Jump to content

Cpu Stress Testi Sonuçları Yardımcı Olurmusunuz ?

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Core temp programı ve everest programını açarak stress testi yaptım. Fan ise stock fandır. Sistemde herhangi bir overclock söz konusu değildir. Hatta bios'tan turbo mod ve buna benzer tüm ayarlar kapatıldı. İşlemci gerçek hızı neyse o şekilde çalışıyor. Enerji tasarrufları kapatıldı c-state tarzı ayarlar bios'tan kapatıldı. Saf işlemci gücü ne ise onu veriyor şuanda sistem.

Macun kalitelidir dün temizlik ve macun değiştirme işlemi yaptım. Maalesef değiştirmeden önceki test sonuçlarını bilmiyorum hiç aklıma gelmemişti stress testi yapmak. Keşke önceden yapsaydım en azından sorun olup olmadığı anlardım. Ancak oyun,render tarzı şeylerde hiç sorun olmuyor. Ama yinede insan merak ediyor i5 2500 işlemci ve stok fan için bu değerler normalmi diye. Bu konuda bilgileriniz mevcutsa yardımcı olursanız memnun olurum. 

Sonuçlar resimlerde mevcuttur. Durum Nasıl sizce ? Everest tam anlamıyla güvenilir mi stress testi için bilemiyorum açıkcası.

Prime95 ile işkence testi yaptım 84 dereceyi gördüm bıraksam daha çıkardı herhalde korktum kapattım.

Ve sizlerden istediğim ekstra bir şey var.
 Gerçek anlamda işlemci stress testi yapabilecek sağlam bir program önerisi ?

BOŞTA.jpg

TEST.jpg

prime95 sonuçlarına güvenebilirsin ayrıca işlemcin stok fan olduğu sürece thermal macun değil araya sıvı altın sürsen o ısı değerlerini görürsün. Öncelik olarak bütçen nekadar bilmem yetersiz ise kule tipi fan önerim Noctua modellerinden birisi veya cooler master çift fanlı modellerden. Bütçe sorunum yok diyorsan en az çift fanlı sıvı soğutma. Rahat rahat overclockta yapabilirsin.

Senkron2, 1 saat önce yazdı:

prime95 sonuçlarına güvenebilirsin ayrıca işlemcin stok fan olduğu sürece thermal macun değil araya sıvı altın sürsen o ısı değerlerini görürsün. Öncelik olarak bütçen nekadar bilmem yetersiz ise kule tipi fan önerim Noctua modellerinden birisi veya cooler master çift fanlı modellerden. Bütçe sorunum yok diyorsan en az çift fanlı sıvı soğutma. Rahat rahat overclockta yapabilirsin.

Merhabalar. Aslında bende kule tipi istiyorum hatta denedimde ancak bazı sebeplerden kule tipine geçemiyorum.
Tek fanlı 2 bakır borulu ortalama 100 tllik soğutucular var ancak şuanda stok fanda ne kadar performans alıyorsam tek fanlı 2 borulu soğutucudada aynı performansı alıyorum soğutma ve testlerde. 

Para sorun değil ancak 2 fanlı borulu soğutuculardan denedim onlar sığmıyor kasaya. takarken fan 1.slottaki rame denk geliyor. Hadi onu geçtim rami söktüm diyelim bu seferde yan camı kapatamıyorum kasanın dışına çok hafif taşıyor maalesef soğutucu.

Peki asıl soru şu olsun.
1-) Günlük oynadığım GTA-5 tarzı oyunlarda ultra ayarlarda 70-75 derece arası işlemci gidip geliyor şimdiye kadar sorun olmadı bu saatten sonra sorun olurmu ? Stok soğutucu ile devam edeyim mi ?
2-) Overclock yapmadığım sürece sorun olur mu ? Zaten overclock yapılacak bir işlemci değil açıkcası. K serisi değil ondan dolayı zaten k seriside olsa yapmazdım :) Çünkü ekstradan alacak bütçe ayırmak hayat şartlarıma göre zor :) 
3-) İlk defa prime95 programında işlemcinin %84 derece olduğunu gördüm. Hangi oyunu oynadıysam bu rakama ulaşamadım. Maksimum %75 gördüm oyunlarda. Prime95 özel bir zorlama işkencemi uyguluyor ? Okuduklarıma göre program yapımcısı sorumluluk kabul etmiyormuş galiba yabancı bir forumda görmüştüm.
4-) En önemli soru. İşlemci ile stok soğutucusu demiri arası bakır ince plaka koysam amaç geçirgenliği arttırmak bir yararını görürmüyüm ?
5-) 12V 4000rpm çalışan yüksek devir fanlar var. 35 tl civarı ve eskiden almıştım ve satılıyor hala. Bunu işlemci fanı yerine kullansam sizce nasıl olur yüksek devir fazla hava üşütürmü acaba işlemciyi :) 

canhayelmert3, 5 saat önce yazdı:
4-) En önemli soru. İşlemci ile stok soğutucusu demiri arası bakır ince plaka koysam amaç geçirgenliği arttırmak bir yararını görürmüyüm ?
5-) 12V 4000rpm çalışan yüksek devir fanlar var. 35 tl civarı ve eskiden almıştım ve satılıyor hala. Bunu işlemci fanı yerine kullansam sizce nasıl olur yüksek devir fazla hava üşütürmü acaba işlemciyi :) 

İşlemci ve stok fanın dursun sistemim stabil olsun biraz daha serin çalışsın diyorsun madem. Profesyonel birisi tarafından  işlemcine delid yapılacak ben bukadarını söyleyim gerisine birşey demeyeyim iş ticarete giriyor sonrasında. İntel işlemcilerde 9. Nesilden önceki tüm serilerinde lehimsiz tapa kullanıldığı için içerisindeki fabrika çıkışı silikon macun 1 seneyi geçince taşa dönüşüyor 20 dereceye kadar fark ettiriyor maalesef.

• Thanks 1

Merhaba arkadaşlar. Dün thermaltake modelini bilmediğim bir soğutucu denk geldi elime.fan takma yeri falan yok.sadece soğutucu ve arka ön demirleri vidaları vardı.Bende bunu aldım önce virüslerden arındırdım :) sonrasında şimdilik stok fanın üzerindeki fanı yeni soğutucunun üzerine neredeyse kopmayan iplerle güzelce bağladım (cırt sığmıyordu metal dilimlerin arasına.Sonra dedim bi cpu stress testi yapayım.Sonuçlar harika.

Stok Soğutucu boşta : 50 derece

Stok Soğutucu yükte : 63 derece

---------------------------------------------

Thermaltake boşta : 38 derece

Thermaltake yükte : 50 derece

---------------------------------------------

Gördüğünüz gibi arasında dünya kadar fark var.Şimdi yeni bir fan sipariş ettim.
Fan Linki : 

Please register to see this content.

Daha önce kullandım süper üflüyor. 35 tl civarı bir ürün.Fan geldikten sonra tekrardan Thermaltake soğutucusunu kullanarak yeni fan ile testleri görsel olarak paylaşacağım.Bakalım daha iyi sonuçlar alacakmıyım bende merak ediyorum açıkcası.