Jump to content

Korsan Film Indirene Hapis

emily

Recommended Posts

Korsan film indirene hapis

7188228.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı internet üzerinden indirilen korsan filmlere karşı savaş açtı.Eğer internetten korsan film indirirseniz hapise kadar varan cezalar alabilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanal korsanlığın önüne geçecek önemli bir çalışmaya başladı. Vatan Gazetesi'nden Levent İçgen'in haberine göre, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik, yasal eksikliklerin tamamlanmasının ardından sektör için devrim niteliği taşıyacak projeyi anlattı: “Alacağımız önlemle internet ortamındaki korsan indirimin yüzde 70 oranında önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu konuda ABD ve Avrupa’da uygulanan yöntemler var. Doğrudan internet ortamında MP3 ve video formatındaki dosyaların paylaşımı kontrol ediliyor.

Sistem yasal olmayan indirimleri otomatik olarak seçiyor. İlkinde doğrudan kanunla ilgili madde yazılarak, ’yasal bir indirim yapmadınız’ uyarısı yapılıyor. Korsan indirim devam ederse yasal işlem başlatılıyor. Yasada bir ceza maddesi olmadığı için bu işlemi yapanlara nasıl bir ceza verileceği henüz net değil. Ancak yapılacak yasal düzenlemeyle para cezası, işin yoğunluğuna göre de hapis cezası verilmesi hedefleniyor. Adalet Bakanlığı ve Telekominikasyon Üst Kurulu’yla yapılacak görüşmelerin ardından bu netlik kazanacak. Yasal düzenlemenin sağlanmasının ardından proje hayata geçecek.”

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

BAKANLIĞIN teknik altyapısını oturttuğu, hukuki altyapısı için de düğmeye bastığı sistem şöyle işleyecek: Kullanıcıların bilgisayarlarından hangi şarkı, film veya elektronik kitabı indirdikleri dakika dakika tespit edilecek. Sisteme korsan olarak düşecek olan kullanıcıların IP numaraları belirlenecek. Sonra hangi kullanıcının hangi eseri indirdiği görülecek. Ardından indirimi yapan ve IP numarası tespit edilen kullanıcıya bakanlık tarafından yasal uyarı gönderilerek korsan indirim yapılmaması yönünde uyarılacak. Aynı IP’den korsan indirimin sürmesi halinde ise para cezası, indirim yoğunluğuna göre de hapis cezası uygulanacak.

kaynak: Hurriyet haber

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Paylaşım alternatiflerin hepsini denetleyebilecegini sanmıyorum Avrupa ve ABD bunları bu şekilde denetliyor denmiş paylaşımların çoğu o kesimden çıkyıor.Bizide böyle denetliyeceklerse yaşadık desene ...

Bende çok sıkı bir şekilde denetim yapılıp uygulanabileceğini düşünmüyorum. Hem madem o kadar sıkı denetim yapacaklar indirenlerden ne istiyorlar. İndirilen siteleri kapatsınlar yada onlar üzerinde önlem alsınlar bence...

ya neyi denetliyolar anlamıyorumki bi sorsunlar önce kaç kişi lisanslı işletim sistemi kullanıyor ! artı eminim hepinizin çevresinde 2 tl civarı korsan film müzik satan bir çok dükkan vardır yani kişi indiremese bile gidip satın alacak -yani bataklığı kurutmadan sivrisinek kovalıyorlar-

şimdi açıksası bizim türk miletinini önüne biraz zor geceler bizin türk insanları bu haberi duuyunca yöntimi bulurlar ve yola devam derle ama berkide hiç olmadı eskisi kadar korsan flim olmaz ama pek bir şey fark edeceğini sanmıyorum. güzel bir çalışmada olmuş bunuda söyelyeim iyiy olur canım herşey korsan oldu he biz biraz ilğisisiz ama ilerde bizim başımızada gelse bizde böyle bir şey yapmalarını isteriz tşk ederim. bu konuya bizle paylaştığınız için.

Böyle olursa kimse internet kullanmaz ki orda diyor %70 azaltırız bu yöntemle doğru diyor internet kullanıcılarını azaltır.Bir Şerefsiz Çıkıyor konuşuyor.Ama tek olan bişe var bu milleti sıkamazlar.Biz gene kullanırız.Kullandırmıyolarsa sistemini çökertir gene kullanırız.Şahsen bu korsanı kaldırsınlar sitelerini çökertmek için elimden geleni yaparım ne kadar zarar verebilirsem o kadarını yaparım

ya bırakın kimi hapise atabilecekler ilk önce kimin lisanslı işletim sistemi kullandığı tespit etsinler önce

bi bsa vardı hani şirketler lisanslı yazılım kullanıyor mu diye kontrol edenler n'oldu ona?

ilk önce BSA denilen şeyi adam gibi işletsinler sonra kişisel kullanım için denetlemeye geçsinler

ayrıca warez'in kaynağı abd ve rusya değil mi?

madem engellıyo barı ıssızlere yada ıscılere maaş bağlamaları lasım paraları cook demekkı korsan fılmlerı engellıyolar bırı cıkıp soruyomu maddı durum varmı diye soran varmı yok kural koymaya gelınce koyar nıe aylık 8 mılyar 10 mılyar maaş alıyo orjınal fılmın alası bu adamlarda bız halk olarak ne yapıoz bakmıyo!

