Jump to content

Windows Kurulum Hatası...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar yeni hazırladığım bir sistemi kurmak istiyorum. Ancak aşağıdaki hatayı veriyor.

Windows yükleme için kullanılabilir görüntüleri görüntüleyemedi hatasını veriyor.

Yaptığım işlemler ei.cfg dosyası oluşturup Volume - Retail şeklindeki komutu yazıp kaydetmek. Bir forum da ei.cfg dosyası silindiğin de sorun çözülüyor demiş ancak bende çözülmedi.

Windows kalıbı 19041.546 Pro sürümüne ait. İnternette bir konu haricinde başka çözüm bulamadım...

Emre028, Bir saat önce yazdı:

İnstall wim dosyanızda bir hata olmasın 

İnternetten baktığım çözümlerin birinde bu hatanın sistem de gömülü lisanstan kaynaklandığı yazıyordu. Sysrep ten aldığım bir install dosyası. Kuruluma kadar hiçbir hata almadım. Sanırım bu çalışma da çöpe gitti...

MrRush, 21 dakika önce yazdı:

Neler yaptığını detaylıca anlatmalısın.

Ntlite ve dism ile ayarlar yaptım. Ardından sysrep kullanarak yükledim. Biraz görsel eklemeler, ekstra ayarlar ve programlar yükledim. En son admin hesabını devre dışı bırakıp sysrep işlemini kapatarak sonlandırdım. Ancak orada etkiler mi bilmiyorum. Hdd e kurarak bu işlemi yaptım. Hem 30 saatin üzerinde uykusuz olduğum için hem de yeğenimin aşırı soru sormasından dolayı eski hdd lerden hangisine kurduğumu unuttum. Yanlışlıkla sysrep işlemini tamamladığım hdd i tekrar çalıştırdım. Sistem açılma aşamasına gelmeden kapattım. Yanlışlıkla tekrar açmam dışında hiçbir hata almadım. Ardından da gimagex le wim imajı aldım. Boyutu nedeniyle de orjinal wim dosyasını yedekleyip bir esd sıkıştırma yaptığım bir tane de swm uzantılı install wim dosyası hazırladım. İso ya dönüştürdüm. Unutup tekrar açmam dışında hata veren bir işlem olmadı. Nette hatanın kaynağıyla alakalı baktığım konular da da genel olarak sistem de gömülü olan lisans kaynaklı olduğunu yazmışlar. Bende çözüm olabilecek ei.cfg dosyası hazırladım olmadı, emre028 in tavsiyesiyle boot dosyasını değiştirdim. Çözüm olmadı. Bu arada sysrep yaptığım windowsta 4 dil var. 4 dil olarak indirmiştim...

deli_petro06, 28 dakika önce yazdı:

Ntlite ve dism ile ayarlar yaptım. Ardından sysrep kullanarak yükledim. Biraz görsel eklemeler, ekstra ayarlar ve programlar yükledim. En son admin hesabını devre dışı bırakıp sysrep işlemini kapatarak sonlandırdım. Ancak orada etkiler mi bilmiyorum. Hdd e kurarak bu işlemi yaptım. Hem 30 saatin üzerinde uykusuz olduğum için hem de yeğenimin aşırı soru sormasından dolayı eski hdd lerden hangisine kurduğumu unuttum. Yanlışlıkla sysrep işlemini tamamladığım hdd i tekrar çalıştırdım. Sistem açılma aşamasına gelmeden kapattım. Yanlışlıkla tekrar açmam dışında hiçbir hata almadım. Ardından da gimagex le wim imajı aldım. Boyutu nedeniyle de orjinal wim dosyasını yedekleyip bir esd sıkıştırma yaptığım bir tane de swm uzantılı install wim dosyası hazırladım. İso ya dönüştürdüm. Unutup tekrar açmam dışında hata veren bir işlem olmadı. Nette hatanın kaynağıyla alakalı baktığım konular da da genel olarak sistem de gömülü olan lisans kaynaklı olduğunu yazmışlar. Bende çözüm olabilecek ei.cfg dosyası hazırladım olmadı, emre028 in tavsiyesiyle boot dosyasını değiştirdim. Çözüm olmadı. Bu arada sysrep yaptığım windowsta 4 dil var. 4 dil olarak indirmiştim...

Kullandığın imajda hangi sürümler var?

4 dil var dediğin isoyu nasıl elde ettin?

Admin Hesabı devredışı bırakma sebebi nedir? Bunu ilk defa duyuyorum.

İso içeriğinin resmini atarmısın?

Çözüm olabilecek bir video.

Spoiler

Edited by MrRush
  • Like 1

MrRush, 6 dakika önce yazdı:

Kullandığın imajda hangi sürümler var?

4 dil var dediğin isoyu nasıl elde ettin?

Admin Hesabı devredışı bırakma sebebi nedir? Bunu ilk defa duyuyorum.

