Jump to content

Secure Boot Engelini Aşma Sürücüleri- A1ive

crasadure
 Share

Recommended Posts

@crasadure  Üstadım,  tüm MultiBoot yapımcıları adına çok çok teşekkürler.  

Dün akşam  AIOBOOT sayfanızı boş yere 1,5 sayfa kirli bilgilerle doldurduk.

Bugün her  3 maddenin de olduğu  düzenlemiş olduğum grub.cfg  ile             daha önce  ( sadece 3.madde ile )  secure boot 'u aşamayan bir kaç  PC üzerinde denendi  ve hepsinde  sınıfı geçti. 

Benim için çokkk önemli bir paylaşım Allah razı olsun.   Geçmişte    fn+esc  tuş kombinasyonlu  ile  (yurt dışından gelen UCUBE bir PC de )   secreboot 'u  pasif etmek için  çıldırma noktasına gelmiştim.   :)  

• Like 2

UZUNLAR, 43 dakika önce yazdı:

@crasadure  Üstadım,  tüm MultiBoot yapımcıları adına çok çok teşekkürler.  

Dün akşam  AIOBOOT sayfanızı boş yere 1,5 sayfa kirli bilgilerle doldurduk.

Bugün her  3 maddenin de olduğu  düzenlemiş olduğum grub.cfg  ile             daha önce  ( sadece 3.madde ile )  secure boot 'u aşamayan bir kaç  PC üzerinde denendi  ve hepsinde  sınıfı geçti. 

Benim için çokkk önemli bir paylaşım Allah razı olsun.   Geçmişte    fn+esc  tuş kombinasyonlu  ile  (yurt dışından gelen UCUBE bir PC de )   secreboot 'u  pasif etmek için  çıldırma noktasına gelmiştim.   :)  

@UZUNLAR üstadım güle güle kullanın.

grub.cfg dosyasına eklenen bu kodlar ile " secure boot" olayı büyük oranda çözüleceğine inanıyorum.

• Thanks 1

awengers44, 2 saat önce yazdı:

@UZUNLAR Hocam dün akşam derlenip paylaşılan aioboot yapımcına ait dosyalar,dı yanılmıyorsam.

Sağlam sonuç elde ettiğiniz kodları paylaşırsanız kullanacaklar için yol göstermiş olursunuz :) usb belleğim iş yerinde kaldı nöbetçi değilim test edemiyorum bu akşam.

Üstad,  benim kendime ait MultiBoot'lar serisinde kullandığım   son hal   grub.cfg  + secure.cfg    ve  + fucksb  dosyalarını bire bir  gönderiyorum  kodları kendi istediğin gibi proje /  projelere   uyarlarsın.

Please register to see this content.

• Like 1

• 4 hafta sonra ...

crasadure Hocam öncelikle bütün eğitim videolarınız ve çalışmalarınız için teşekkür ederim.Bu konu ile ilgili problem  yaşıyorum.Sizin harfiyen yapmama rağmen başarılı olamıyorum.Menüde secure bootu pasifleştirme seçeneği görünüyor ancak seçeneği seçtiğimde secure bot off olmuyor.Yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Uzunlar hocamın dosyalarını kullandığım zaman secure boot off oluyor ancak bu sefer de usbnin içindeki AIOCreator.exe dosyası çalışmıyor.Usb'nin içindeki AIO klasörünün isminin değiştirilmesinden kaynaklı olduğunu tespit ettim.Şöyle ki o klasörün ismini Uzunlar hocamın dosyalarındaki gibi Derya olarak kullanınca secure boot off oluyor ancak AIOCreator.exe çalışmıyor.Klasörün ismini AIO olarak değiştirip Uzaunlar hocamın paylaştırğı cfg dosyalarında da AIO olarak girdiğimde ise AIOCreator.exe çalışıyor ancak bu sefer de secure boot off olmuyor.Bu sorunu nasıl aşabilirim acaba?