Arkadaşlar isterseniz bi iyi okuyun.İlk önce uyarı gönderilecek daha sonra aynı ip den tekrar indirme yapılırsa cezaya ugrucak diyo.Saçma.Ama şunu söylüyeyim haberiniz olsun.Sabit iplerin msn loglari bile var.Yok öle şey demeyin var.Başıma geldi :D

Ama bu işlem static ipler için geçerli olmaz büyük ihtimalle.

ya bırakın kimi hapise atabilecekler ilk önce kimin lisanslı işletim sistemi kullandığı tespit etsinler önce

Arkadaş buna deyinmiş.Devlet ilk önce kendi dairelerindne başlasın çok devlet dairesi gördüm çoğu lisansli değil :)

rapidshare accont larınızı hemen iptal edin derim ve download ettigimiz sitelere bakın doru düzgün siteler olsun indirdiginiz dosyayı büyük ihtimal otomatik yakalayıcılar CRC kodlarından yakalıyordur veya md5 olması lazım birbirinize dosya atarken bile yakalanırsınız çok ciddiyim.

Mac adreslerinide alıyorlardır yoksa biri resetler onun ip si ile biz yakalanırız MAC adreslerinden kipeltirler :D

Arkadaşlar isterseniz bi iyi okuyun.İlk önce uyarı gönderilecek daha sonra aynı ip den tekrar indirme yapılırsa cezaya ugrucak diyo.Saçma.Ama şunu söylüyeyim haberiniz olsun.Sabit iplerin msn loglari bile var.Yok öle şey demeyin var.Başıma geldi :)

Ama bu işlem static ipler için geçerli olmaz büyük ihtimalle.

Arkadaş buna deyinmiş.Devlet ilk önce kendi dairelerindne başlasın çok devlet dairesi gördüm çoğu lisansli değil :D

Devlet ilkönce kendi okullarına kendi parasıyla bilgisayar alabilsinde sonra lisansli işletim sisteminide alsın , avrupa birligi fonundan gelen paralarla ünilere pc alıyor :)

Ortaokullar liselerde Microsoft office Microsoft Xp felan sırf bir bilgisayar başı office 2007 750YTL , XpPRO 350 ytl home da vardır 250 En aşşa donanım harici yazılımlara pc başı Binlira harcıycaklar donanımda var bin lira eder 2 bin lira bir okulda en az 100 bilgisayar olması gerekiyor mesela meslek liselerinde. Koyunu yiyen kendisi sürüyü otlatan biziz ne ala memleket.

1 2 sene oncede buna benzer bi haber çıkmıltı amaç sanatçılara bak yaptık demek onune asla geçilemez geçse avrupa abd geçerdi biz 3 sınıf bir dünya ülkesiyiz lafta kalcağından %100000000 eminim hee belki gostermelik 1 2 atarlar oda goz korkutma amaçlıı....

Rapidshare filan anladım. En azından isim olarak neyin ne olduğunu bulma ihtimalleri var. Peki ya torrent. Bildiğiniz gibi torrentta bir dosya tek sunucudan indirilmiyor. Dosya diğer bilgisayarlarda aranıyor ve paylaşılan bilgisayarlandan parça parça alınarak sizin bilgisayarınızda tekrardan birleştiriliyor. Bu durumda dosya bilgisini nasıl doğrulayacaklar. Bir arkadaş md5 demis. Dosya yapısında tek bir harf değişse o dosyaya ait md5 bilgiside değişir. Sıkıştırma yapılsa filmin tüm yapısı değişir. Bide sıkıştırıp şifrelediğizi düşünün. Sıkıştır,şifrele, ismini anlaşılmayacak şekilde yap ve yine rapidde yükle :-))

1 2 sene oncede buna benzer bi haber çıkmıltı amaç sanatçılara bak yaptık demek onune asla geçilemez geçse avrupa abd geçerdi biz 3 sınıf bir dünya ülkesiyiz lafta kalcağından %100000000 eminim hee belki gostermelik 1 2 atarlar oda goz korkutma amaçlıı....

Katılıyorum bence bizimkiler enerjilerini başka bir şeye harcasınlar acaba bizimde birgün bir ekran kartı işlemci anakart gibi bilgisayar için temel donanımlarını üreten dünya çapında bir firmamız olacak mı? Bunun için uğraşmıyorlarda...

ellerinden gelseler interneti de milletin elinden alırlar elhamdulillahhhhh günah diyeee :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...