Kullandığım iso da sadece win10 pro sürümü vardı. 4 dili windows iso indirme sitelerinden birisinden entegre şekilde indirdim. Daha önce bir konu açıp anlattığım bir siteden. Şimdi tam adresini hatırlamıyorum. Direkt oradan indirdiğim de normal windows üzerinden indirilenler gibi açılış başka bir dil windows başka dil olmuyor. Her zaman Türkçe, almanca, ingilizce ve abd ingilizcesi olarak indiriyorum. Sysrep işlemini sonlandırmadan önce admin hesabını devre dışı bırakma sebebim de yanlış bilmiyorsam admin hesabını kapatmazsam sonrasında oluşturduğum iso yu kuranlar mecburen admin hesabıyla giriş yapıyorlar. Admin hesabını kapatarak yaptığım da ister admin hesabıyla ister yerel hesap oluşturabiliyorlar diye biliyorum. Devre dışı bırakma nedenim bu. Bu arada unutmadan direkt iso indirdiğim siteden 4 dil olarak indirdiğim de boyutu da az oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam windows üzerinden yüklendiğin de 4 dilin dosyaları 1gb ı aşıyor...

deli_petro06, 4 dakika önce yazdı:

Kullandığım iso da sadece win10 pro sürümü vardı. 4 dili windows iso indirme sitelerinden birisinden entegre şekilde indirdim. Daha önce bir konu açıp anlattığım bir siteden. Şimdi tam adresini hatırlamıyorum. Direkt oradan indirdiğim de normal windows üzerinden indirilenler gibi açılış başka bir dil windows başka dil olmuyor. Her zaman Türkçe, almanca, ingilizce ve abd ingilizcesi olarak indiriyorum. Sysrep işlemini sonlandırmadan önce admin hesabını devre dışı bırakma sebebim de yanlış bilmiyorsam admin hesabını kapatmazsam sonrasında oluşturduğum iso yu kuranlar mecburen admin hesabıyla giriş yapıyorlar. Admin hesabını kapatarak yaptığım da ister admin hesabıyla ister yerel hesap oluşturabiliyorlar diye biliyorum. Devre dışı bırakma nedenim bu. Bu arada unutmadan direkt iso indirdiğim siteden 4 dil olarak indirdiğim de boyutu da az oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam windows üzerinden yüklendiğin de 4 dilin dosyaları 1gb ı aşıyor...

Muhtemel sorun Admin Hesabını devre dışı bırakman. Sysprep aldığın makina yeni kurulumda zaten yeni kullanıcı oluşturuyor. Standart kurulumdaki gibi.

Üst yorumumda bir video var incelersin.

Sanırım yeni bir imaj oluşturman gerekiyor.

Edited by MrRush
  • Like 1

Sorunun Admin hesabıyla alakalı olduğunu sanmıyorum üstad. Daha önce hazırladığım tüm sistemler de aynı işlemi yaptım. İncelediğim tüm konular da gömülü lisanstan kaynaklandığına dair bilgiler paylaşılmış. Çözüm bulamazsam sileceğim yapacak bir şey yok. Çözümü ve nedeni ni öğrenebilsem çok iyi olurdu. Artık yeni bir windows hazırlayıp internet explorer' ı da silmeden yeni ayar oluştururum. Yeğenim zula oynuyor. İnternet explorer olmadan oyun oynanmıyordu :) çocuğun ahı tuttu sanırım. Bu arada videoyu telefonda farketmemiştim. Hemen bakıyorum...

deli_petro06, 1 dakika önce yazdı:

Sorunun Admin hesabıyla alakalı olduğunu sanmıyorum üstad. Daha önce hazırladığım tüm sistemler de aynı işlemi yaptım. İncelediğim tüm konular da gömülü lisanstan kaynaklandığına dair bilgiler paylaşılmış. Çözüm bulamazsam sileceğim yapacak bir şey yok. Çözümü ve nedeni ni öğrenebilsem çok iyi olurdu. Artık yeni bir windows hazırlayıp internet explorer' ı da silmeden yeni ayar oluştururum. Yeğenim zula oynuyor. İnternet explorer olmadan oyun oynanmıyordu :) çocuğun ahı tuttu sanırım. Bu arada videoyu telefonda farketmemiştim. Hemen bakıyorum...

Gömülü lisanstan olup olmadığını görmen için sanalda kurulum yapmalısın.

• Like 1

casper0007, 29 dakika önce yazdı:

windows 10 da sysprep hata verir 7 yapıyorsan sorun yok

ntlite ve ++dism kullanırsan olabılır sorun çözme

1909 sürümüne kadar pek sorun olmuyordu. Güncelleme sorunlarından sonra hazırladığım bayağı bir çalışma çöpe gitti. Aslında hatasız sysrep ekranı tamamlanıyor. Son zamanlar da aldığım hataların neden kaynaklandığını pek anlayamıyorum. Sysrepten mi yoksa imaj alırken yada sıkıştırma işlemi yaparken mi sıkıntı çıkıyor çözemedim. Bazen sırf merak ettiğim için Ntlite, winreducer, dism++, msmg toolkit... v.s gibi 8-10 yazılımı aynı çalışma da kullanıyorum. Onlar da hata aldığım da anlayabiliyorum. Ya da bazı denemelerim de bir yerde hata veriyor. Ancak bu çalışmanın hiçbir yerinde hata almadım. Belki sysrep işlemini tamamladığım ve sonrasında açmaya çalıştığım için hata aldım sanıyorum. Çünkü yüklenme ekranı gibi bir ekran geldi ve dillerden hangisini seçmek istiyorsun gibi bir seçenek çıktı. Bir ihtimal orada sistem hataya düşmüş olabilir. Tabikii sizler benden daha deneyimli ve bilgilisiniz. Artık sysrep işleminden sonra açtığımdan kaynaklandıysa da zahmetli bir tecrübe oldu...

