametre gönderemediğim sonradan aklıma geldi.]

Not: Kurulum .NET exe'si kullanıyo. Vista'da .NET 2.0, Windows 7'de de .NET 2.0, 3.0 ve 3.5 hazır geliyo, o yüzden bu sistemlerde bi sorun olmaz ama XP'de kurulmamışsa önce .NET Framework 2.0 kurmak gerekiyo bu uygulamanın çalışması için.
[/quote]

arkadaşım linklere biraz geç kalmışım bi yenilermisin

[quote name='seramik111' date='04 May 2011 - 15:27' timestamp='1304515671' post='1004743']
arkadaşım linklere biraz geç kalmışım bi yenilermisin
[/quote]

Geç kalmak derken link kırık anlamında söylediysen, linki kontrol ettim, çalışıyo. (IE8 ve Firefox 4 ile kontrol ettim.) Bi kez T.K.U. projemi indirmek istediğimde kimlik bilgisi istemişti site, ama o dosya da 5 MB'tan büyüktü (parçalayıp gönderdim, sunucuda php sayfası çalıştırarak birleştirdim parçaları), onda da herhalde o yüzden sorun çıkmıştı. Sonuçta bu dosyanın inmesinde sorun çıkması mümkün değil.

Dosyayı Firefox'la yada Firefox yoksa Internet Explorer'la indirmeyi dener misin?

(İnternetim kotalı olduğu için indirme yöneticisi kullanmıyorum, linki hiç bi indirme yöneticisi ile denemedim.)

[quote name='RAPTER' date='04 May 2011 - 17:31 ' timestamp='1304523105' post='1004847']
Masaüstü boşta sağ tık "komut istemi" lütfen...
[/quote]

DLL tabanlı eklentiler arasında var zaten. (Menüde "Komut Penceresi Aç" olarak görünüyo.) Ki en çok kullandığım eklenti de diyebilirim bunun için.

Yalnız 64-bit sistem kullanıyosan bu, sağ tık menüsüne eklenmeyebilir. Çünkü DLL tabanlı eklentiler seçerken 32-bit sistemler için olanları aldım, 64-bit eklenti aramadım, 64-bit uyumlu olmayanları var(mış). Elimde 64-bit sistem olmadığı ve zaten cihazım da 64-bit desteklemediği için eklentilerin 64-bit uyumluluğunu deneyemiyorum.

İstek gelirse Vista / Windows 7 için DLL tabanlıların çoğunu exe + reg şekline dönüştürebilirim. Bu durumda 32/64 bit ayrımı kalmıycaktır. (Bildiğim kayıt defteri anahtarlarının bi kısmını Vista ve çoğunu WinXP desteklemiyo.)

• 1 yıl yıl...
  • 8 ay sonra...
  • 11 ay sonra...

Link patlak buna benzer çalışan linkli bir konu var mı acaba?

Link aslında çalışıyor ama kendi bilgisayarımdan yayınladığım için sayfa bazen açılmayabiliyor. Günün belli saatlerinde (bugünlerde aşağı yukarı 18:00 - 2:30 arası) bilgisayarı kullandığım yer dolayısıyla site hızlanıyor. (Kablosuz modem kaynaklı bi' durum.) Bu saatlerde denemenizi tavsiye ediyorum.

(Tarayıcının linkte Türkçe karakter desteklememesi ve PHP akış basmayı tanımaması da sorun olabilir ama en azından Chrome, Firefox gibi bilinen masaüstü tarayıcılarda bu sorunlar çıkmayacaktır.)

------------------------------------------------------------

Windows 8 ve 8.1 x64 sürümlerde yaptığım denemelerde DLL tabanlı (32-bit DLL) eklentilerin hiçbirinin çalışmadığını, hatta regsvr32.exe ile başarıyla kaydedildiği halde kurulu görünmediğini gördüm. Bilginize.

x64 sistemde "Burada Komut İstemi" eklentisi isteyen
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\background\shell\Burada Komut İstemi]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\background\shell\Burada Komut İstemi\command]
@="cmd.exe /s /k pushd \"%V\""
içerikli bir .reg dosyası ile boşta sağ tık menüsüne bu işlevi ekleyebilir. (Windows 7 ve sonrasında çalışıyor, sanırım Vista'da da çalışıyor, WinXP'de desteklenmiyor; "Burada Komut İstemi" yerine istediğiniz ad ve @="" içine istediğiniz programı ekleyebilirsiniz de. Tabii .exe adı / yolunun komut istemi penceresinde sadece adı yazılarak çalıştırılabiliyor olması durumu haricinde (boşluksuz) tam yol olması gerekiyor.)

------------------------------------------------------------

Edit: Sunumdaki (konu, ilk gönderi, ne denirse artık) mustafax.mu.funpic.org linkleri artık çalışmıyor(muş), ücretsiz ftp üyeliği aldığım funpic.com sitesi kapanmış. Konu düzenlemek uzun sürdüğü için konudaki linkleri henüz sil(e)medim, vaktim olursa bir ara bakarım. Zaten eklemeyi düşündüğüm 3 - 5 eklenti daha var ("Dosya > Adı biçimlendir (büyük-küçük harf)", "Dosya > Yolu panoya kopyala" gibi ufak şeyler). 64-bit DLL bulma ya da eşdeğer kayıt defteri girişleri ekleme de var 1,5 yıl önce hazırladığım listede ama artık işim dolayısıyla konularımla ilgilenmeye vaktim olmuyor. Edited by mustafa_x