• Like 1

veysel16, 44 dakika önce yazdı:

crasadure Hocam öncelikle bütün eğitim videolarınız ve çalışmalarınız için teşekkür ederim.Bu konu ile ilgili problem  yaşıyorum.Sizin harfiyen yapmama rağmen başarılı olamıyorum.Menüde secure bootu pasifleştirme seçeneği görünüyor ancak seçeneği seçtiğimde secure bot off olmuyor.Yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Uzunlar hocamın dosyalarını kullandığım zaman secure boot off oluyor ancak bu sefer de usbnin içindeki AIOCreator.exe dosyası çalışmıyor.Usb'nin içindeki AIO klasörünün isminin değiştirilmesinden kaynaklı olduğunu tespit ettim.Şöyle ki o klasörün ismini Uzunlar hocamın dosyalarındaki gibi Derya olarak kullanınca secure boot off oluyor ancak AIOCreator.exe çalışmıyor.Klasörün ismini AIO olarak değiştirip Uzaunlar hocamın paylaştırğı cfg dosyalarında da AIO olarak girdiğimde ise AIOCreator.exe çalışıyor ancak bu sefer de secure boot off olmuyor.Bu sorunu nasıl aşabilirim acaba?

Aioboot yapımcısı, @a1ive tarafından secure boot engelini aşma için yazmış olduğu bu EFI dosyalarını v0.9.8 17 versiyonunda kaldırdı. Arzu edilen sonucu alamadığı için şu an kaldırdı. Secure Boot engeli için Mokmanager.cer dosyasını kullanın. Mokmanager ile sertifika yükleme yaptıktan sonra win10 ve diğer windows iso ları sorunsuzca kurulabilmektedir.

Aioboot v0.9.9.17 (03.10.2020)

• Fix 0xc000000f error (Secure Boot).
    • Fix “Windows could not update the computer’s boot configuration. Installation cannot proceed.” (UEFI Windows Setup).
    • Add LoadOptionsString (DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS is used by default).
  • The “Install Windows from ISO” entry now supports Secure Boot.

crasadure, 6 saat önce yazdı:

Aioboot yapımcısı, @a1ive tarafından secure boot engelini aşma için yazmış olduğu bu EFI dosyalarını v0.9.8 17 versiyonunda kaldırdı. Arzu edilen sonucu alamadığı için şu an kaldırdı. Secure Boot engeli için Mokmanager.cer dosyasını kullanın. Mokmanager ile sertifika yükleme yaptıktan sonra win10 ve diğer windows iso ları sorunsuzca kurulabilmektedir.

Aioboot v0.9.9.17 (03.10.2020)

• Fix 0xc000000f error (Secure Boot).
    • Fix “Windows could not update the computer’s boot configuration. Installation cannot proceed.” (UEFI Windows Setup).
    • Add LoadOptionsString (DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS is used by default).
  • The “Install Windows from ISO” entry now supports Secure Boot.

Videodaki anlatımı anladım ancak hangi dosyaları nereden indirip usb'ye nasıl uygulayacağımı sitede bulamadım hocam.

veysel16, 2 dakika önce yazdı:

Evet hocam o dosyalar mevcut ancak usb'yi pc'ye takıp boot ettiğimizde videodaki gibi mavi bir ekran gelmesi için mokmaneger  usb e olması gerekiyor ancak benim usb de yok.Yani videoda işlem yapılan mavı ekran gelmiyor.

Mavi ekran gelmiyorsa o zaman zaten  Secure Boot engeli yoktur sisteminizde....AIOBOOT da Mokmanager.cer dosyasının yolu ise:

EFI/

@veysel16 Öncelikle anakartınızda efi desteği olması gerekiyor ve bios boot ayarlarında secureboot enable olacak. Mavi ekran için usb fat bölümünde boot dosyalarınız varsa ve *.cer yüklenmemişse o ekran gelir ve sizde videoda olduğu gibi bir defa işlemi yerine getirdikten sonra artık boot menüden usb diski seçip enter ile onaylayınca secureboot engeli kalkmış olarak grub2 menü yüklenir.