+Bazen forumlar da görüyorum. Adamlar benim 5-6 gb a zor sığdırdığım sistemleri 1,5 gb a sığdırıyorlar. 

Edited by deli_petro06

birden fazla sistem modifikasyon işlemi yaparken bazı kalıntılar gozden kaçabılıyor gecenlerde kendıme yaptıgım wındowsu olmadı kuramadım sonra emre028 ıso kalıbına atarak onun wim ıle denedım kuruldu sanalda hata verıp winkur3 ıle çalışan sistemler gozume çarptı bide yenı nesıl eskı nesıl gbt-mrb olayı iş bozuyor eskiden olsa görselleme için saatlerce ince ayar yapar ugraşırdım

fakat win 10 ne degıştırırsen degıstır guncellemelerı kapatmadıkca sorun yaratıyor ve su an pıyasadakı cogu surucu eskı oldugu ıcın guncel yazılımlar bırak sıstem yapısını ısoda bıle sorun verıyor

bu degıldırkı vazgeçılcek araştırmak her zaman ıyıdır

• Like 1

Syrep sıkıntılı driver tanıtırsan reel makinede sorun yaşatıyor.

Ntlite 2014 beri takip ediyorum, winreducer daha başarılı.

Pc kurarken oem yükleme yoksa, yükleme bittiğinde restart yaptığında herzaman usb çıkarmanızı ve yazıcı, telefon paylaşımda olmasa bile takılı olmasın,sürücü harf sorunuda yaşamazsınız.

Windows aktif olan partijon ve usbye ön harf veriyor sadece.Bu yüzden kurulu birim C usb ise D oluyor.

Windows vistadan beri pek değişen yok, yükleme ekranı bitince yeniden başladığında driver taraması yapar.

Çalışan Winpe ile dism++  denemeni tavsiye ederim işini fazlasıyla yapıyor.

Edited by 2020
  • Like 1

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

1909 sürümüne kadar pek sorun olmuyordu. Güncelleme sorunlarından sonra hazırladığım bayağı bir çalışma çöpe gitti. Aslında hatasız sysrep ekranı tamamlanıyor. Son zamanlar da aldığım hataların neden kaynaklandığını pek anlayamıyorum. Sysrepten mi yoksa imaj alırken yada sıkıştırma işlemi yaparken mi sıkıntı çıkıyor çözemedim. Bazen sırf merak ettiğim için Ntlite, winreducer, dism++, msmg toolkit... v.s gibi 8-10 yazılımı aynı çalışma da kullanıyorum. Onlar da hata aldığım da anlayabiliyorum. Ya da bazı denemelerim de bir yerde hata veriyor. Ancak bu çalışmanın hiçbir yerinde hata almadım. Belki sysrep işlemini tamamladığım ve sonrasında açmaya çalıştığım için hata aldım sanıyorum. Çünkü yüklenme ekranı gibi bir ekran geldi ve dillerden hangisini seçmek istiyorsun gibi bir seçenek çıktı. Bir ihtimal orada sistem hataya düşmüş olabilir. Tabikii sizler benden daha deneyimli ve bilgilisiniz. Artık sysrep işleminden sonra açtığımdan kaynaklandıysa da zahmetli bir tecrübe oldu...

+Bazen forumlar da görüyorum. Adamlar benim 5-6 gb a zor sığdırdığım sistemleri 1,5 gb a sığdırıyorlar. 

Hataların sebebi, birden fazla yazılımla aynı ISO üstünde çalışmak.

Sysprep kullanırken de temiz ISO ile çalışmalısın. 2 sanal sistem kur birine gerekli dosyaları at diğerine sysprep alacağın sistemi kur. Çift sanal sistemle çalış.

Edited by MrRush
  • Like 1
  • Thanks 1

@2020 Bahsettiğiniz gibi USB konusu aldığım hataların birçoğunda etkin olabilir. Normal yaptığım kurulumlar da bile diski 2 ye böldüğüm de c ve d disk şeklinde değil de c, e olarak adlandırıyordu. Flashları da D diski olarak adlandırıyordu. Bundan sonraki kurulumlar da kesin olarak deneyeceğim. İlk zamanlar da bu şekilde bir durum yoktu. Sonra neden oluyor bilmiyorum. C ve E disk şeklinde araya flash belleği sıkıştırıyor...

• Haha 1